jak dawkować Sera Costapur? - rozbieżność w ulotce...

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Grzempek7
Posty: 88
Rejestracja: 11 wrz 2005 8:58
Lokalizacja: Warszawa

jak dawkować Sera Costapur? - rozbieżność w ulotce...

Post autor: Grzempek7 »

Witam ponownie. Sera Costapur w ulotce zaleca dawkowanie 1 mln na każde 40 l., więc na moje 200 l. powinno być 5 mln.
Tymczasem na butelce Costapur i na opakowaniu (50 ml) jest napisane, że starcza na 800 l., więc oczywistym jest, że na 200 l. powinienem wlać 12,5 ml!!!!!!!
więc prawidłowe dawkowanie to 5,0 mln czy 12,5 mln???

Co się stanie jak "przedawkuję" costapura?

ps. bocja w stanie krytycznym, drugi z kirysków też kiepsko, reszta się trzyma ale nie wiem jak długo...
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

Hmm costapuru nie przedawkujesz raczej lecz przy tej drugiej dawce to radze uwazac na ryby denne które moga jej nie przetrzymac.Wiec albo odłowisz ryby denne i bedziesz leczył wieksza dawka albo mniejsza ale tez jest ryzyko...
Pozdrawiam
Przemek
Awatar użytkownika
Grzempek7
Posty: 88
Rejestracja: 11 wrz 2005 8:58
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Grzempek7 »

puściłem maila z oficjalnej strony sery, ale pewnie nie odpowiedzą...

To znaczy dałbyś większa dawkę (zgodną z info na opakowaniu - na ile starcza?) czy też mniejszą dawkę (zgodną z ulotką informacyjną)?

Ulotka zaleca użycie preparatu 1 i 3go dnia. Ewentualnie w niektórych przypadkach (rozumiem że zaawansowanej choroby) 5 i 7ego. Gdzieś czytałęm, że dobrze jest dać jeszcze działkępo 3 tygodniach. Co Wy na to?

A co z podmianą wody? zreguły robiłem to w sobotę. Natomiast dzisiaj po użyciu preparatu wstrzymam się. Mam zamiar podmienić jakieś30 literkó w niedzielę, po czym zaserwuję dawkę po raz drugi (zgodnie z ulotkączyli 3ciego dnia).

PS. Bocja pływa już po wiecznych wodach ;-( dwie pozostałe mocno zsypane, ale jeszcze pływają. Nie mogę się doszukać 2 Sterbi...
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

Jesli miałbym ryzykowac zdrowie tudzież zycie innych rybek walnałbym 12,5ml.Wode podmieniaj tak jak mówiles.Uzyj 1 i 3 dnia jak nie bedzie poprawy walnij 5 ale watpie ze bez poprawy ryby dozyja do 5.Smutne to ale prawdziwe :( .Zycze szybkiego powrotu do zdrowia rybek
Pozdrawiam
Przemek
Franca81
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 376
Rejestracja: 06 lut 2005 16:01

Post autor: Franca81 »

Costapur sie podaje 22 krople na kazde 40L. Wiec na 200L powinienes dac 110 kropli (22x5 bo 40Lx5 to wychodzi rowne 200L).

Zyczę miłego liczenia. Mnie szał trafia zawsze w polowie liczenia i zawsze sie myle ale kilka kropel roznicy nie robi.
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

Hmm no nie wiem.Ja bym jednak dal 12,5ml.To jest moim zdaniem logiczna i dobrze dobrana dawka,zwazywszy także na ryby denne.
Pozdrawiam
Przemek
Awatar użytkownika
Grzempek7
Posty: 88
Rejestracja: 11 wrz 2005 8:58
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Grzempek7 »

wczoraj dałem sery pośrednio tj. ok. 9 ml (z ulotki wynikało 5 ml, z opakowania 12,5). Licząc dzień wczorajszy jako pierwszy, rozumiem że dzisiaj nic więcej nei mogę zrobić? musze czekać? Jutro po południu podmiana 30 l. wody i druga dawka (jeśli jedszcze będzie po co...) :(

PS. druga bocja martwa, niestety znalazłem tez otoska i jednego Sterbi. Póki co minęło pół dnia, a plamy nie giną. Najbardziej zaawansowana jest ostatnia bocja, zbrojek niebieski (moja córka nazwała go "diabeł"), oraz wszystkie 4-ry ramirezki. Wieczorem plamki pojawiły się na Lorikarii i na L-134 ("zebra")...
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

Hmm nie chciałbym byc złym prorokiem ale z costapurem róznie bywa.Hmm no ale nic po wlaniu leku mozemy tylko obesrowac.Jak mówiłem ja dałbym dawke wieksza no ale zrobiłes jak uwazałes za słuszne.a co do zbrojnika zebry lepiej sie nim nie chwal :wink: To taka moja dobra rada :D
Pozdrawiam
Przemek
Awatar użytkownika
Grzempek7
Posty: 88
Rejestracja: 11 wrz 2005 8:58
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Grzempek7 »

stan na dziś - w nocu padły dwa otoski, po południu ostatnia bocja :( woda podmieniona, mam ichtiosan, zdjęcia poszły - czekam na wskazówki...
Awatar użytkownika
Grzempek7
Posty: 88
Rejestracja: 11 wrz 2005 8:58
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Grzempek7 »

Dzisiaj dałem kolejną dawkę Ichtiosanu. Wygląda na to że pomaga!!! O dwóch dni nie było zgonów. Ramirezki 2 już w zasadzie normalne. Owl - wyobrać sobie te 2 ze zdjęcia dochodzą do siebie!!!!!!!!!!!!!!!! Rivanol stoi, ale póki co nie używałem. Płetwy chyba się goją. Nawet kiryski jakieś takie normalne - tzn. wesołe i wszędobylskie :lol:
Diabeł (zbrojek niebieski) się zaaklimatyzował, czasami przemierza sobie akwa.
Zakłądając, że wszystko będzie postępowało w dobrym kierunku - dać działkę Ichtiosanu kolejnego 3 dnia??? To znaczy wypada na sobotę.
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

Dać napewno aby nie dopuscic do rozwoju kulorzeska z cyst.I jesli nic nie bedzie sie działo to powinno zakończyc kuracje. :D
Pozdrawiam
Przemek
Awatar użytkownika
Grzempek7
Posty: 88
Rejestracja: 11 wrz 2005 8:58
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Grzempek7 »

głupie pytanie - kiedy się wylęga? wydaje mi się że po około 2 tygodniach (cośtakiego chyba czytałem)...
Na dzisiaj stan jest taki, że tylko jedna ramirezka ma niewielkie pozostałości białych kropek. Szacuję że znikną za 1-2 dni. Dzisiaj powinienem dolać ichtiosanu. Czy zakładając, że rzeczywiście za 2-3 dni nie bedzie już "fizycznych" oznak ospy - dolać jeszcze Ichtiosan? Kiedy?

Gdzieś czytałem o jednej dawce po 2-3 tygodniach (rozumiem że zapobiegawczo).
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

Dolej ichtiosan tak jak pisałes po 3 dniach jeszcze i po dwóch tygodniach.To pwoinno definitywnie zakończyc chorobe.
Pozdrawiam
Przemek
Awatar użytkownika
Grzempek7
Posty: 88
Rejestracja: 11 wrz 2005 8:58
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Grzempek7 »

W niedzielę dolałem dawkę. Na dzisiaj wygląda na to, że jest OK.
Zgodnie ze wskazówkam doleję za 2 tygodnie w niedzielę dawkę (po podmiance wody ma się rozumieć). I zapominam o tej zarazie 8)

Dzięki za pomoc
ODPOWIEDZ