skorupa ampularii

Hodowla krewetek, raków; ślimaki i inne stworzenia

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Zablokowany
Awatar użytkownika
adriand
Pomocnik
Posty: 452
Rejestracja: 04 kwie 2007 9:33

skorupa ampularii

Post autor: adriand »

pare dni temu padla jedna ampularia swiderki szybko wyczyscily skorupe i narazie sobie lezy w akwa i calkiem fajnie wyglada i teraz moje pytanie czy mozna jakos spreparowac skorupke zeby mogla sobie zostac?
pozdrawiam Adrian

Obrazek

brak polskich liter z przyczyn technicznych.Przepraszam
Awatar użytkownika
wiewiór
Pomocnik
Posty: 827
Rejestracja: 15 lut 2007 20:33
Lokalizacja: lbn

Post autor: wiewiór »

mówi się że taka skorupaka może zatwardzać wodę ale jedna chyba nie bedze przeszkadzała
duże masz akwa?
pozdrawiam
Awatar użytkownika
Blue Tiger
Akwarysta
Posty: 905
Rejestracja: 28 sie 2007 10:12
Lokalizacja: Borek k. Bochni

Post autor: Blue Tiger »

No ale dlaczego ma zatwardzać wodę jak ślimak jest żywy to skorupę ma taką samą jak zdechnie tzn. że jak jest żywy to tez zatwardza wodę?
Awatar użytkownika
adriand
Pomocnik
Posty: 452
Rejestracja: 04 kwie 2007 9:33

Post autor: adriand »

Blue Tiger pisze:No ale dlaczego ma zatwardzać wodę jak ślimak jest żywy to skorupę ma taką samą jak zdechnie tzn. że jak jest żywy to tez zatwardza wodę?
w sumie tez tego nie kapuje no bo np swiderki tez zdychaja a my nawet o tym nie wiemy i te skorupki sobie leza gdzies pod zwirkiem

kurka ale numer tak sobie siedze i patrze po zgaszeniu swiatla w akwarium a tu jedna ampularia sobie po szybie smiga a tu pretnik ja podgryza :shock: czyzby to nie przypadek ze jedna ampularia padla?
czy to mozliwe zeby pretniki sie interesowaly slimakami?
pozdrawiam Adrian

Obrazek

brak polskich liter z przyczyn technicznych.Przepraszam
Awatar użytkownika
Kunni
Akwarysta
Posty: 526
Rejestracja: 03 sty 2007 9:53
Lokalizacja: BB

Post autor: Kunni »

Do tego zatwardzania wody przez skorupy podchodzę z dystansem. Gdyby się tak łatwo rozpuszczały, nie dotrwałyby do naszych czasów żadne skamieniałości, bo wcześniej by się rozpuściły :wink:
Pozdrawiam
Kinga
Awatar użytkownika
emiloos
Akwarysta
Posty: 483
Rejestracja: 07 mar 2007 11:30
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: emiloos »

Oj dość łatwo się rozpuszczają, zwłaszcza w miękkiej wodzie. Kiedyś jak miałam niedobory Ca i spadało mi KH to powrzucałam kilka kawałków muszli do akwarium. Efekt prawie żaden jeśli chodzi o widoczne podniesienie tww czy pH, zapomniałam o nich ale jak po roku wyciągnęłam te muszelki to rozpadły mi się w rękach.

Kunni: http://potop-exodus.w.interia.pl/potop/skamieliny.html
Pozdrawiam,
Emi

Górnośląskie Stowarzyszenie Akwarystów - www.gsa.org.pl
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

To zależy jaka jest woda w akwa, w miękkiej i kwaśnej wodzie skorupki sie szybciej rozpuszcza niż w twradej i zasadowej
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
Blue Tiger
Akwarysta
Posty: 905
Rejestracja: 28 sie 2007 10:12
Lokalizacja: Borek k. Bochni

Post autor: Blue Tiger »

Czy to znaczy że przez całe życie ślimaków ich skorupa poddawana jest rozpadowi?
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Tak, ale mu nie ulega bo ślimak cały czas ją odbudowywuje, jednak w wodzie zbyt miękkiej i kwaśnej ten proces zostaje zakłócony (wiecej wapnia jest rozpuszczane niż ślimak potrafi dostarczyć) i ślimak ginie
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
Kunni
Akwarysta
Posty: 526
Rejestracja: 03 sty 2007 9:53
Lokalizacja: BB

Post autor: Kunni »

Muszle ampularii w miękkiej wodzie korodują, nie nadążają ich odbudowywać. A ze skamieniałościami chodziło mi o to, że dotrwały do naszych czasów pomimo tysięcy lat polewania deszczami, wodami jeziorek itp I ciągle można je znaleźć na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej czy w Górach Świętokrzyskich. Przez jakiś czas trzymałam taką skamieniałość w akwarium w nadziei na lekkie utwardzenie wody dla gupików, ale efekt był żaden. Przy cotygodniowych podmianach uwalnianie się wapnia do wody to proces zbyt wolny. Oczywiście przy jednej czy kilku małych muszelkach, bez popadania w skrajności :)
Pozdrawiam
Kinga
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Przez jakiś czas trzymałam taką skamieniałość w akwarium w nadziei na lekkie utwardzenie wody dla gupików, ale efekt był żaden.
daj ją koło wlotu lub wylotu wody z filtra, u mnie to dawało dobry efekt jak mialem zbyt niskie pH
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
emiloos
Akwarysta
Posty: 483
Rejestracja: 07 mar 2007 11:30
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: emiloos »

Takie sam efekt można uzyskać przy grysie koralowym w filtrze.
Pozdrawiam,
Emi

Górnośląskie Stowarzyszenie Akwarystów - www.gsa.org.pl
Awatar użytkownika
trok
Zaawansowany akwarysta
Posty: 1818
Rejestracja: 13 kwie 2007 16:18
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: trok »

Wracając to tematu :wink: adriand pytał czy trzeba preparować - moim zdaniem nie ma to sensu. Jak Ci się podoba, to zostaw ją i tyle. Nie rozpuści sie na tyle szybko, żeby jakoś znacząco wpływać na twardość, bo forma węglanu wapnia w świeżej muszli jest trudnorozpuszczalna i w dodatku impregnowana innymi substancjami. Ja mam muszlę od kilku lat w wodzie o twardości ok 15 stopni niemieckich i nic się praktycznie z nia nie dzieje. Jeśli masz wybitnie miękka wodę, to i tak pewnie ja często podmieniasz. Żwir koralowy czy kilka wapieni to co innego, ale jedna czy dwie muszle nie robią różnicy. Zreszta zawsze możesz ją wyjąć jakby co.

A co do prętnika, to labiryntowe lubią ślimaczki, ale czy prętnik może zamęczyć ampularię? Nie wiem.
A czas leci...
Awatar użytkownika
marcjan
Posty: 22
Rejestracja: 28 lut 2008 13:51
Lokalizacja: Niemcy

Zamęczyć ampularię

Post autor: marcjan »

U ampularii wrażliwym organem jest rurka, przez którą oddychają, a która staje się celem ataków głównie takich ryb jak mieczyki, gurami (u mnie tak było). Poza tym jeśli ktoś trzyma ampularie z rybami, to trzeba uważać, aby gdy zdechną, natychmiast je wyjąc. Rozkładające się ciało wydaje niebezpieczne substancje.

Data ostatniego postu! Chemik4
Zablokowany