SERCE WOŁOWE

Co jedzą nasi podopieczni w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
witkacy
Posty: 112
Rejestracja: 03 sie 2006 9:36

SERCE WOŁOWE

Post autor: witkacy »

mam pytanie jak często można podawać serce wołowe dla paletek , zakupiłem dzisiaj parę odmian ze szpinakiem,czosnkiem,groszkiem,artemią,marchewką ,czytałem na jakimś forum że można je utuczyć jak się często podaje
Chodzi mi czy codziennie można podawać na przykład raz dziennie czy co kilka dni
akwa 375
tetra Ex 1200
Unimax1000
Awatar użytkownika
Andersh
Pomocnik
Posty: 341
Rejestracja: 31 sty 2007 10:35
Lokalizacja: podlasie

Post autor: Andersh »

hmm...ja bym w to palucha nie włożył :wink:
ale na serio...to nie wiem
mogę wypowiedzieć się jeśli chodzi o skalary i serce końskie;
jadły czasem częściej niż raz dziennie, mocno im smakowało i miały się dobrze;
moim zdaniem nie przyzwyczajaj ich do rarytasu, tak raz na dzień wystarczy no i pamietaj, że utuczenie=choroby przewodu pokarmowego

ps.mówiłem o czystym serduszku, mrożone porcje-rozmrożone przed podaniem, jak z dodatkami warzyw owoców to nie wiem
Obrazek
VeStAx
Posty: 25
Rejestracja: 28 lip 2007 21:53

Serca wołowe

Post autor: VeStAx »

według mnie z palekami i sercami wołowymi nie powino być problemów :)
witkacy
Posty: 112
Rejestracja: 03 sie 2006 9:36

Post autor: witkacy »

karmie praktycznie codziennie i wszystko wporządku
akwa 375
tetra Ex 1200
Unimax1000
Awatar użytkownika
august
Pomocnik
Posty: 529
Rejestracja: 30 paź 2005 10:35
Lokalizacja: Andrychów

Post autor: august »

ja swoim paletkom podaje serce wołowe dwa razy w tygodniu, podaje im także mrożonego wodzienia też dwa razy w tygodniu a w pozostałe dni suchy pokarm tropicala . Z paletkami jest ten problem że muszą one mieć zróżnicowany pokarm na samym sercu wołowym nie ujedziesz za długo.
Obrazek

Paletki od 28.01.2007r początki
Obrazek
fredflinston083
Posty: 12
Rejestracja: 31 maja 2007 8:03

Post autor: fredflinston083 »

a czy można podawać serce wieprzowe?
Awatar użytkownika
mariuszzawadzki
Ekspert akwarysta
Posty: 6591
Rejestracja: 11 lis 2007 11:11
Lokalizacja: Ciechanów

Post autor: mariuszzawadzki »

Pierwsza podstawowa sprawa nie polecam kupnych mixsów,jestem zwolennikiem robienia ich samemy.Spotykałem się w sercu mrożonym z ochotką,włosami i innymi tego typu sprawami.Jeśli zrobię samemu pokarm to wiem na pewno co daję swoim rybom.Co do częstotliwości podawania mrożonek,to mam zupełnie inną teorię,Ja swoim daję 2-3 razy dziennie.Wiem że mam małą praktykę z tymi rybami,bo tylko 5 lat niespełna.Jednak rozmawiałem z wieloma hodowcami,którzy polecają i sami podają swoim młodym rybom miącho 7-8 razy na dzień.Też się dziwiłem,nawet się spierałem,ale takie są fakty.
Mariusz

Palety to jest to, co w akwarystyce najpiękniejsze.

Obrazek
Awatar użytkownika
MarcinX
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 4562
Rejestracja: 28 lis 2005 22:23
Lokalizacja: Homburg / Grudziadz

Post autor: MarcinX »

Hey!
To juz kiedys komus pisalem...
Witam!
Ogolnie nie powinno sie karmic rybek miesem pochodzenia zwierzecego(Ssakow). Po pierwsze: jest to bardzo nie naturalny pokarm. Zawiera co prawda wiele witamin i jest naprawde pozywny. Jednak zawiera tluszcze ktore sa wcale, lub tylko slabo strawne dla ryb! Tluszcze roslinne natomiast sa bardzo dobrze strawne bo wystepuja w formie plynnej przy temp wody w biotopie (20-30°C). Tluszcze z miesa ssakow rozpuszczaja sie dopiero w wyzszych temp, dlatego sa bardzo ciezko strawne. Ryby drapiezne radza sobie z takim pokarmem dosc dobrze. Ich zoladek i jelita sa przystosowane do trawienia ciezko strawnych produktow. Nie strawione tluszcze bardzo obciazaja watrobe rybek i czeste karmienie miesem ssakow powoduje czesto marskosc watroby! Dlatego taki pokarm powinien byc bardzo zadko, i tylko jako smakolyk stosowany. Nie jako pokarm glowny. Czesto slyszy sie ze Dyswkowce i Paletki powinno sie karmic czesto sercem wolowym. Bzdura! Gotowe pokarmy suche czy mrozone dla Dyskowcow typu DISCUS-QUICK. Zawieraja tylko znikomy procent zawartosci serca/miesa wolowego. Reszta to szpinak, maczka rybia, owoce(banany itp), larwy komarow i wiele innych skladnikow wchodzacych w recepte. Zatluszczenie watroby nie przychodzie tak sobie! Dzisiaj rybka zjadla... jutro jest chora...Nie! To dlugotrwaly proces, i dlatego nie jest on rozpoznawany. A jezeli tak...to najczesciej jest juz zbyt pozno...
Dlatego moim zdaniem mieso/serce wolowe powinno pozostac bardzo wartosciowym lecz tylko przysmakiem, zadko stosowanym. Miesa wieprzowego bym nigdy nie karmil, bo jest o wiele tlusciejsze od wolowego. (Nawet gdy tluszczu nie widac, jest on w miesku!)
Dla porownania:
Daphnie zawieraja okolo 0,7% tluszczu, 2,5% Bialka i 1,5% weglowodanow.
Ochotka zawiera: 1,6% tluszczu, 7% Bialka i 3,2% weglowodanow.
Mieso plotki zawiara: 1,5% tluszczu, 16% bialka i 4%weglowodanow.
Serce wolowe: 4,5% tluszczu, 20% bialka i 3% weglowodanow.
Serce-wieprzowe: 8 do 12% tluszczu, 16% bialka i 3,5% weglowodanow.
Rurecznik: 3% tluszczu, 8,8% bialka i 4% weglowodanow.
Porownujac pokarm suchy nie irytujcie sie wielka zawartoscia bialka itp.(powyzej 50%). Sa to produkty suche majace bardzo mala pozywnosc. Stad taka sztuczna koncentracja.
Karmcie rybki lepiej filetami bialej- ryby. Bardzo pozywne i nie sa szkodliwe.
Unikajcie jednak wszelkich gatunkow pstraga. Zawartosc tluszczu w miesie jest wysoka
Czesc Marcin!
Marcin!
ODPOWIEDZ