HQI raz jeszcze

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
M-cz77
Pomocnik
Posty: 534
Rejestracja: 15 wrz 2007 9:13
Lokalizacja: Warszawa

HQI raz jeszcze

Post autor: M-cz77 »

Cześć!
Gdy już byłem pewny co do zakupu lampy HQI, to dowiedziałem się jednej rzeczy; czy to jest prawda że przy lampach HQI (bez świetlówek) nie rosną czerwone roślinki?? Chciałem kupić lampę 2x150 + 70W do akw. 375l i chciałem mieć masę kolorowych i światłolubnych roślin. Co mam zrobić? Mam zamontować lampę 2x150W (taka rynna o długości 120cm) i między żarnikami dać 2x24W t5? Jeśli tak, to gdzie zmieściłbym statecznik?
Pozdrawiam.
Obrazek
andypl33
Akwarysta
Posty: 1119
Rejestracja: 29 wrz 2006 20:46
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: andypl33 »

A niby dlaczego miałyby nie rosnąć ?
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

Już Ci pisałem o tym :D Rośliny czerwone wymagają dużej ilości światła , dwutlenku węgla i dostępnego żelaza . Przy żarnikach HQI będą rosły bardzo dobrze i będą mieć piękny czerwony kolor jeśli zapewnisz im dobre odpowiednie warunki . Przy specjalistycznych świetlówkach o specjalnym widmie światła różnica będzie tylko w tym że takie świetlówki mogą podbić wizualnie kolory . Jeśli dasz czerwoną świetlówkę to nawet zielone rośliny będą wyglądać na czerwone :D
Światło z żarników HQI będzie bardzo dobre dla czerwonych roślin . Nie wiem kto CI takie bajki opowiada o tym że rośliny czerwone nie będą czerwone :D
Samo światło to jednak nie wszystko . Musisz pamiętać o żelazie i CO2 . Z żelazem jednak ostrożnie bo nabawisz się glonów .Najlepiej zacząć od bardzo małych dawek i spokojnie dać czas rośliną
Awatar użytkownika
M-cz77
Pomocnik
Posty: 534
Rejestracja: 15 wrz 2007 9:13
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: M-cz77 »

To się już uspokoiłem. Po prostu facet (który nie sprzedaje HQI, który nie miał interesu w oszukaniu mnie) powiedział, że roślinki będą marnieć, będą miały jakieś mętne kolory (a nie umiała zbytnio wyjaśnić dlaczego itp. A czy cacomba może się zaczerwienić przy HQI? Bo przy oświetleniu 0,7w/l ładnie się czerwieniła (a ja wolę roślinki czerwone, pomarańczowe, jasno zielone i maksymanie ciemno zielone :) ).
Obrazek
ODPOWIEDZ