Świetlówki i glony

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

marcin
Akwarysta
Posty: 566
Rejestracja: 05 mar 2005 16:30
Lokalizacja: Kraków

Post autor: marcin »

moje microzorum też na początku ma takie listki a później wszystko jest okay :wink:
Awatar użytkownika
Grzempek7
Posty: 88
Rejestracja: 11 wrz 2005 8:58
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Grzempek7 »

kropi - czym w końcu zbiłeś pH do 7,0? u mnie pH wycodzi również na 8,0-8,5. Trochę duzo. Jedną przyczynę dzisiaj rano wyeliminowałem (taka nieduża muszla - strasznie fajna i w dodatku włożyłem ją z premedytacją, myslałem że nie zaszkodzi). Wapieni nie mam, azotyny i azotany - nie mierzyłem jeszcze bo nie ma ryb, więc raczej nie to jest przyczyną.
A wszystko sprowadza się do tego, że atakują mnie glony bardzo podobne do opisanych przez Ciebie. Zacznę więc od pH...

Dodatkowo piszecie o swietle słonecznym. moje akwa stoi bliżej rogu, nie jest bezpośrednio nasłonecznione, ale godzinach popołudniowych (15-17) pokój jest generalnie widny od słońca. Ale z tym akurat nic nie uda mi się zrobić. Mogę jedynie zasłonić tę stronę akwa która jest od strony okna - ale czy to ma sens?
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

Czeakj czekaj,nie masz jeszcze ryb w akwarium,to znaczy ze jest ono w czasie dojrzewania :?: Jeli tak glony to zupełnie normalna sprawa.I narazie poza wyjeciem muszli,nie rób nic w strone walki z glonami i obnizenia pH.Poczekaj az akwarium wstartuje,wpusc pierwsze rybki i dopiero wtedy zmierz.A na temat obnizenia pH juz pisałem w poscie do Ciebie.
Pozdrawiam
Przemek
Awatar użytkownika
kropi
Akwarysta
Posty: 662
Rejestracja: 19 maja 2005 9:33
Lokalizacja: Mniasto Uć

Post autor: kropi »

Tak jak pisze Owl, dojrzewający zbiornik przechodzi różne fazy rozwoju ;-) - mój w zasadzie też nie wiem, czy już jest do końca dojrzały, mam go raptem z 7 tygodni a jest już w nim wszystko - okrzemki (takie brązowe, wyskoczyły masywnie z dnia na dzień i już pozostały, na szczęście przynajmniej się nie mnożą), nitkowce (rekordzista ma kilkanaście cm długości :shock: , większość tak do pół cm, wygląda to jak owłosione liście :lol: ), jakieś plamy na liściach i w ogóle sodomia z gomorią... no i pływające chęchy 8) a do tego glonojad obibok czyści głównie dno... z pokarmu :evil: - chyba go zwolnię :wink:

W każdym razie w temacie pH poradziłem sobie za pomocą preparatu do obniżania pH firmy Filtus (nie mam zaufania do Filtusa po tym torfie, co nie działał, ale innych nie było - no i ten kwach działa) - co kilka godzin wpuszczałem kilka kropelek i gdzieś po ok. 2 dniach było już ok. 7. Wejszło pół flaszki tej kwaśnicy... Widzę, że zrobiło to dobrze i roślinkom (zaczęły rosnąć) i glonom (przestały rosnąć tak bardzo) więc jestem raczej dobrej myśli
100 l: reaktywacja
Obrazek
Awatar użytkownika
Grzempek7
Posty: 88
Rejestracja: 11 wrz 2005 8:58
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Grzempek7 »

okrzemka - o ile chodzi o brazowe plamy, to mam je od 2 dni, raczej w górnych partiach - tj. bliżej światła (głównie na korzeniu, kamieniu który jednocześnie stanowi chwilowo ciężarek). Nitkowce - pewnie to te wąsy którymi mi porosła częśc roślin. Krótkimi włoskami obrastają też szyby akwa...

Czyli mówicie, żeby nie panikować z glonami - do czasu przynajmniej pierwszego zarybienia? OK.
ODPOWIEDZ