Świerszcze

Co jedzą nasi podopieczni w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
gilliam
Akwarysta
Posty: 794
Rejestracja: 07 lis 2006 14:39
Lokalizacja: Słupsk

Świerszcze

Post autor: gilliam »

Tak się zastanawiam... Moje motylowce często dostają do jedzenia świerszcze. Właściwie niemal zawsze wymienia się je jako pożywienie dla tych ryb w różnych publikacjach. Zastanawia mnie jednak, czy świerszcze mogą stanowić ok. 80% jadłospisu tych ryb? (Szczególnie w porze zimowiej, kiedy o inny żywy pokarm ciężko...).
Obrazek
Awatar użytkownika
pinx
Akwarysta
Posty: 803
Rejestracja: 14 wrz 2007 17:14
Lokalizacja: zależy dokąd poniesie

Post autor: pinx »

serwus!
nie wiem czym karmisz w tych 20%.
może rozmrożona szklarka (wodzień) byłaby dobra.
czytałem,że po rozmrożeniu długo utrzymuje się na powierzchni i jest z chęcią zjadana przez motylowce!

ps.czytałem również,że można je stosunkowo łatwo przyzwyczaić do suchego pływającego pokarmu...a jak to jest u ciebie?
myślę, że świerszcze są ok.
pozdrawiam!
pozdrawiam.

Obrazek
gilliam
Akwarysta
Posty: 794
Rejestracja: 07 lis 2006 14:39
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: gilliam »

Karmię poza pokarmem żywym (z którym na zimę będzie problem- muchy, pająki, komary, żuki, ćmy, wije- wszystko co można znaleźć w naturze) mrożonym wodzeniem. To prawda, utrzymuje się on na powierzchni i jest chętnie zjadany przez motylowce. Podaję też suszony gammarus i suszoną stynkę (tylko głowy jedzą :D )

Moje motylowce wcinają pokarmy sztuczne! Ale tylko spore granulki- małe granulki, pył czy płatki są ignorowane! Zamówiłam przed chwilą Hikari Food Sticks- nietonące pałeczki dla ryb drapieżnych. Zobaczę co z tego wyjdzie, mam nadzieję, że nie będą za duże.

A więc moje motylowce mają w czym wybierać, tylko że chcę im znaleźć na zimę coś żywego. Spróbuję też z żywą artemią. Czy one chociaż przez chwilę będą się unosić na wodzie?
Obrazek
markus383
Zaawansowany akwarysta
Posty: 1458
Rejestracja: 18 maja 2007 22:28
Lokalizacja: Otwock Mały

Post autor: markus383 »

Ja się podłączę do tematu. Mam nadzieję, że autorka wybaczy :roll:
Czy rybki z mojego podpisu mogą jeść taki domowy pokarm?? Chodzi mi o jakieś pajączki, muchy, komary itp.
Czy one nie przenoszą chorób??
Awatar użytkownika
pinx
Akwarysta
Posty: 803
Rejestracja: 14 wrz 2007 17:14
Lokalizacja: zależy dokąd poniesie

Post autor: pinx »

serwus!
owady to znaczna część diety większości ryb w naturze.długi czas karmię tym pokarmem i nigdy nie miałem przez to problemów z chorobami.unikam oczywiście owłosionych gąsienic i wszelkiego rodzaju robactwa z ostrymi barwami (czerwony,żółty,czerwony itp.)z zasady.
jeśli chodzi o pokarm wymieniony przez ciebie to myślę,że jak najbardziej może smakować pielęgniczkom,oczywiście jeśli będzie odpowiedni do rozmiarów pyszczka.nigdy nie miałem p.ramireza, ale w naturze odżywiają się między innymi takim pokarmem.jeśli pokarm będzie wystarczajaco mały np.komar to może i neonki się zainteresują.
moje rozważania są czysto teoretyczne i domyślne. może jest ktoś, kto próbował w praktyce z tymi rybami?
pozdrawiam!
Ostatnio zmieniony 26 paź 2007 19:15 przez pinx, łącznie zmieniany 1 raz.
pozdrawiam.

Obrazek
gilliam
Akwarysta
Posty: 794
Rejestracja: 07 lis 2006 14:39
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: gilliam »

Nie sądzę, żeby było duże ryzyko z takim pokarmem. Ja daję, bo oprócz jedzenia moje motylowce mają z tego dodatkowe korzyści, np. uczepiają się pyskiem 'ogona' ćmy swojej wielkości i robią ćmie baaardzo szybką przejażdżkę po wodzie :D Oczywiście całej nie zjedzą na raz, ale frajda jest.

Może spróbuj hodować muszki owocówki? Są mniejsze, więc mniejsze rybki chętniej je zjedzą. Poza tym większość owadów z samodzielnych 'polowań' nie tonie (za życia), więc jak twoje rybki nie jedzą z powierzchni wody to odpada. Co ciekawe ani motylowce ani moje barwniaki nie jedzą owadów, które nie przeżyły wrzutu do akwarium :D

A jak z tą artemią- hodował ktoś? Tonie?
Obrazek
Awatar użytkownika
Rybaczki
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 580
Rejestracja: 02 mar 2006 1:58

Post autor: Rybaczki »

Gilliam na pomoc może przyjść sklep wędkarski
Kup białe robaczki (larwy much) i odsyp kilka wraz z trocinami do drugiego pojemnika i pozostaw w cieple
Resztę schowaj do lodówki tylko szczelnie zamknij pojemnik bo domownicy nie będą szczęśliwi jak znajdą mięsko w wędlinach :lol:
Po kilku dniach zostaniesz szczęśliwą posiadaczką stada much 8)
gilliam
Akwarysta
Posty: 794
Rejestracja: 07 lis 2006 14:39
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: gilliam »

Świetny pomysł!

Tylko- muszą mieć zimno? Jak bardzo zimno?
Obrazek
Awatar użytkownika
pinx
Akwarysta
Posty: 803
Rejestracja: 14 wrz 2007 17:14
Lokalizacja: zależy dokąd poniesie

Post autor: pinx »

w zasadzie przy pogodzie od 0 do 8st możesz je trzymać za oknem, a teraz pogoda raczej sprzyja...temperaturze lodówkowej
pozdrawiam.

Obrazek
Awatar użytkownika
MarcinX
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 4562
Rejestracja: 28 lis 2005 22:23
Lokalizacja: Homburg / Grudziadz

Post autor: MarcinX »

Hey!
Tak mady uwielbiaja Motylowce, a jeszcze lepiej larwy macznikamlynarka :wink:
Mlodymi swierszczami mozna je karmic calorocznie. Patrzaby swierszcze byly zawsze najedzone, to i menue nie jest monotonne :lol:
Marcin!
Awatar użytkownika
Rybaczki
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 580
Rejestracja: 02 mar 2006 1:58

Post autor: Rybaczki »

Dzięki niskiej temperaturze (około 5 st) nie przepoczwarzają się czasem w chłodzie larwy wytrzymują 2 tyg i dłużej a w cieple już po kilku dniach robale ciemnieją i zaczyna się "metamorfoza" w pożywionko :lol:
gilliam
Akwarysta
Posty: 794
Rejestracja: 07 lis 2006 14:39
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: gilliam »

Dzięki za pomoc, chyba spróbuję też z muchami.

A larwy mącznika młynarka unoszą się na powierzchni? Jak często można je podawać?
Obrazek
Awatar użytkownika
MarcinX
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 4562
Rejestracja: 28 lis 2005 22:23
Lokalizacja: Homburg / Grudziadz

Post autor: MarcinX »

Hey!
Ja podawalem je raz do 2 razy w tygodniu. Glodne czyli puste plywaja, a najedzone(mokry kawalek chleba ) tona ale tez nie wszystkie.
Marcin!
gilliam
Akwarysta
Posty: 794
Rejestracja: 07 lis 2006 14:39
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: gilliam »

Ale nie trzeba ich trzymać w lodówce? :D

Chyba zamówię razem ze świerszczami...
Obrazek
Awatar użytkownika
MarcinX
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 4562
Rejestracja: 28 lis 2005 22:23
Lokalizacja: Homburg / Grudziadz

Post autor: MarcinX »

Nie, nie trzeba.
A swieze po metamorfozie, takie male biale jeszcze miekkie zuczki uwielbiaja Motylowce i wszelkie pielegnice!
Marcin!
ODPOWIEDZ