[50] morskie

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
Gienek
Posty: 20
Rejestracja: 04 kwie 2006 15:52
Lokalizacja: Rzeszów

[50] morskie

Post autor: Gienek »

Witam po przygodzie z akwarystyką słodkowodną, w trakcie której parę baniaków się przewinęło -ostatni to 450 litrowy holender, postanowiłem spróbować czegoś nowego i padło na morszczyznę. Póki co to 50 litrów z kominem i sumpem, który w takim pewnie stanie zostanie przy większym baniaku (rozklejona 450-tka). A więc do rzeczy:
Wymiary: 1) akwa 38x38x38cm (niecałe 55L-ale realnie po odliczeniu komina i skały znacznie mniej - spływ 3/4 cala, rewizja 1/2 cala)
2) sump 65x28x41cm (74L / realnie jakieś 50 - podzielony na 3 części - środkowa część na refugium) - sump w sumie w takim kształcie docelowo do baniaka 450 L
obieg: aqua medic OR 2500 / powrót 3/4 cala podzielony na dwa wyloty 1/2
cyrkulacja: marea stream 2400, 2 x new jet 1200 - aktualnie jeden,
odpieniacz: weipro SA-2016 po lekkiej modyfikacji z 2 kostkami lipowymi - podłączony pod atmana 200L/h ze zmodyfikowanym wirnikiem.
Oświetlenie: pokrywa DIY: 2 x 11W PC Oceanic Natural Daylight 10000K, 1 x 11W PC Oceanic Blue,1 x 15 K AM, 1 x 24 W blue AM, 1 x 18 W PC 6500 K - praktycznie nie korzystam
Ogrzewanie: brak
filtr O/R aqua medic standard 90, sól HW marinemix professional
dozowanie: reef evolution/reef tonic pH,KH,calcium stabilizer, jod w formie płynu lugola, zakraplam wodę wapienną (hw calcium marin plus z małego kalkmiksera diy
raz w tygodniu podłączam lampe UV diy - pozostałość po holendrze
LR: 3 kg i martwej 4 kg
1 mały ślimak turbo
xenia pulsująca
dascyllus aruanus

akwa
Obrazek
Obrazek
dascyllus i xenia
Obrazek
sprzęt
Obrazek

w niedługim czasie do wymiany idzie odpieniacz, kończę majstrować własnej roboty - coś na kształt ati bm ale z większą wstępną komorą reakcyjną. Więc niedługo stary odpieniek będzie do kupienia :)
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Takie sobie... podobało by mi sie jak by nie było widac sprzętu
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
Gienek
Posty: 20
Rejestracja: 04 kwie 2006 15:52
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: Gienek »

chemik4 pisze:Takie sobie... podobało by mi sie jak by nie było widac sprzętu
Akwa ma niecałe 2 miesiące więc fajerwerków nie ma, za jakiś czas dojdzie "ekipa czyszcząca" i parę miękasów. Co do sprzętu to przecież szafka jest zawsze zamknięta więc całego ustroństwa nie widać
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Chodzi mi o sprzęt w akwarium a nie o ten w szafce pod nim
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
Gienek
Posty: 20
Rejestracja: 04 kwie 2006 15:52
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: Gienek »

przy tej wielkości akwarium 38 x 38 x 38 cm raczej trudno coś ukryć :wink: a pompy niestety muszą być ...
Awatar użytkownika
Kubencki
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 9560
Rejestracja: 11 kwie 2007 7:45
Lokalizacja: Nowa Wieś Ujska

Post autor: Kubencki »

I to mi się właśnie nie podoba w akwa morskich. te wszystkie pompy i w ogóle. Tego jest za dużo.
Akwa jak na razie puste. Może jak dodasz jakieś rośliny( czy coś w tym stylu- nie wiem jak to sie nazywa. ukwiały?) to będzie ładniej.
Pozdrawiam!!!
Kuba.
fr33k
Posty: 122
Rejestracja: 17 sie 2007 11:39

Post autor: fr33k »

troche za małe jak na akwarium morskie według mnie ;)
ale zobaczymy co z tego wyjdzie
gilliam
Akwarysta
Posty: 794
Rejestracja: 07 lis 2006 14:39
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: gilliam »

Dla mnie akwarystyka morska to inna bajka. Nie znam się kompletnie. Jakoś to akwarium nie wywarło na mnie wrażenia. Chociaż nie przejmuj się moim zdaniem, bo właściwie nie powinnam zabierać głosu w sprawie czegoś, o czym nie mam pojęcia :D
Obrazek
Awatar użytkownika
M-cz77
Pomocnik
Posty: 534
Rejestracja: 15 wrz 2007 9:13
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: M-cz77 »

Mnie to się podoba :D
Sam chciałbym mieć akwa morskie Ale:
za dużo kasy,
Dla mnie to czarna magia,
Nie miałbym codziennie czasu :wink:
Awatar użytkownika
Gienek
Posty: 20
Rejestracja: 04 kwie 2006 15:52
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: Gienek »

Faktycznie morskie to "inna bajka" szczególnie po przesiadce z holendra. Akwa małe i przeładowane sprzętem, ale spowodowane jest to tym że wolę uczyć się i ewentualnie wtopić "parę złotych" w przypadku niepowodzenia, a nie parę tysiaków. Jak dla mnie póki co zaporowa jest cena skałki która jest podstawą i nie jest powiedzmy problemem przy 50 litrach, a mogłaby stanowić problem przy poprzednim akwa 450 litrów. :) Ogólnie zaczynam powoli łapać o co chodzi w solniczce i za parę miesięcy będzie przesiadka na coś większego (chyba nie będzie to jednak poprzednie akwa tylko jakaś większa kostka - mam do nich słabość :) - powiedzmy coś 60x60x60).
Marcin Czerniawski pisze:Mnie to się podoba :D
Sam chciałbym mieć akwa morskie Ale:
za dużo kasy
Pieniądze faktycznie większe, bo to jednak nie słodkowodne gdzie praktycznie w podstawowej wersji (szkło, świetlówa, filtr i grzałka) można zrobić i za 100 zł :) Tu koszty skompletowania sprzętu i życia są dużo większe pomijam już koszty utrzymania.
Po przesiadce na solniczkę nasuwa mi się taka konkluzja: zawsze byłem miłośnikiem DIY ale patrząc teraz na to co goście od morszczyzny potrafią sami wyskrobać to szczena opada :) i tu jest ogromne pole do popisu :)
Na koniec jeżeli chodzi o czas jaki trzeba poświęcać morszczyźnie to myślę że tu mniej czasu poświęcam ma codzienną pielęgnację akwa - jest to dosłownie 2 razy po 5 min dziennie na podanie ręczne różnych suplementów do wody. Więcej czasu musiałem poświęcić na pielęgnację "buszu" w holendrze. A prawda jest taka i mniej łap się wtyka do akwa tym lepiej dla zbiornika :)
Awatar użytkownika
Rafal_W
Posty: 89
Rejestracja: 09 paź 2005 22:25

Post autor: Rafal_W »

A nie zastanawiałeś się nad wersją low-tech? Sam solniczki nie mam, zapewne w najbliższym czasie nie będę miał, natomiast kuszą mnie rozwiązania tego typu:
http://www.aquascape.pl/galeria/raf1.html

czyli właściwie światło, grzanie i ruch wody, jeśli idzie o technikę.

Rafał
Awatar użytkownika
Gienek
Posty: 20
Rejestracja: 04 kwie 2006 15:52
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: Gienek »

Zbiorniczek milutki, faktycznie low-tech, ale żeby mieć takie cudo to po pierwsze trzeba się znać :) ... a po drugie to tak jak pisałem już nieraz to 50 litów jest przejściowe i traktuje go jako swoisty poligon doświadczalny.
Awatar użytkownika
Rafal_W
Posty: 89
Rejestracja: 09 paź 2005 22:25

Post autor: Rafal_W »

Pytałem, bo szukam większej ilości takich zbiorniczków - żeby sobie wyrobić zdanie, jak takie coś zacząć - możliwie bez porażek :) Trochę ich jest na nanoreef, trochę plącze się po anglojęzycznych stronach - a mnie kuszą takie zbiorniki, gdzie mało może się popsuć. Etap zachłyśnięcia się techniką mam już dawno za sobą i oglądam się za rozwiązaniami naturalnymi..

Akwarium faktycznie jak poligon, ale i tak pewnie przyklejasz nos do szyby i gapisz się na robale wychodzące ze skałki :D To co na plus - to że zdecydowałeś się na "kolumnę" z żywej skały, a nie "gruzowisko" - bo to już na pewno się w morszczyźnie opatrzyło.

Na jakieś zbliżenia mieszkańców dasz się naciągnąć?

Rafał
Awatar użytkownika
Gienek
Posty: 20
Rejestracja: 04 kwie 2006 15:52
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: Gienek »

Z małym akwarium jest pewien problem, strasznie łatwo zachwiać w nich równowagę, dziś np. wracam z pracy patrzę a tu xenia wypompowana cała wygląda jakby miała zejść - najwidoczniej przekombinowałem z kalkwasser :? a realnie wliczając sumpa mam w obiegu ponad 100 litrów. Więc słusznie ludziska piszą po różnych forach żeby lepiej zaczynać taka przygodę z akwa powyżej 100 litrów. Z drugiej strony znajomy ma bardzo ładną 50 - tkę tylko z dwiema pompkami bez odpieniacza i wszystko rośnie mu jak szalone ... ale zna się po prostu na rzeczy (pracuje w sklepie z akwarystyką morską :) ). Tak więc reguły nie ma :)
ODPOWIEDZ