od kilku dni wyławiam codziennie po dwie martwe rybki

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Weronika Wider
Posty: 4
Rejestracja: 04 sty 2006 12:42
Lokalizacja: Tarnów

od kilku dni wyławiam codziennie po dwie martwe rybki

Post autor: Weronika Wider »

Niedawno założyłam akwarium na 112l.
Wszystko było przygotowane tak jak trzeba, odstana woda itd.
Pierwszą ofiarą była pani gupikowa, zauwazyłam że jej ogon jest jaiś wyblaktły i tak jakby sparaliżowany, po 2 dniach padła. Na drugi dzień wyłowiłam następnego gupika i jednego neonka. Potem zaczęły mi chorować neonki (zdechły na następny dzień), miejscami miały białe kropki i też się dziwnie ruszały. Następnie zdechły mi jeszcze 2 gupiki i 2 neonki, objawy były te same. Wczoraj zdechły mi 2 molinezje co dziwne bo w ich wygłądzie nie zauważyłam nic dziwnego, no a dziś padły mi 2 gurami i jeden kirysek. Kirysek miał jakąś dziwną ranę koło skrzela a gurami miało białawą plamę na grzbiecie i płetwa grzbietowa, która znajdowała się na obszarze tej plamy była całkiem skruszona i obosnięta dziwnymi włoskami, drugie gurami wyglądało normalnie. Najdziwniejsze w tym wszystkim jest to, że inne ryby znajdujące się w moim akwarium, które podobno są dość trudnę w hodowli trzymają się świetnie i nie widzę u nich żadnych objawów chorób. są to m.in. 2 rekinki, 4 sumiki szkliste, 2 mułojady, węgorek. Nie wim co się dzieje proszę o pomoc, może powinnam wymienić wodę?
Temp. w akwarium 26 stopni
Filtr chodzi na okrągło
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Re: od kilku dni wyławiam codziennie po dwie martwe rybki

Post autor: Owl »

Weronika Wider pisze:Niedawno założyłam akwarium na 112l.
Wszystko było przygotowane tak jak trzeba, odstana woda itd.
Co znaczy odstana woda :?: Bo jesli tylko odstana wlana do akwarium a potem wpuszczone ryby nic to niedało poniewaz nie zaszedł cykl azotowy.Akwarium bez ryb z właczonym 24h na dobe filtrem powinno byc zarybione dopiero minimum po dwoch tygodniach od zalania.
Weronika Wider pisze: Pierwszą ofiarą była pani gupikowa, zauwazyłam że jej ogon jest jaiś wyblaktły i tak jakby sparaliżowany, po 2 dniach padła. Na drugi dzień wyłowiłam następnego gupika i jednego neonka. Potem zaczęły mi chorować neonki (zdechły na następny dzień), miejscami miały białe kropki i też się dziwnie ruszały. Następnie zdechły mi jeszcze 2 gupiki i 2 neonki, objawy były te same. Wczoraj zdechły mi 2 molinezje co dziwne bo w ich wygłądzie nie zauważyłam nic dziwnego, no a dziś padły mi 2 gurami i jeden kirysek. Kirysek miał jakąś dziwną ranę koło skrzela a gurami miało białawą plamę na grzbiecie i płetwa grzbietowa, która znajdowała się na obszarze tej plamy była całkiem skruszona i obosnięta dziwnymi włoskami, drugie gurami wyglądało normalnie. Najdziwniejsze w tym wszystkim jest to, że inne ryby znajdujące się w moim akwarium, które podobno są dość trudnę w hodowli trzymają się świetnie i nie widzę u nich żadnych objawów chorób. są to m.in. 2 rekinki, 4 sumiki szkliste, 2 mułojady, węgorek. Nie wim co się dzieje proszę o pomoc, może powinnam wymienić wodę?
Temp. w akwarium 26 stopni
Filtr chodzi na okrągło
Po piewrsze jesli rekinki to sumy rekinie to natychmiast oddaj je z powrotem do sklepu zoologicznego(ta ryba moze miec i 1m długosci).A objawy opisane p[rze ciebie wygladaja albo na mix chorób,albo na flexibakterioze.W kazdym razie zastosujemy leczenie w akwarium ogólnym Trypaflavina i podniesieniem temperatury o 3 stopnie.
lecz jesli akwarium nie było dojrzałe , bedziesz niestety muisała zakupic baktozyn firmy tetra i wrzucic dwie tabletki do akwarium a rybki leczyc w osobnym zbironiku.(tez trypaflavina)
Pozdrawiam
Przemek
Weronika Wider
Posty: 4
Rejestracja: 04 sty 2006 12:42
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: Weronika Wider »

Bardzo dziękuje za radę. Jeżeli chodzi o wodę to nie była tylko odstana, bo dolewłam do niej preparat aquasafe i dodałam dwie tabletki, których nazwy nie pamiętam, ale facet w zoologii mi je polecił, a co z tymi rekinkami?!
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

To tak czyli akwarium jest niedojrzałe bo nie wystarczy dolac aquasafe zeby było.Chyba ze dodałas baktozyn to troszke lepiej ale dojrzewanie akwarium za pomoca tego srodka tez nie mozna nazwac 100%.A co do rekinak to jest to zapewne sum rekini słodkowdna ryba która dorasta do 1m długosci wiec musi wrócic do sklepu bo sie do Twojego akwarium nie nadaje co jest chyba zrozumiałe prawda :?:
Pozdrawiam
Przemek
marcin
Akwarysta
Posty: 566
Rejestracja: 05 mar 2005 16:30
Lokalizacja: Kraków

Post autor: marcin »

może to być też brzanka rekina :wink: ale też odpada :wink: dorasta do 35 cm...aha...powiedz, co znaczy to m.in. :?: :roll:
Weronika Wider
Posty: 4
Rejestracja: 04 sty 2006 12:42
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: Weronika Wider »

m.in znaczy: między innymi :wink:
Co do tych rekinków, to jednak są to sumy rekinie, narazie są malutkie i fajnie wyglądają więc je zostawię, a potem jak urosną będę się martwić co z nimi zrobić. OK?
Franca81
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 376
Rejestracja: 06 lut 2005 16:01

Post autor: Franca81 »

Lepiej oddaj je już teraz. Bo podrosną, ty się przyzwyczaisz i nie będziesz chciała ich oddać. Znam to z własnego doświadczenia i wiem jak jest trudno oddać ryby (zwłaszcza jak się je straszliwie polubiło). Tym bardziej, że ciężko znaleźć dla dużych ryb kogoś, kto ma duże akwa.
Zresztą ciekawi mnie do jakich rozmiarów miałyby urosnąć byś się zdecydowała na oddanie. Często człowiek zauważa troche za późno że ryby są już za duże a co za tym idzie ryby się męczą.
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

Bo one napewno mecza sie juz teraz chocby ze wzgledu na to ze sa rybami szybko pływajacymi i duzo pływajacymi a tak małe akwarium nie jest w stanie zapewnic im ku temu warunków.Pozatem skarleja w Toim akwarium a poxniej nikt juz ich nie zechce tak jak To pisała Franca81.Bo nie wiem gdzie poxniej znajdziesz akwarium dla ryby która rosnie do 1m.
Pozdrawiam
Przemek
ODPOWIEDZ