Jadłospis - Paletki

Co jedzą nasi podopieczni w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
elsaper
Ekspert akwarysta
Posty: 3615
Rejestracja: 04 kwie 2008 19:09
Lokalizacja: Warszawa

Jadłospis - Paletki

Post autor: elsaper »

Kto by mi zrobił taki jadłospis dla paletek? na dzień ? Barzo prosze ;)
Bierny akwarysta.
Awatar użytkownika
mariuszzawadzki
Ekspert akwarysta
Posty: 6591
Rejestracja: 11 lis 2007 11:11
Lokalizacja: Ciechanów

Post autor: mariuszzawadzki »

Paleta jest wszystkożerna,możesz dawać pokarmy płatkowe i granulaty-wszystkie dla paletek. Jest teraz duży wybór.ja preferuje pokarmy Tropicala i Sery.Oczywiście paletka przepada za sercem wołowym i indyczym z dodatkami.Mogą to być krewetki szpinak itp.Oczywiście najlepsze mixy to te które samemu się przygotowuje. Omijaj szerokim łukiem pokarmy typu ochotka, rurecznik i tego typu robactwo.Jeśli to młode dyski to dobrze jak dostaną 6-7 razy jeść.Potem możesz ograniczyć do 3 razy.Za każdym razem podawaj coś innego.Unikaj podawania rybom na wieczór granulatów.
Mariusz

Palety to jest to, co w akwarystyce najpiękniejsze.

Obrazek
Awatar użytkownika
elsaper
Ekspert akwarysta
Posty: 3615
Rejestracja: 04 kwie 2008 19:09
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: elsaper »

Widziałem w sklepie suszoną krewetkę i zastanawiałem się czy można takie dawać..
Bierny akwarysta.
Awatar użytkownika
mariuszzawadzki
Ekspert akwarysta
Posty: 6591
Rejestracja: 11 lis 2007 11:11
Lokalizacja: Ciechanów

Post autor: mariuszzawadzki »

Jeśli Ci tylko ryba taki pokarm zje to możesz podawać,jednak nie za często.Może to służyć jako pokarm dostarczający substancji balastowych.
Ja jedna krewetkę podaje z mięsem mrożoną.Dietę urozmaicaj oczywiście w pokarmy roślinne.Dobra jest spirulina Tropicala tylko ta w płatkach ( ma więcej czystej spiruliny w składzie niż granulat).Ja poradzę Ci jedno (to co zaobserwowałem przez te lata mojej przygody z tymi rybami)nie kombinuj.Dawaj typowe mieszanki dla tych ryb.Cos wybarwiającego np. Astacolor, Discys granulowany Sery,regular i tp.
Mariusz

Palety to jest to, co w akwarystyce najpiękniejsze.

Obrazek
Awatar użytkownika
mikaqua
Posty: 9
Rejestracja: 17 cze 2008 17:05
Lokalizacja: Dobre Miasto

Post autor: mikaqua »

Nie mam paletek
Ale od razu powiem że uważam
za wystarczający jadłospis
karma granulat dla dyskowców
jakiś dobrej marki
wołowinę z czosnkiem (drobniutko)
i i poleciłabym też ochotki
ale z tego co wiem mogą
być nośnikami chorób,
np jelit
AKWA 112
Awatar użytkownika
mariuszzawadzki
Ekspert akwarysta
Posty: 6591
Rejestracja: 11 lis 2007 11:11
Lokalizacja: Ciechanów

Post autor: mariuszzawadzki »

mikaqua
PostWysłany: 18 Cze 2008 13:09 Temat postu:
Nie mam paletek
Ale od razu powiem że uważam
za wystarczający jadłospis
karma granulat dla dyskowców
jakiś dobrej marki
wołowinę z czosnkiem (drobniutko)
i i poleciłabym też ochotki
ale z tego co wiem mogą
być nośnikami chorób,
np jelit
Faktycznie widać ze nie masz paletek,bo gdybyś nawet je zakupiła i karmiła zgodnie z tym co polecasz to byś ich długo nie miała.
Już wyjaśniam Twoje błędy od początku.
karma granulat dla dyskowców
Np. Spirulina nie jest typowym pokarmem dla palet a jednak palety muszą jeść roślinny pokarm.wielu z nas ją daje.
jakiś dobrej marki
wołowinę z czosnkiem (drobniutko)
Nie ma czegoś takiego jak dobry pewny kupny mix, to raz a dwa to paletom faktycznie podaje się serducho wołowe ale nie tylko z czosnkiem ale i szpinakiem, krewetkami, krylem i jeszcze wiele dodatków np. papryka a nawet banan i jabłko.Dajemy również serce indycze a także koninę.
i poleciłabym też ochotki
ale z tego co wiem mogą
być nośnikami chorób,
A tu już w ogóle przeszłaś samą siebie, ochotka to pokarm, który dla nie wielu ryb jest bezpieczny.Dla palet praktycznie jest zabójczy,kwestia tylko czasu.

Jesli coś się pisze w danym temacie to powinno mieć się minimum wiedzy, ludzie to czytają, często początkujący,chcą się czegoś dowiedzieć a takie wypowiedzi wprowadzają ich w błąd.
Mariusz

Palety to jest to, co w akwarystyce najpiękniejsze.

Obrazek
Awatar użytkownika
MarcinX
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 4562
Rejestracja: 28 lis 2005 22:23
Lokalizacja: Homburg / Grudziadz

Post autor: MarcinX »

Hey!
zgadzam sie z Toba co do ochotki. Sam stracilem juz kilka ryb przez ten pokarm. Piszesz...
A tu już w ogóle przeszłaś samą siebie, ochotka to pokarm, który dla nie wielu ryb jest bezpieczny.Dla palet praktycznie jest zabójczy,kwestia tylko czasu.
Co to za roznica dla jakich ryb? Odpisz prosze dlaczego jest dla palet zabojczy. Czy to tylko gdzies czytales. Bo ja znam przyczyne dlaczego ochotki powinno sie nie podawac. A odrazu Tobie powiem, ze chyba nawet nie wiesz dlaczego ochotka sprawia tak czesto klopoty... Bo to ,ze czasem mozna przyniesc sobie nicienie lub wiciowce to naprawde jest zadkoscia.
marcin!
Awatar użytkownika
Kubencki
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 9560
Rejestracja: 11 kwie 2007 7:45
Lokalizacja: Nowa Wieś Ujska

Post autor: Kubencki »

Marcin- Mariusz podał paletkę dla przykładu. Z tego co wiem ( chyba że się mylę ) to ochotka jest tłusta i możne powodować wiele chorób.
Pozdrawiam!!!
Kuba.
Awatar użytkownika
Maciek[S]
Pomocnik
Posty: 448
Rejestracja: 24 kwie 2007 18:37
Lokalizacja: Kraków\Cieszyn w przyszłości Karaiby :P

Post autor: Maciek[S] »

z książki A.Sieniawskiego wiem że młode ryby trzeba karmić obficie może nie tyle co tłustymi ale konkretnymi pokarmami całkiem inaczej niż dorosłe ryby czyli dużo mrożonek a mniej płatów i granulatu u dorosłych ryb na odwrót.
Nie bierz za dosłownie tego co piszę bo bardzo ogólnie określiłem problem ;] napisz czy masz młode ryby czy dorosłe a Marcin i Mariusz konkretnie Ci doradzą ;]

chodzi o to że młode rybki potrzebują więcej konkretnego jedzenia żeby wyrosły duże i piękne ;]
Awatar użytkownika
MarcinX
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 4562
Rejestracja: 28 lis 2005 22:23
Lokalizacja: Homburg / Grudziadz

Post autor: MarcinX »

Hey!
Ochotka wcale nie jest tlusta. Ochotka posiada zuwaczki takie strasznie ostre haczykowe sztylety ktore niestety czesto gesto sa niestrawiane i przecinaja delikatne jelita ryby. Wtedy wlasnie sa powiklania takie jak zapalenie jelit itp. Zobacz sobie pod mikroskopem jakie to potwory.. :lol:
A tak ogolnie ochotka jest malo pozywna. Bardzo pozywne sa za to czarne i biale larwy komara.
Mimo to bede karmic ochotka dalej. Ze wzgledu na t, ze opada na dno. A przy Polypterusach i Trzciniakach jest to bardzo wazne.To ryby drpiezne i nie sa tak delikatne... :D
Marcin!
Awatar użytkownika
mariuszzawadzki
Ekspert akwarysta
Posty: 6591
Rejestracja: 11 lis 2007 11:11
Lokalizacja: Ciechanów

Post autor: mariuszzawadzki »

Tak jak Marcin pisze dla jego ryb ochotka jest nie szkodliwa. Tu w temacie jest mowa o paletkach. Ochotka nie tylko potrafi wyjść bokiem z ryby ale często przenosi nicienie i inne pasożyty. A to co piszę to nie wyczytałem z książki tylko przerabiałem na własnej skórze i walczyłem nie raz chorobą.
Hodowle Azjatyckie te które produkują ryby na handel podają swoim rybom nawet rurecznik, stąd właśnie ptaszki w naszych sklepach można kupić i od razu siadać na fora to i jeszcze inne i pisać moja ryba jest płochliwa nie chce jeść, ma białe odchody, szybko oddycha i jeszcze wiele innych..Unikając robactwa i unikniemy wielu kłopotów.

A jeśli chodzi o to co można wyhodować z rybek wielkości 5 cm bez podawania robactwa w krótkim czasie to pokazuję w swoim temacie "200 litrów z paletkami".Mimo że zbiornik jest teoretycznie przerybiony tylko raz z tą obsadą( mam ją pewnie już ok. 2 lat) miałem mały problem-przywry w skrzelach ale poradziłem sobie bez strat.Blu mają już pewnie po 20 cm i więcej.
Mariusz

Palety to jest to, co w akwarystyce najpiękniejsze.

Obrazek
ODPOWIEDZ