Światło 2x18W zmiana

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
zpzibi
Posty: 43
Rejestracja: 27 lis 2006 16:33
Lokalizacja: Sanok

Światło 2x18W zmiana

Post autor: zpzibi »

Posiadam oryginalną pokrywę w 112l akwarium 2x18W, są tam zamontowane świetlówki typu Iris F18T8 o temperaturze barwnej 4,200. Dokupiłem odbłyśniki:
http://www.aqua-terra.pl/?p=productsMore&iProduct=169
i mam zamiar jeszcze wymienić jedną świetlówkę na taką:
http://www.aqua-terra.pl/?p=productsMore&iProduct=104

Zapyta ktoś po co to robię... po prostu słabo mi rosną roślinki, po 5 miesiącach testowania i zmieniania roślinek postanowiłem poprawić oświetlenie. Na początek tylko odbłyśniki i ta świetlówka, jeśli nadal będą roślinki słabo rosły to dokładam jeszcze jedną świetlówkę T5. Jeszcze toczę boje z krasnorostami, wszelkie pomysły przedstawione na tym forum już przetestowałem i nic nie pomogło - zostaje poprawa oświetlenia i czas oświetlania akwarium teraz świeci się 12h. No to teraz moje pytanie bo się rozpisałem:
Czy świetlówka podana w linku będzie odpowiednia dla moich roślinek ?
Pozdrawiam Zbyszek
-------------------------------------------
112l. - 1xZwinnik ogonopręgi(albino), 3xBlack Molly, 3xBocja, 4xGlonojad, 1xGlonojad syjamski, i ostatnio jakieś małe ślimaczki nie wiem skąd :)
Awatar użytkownika
Kubencki
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 9560
Rejestracja: 11 kwie 2007 7:45
Lokalizacja: Nowa Wieś Ujska

Post autor: Kubencki »

Na pewno będzie lepsza niż te standardowe ale nie licz na cud.
Nie zastanawiaj sie tylko dodawaj kolejna świetlówkę.
Ja też kombinowałem ale i doszedłem do wniosku że trzeba przerobić pokrywę. Jestem na etapie dodawania do moich 2x18W dwóch kompaktów po 18W.
Pozdrawiam!!!
Kuba.
Awatar użytkownika
Kunni
Akwarysta
Posty: 526
Rejestracja: 03 sty 2007 9:53
Lokalizacja: BB

Post autor: Kunni »

Dla roślin jest Flora-Glo. Aqua-Glo może być dla niej uzupełnieniem. Zapewniają optymalne widmo świetlne, jak zamierzasz hodować rośliny o mniejszych wymaganiach co do światła. Dla tych bardziej wymagających i o kolorowych liściach konieczne będzie dołożenie jeszcze jednej świetlówki. Poza tym rośliny mogą źle rosnąć z braku składników odżywczych, dodanie do podłoża kulek glinianych lub nawozu pod korzenie sprzyja wykształceniu systemu korzeniowego.
Pozdrawiam
Kinga
andypl33
Akwarysta
Posty: 1119
Rejestracja: 29 wrz 2006 20:46
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: andypl33 »

świetlówka fajna tylko droga odbłyśnik super mam takie i gorąco polecam
Na początek proponuję zamiast tego akwarystycznego cuda kupić zwykłe osram 865 1300lumenów efekt będzie podobny a wyjdzie znacznie taniej.
Awatar użytkownika
zpzibi
Posty: 43
Rejestracja: 27 lis 2006 16:33
Lokalizacja: Sanok

Post autor: zpzibi »

Zgadza się, sprawdziłem tą świetlówkę OSRAM w moim sklepie - koszt 12zł więc na początek tak zrobię, odbłyśniki i dwie te świetlówki 865, będzie taniej. Pytałem już o statecznik i świetlówki T5, koszt nie będzie aż taki straszny więc dopcham jeszcze do tej pokrywy dwie T5.
A co radzili byście na krasnorosty ?
Parametry niestety nie sprawdzam więc nie wiem jakie dokładnie panują w moim akwarium, ale pH mam 7,3 woda krystalicznie czysta żadnych glonów, oprócz krasnorostów. Więc po 5 miesiącach nie dałem sobie rady z tymi glonami, rybki mają się świetnie tylko roślinki umierają, ale nie wszystkie.
Pozdrawiam Zbyszek
-------------------------------------------
112l. - 1xZwinnik ogonopręgi(albino), 3xBlack Molly, 3xBocja, 4xGlonojad, 1xGlonojad syjamski, i ostatnio jakieś małe ślimaczki nie wiem skąd :)
ODPOWIEDZ