wkład do filtra - prosba o pomoc

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Autsajder_
Posty: 12
Rejestracja: 10 paź 2007 6:47
Lokalizacja: tychy

wkład do filtra - prosba o pomoc

Post autor: Autsajder_ »

witam
mam pytanie odnosnie wkladu do filtra eheim 2215, moje akwa to 240l (120x40x50), drugi filtr to fluval 4plus, beda w nim takie rybki: ok 50neonkow, 10 kiryskow, ok 12 gupikow.
prosze o porade i drugie pytanie czy wkladac tez tego fluvala czy bedzie zbedny przy tych rybkach ??
pozdrawiam
marcin
D4ni3l
Posty: 20
Rejestracja: 03 sie 2007 11:33
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: D4ni3l »

Drugi filtr będzie zbędny.
viewtopic.php?t=6926 < moje paletkarium :)
Awatar użytkownika
Garbus
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 3172
Rejestracja: 18 cze 2007 18:59
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Garbus »

D4ni3l pisze:Drugi filtr będzie zbędny.
Nie prawda. Eheim będzie służyl jako filtracja biologiczna a Fluval mechaniczna. Na początku w Eheimie jest węgiel aktywny, który należy wymienić po 2 tygodniach od zaczecia funkcjonowania filtra. Później ten wkład możesz zamienić na zeos lub torf (torf barwi wodę na kolor lekkiej herbatki).
Pozdrawiam Garbus!!
Krzysiek
Awatar użytkownika
trok
Zaawansowany akwarysta
Posty: 1818
Rejestracja: 13 kwie 2007 16:18
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: trok »

Garbus pisze:Nie prawda. Eheim będzie służyl jako filtracja biologiczna a Fluval mechaniczna. [/b]
Garbus - nie formułowałbym tego tak jednoznacznie... A zabronisz Eheimowi filtrować mechanicznie? A zabronisz bakteriom rosnąć w gąbce Fulvala? Poza tym czy dodatkowy filtr jest porrzebny? Można wsadzić i pięć Fulvali jako filtry wspomagające, tylko po co?
Moim zdaniem Eheim może służyć jako jedyny filtr w takim zbiorniku. Jeżeli będzie to konieczne (będzie szybko zapychał, albo nie będzie sobie radził z zawiesiną) można dodać wewnętrny filtr z drobnej gąbki bardzo często czyszczony (wtedy będzie działał głównie jako mechaniczny) albo zastosować taką gąbkę na wlocie do filtra zewnętrznego.
Wystartuj z samym Eheimem i zobacz co się będzie działo...
A czas leci...
Awatar użytkownika
mariuszzawadzki
Ekspert akwarysta
Posty: 6591
Rejestracja: 11 lis 2007 11:11
Lokalizacja: Ciechanów

Post autor: mariuszzawadzki »

Co do gąbki na wlocie,to jestem przeciwny,osłabia to jego wydajność.Druga sprawa to to że większe zanieczyszczenia nadal pozostają w akwarium.
Mariusz

Palety to jest to, co w akwarystyce najpiękniejsze.

Obrazek
Awatar użytkownika
Garbus
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 3172
Rejestracja: 18 cze 2007 18:59
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Garbus »

A czy gdzieś napisałem, że zabronię :?: A po 2 to zgadzam się z mariuszzawadzki, że ten eheim nie usunie resztek pokarmów, odchodów itp. jak filtr wewnętrzny.
Pozdrawiam Garbus!!
Krzysiek
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Co do gąbki na wlocie,to jestem przeciwny,osłabia to jego wydajność.Druga sprawa to to że większe zanieczyszczenia nadal pozostają w akwarium.
A po co zanieczyszczenia mechaniczne mają zabrudzać złoże biologiczne?
Lepiej chyba jak sie założy na wlot filtra dużą gabke o średnich porach, którą sie co jakis czas przepłucze i bedzie OK.

Co do drugiego filtra, to niech najpierw pracuje sam kubełek a w razie potrzeby zawsze można dołożyć filtr wewnetrzny.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
trok
Zaawansowany akwarysta
Posty: 1818
Rejestracja: 13 kwie 2007 16:18
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: trok »

Gąbka na wlocie powoduje, że zamiast czyścić wkład w filtrze biologicznym po prostu czyścisz tylko tę gąbkę. Filtr biologiczny starałbym sie otwierać jak najrzadziej ale jak wolisz - możesz częściej czyścić filtr.
A czy Eheim usunie zawiesinę, to zależy od wkładów, przepływu i cyrkulacji wody. Jak nie zrobisz w zbiorniku "pralki", to i tak resztki nie będą wciągane do filtra, niezależnie jakiego, tylko zbiorą się na dnie. A odmulać i tak trzeba.
Poza tym jest jeden sposób żeby sie dowiedzieć jak będzie: spróbować...

Jak już napisałem i ja i chemik4; włączyłbym po prostu tylko zewnętrzny i zobaczył co będzie. Przecież to jest wysokiej klasy FILTR do akwarium. Jak się okaże, że sobie nie radzi, to wtedy można pokombinować.

Największym wrogiem "dobrego" jest "lepsze". :wink:
A czas leci...
rados
Posty: 191
Rejestracja: 28 paź 2006 14:32
Lokalizacja: Łuków

Post autor: rados »

Też użyłbym samego Eheima, przy takich rybach i roślinach poradzi sobie. Przy większych rybach to co innego. Ponadto poco kupować filtr, który nie spełniałby swojej funkcji?
Awatar użytkownika
krabiczek
Akwarysta
Posty: 500
Rejestracja: 29 gru 2006 21:14

Post autor: krabiczek »

rados pisze:Też użyłbym samego Eheima, przy takich rybach i roślinach poradzi sobie. Przy większych rybach to co innego. Ponadto poco kupować filtr, który nie spełniałby swojej funkcji?
Nic bardziej mylnego. Filtr spełni swoją funkcję idealnie. Mogę Ci to zagwarantowac (o ile jest sprawny, rzecz jasna ;) ) Rzecz w tym, że chyba nie wiesz jaka jest istota filtrów kubełkowych. Taki filtr przede wszystkim odpowiada za fikltrację biologiczną- minimalizuje skazenie wody w akwarium. Funkcja filtracji mechanicznej jest w tego typu filtrach zminimalizowana. Ja mam w swoim akwa (200l) 2 filtry. Zew i wew. I guzik mnie obchodzi, ze ten wew. uroku akwarium nie dodaje. Jego zadaniem jest filtracja mechaniczna. Nigdy nie ma tak, że filtr usunie wszystkie zanieczyszczenia. Odmulanie jest tak samo obowiązkowe jak podmiany wody. Nie da sie tego elementu pominąć ;)
ODPOWIEDZ