Dziwna choroba wśród gupików

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kropi
Akwarysta
Posty: 662
Rejestracja: 19 maja 2005 9:33
Lokalizacja: Mniasto Uć

Dziwna choroba wśród gupików

Post autor: kropi »

Rybki chorują jedna po drugiej, nie wszystkie na raz. Najpierw zaczynają pływać jakby słabiej, przy powierzchni, potem trochę bokiem, potem jakoś tak się kręcą wygięte w łuk, a potem zdychają :( . Inne jakoś nie chorują, ale gupików już prawie nie ma...
100 l: reaktywacja
Obrazek
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

Hmm wiesz sam sie kieds zastanawiałem czy nie jest to jakas nowa choroba.kilkunastu ludzi juz iało problem z ta choroba.Przypomina one troche z objawów chorobe bystrzyków neonowych choc to nie ona.w sumie jest to prolem dosc zagadkowy.istnieje jeszcze druga mozliwosc ze jest to posocznica .Odizoluj chore rybki i podaj im antybiotyki.
Pozdrawiam
Przemek
Awatar użytkownika
kropi
Akwarysta
Posty: 662
Rejestracja: 19 maja 2005 9:33
Lokalizacja: Mniasto Uć

Post autor: kropi »

Ja się jeszcze zastanawiam, czy nie jest to aby "fin rot", gdyż faktycznie trochę im ubywa z płetw, choć myślałem że to wynik podgryzania... właśnie padł mi najładniejszy samczyk :cry:
100 l: reaktywacja
Obrazek
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

Tez całkiem mozliwe.Noto wtedy MFC i powinno pomóc.
Pozdrawiam
Przemek
atusia
Pomocnik
Posty: 243
Rejestracja: 12 maja 2005 10:53
Lokalizacja: Bytom

Post autor: atusia »

Kropi sprawdź parametry wody, szczególnie pH. Gupiki nie znoszą kwaśnej wody, najlepiej trzymać je w pH minimum 7. Znajoma zaniedbała pomiar parametrów wody, gupiki zaczęły jej nagle padać jeden po drugim, płetwy im się strzępiły, miały biały nalot na ciele....w końcu zmierzyła pH i miała je w granicach 6.3...dużo gupików jej poszło, ale po skorygowaniu parametrów wody, wszystko sie uspokoiło...garstka gupików przetrwała i teraz czują się znacznie lepiej.
Pozdrawiam Beata
Obrazek

240l-paletki
Awatar użytkownika
andrzej konarzewski
Posty: 64
Rejestracja: 08 cze 2005 20:53
Lokalizacja: tychy

Post autor: andrzej konarzewski »

witam!
objawy ktore opisywalesmoga bys spowodowane tzw.stara woda i tu zgadzam sie z atusia :) lub tez gdzie spotkalem sie z wirusem ktory zostal przywleczony z hodowli ryb tajlandzkich ktore ostatnio sa w wielkich ilosciach sprowadzane do polski.proponuje wymien wode nawet do 2/3akwa i podaj MFC lub nadmanganian potasu
pozdrawiam
andrzej konarzewski
Awatar użytkownika
kropi
Akwarysta
Posty: 662
Rejestracja: 19 maja 2005 9:33
Lokalizacja: Mniasto Uć

Post autor: kropi »

No niestety - woda ma odczyn w granicach 8 a akwarium jest względnie nowe - ok. 3 tyg. po restarcie. Gupiki słabowaly praktycznie od początku, myślałem że są zestresowane po przeprowadzce - a tu taki bigos... :(
Jak do tej pory dobrze się czuje jedynie kotna gupica, z - że tak powiem - pupy zaczyna jej wyłazić coś jakby biały czopek, czyżby zbliżał się poród?
Temperaturę w akwarium trzymam w okolicach 26-27 stopni, może podnieść?
100 l: reaktywacja
Obrazek
jarek_salek
Posty: 2
Rejestracja: 14 paź 2005 13:17
Lokalizacja: Pionki

Post autor: jarek_salek »

to jest krzywica i ja jakos mojej gupiczce pomogłem kupiłem sobie taką tabletkę nieznam nazwy za 3 zł i wrzuca sie na 1litr 3 okruszki dosłownie bo jak za dużo to ryba przedawkuje i kiput :P
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

:lol: post roku :lol:
Przemek
ODPOWIEDZ