pęcznienie granulatu w brzuchu ryby

Co jedzą nasi podopieczni w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
pinx
Akwarysta
Posty: 803
Rejestracja: 14 wrz 2007 17:14
Lokalizacja: zależy dokąd poniesie

Post autor: pinx »

widać, że zawsze miałeś ryby proste przy karmieniu :wink:
moje pytanie...masz podrostki i widać, że mają problem z układem pokarmowym (wzdęcia, przytrucia itp.), podajesz nadal pokarm, tylko inny, w porze kiedy mają dostać następną porcję?
pozdrawiam.

Obrazek
Awatar użytkownika
mariuszzawadzki
Ekspert akwarysta
Posty: 6591
Rejestracja: 11 lis 2007 11:11
Lokalizacja: Ciechanów

Post autor: mariuszzawadzki »

Owszem jeśli to młode ryby zmieniam pokarm i podaje inny.Nadal twierdzę, że granulat nie jest dla młodych(małych)ryb. Granulat daje się grubszej rybie.

Co do prostych ryb jeśli chodzi o wymagania pokarmowe to chyba faktycznie zawsze miałem proste do czasu kiedy nie zacząłem hodować palet. Te bestie są tak kapryśne,zdarza się tak że daje im mix z czosnkiem a one nawet na niego nie spojrzą, co robię...daje im serducho ze szpinakiem i one to wcinają.
Ostatnio zmieniony 14 cze 2008 20:59 przez mariuszzawadzki, łącznie zmieniany 1 raz.
Mariusz

Palety to jest to, co w akwarystyce najpiękniejsze.

Obrazek
Awatar użytkownika
Maciek[S]
Pomocnik
Posty: 448
Rejestracja: 24 kwie 2007 18:37
Lokalizacja: Kraków\Cieszyn w przyszłości Karaiby :P

Post autor: Maciek[S] »

o co chodzi z tymi neonami ?? ;] ja nie mam neonów ;]
Awatar użytkownika
pinx
Akwarysta
Posty: 803
Rejestracja: 14 wrz 2007 17:14
Lokalizacja: zależy dokąd poniesie

Post autor: pinx »

mariuszzawadzki pisze:Owszem jeśli to młode ryby zmieniam pokarm i podaje inny.
popełniasz błąd.
ryba ma wtedy większy problem ze strawieniem nawet dobrego pokarmu, ponieważ procesy trawienia są zaburzone poprzednim niewłaściwym pokarmem. nie dajesz rybie czasu na przeczyszczenie i dodatkowo ją zapychasz.
pozdrawiam.

Obrazek
Awatar użytkownika
Maciek[S]
Pomocnik
Posty: 448
Rejestracja: 24 kwie 2007 18:37
Lokalizacja: Kraków\Cieszyn w przyszłości Karaiby :P

Post autor: Maciek[S] »

a oto cytat z książki "Pielęgnice amerykańskie w akwarium" część II, Andrzeja Sieniawskiego, str. 131, rozdział "Karmienie młodych ryb"

"Nabywając do swojej hodowli ryby pielęgnicowate mamy najczęściej do czynienia z osobnikami o niewielkich rozmiarach. Przed nimi jest długa droga, trwająca najczęściej ponad rok, aby w pełni dorosły i zmężniały...
...W stosunku do takich ryb obowiązuje inna polityka żywieniowa...
...Aby rozwój przebiegał pomyślnie należy rybom podawać znacznie większe ilości pokarmu. Dlatego też należy karmić je kilka razy dziennie...
...ZDROWE, DOBRZE WYKARMIONE RYBY WINNY MIEĆ WIDOCZNIE ZAOKRĄGLONE BRZUCHY. BĘDZIE TO GWARANCJĄ ICH DOBREGO SAMOPOCZUCIA I NICZYM NIE HAMOWANEGO ROZWOJU..."

i co wy na to ;] ??
Awatar użytkownika
pinx
Akwarysta
Posty: 803
Rejestracja: 14 wrz 2007 17:14
Lokalizacja: zależy dokąd poniesie

Re: pęcznienie granulatu w brzuchu ryby

Post autor: pinx »

Maciek[S] pisze:
czy to możliwe że nadęcie brzucha ...
zaokrąglone brzuchy, a nadęcie brzucha to różnica kolego.
dlatego kłopotem jest udzielanie komuś porad dotyczących zwalczania niedomagań i chorób ryb na odległość, biorąc pod uwagę nierzetelność i zły dobór słów, bez wklejania zdjęć. :mrgreen:
pozdrawiam.

Obrazek
Awatar użytkownika
Maciek[S]
Pomocnik
Posty: 448
Rejestracja: 24 kwie 2007 18:37
Lokalizacja: Kraków\Cieszyn w przyszłości Karaiby :P

Re: pęcznienie granulatu w brzuchu ryby

Post autor: Maciek[S] »

pinx pisze:
Maciek[S] pisze:
czy to możliwe że nadęcie brzucha ...
zaokrąglone brzuchy, a nadęcie brzucha to różnica kolego.
dlatego kłopotem jest udzielanie komuś porad dotyczących zwalczania niedomagań i chorób ryb na odległość, biorąc pod uwagę nierzetelność i zły dobór słów, bez wklejania zdjęć. :mrgreen:
to może mi powiesz jak odróżnić nadęcie od zaokrąglenia :D ??
Awatar użytkownika
pinx
Akwarysta
Posty: 803
Rejestracja: 14 wrz 2007 17:14
Lokalizacja: zależy dokąd poniesie

Post autor: pinx »

jak długo trzymasz ryby?
...bo pytasz jakbyś dopiero zaczynał :wink:
jeżeli ryba jest dobrze karmiona wtedy ma zaokrąglony brzuch, naturalnie tak jak zawsze, czyli fizjologicznie.
nadęcie brzucha (wzdęcie) świadczy o nadmiernym, chorobowym poszerzeniu powłok brzusznych, spowodowanym zaleganiem karmy, gazów lub płynów, nie zdarzającym się przy normalnym funkcjonowaniu ryby w stanie zdrowia.
pozdrawiam.

Obrazek
Awatar użytkownika
Maciek[S]
Pomocnik
Posty: 448
Rejestracja: 24 kwie 2007 18:37
Lokalizacja: Kraków\Cieszyn w przyszłości Karaiby :P

Post autor: Maciek[S] »

teraz zauważam że wszystkie rybki mają zaokrąglone brzuszki,
ale niekiedy po nakarmieniu czy to granulatem czy mrożonkami po płatkach mniej brzuszki są jeszcze bardziej zaokrąglone ;/
Ryby wyglądają na zdrowe - szaleją po całym akwa, tańszą wokół siebie, dochodzi do niewinnych młodzieńczych awantur, meeki przekopują całe akwa ;] miodowe zaczynają się wybarwiać na piękny żółty kolor bo jak wiecie młode osobniki są szare, zawsze jak podejdę do akwarium to zaczynają szaleć przy szybie oczekując na jedzenie
Więc ja już nie wiem czy to jest zaokrąglenie czy nadęcie ;/
Jedno jest pewne zawsze po karmieniu nawet namoczonym granulatem, mrożonkami, po płatkach mniej ale też brzuch zaokrągla sie bardziej
u meek jest to bardziej widoczne

przecież nie będę karmił rybek samymi płatkami bo nie urosną na piękne i mężne ;]
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

No i się wtrącę:

powiększanie się brzucha u ryb po karmieniu jest moim zdaniem całkowice normalne. A czy Wy jak zjecie porządny kotlet schabowy wielkości talerza z kopą ziemniaków - nie macie sporo więcej w pasie? :wink:

U wszystkich swoich kąsaczowatych zauważyłam powiększanie się brzuchów po jedzeniu. Granulat dodatkowo ma taką właściwość, że puchnie powoli, więc powiększa swoją objętość również wewnątrz ryby.

Granulat przed podaniem dobrze jest rozdrobnić i namoczyć.

Neony jak się mocno najedzą, mają ewidentnie odstające brzuszki, kiedyś myślałam, że są zniekształcone. Myślę, że podobnie jest z pielęgnicami.

Maćku, obserwuj ryby i jeżeli nie widzisz oznak chorobowych, nie przejmuj się.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Maciek[S]
Pomocnik
Posty: 448
Rejestracja: 24 kwie 2007 18:37
Lokalizacja: Kraków\Cieszyn w przyszłości Karaiby :P

Post autor: Maciek[S] »

dziękuje ;] rybki są zdrowiutkie więc będę je dobrze karmił i obserwował ;]
ODPOWIEDZ