czy to choroba ?

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
raf74
Posty: 42
Rejestracja: 04 lut 2005 13:06
Lokalizacja: Częstochowa

czy to choroba ?

Post autor: raf74 »

Witam
Około 2 miesiące temu zauważyłem, że kardynałki zciemniały, zmienił się ich kolor na ciemniejszy. Od jakiegoś czasu pojawiły się też takie czarne obwódki na łuskach u pozostałych ryb (nie wszystkich), najbardziej je widać na brzance i kosiarkach. Coś jakby czarne fugi, cieniutkie prawie niezauważalne, jednak zmieniają kolor ryb.
Żadnych innych objawów chorób nie widać, rybki jedzą, bawią się i są żywe. Sporadycznie się ocierają o rośliny ale jest to zjawisko naprawdę bardzo rzadkie.
Co to może być, jaka jest przyczyna i jak z tym walczyć.
Jutro postaram się wrzucić jakieś fotki.
Z góry dziękuję za pomoc.

PS. temperatura ok. 25C, karmienie mrożona ochotka (raz w tygodniu), płatki astacolor zamiennie ze zwykłymi (tropical), tabletki dla glonojadów co drugi dzień), tzw. wątrobowe (raz w tygodniu)
Filtr fluval 104 100% ceramika.
112l, 3*kardynałek, 7*neon innesa, 1*czarny neon, 2*zbrojnik, 1*brzanka sumatrzańska, 1*kirysek, 1 molinezja- black, 3 gupiki, 1 ramirezka (drugą dokupie jak skończą się problemy w akwa), 2 kosiarki, 2 otoski
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

Prosiłbym o fotki bo przyczyn moze byc naprawde wiele.Skoro rybki nie sa apatyczne,maja apetyt to niewyglada na chorbe ale licho nie spi...Obserwój bacznie ryby,przeslij fotki i podaj parametry wody.
Pozdrawiam
Przemek
raf74
Posty: 42
Rejestracja: 04 lut 2005 13:06
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: raf74 »

Wrzucam fotki, przepraszam za jakość ale były robione na szybko przy słabym świetle i są mocno skompresowane.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
112l, 3*kardynałek, 7*neon innesa, 1*czarny neon, 2*zbrojnik, 1*brzanka sumatrzańska, 1*kirysek, 1 molinezja- black, 3 gupiki, 1 ramirezka (drugą dokupie jak skończą się problemy w akwa), 2 kosiarki, 2 otoski
raf74
Posty: 42
Rejestracja: 04 lut 2005 13:06
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: raf74 »

fotek ciąg dalszy.
Aktualnych parametrów wody niestety nie znam, ostatnio sprawdzałem pół roku temu w jednym sklepie i było wszystko ok, ale nie ma już tego sklepu.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
112l, 3*kardynałek, 7*neon innesa, 1*czarny neon, 2*zbrojnik, 1*brzanka sumatrzańska, 1*kirysek, 1 molinezja- black, 3 gupiki, 1 ramirezka (drugą dokupie jak skończą się problemy w akwa), 2 kosiarki, 2 otoski
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

To tak glony na roslinie na fotce nr1 raczej nie maja zwiazku choc moga byc wskaznikiem ze cos niedobrego dzieje sie z parametrami wody.Musisz koniecznie zbadac pH,twardosc ,azotany iazotyny.Wydaje mi sie ze tu tkwi przyczyna. u neonka dziwny ogon nie jest powodem do wiekszego strachu choc zauwazyłem u niego poczatki martwicy pletw.ramirezka tez ma wyblakłe kolory i ale własnie nie wiadomo czy spowodowane agresja partnerki czy jest to objaw choroby.Co do objawów u barzanki hmm musze szczerze przyznac ze nie wiem.Rybki maja bowiem pojedyncze objawy wielu chorób ale jak nie sa apatyczne,maja apetyt to ciezko jest cos powiedziec na ten temat.Zastosuj profilaktycznie MFC,FMC tak jak na opakowaniu(bodajze 10ml na 100l), zmierz parametry i obserwój.
Pozdrawiam
Przemek
Awatar użytkownika
Saddamek
Administrator
Administrator
Posty: 1203
Rejestracja: 02 wrz 2004 21:10
Lokalizacja: Padwa Północy

Post autor: Saddamek »

Może pasocznia lub puchlina brzuszna ?? identyczne objawy miały moje kardynałki i prętniki kiedyś, brzuchy im puchły, płętwy marniały, kolory blakły, łuski odstawały, nie jadły. Lałem wtedy różne środki ale nie pomogły, padło wszystko.
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

na puchline tio nie wyglada,rybki podobno odzywiaja sie zrdowo pozatem typowego rozdecia tez nie widac.posocznica hmm bardziej prawdopodobne ale własnie normalne zachowanie rybek...pozatem objawy u kazdej rybki sa inne.Sam nie wiem ale najrozsadniejszym rozwiazaniem wydaje mi sie wlanie profilaktyczne MFC badx FMC i czekaniepołaczone z obserwacja.
Pozdrawiam
Przemek
raf74
Posty: 42
Rejestracja: 04 lut 2005 13:06
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: raf74 »

W sklepie nie mieli MFC i kupiłem Bactopur (sprzedawca twierdzi, że trochę droższe, ale bezpieczniejsze i skuteczniejsze), wlałem i czekam. U ramirezki pojawiły się białe, ciągnące odchody.
pH 7.0, amoniak 0, azotyny 0.1 i azotany 60 (pewnie przyczyna glonów)
Dzięki za pomoc
112l, 3*kardynałek, 7*neon innesa, 1*czarny neon, 2*zbrojnik, 1*brzanka sumatrzańska, 1*kirysek, 1 molinezja- black, 3 gupiki, 1 ramirezka (drugą dokupie jak skończą się problemy w akwa), 2 kosiarki, 2 otoski
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

No to tak: Kupiłes sera bactopur,ale te białe ciagnace sie odchody postwaiły sprawe raczej jasno: jest to puchlina wodna lub posocznica tak jak napisał Saddamek.Odizoluj chopre rybki koniecznie, i zmuszony bedziesz teraz jeszcze do zakupienia tez produktu serowskiego pod nazwa Sera bactopur DIRECT na puchline wodna.Bo jesli to posocznica to w tym stadium raczej dla twoich rybek nic juz zrobic nie mozna. :cry:
Pozdrawiam
Przemek
raf74
Posty: 42
Rejestracja: 04 lut 2005 13:06
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: raf74 »

:( Drogie to.
Brzydkie kupki ma jak na razie tylko ramirezka, u pozostałych są normalne. Czy to mozliwe żebym przywlókł tę chorobę z roślinką z marketu ?
112l, 3*kardynałek, 7*neon innesa, 1*czarny neon, 2*zbrojnik, 1*brzanka sumatrzańska, 1*kirysek, 1 molinezja- black, 3 gupiki, 1 ramirezka (drugą dokupie jak skończą się problemy w akwa), 2 kosiarki, 2 otoski
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

To że brzydkie odchody ma tylko ramirezka nie swiadczy ze pozostałe ryby nie sa zakarzone.Wiem ze drogie ale czego sie nie robi dla swoich rybek.Narazie odizoluj barzanke neonka i ramirezke i podaj im wspomniany wyzej lek.O ile nie jest to posocznica powinno pomóc.
Pozdrawiam
Przemek
raf74
Posty: 42
Rejestracja: 04 lut 2005 13:06
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: raf74 »

Rybki odizolowane w akwa 25l, lek podany.
Ramirezka :( odeszła.
Obserwuję i czekam.
Jak długo czekać z wpuszczeniem pozostałych rybek z powrotem do dużego akwa ??
Co mogło być przyczyną ?? Roślinki czy raczej żywy pokarm ?
112l, 3*kardynałek, 7*neon innesa, 1*czarny neon, 2*zbrojnik, 1*brzanka sumatrzańska, 1*kirysek, 1 molinezja- black, 3 gupiki, 1 ramirezka (drugą dokupie jak skończą się problemy w akwa), 2 kosiarki, 2 otoski
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

Ciężko powiedziecczy rosliny czy zywy pokram.Mogło i jedno i drugie.W każdym razie radze zaprzestać kupowania pokarmu od z tego źródła.
Pozdrawiam
Przemek
raf74
Posty: 42
Rejestracja: 04 lut 2005 13:06
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: raf74 »

Minęło dwa tygodnie, od podania leków, rybki wyglądają na zdrowe, ciemny nalot zniknął, brzydkie kupki się więcej nie pojawiły.
Podejrzane jedzenie wywaliłem.

Dzięki za pomoc.
112l, 3*kardynałek, 7*neon innesa, 1*czarny neon, 2*zbrojnik, 1*brzanka sumatrzańska, 1*kirysek, 1 molinezja- black, 3 gupiki, 1 ramirezka (drugą dokupie jak skończą się problemy w akwa), 2 kosiarki, 2 otoski
ODPOWIEDZ