Jak wzmocnić szafke pod akwarium?

Dział dla majsterkowiczów

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
margareth
Posty: 18
Rejestracja: 13 sty 2008 10:45

Jak wzmocnić szafke pod akwarium?

Post autor: margareth »

Otóż mam szafke,która chciałabym wykorzystać pod akwarium.
Planowane akwarium to 63/72 l wiec ze wsyztskim środku może to ważyć około 80 kg.
Czy szafka ze sklejki wytrzyma taki ciężar? Akwarium planuje wybrac dłuższe niż wyższe tak aby zajmowało możliwie najwiekszą powierzchnie szafki by cieżar rozkładął się w miare równomiernie. Szafka nie ma z tyłu deski jest tylko płyta pilśniowa. Czy powinnam dodatkowo wzmocnić czymś tą szafke czy wytrzyma taki ciężar? Jeśli tak to w jaki sposób wzmocnić?
Awatar użytkownika
mariuszzawadzki
Ekspert akwarysta
Posty: 6591
Rejestracja: 11 lis 2007 11:11
Lokalizacja: Ciechanów

Post autor: mariuszzawadzki »

trochę więcej szczegółów na temat tej szafki by się przydało,jakiej grubości ma ściany?Ja na pilśni bym akwarium nie postawił.podejrzewam że chodziło Ci o płytę paździerzową.
Mariusz

Palety to jest to, co w akwarystyce najpiękniejsze.

Obrazek
margareth
Posty: 18
Rejestracja: 13 sty 2008 10:45

Post autor: margareth »

płyta ta górna jak i boczne są grubości ok 1,5 cm. No nie wiem nie znam się zbytnio na tych płytach wiec ta płyta paździerzowa jest tylko z tyłu.

a czy np wzmocnienie jakimiś rurkami przymocowanymi w środku szafki do każdej z płyt by wzmocniło szafke?
Awatar użytkownika
mariuszzawadzki
Ekspert akwarysta
Posty: 6591
Rejestracja: 11 lis 2007 11:11
Lokalizacja: Ciechanów

Post autor: mariuszzawadzki »

Pewnie jest tak że z płyty paździerzowej jest blat i boki a plecy czyli tył jest z płyty pilśniowej.Ja radzę dać mocniejsze plecy i będzie ok.A jako sprawdzian moja sprawdzona metoda-niech ktoś o podobnej wadze do akwarium usiądzie sobie na szafkę i wszystko będzie wiadomo.
Mariusz

Palety to jest to, co w akwarystyce najpiękniejsze.

Obrazek
margareth
Posty: 18
Rejestracja: 13 sty 2008 10:45

Post autor: margareth »

:lol: dobre nie powiem xD
ale wiesz ze akwarium działa dlugo na szafke i boje sie ze może pęknąć szafka pod np po pół roku nie... albo 2 dnia po zalaniu woda akwa.
Awatar użytkownika
mariuszzawadzki
Ekspert akwarysta
Posty: 6591
Rejestracja: 11 lis 2007 11:11
Lokalizacja: Ciechanów

Post autor: mariuszzawadzki »

U mnie pod akwarium 200litrów szafka jest zrobiona z 2 cm.płyty i wszystko stoi od przeszło pięciu lat.Mało tego na takim czymś stało akwa 240 litrów.A ryzyko jest zawsze jak stawiasz akwarium w domu.Nie ma gwarancji że coś się nie rozszczelni.Ale to jest piękne-nie ma ryzyka nie ma zabawy.
Tak na marginesie taki baniaczek to jest żaden ciężar.

Zerknij tu: viewtopic.php?t=10149
Mariusz

Palety to jest to, co w akwarystyce najpiękniejsze.

Obrazek
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Radzę poczytać tutaj:

viewtopic.php?t=8533

szafkę należy wzmocnić, ponieważ akwarium będzie na niej stało długo, a nie tylko tymczasowo.
Dobrze byłoby, gdybyś przedstawiła nam zdjęcie szafki, podpowiemy Ci co zrobić.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
elsaper
Ekspert akwarysta
Posty: 3615
Rejestracja: 04 kwie 2008 19:09
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: elsaper »

Ja pod akwarium 85L miałem tak:

Stelaż z metalowych nóg a na tym blat 2,8cm
Bierny akwarysta.
Awatar użytkownika
Kubencki
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 9560
Rejestracja: 11 kwie 2007 7:45
Lokalizacja: Nowa Wieś Ujska

Post autor: Kubencki »

Ja mam szafkę z płyty 2 cm. Blat z płyty 2 cm. Z tyłu płyta 2 cm i akwarium stoi już prawie rok:)
Pozdrawiam!!!
Kuba.
andypl33
Akwarysta
Posty: 1119
Rejestracja: 29 wrz 2006 20:46
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: andypl33 »

Kubuś standardowa płyta ma 1,8 cm to tak dla jasności
odnośnie szafki to wzmocnić plecy jedną płytą 1,8 i przykręconą na konfirmaty .Blat jeśli mało pewny wzmocnić dobry do tego jest blat kuchenny. Jeśli można to jakaś podpora pionowa na środku i będzie dobrze.
Awatar użytkownika
Kubencki
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 9560
Rejestracja: 11 kwie 2007 7:45
Lokalizacja: Nowa Wieś Ujska

Post autor: Kubencki »

Ok. Mój błąd:) Ale tak czy tak akwarium stoi na tej szafce juz prawie rok i nie widać po niej żeby coś się działo.
Pozdrawiam!!!
Kuba.
Awatar użytkownika
grzeszy
Posty: 6
Rejestracja: 07 lis 2006 9:35
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: grzeszy »

Kubuś standardowa płyta ma 1,8 cm to tak dla jasności
odnośnie szafki to wzmocnić plecy jedną płytą 1,8 i przykręconą na konfirmaty .Blat jeśli mało pewny wzmocnić dobry do tego jest blat kuchenny. Jeśli można to jakaś podpora pionowa na środku i będzie dobrze.


Nie chcę być złośliwy , ale sklejka wytrzyma więcej niż płyta paździerzowa .
Ale a propos wytrzymałości miałem kiedyś szafeczkę :? 230 /60/25 (dł/w/sz) podzielona na 2 X .Płyta paździerzowa a na niej 420 szklanek do piwa .Wytrzymało 2,5 roku .Pewnej nocy zostało mi około 100 szkiełek :glowa . I od tamtej pory zawsze robie obliczenie min. x 2 .Pozdro. !!!
Kto pyta , nie błądzi !!!
ODPOWIEDZ