Montaż oświetlenia!

Dział dla majsterkowiczów

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
maciejc4
Posty: 98
Rejestracja: 23 lis 2005 17:53
Lokalizacja: Bydgoszcz

Montaż oświetlenia!

Post autor: maciejc4 »

Witam!
Buduje pokrywe na akwarium, lecz mam problem z oświetleniem a mianowicie- nie mam pojęcia jak zabrac sie do tego, wiem, ze wolalbym zbudowac uklad ktory wyjdzie duzo taniej, ten ze starterami (czy on zeczywiscie jest duzo tanszy?) W zwiazku z tym prosze o pomc i schematy jak polaczyc wszystko- gdzie kable od oprawek, gdzie podlacza sie statecznik, gdzie startery!
Bede wdzieczny za kazda pomoc, prosze tez o opisanie ceny poszczegolnych elementow)!!!
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Thom (AS)
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 758
Rejestracja: 09 lis 2004 16:08
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Thom (AS) »

Ten ze starterami jest tańczy bo statecznik kosztuje 10 zł, starter chyba 4 zł, kable, oprawki, świetlówka, ale to jest układ na stateczniku magnetycznym, który terz najlepszy na rynku nie jest :roll: :wink:
Większość ludzi teraz robi układy na statecznikach elektronicznych, bo świetlówki maja wtedy lepsze warunki świecenia, nie migotają, ich żywotność się troche przedłuża.
Statecznik elektroniczny można kupić już za 40 zł lub jeśli to do małej mocy świetlówek to można wyciągnąć ze świetlówki kompaktowej zintegrowanej (czyt. energooszczędnej) :wink:

A schematy są narysowane na statecznikach :!:
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

No to ja podlicze cene zakupu wszystkiego zeby podłaczyc jedna swietłowke 40W:
Swietlówka zwykła daylight 120cm 2500 lumenów= 3,16zł
2x oprawka bryzgoszczelna= 11,20zł
Statecznik magnetyczny= 2,10zł
Gniazdo na zapłonnik=1,20zł
5m kabla(zawsze sie przyda)=4zł
Włącznik z bezpiecznikiem(opcjonalnie)=5,60zł
Suma=27,26zł
Od razu mówie ze ceny podałem takie jakie płaciłem w hurtowni elektrycznej nie w zwykłym sklepie elektrycznym.Woiec widzac cene ze statecznikiem magnetycznym tez wcale taka niska wbrew pozorom nie jest a co dopieeo z elektronicznym :wink: Pominawszy jeszcze ten fakt ze elektronicznego nie naprawisz jak sie jakis kabelek przetrze,mój znajomy elektryk strasznie klnie na nie :D
Pozdrawiam
Przemek
Awatar użytkownika
jabol
Pomocnik
Posty: 478
Rejestracja: 10 lis 2005 12:07
Lokalizacja: Łódź

Post autor: jabol »

Owl pisze:Pominawszy jeszcze ten fakt ze elektronicznego nie naprawisz jak sie jakis kabelek przetrze,mój znajomy elektryk strasznie klnie na nie :D
..bo trzeba kupwac stateczniki w miare firmowe a nie totalna chiszczyzne NONAME. a korzysci sa i to dosc duze. na stateczniku magnetycznym "para idzie w gwizdek" tzn ilsoc zzartej energii w duzej czesci idzie na "cieplo" a nie na "swiatlo" mowiac najprosciej. po drugie stateczniki elektroniczne mniej bombarduja swietlowke wydluzajac nieco jej zywot i jakos swiecenia

proponuje poczytac bardzo dobry portal:

http://www.lighting.pl
radek jablonski - jabol
GSM: 693 74 85 47
skype: radekjablonski
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

I twierdzisz ze sa az tak opłacalne kosztujac 40zł :?: Za arta dziekuje czytalem juz...Moi zdaniem starty mopcy nie sa az tak bardzo adekwatne do ceny.Owszem jesli miałbym miec małe akwa z dwoma swietłowkami to mzoe bym sie pokusił o takie rozwiazanie.Ale napewno nie budujac pokrywe od poczatku i z wieksza iloscia swietłowke. o moim zdaniem dla przecietnego akwarysty róznica miedzy 2 zł a 40 zł to duzo :wink:
Pozdrawiam
Przemek
Awatar użytkownika
jabol
Pomocnik
Posty: 478
Rejestracja: 10 lis 2005 12:07
Lokalizacja: Łódź

Post autor: jabol »

Owl pisze:I twierdzisz ze sa az tak opłacalne kosztujac 40zł :?: Za arta dziekuje czytalem juz...Moi zdaniem starty mopcy nie sa az tak bardzo adekwatne do ceny.Owszem jesli miałbym miec małe akwa z dwoma swietłowkami to mzoe bym sie pokusił o takie rozwiazanie.Ale napewno nie budujac pokrywe od poczatku i z wieksza iloscia swietłowke. o moim zdaniem dla przecietnego akwarysty róznica miedzy 2 zł a 40 zł to duzo :wink:
Pozdrawiam
ok..o gustach nie bedziemy rozmawiac..ale w takim razie ciekawe dlaczego po jakims tam czasie wszyscy "przechodza" na stateczniki elektroniczne..bo chyba to nie jest owczy ped??? poza tym juz tak bardziej demagogicznie: chyba nie po to wymyslono stateczniki elktroniczne zeby byly gorsze od indukcyjnych??????/ :) i na koniec znana skadinad formulka:
zastosowanie statecznikow elektronicznych powoduje:

* spadek zużycia energii elektrycznej o około 10%
* wydłużenie żywotności świetlówek o 30-50%
* natychmiastowy zapłon świetlówki i jej bezmigotliwa praca (brak efektu stroboskopowego-wyeliminowanie stresu dla ryb)
* mała waga
* znikome nagrzewanie się w trakcie pracy (pokrywy ABS topia sie)
* cicha praca
radek jablonski - jabol
GSM: 693 74 85 47
skype: radekjablonski
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

Reklama :?: Moze.. :D a tak na powaznie,to dane mpim zdaniem troche przesadzone jedyne z czym sie zgadzam w 100% to efekt stroboskopowy.reszta hmm watpie czy ty czy jakis inny akwarysta wykonywał dokładne pomiary temperatury i zuzycia energi elektrycznej.dal mnie wazna tez jest cena jak juz pwoiedziałem bo przy załozeniu ze moje akwarium mam obsadzic statecznikami elktrycznymi jest to koszt 160zł przy statecznikach magnetycznych 8zł.Zreszta jak sam twierdziłes swietłowki zwykłe niewiele róznia sie od specjalistycznych co przy ich cenie 3,16 daje polaczenie wielce ekonomiczne prawda :?:
Pozdrawiam
Przemek
Awatar użytkownika
jabol
Pomocnik
Posty: 478
Rejestracja: 10 lis 2005 12:07
Lokalizacja: Łódź

Post autor: jabol »

Owl pisze:Reklama :?: Moze.. :D a tak na powaznie,to dane mpim zdaniem troche przesadzone jedyne z czym sie zgadzam w 100% to efekt stroboskopowy.reszta hmm watpie czy ty czy jakis inny akwarysta wykonywał dokładne pomiary temperatury i zuzycia energi elektrycznej.
niesttey..ja ma dwie lewe rece jesli chodzi o technike.ale podejrzewam ze jakis domorosly elektronik moglby to szybko sparwdzic pdolaczajac jakis miernik czy CUS do ukladu swietlowki ze statecznikiem konwencjonalnym i statecznikiem elektronicznym.

poza tym- klady takie nalezaloby sparwzdac co jaksi czas w jakims sper ciemnym pomieszzceniu aby sparwzdic stan zuzycia swietlowek - jakims luxometerm itp
radek jablonski - jabol
GSM: 693 74 85 47
skype: radekjablonski
maciejc4
Posty: 98
Rejestracja: 23 lis 2005 17:53
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: maciejc4 »

No, ok zrobie na sateczniku zwyklym, lecz w ciaz nie wiem co do czego sie podlacza, bede wdzieczny za pomoc !!!!
Dokladniej interesujemnie jak podlaczyc 2 lub trzy swietlowki, gdzie startery, stateczniki itd. Z gory dzieki za odp.
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

Jak pisał Tom(AS) schemat masz na kazdym stateczniku ...Trzeba tylko tak to wszystko umiescic zeby nie dochodziła parujaca woda do tego.naprawde nic trudnego troche mysli technicznej :wink:
Pozdrawiam
Przemek
Awatar użytkownika
jabol
Pomocnik
Posty: 478
Rejestracja: 10 lis 2005 12:07
Lokalizacja: Łódź

Post autor: jabol »

Owl pisze:Jak pisał Tom(AS) schemat masz na kazdym stateczniku ...Trzeba tylko tak to wszystko umiescic zeby nie dochodziła parujaca woda do tego.naprawde nic trudnego troche mysli technicznej :wink:
Pozdrawiam
japrosciej wziac oprawki bryzgoszczelne z kablem a ssattecznik umiscic poza pokrywa np w szafce
radek jablonski - jabol
GSM: 693 74 85 47
skype: radekjablonski
ODPOWIEDZ