Obrośnięty korzeń

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Saddamek
Administrator
Administrator
Posty: 1203
Rejestracja: 02 wrz 2004 21:10
Lokalizacja: Padwa Północy

Obrośnięty korzeń

Post autor: Saddamek »

Witam czobaczcie http://showcase.aquatic-gardeners.org/2 ... l=0&id=151 - coś pięknego :) , mam pytanko co zrobić żeby tak obrosną korzeń mchem jawajskim ? poprostu go gdziś przyczepić do korzenia a on będzie się tak pią po nim ? czy może mech jest jeszcze do czegos przyczepiony ?
pozdrawiam
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

Trzeba byc cierpliwym i czekac az mech sie dobrze "zakorzeni" i zacznie piac po korzeniu.Wtedy ewentualne "przytrzymywacze" mozna usunac.Osobiscie ja sie poddałem po jakis trzech próbach na korzeniu takim 15cm jednakze dla człowieka cierpliwego nic trudnego :D .mech teraz rosnie sobie jak chce ale tez jakos to wyglada.
Pozdrawiam
Przemek
Franca81
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 376
Rejestracja: 06 lut 2005 16:01

Post autor: Franca81 »

Słyszalam ze przyczepia sie mech za pomoca nici lub zylki. Sama teraz staram sie przyczepic mech do korzenia. Nie korzystalam z nici ani zylki poprostu owinelam mech dookola korzenia i czekam.jak narazie sie nie odczepia.
Zdjecie piekne ale tak jak pisal Owl potrzeba sporo czasu, nie mowiac juz o oswietleniu (moj lotos zaslania kupe swiatla i nie wiem czy mech bedzie ladnie rosl sobie w cienu).
A jezeli chodzi o takie zdjecia to polecam stronke:
http://www.akwarium.org/galerie.php?ID_GALERIA=14&
Oj tu rowniez sa piekne akwa...
Awatar użytkownika
Saddamek
Administrator
Administrator
Posty: 1203
Rejestracja: 02 wrz 2004 21:10
Lokalizacja: Padwa Północy

Post autor: Saddamek »

Oj piekne piękne.. aż dech zapiera :) i wcale nie muszą byc wielke zby były piekne :) no nic w takim razie preparuje korzeń i uzbrajam sie w cierpliwość.... (musze jechać na ryby to ją troche potrenuje...)
dzięki za odpowiedzi, pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Lum
Początkujący pomocnik
Posty: 261
Rejestracja: 17 sie 2005 20:26
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Lum »

Cudowne!
Słuchajcie, to na tym korzeniu to na pewno mech jawajski?...
AMNESIAC
Pomocnik
Posty: 233
Rejestracja: 11 wrz 2004 10:32
Lokalizacja: gdynia

Post autor: AMNESIAC »

Czy jawajski, to wątpliwa sprawa. Za to na pewno Vesicularia sp.
Akwarystyka w ogóle uczy cierpliwości, wędkarstwo tym bardziej :D. Też czekam Obrazek właśnie na takie korzenie, ważne, że mech już ruszył.
pozdrawiam, katarzyna
63L mała Tanganika
212L w drodze
Awatar użytkownika
Mateusz
Posty: 122
Rejestracja: 18 mar 2005 3:48
Lokalizacja: Ameryka Północna

Post autor: Mateusz »

Ja na moim korzeniu posadzilem mech jawajski kiedys i zostawiłem w akwarium, miałem tam pare rybek za jakis czas zaczął rosnąć jak szlony ;)

Cierpliwości :)

pozdrawiam
MrMariusz
Posty: 65
Rejestracja: 03 wrz 2005 17:29
Lokalizacja: Mysłowice

Post autor: MrMariusz »

Fajny tem meszek. U mnie w sklepie nie ma żednego mchu.

Pozdrawiam. :wink:
Moje akwaria:
33l - ogólne: gupiki, mieczyki, neony
15l - bojownik
Wojtek
Posty: 118
Rejestracja: 20 lis 2005 19:20

Post autor: Wojtek »

Czytałem, że zamiast mchu jawajskiego, lepszy jest mini mech. Rośnie on wolniej co prawda, ale jest o wiele ładniejszy. Liście mchu jawajskiego są długie, przez nie kompozycja jest brzydsza. Trzeba często przycinać, aby utrzymać ten mech w odpowiednich proporcjach.
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

Niestety musze Coie znowu zasmucic ale to kolejna błedna informacja :wink: Po pierwsze nie wiem co to jest mini mech(ktos kto to pisał nie miał widze za duzego pojecia o roslinach),a po drugie jakie liscie :?: Mchy to porosty :lol: :lol:
Pozdrawiam
Przemek
Wojtek
Posty: 118
Rejestracja: 20 lis 2005 19:20

Post autor: Wojtek »

Tak czytałem. Na stronie http://suchy.fotolog.pl/ :
Najbardziej popularny jest Mech jawajski (Vesicularia Dubyana). Jest on najbardziej tolerancyjny w stosunku do warunków środowiskowych. W sprzyjających warunkach rośnie szybko i jest w stanie porosnąć całe akwarium jeżeli nie będziemy kontrolować jego wzrostu.

Kolejną odmianą mchu jest Mini mech. Odmiana ta rośnie znacznie wolniej od mchu jawajskiego oraz wygląda bardziej "elegancko" od niego. Odmianę tą szczególnie poleca się uprawiać na korzeniach.
Jak wspomniano wcześniej Mini mech najlepiej nadaje się do dekoracji korzeni. Pokrywamy małymi kępkami mchu wybrany przez nas korzeń a następnie przymocowujemy mech za pomocą żyłki do korzenia w ten sposób, że owijamy żyłką kępki mchu dookoła korzenia. Tak przygotowany korzeń umieszczamy w akwarium. Po kilku tygodniach Mini mech zaczyna rosnąć i rozprzestrzeniać się na korzeniu. Porośnięcie całego korzenia zajmuje kilka miesięcy tak więc jest wymagana tutaj duża cierpliwość.
Są też wzmianki o xmas mech :)

Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 24 lis 2005 14:51 przez Wojtek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

xmas to wiem co to za mech,ale dalej za diabła nie wiem co to ten mini mech ja bym jednak łacinska nazwe poprosił :wink: .No ale nic o wspomnianych wyzej lisciach nie ma :lol: .A autor tak jak czytam puscil troche wodze fantazji :wink: (dotyczy to mchu jawajskiego ,juz widze te mchy przejmujace kontrole nad akwarium :P :lol: ).Ja jednak jestem za tradycyjnym mchem jawajskim.
Pozdrawiam
Przemek
Wojtek
Posty: 118
Rejestracja: 20 lis 2005 19:20

Post autor: Wojtek »

Tam jest tak napisane, że "jego liście rosną zbyt długie co źle wpływa na wygląd całej kompozycji". Myślę, że spróbuje zrobić jako takowy korzeń. Mam nadzieję, że kiedyś sie uda :-). Może wykorzystam Twój pomysł z przewiewną kurtyną, na odnodze korzenia, Owl, bo mi sie spodobał :D.
ODPOWIEDZ