Fotosynteza a CO2

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Fotosynteza a CO2

Post autor: Mireks »

Po świetach zakładam nowy zbiornik (178l) i zastanawiam się nad techniką CO2, bo akwa ma być takie jakie powinno być, czyli z dobrą fauną i florą. Będą w nim skalary i duża obsada roślinna. Potrzebne będzie zatem uzupełnianie zbiornika w CO2 dla rozwoju roślin. Kwestię oświetlenia mam już rozwiązaną. Nie mam w technice CO2 w akwa doświadczenia. Jak sobie z tym radzicie, kwestia dostarczania CO2 (ilość, czas, metoda) do zbiorniaka. Równowaga gazowa w wodzie ma istotny wpływ na rośliny jak i na rybki zatem moje pytanie jakie ilości CO2 dostarczacie i w jaki sposób abym miał możliwosci optymalizacji tych parametrów. Wszelkie merytoryczne ale uzasadnione wskazówki mile widziane. Z góry dziekuje.

Pozdrawiam
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
jabol
Pomocnik
Posty: 478
Rejestracja: 10 lis 2005 12:07
Lokalizacja: Łódź

Re: Fotosynteza a CO2

Post autor: jabol »

Mireks pisze: Kwestię oświetlenia mam już rozwiązaną.
tzn? ile i jakie dales?.pytam bo ma to duzy zwiazek z podawaniem CO2
Mireks pisze: Nie mam w technice CO2 w akwa doświadczenia. Jak sobie z tym radzicie, kwestia dostarczania CO2 (ilość, czas, metoda) do zbiorniaka.
Pozdrawiam
sprawa podawania CO2 do akwa wiaze sie z roznymi kewstiami tj:
- ilosc swiatla
- paramtery wody kranowej/akwariowej (pH, twardosci)
- obsada ryb
- obsada roslin

dlatego muisz sprecyzowac ww informacje. dla przykladu moge ci pwoiedziec iz ja w swoim akwa podawalem CO2 24h/dobe okolo 1 babla na sekunde. na noc zalaczalem na wszelki wypadek napowietrzanie (co by zapobiec ewentualnej przydusze). paramtery wody w akwa:
pH-7,5
TwO-16
Tww-12/14
PO4 - 0,5
NO3 - 10-20

oswietlenie: 4 x 18W 12 h na dobe ale w cyklach po 10 godzin po 2 swietlowki; + 1 x 24 W T5 wlaczane na 4-5 godzin dziennie
akwa 112 l brutto (80/35/40h)
radek jablonski - jabol
GSM: 693 74 85 47
skype: radekjablonski
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Dzieki za info. Co do parametrow wody to trudno powiedzieć, bo akwa się dopiero przygotowuje. Chcialem sie tylko wstepnie rozeznac, jak sobie z tym radzic i od czego to wszystko jest uzależnione. Zatem moze moje pytanie przedwczesne. Oczywiscie jak wystartuje (bez rybek) akwa i pochodzi, podam co i jak wyglada i jakie mam parametry.

Co do oswietlenia mam 2x30W, no ale zapewne czeka mnie przerobka swiatla. Jednakze mysle tez nad odblysnikami z pominieciem przerobki. Moc moca a przeciez chodzi o swiatlosc tak mi sie wydaje a nie o moc. Moc w tym wypadku to czysty parametr elektryczny (UxI)....a w duzej mierze chodzi o skierowanie swiatla do wewnatrz akwa, a nie absorbowanie go przez inne elementy jak pokrywa itp. W koncu swietlowka promieniuje z calego kata brylowego...a tafla wody jest pod, wiec prawie 180 stopni swiatla jest zbednie rozpraszane. To jesli chodzi o swiatlo. Co do reszty jak pisalem wyzej...bede cos wiedzial za jakis czas. Dzieki.

Pozdrawiam.
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
jabol
Pomocnik
Posty: 478
Rejestracja: 10 lis 2005 12:07
Lokalizacja: Łódź

Post autor: jabol »

co do swiatla to niesttey ale masz malutko. same odblysniki nie dadza rady
1)postaraj sie zmienic stateczniki na elektroniczne
2)doluz przynajmniej 1 x 39W T5
3)luknij na przerobke pokrywy na: http://www.toya.net.pl/~lawscy


do modera...:))

OWL...jak mi usuniesz ten link :)) to.....:)))
radek jablonski - jabol
GSM: 693 74 85 47
skype: radekjablonski
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

Nie usunałem go kiedys nie usune teraz :) a MirekSma racje fakt ale lumeny tez sie licza a jakkoliwek bys nie skierował swiatła ilosc lumenów ze swietlówki sie nie zwiekszy :)
Pozdrawiam
Przemek
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Więc będę dociekliwy ale od innej strony. Już wiem że 0.5W na litr, ale wolałbym właśnie informacje jeśli wiecie ile lumenów ma przypadac na taki zbiornik 178l z obsadą skalarów i odpowiednich do tego roślin. To będzie dla mnie bardziej przekonujące, niż moc. Robię właśnie mały eksperyment z pomiarem światłości z oraz bez odbłyśników i wstępnie stwierdzam, że odbłyśnik daje 70% światła więcej skierowanego do zbiornika niż bez. Fakt, podana wartośc światłości świetłowki od producenta nie będzie zwiększona, jednakże czy skierowany całkowity Strumień świtała do akwarium to też za malo. Stąd moje dociekania o ilośc lumenów na taki baniak.

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
porki38
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 774
Rejestracja: 27 maja 2005 13:46
Lokalizacja: Rawa Mazowiecka, Łódź

Post autor: porki38 »

Przyjmuje się że dla akwarii holenderskich stounek lumenów (lm) do litrażu akwarium powinien wynosić 40-60lm/litr. Tak wiec w twoim akwarium powinno być conajmniej 7120lm. Lecz jak mówisz że będziesz miał skalary to rozumiem że nie będziesz miał w akwarium bardzxo wymagających roślin. Więc jak masz 2x30W to dołóż jeszcze jedną świetlówkę 30W (w sumie będziesz miał 90W). Będziesz wtedy miał (na przykładzie aquarelle 30W 1820 lm) 3x1820lm co daje 5460 lm, czyli już jest nieźle. Możesz równiez dać T5 ( na przykładzie Master TL5 Philipsa ) w ilości 2x39W ( w sumie 78W więc mniej niż w T8 ) ale za to 2x 2950 lm co daje w sumie 5900lm. Z tego wniosek że z mniejszej liczby watów można wyciągnąć więcej lumenów (a zatem mniejsze rachunki :). Jedyną wadą T5 jest to że są troche droższe i wymagają statecznika elektronicznego.
90l-SA - sprzedam
Awatar użytkownika
jabol
Pomocnik
Posty: 478
Rejestracja: 10 lis 2005 12:07
Lokalizacja: Łódź

Post autor: jabol »

porki38 pisze:Przyjmuje się że dla akwarii holenderskich stounek lumenów (lm) do litrażu akwarium powinien wynosić 40-60lm/litr.
apropos lumenow:

Dlaczego w wyborze świetlówki nie należy brać pod uwagę wartości strumienia świetlnego (liczby lumenów):

http://strony.aster.pl/faolan/dobor-swietlowek.htm

http://strony.aster.pl/faolan/lumeny.htm
radek jablonski - jabol
GSM: 693 74 85 47
skype: radekjablonski
Awatar użytkownika
porki38
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 774
Rejestracja: 27 maja 2005 13:46
Lokalizacja: Rawa Mazowiecka, Łódź

Post autor: porki38 »

No to jka kolega jabol sypie tak linkami to prosze bardzo:
http://www.akwarystyka.com.pl/forum/vie ... ght=lumeny
Osoba którą niedawno uważałeś za geniusza w swoim fachu (Duch- Norbert Sabat) wyjasnia jak to rzeczywiście w praktyce jest z tymi lumenami :!:
90l-SA - sprzedam
Awatar użytkownika
jabol
Pomocnik
Posty: 478
Rejestracja: 10 lis 2005 12:07
Lokalizacja: Łódź

Post autor: jabol »

porki38 pisze:No to jka kolega jabol sypie tak linkami to prosze bardzo:
http://www.akwarystyka.com.pl/forum/vie ... ght=lumeny
Osoba którą niedawno uważałeś za geniusza w swoim fachu (Duch- Norbert Sabat) wyjasnia jak to rzeczywiście w praktyce jest z tymi lumenami :!:
..:)) i dalej uwazam

bardzo dobrze ze podales tego linka - bo jest to kolejny glos w dyskusji.
imho..najlpeiej by bylo..gdyby mozna bylo zrobic np 2, 5, 10 akwariow takich samych -z taka sama obsada, roslinami itp its z jednym wyjatkiem - rodzajem oswietlenia i wtedy bysmy mieli 100% wiedzy.

btw..moj znajomy rosliniarz z gieldy detalicznej w Lodzi nad swoimi akwariami wiesza mniej weicej cale widmo: czyli od 827 do 865
radek jablonski - jabol
GSM: 693 74 85 47
skype: radekjablonski
Awatar użytkownika
porki38
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 774
Rejestracja: 27 maja 2005 13:46
Lokalizacja: Rawa Mazowiecka, Łódź

Post autor: porki38 »

No rzeczywiście taki eksperyment wszystko by wyjaśnił :)
Bo ilu akwarystów tyle zdań :lol:
Pozdrawiam
90l-SA - sprzedam
Awatar użytkownika
jabol
Pomocnik
Posty: 478
Rejestracja: 10 lis 2005 12:07
Lokalizacja: Łódź

Post autor: jabol »

jabol pisze: btw..moj znajomy rosliniarz z gieldy detalicznej w Lodzi nad swoimi akwariami wiesza mniej weicej cale widmo: czyli od 827 do 865
i jeszcze jedno. jakies 2 miesiace temu postawilem swojemu Muminowi male 11 l akwarium dla bojownika (sztuk jedna-ladny czerwono niebieski samiec)
w akwarium oprocz boja jest sobie calkiem pokazny anubias oraz przelozony miedzy jego lodygami mech stringi oraz pelia. akwarium praktycznie nie jest nawozone-woda podmieniana co 2 tygodnie. co 2-3 dni dolewam wyparowana wode (akwa jest otwarte). do zeszlej soboty akwa bylo oswietlane zwykla lampka biurkowa z halogenem 20W. zero glona , mech zapitala az milo. o dziwo okazalo sie ze takze rosnie pelia. w sobote zakupilem takie male cudo oswietleniowe atmana: lampka montowana na rancie akwa ze swietlowka U-ksztaltna o barwie...7200K..daje troche sine swiatlo...zobaczymy co z tego wyniknie
radek jablonski - jabol
GSM: 693 74 85 47
skype: radekjablonski
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Z zainteresowaniem przeczytałem Wasze posty oraz linki. No tak, teraz zostaje mi przeanalizowanie tego i podjęcie odpowiednich decyzji co do oswietlenia i w jakim kierunku będę szedł. Dziękuje Wam za cenne sugestie, wskazówki i linki. Wesołych Swiat.


Pozdrawiam
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
Ziutek997
Posty: 2
Rejestracja: 26 gru 2005 10:25

Post autor: Ziutek997 »

No tak... zgadzam się że przelicznik W/l jest jakimś wyznacznikiem... ale tak naprawdę liczy się sprawność zastosowanego żródła światła. W moim mieście w najlepszym sklepie akwarystycznym akawria z roślinami są ośiwtetlane halogenami.... właściciel zmieniał to oswietlenie wielokrotnie i doszedł do wniiosku że takie jest najlepsze... Wiadomo żę w takim przypadku przelicznik W/l będzie zupełnie inny. Niektórzy dla oszczędności kombinują także ze świetlówkami enerooszczędnymi :) ale nie wiem jaki mają one wpływ na rośliny :)
Awatar użytkownika
jabol
Pomocnik
Posty: 478
Rejestracja: 10 lis 2005 12:07
Lokalizacja: Łódź

Post autor: jabol »

Ziutek997 pisze:... ale tak naprawdę liczy się sprawność zastosowanego żródła światła.
..:)0? toz wlasnie W/l to jest wskaznik sprawnosci
Ziutek997 pisze: W moim mieście w najlepszym sklepie akwarystycznym akawria z roślinami są ośiwtetlane halogenami.... właściciel zmieniał to oswietlenie wielokrotnie i doszedł do wniiosku że takie jest najlepsze
1)halogeny sa bardzo tanie (ale tez ich zywotnosc jest dosc niska-np w okapie kuchennym musze wyminiac zarniki mniej wiecej co 2 miesiace)
2)rosliny w owym sklepie sa zapewne wstawiane na kilka dni zanim nie kupi ich jakis klient
3)owszem mozna doswietlac punktowo rosliny ale nie oplaca sie to ze zwyklego ekonomicznego rachunku
radek jablonski - jabol
GSM: 693 74 85 47
skype: radekjablonski
ODPOWIEDZ