Wykaz preparatów firmy Tropical z opisem

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

zoologiczny24
Posty: 18
Rejestracja: 30 mar 2009 23:09

Post autor: zoologiczny24 »

dużo dobrego słyszałem o akryflawinie. A z pokarmów użuwam raz na tydzień D-allio, częsciej spirulinę super forte, bio-vit naprawdę rzadko. Jak dla moich rybek "tropheusy" to juz wszystko z oferty tropical. No jeszcze ewentualnie wkłady do filtrów zewnętrznych tez są w ofercie.
Awatar użytkownika
Kubencki
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 9560
Rejestracja: 11 kwie 2007 7:45
Lokalizacja: Nowa Wieś Ujska

Post autor: Kubencki »

Mariusz przecież napisane jest że firma tropical wycofała ze sprzedaży a nie sklepy zoologiczne które te produkty sprzedają. Tak więc nie wiem co w tym niezrozumiałego.

Co do ich preparatów- MFC wyleczyło moje gurami i kosiarkę i to bardzo szybko.
Pozdrawiam!!!
Kuba.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

A ja chcę podziękować koledze za zamieszczoną informację o wycofaniu produktów. Fajnie, że chciałeś nam o tym napisać.

W moim zaprzyjaźnionym sklepie zoologicznym jeszcze o tym nie wiedzieli, więc i im ta informacja się przydała.

Dziękuję.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
mariuszzawadzki
Ekspert akwarysta
Posty: 6591
Rejestracja: 11 lis 2007 11:11
Lokalizacja: Ciechanów

Post autor: mariuszzawadzki »

Dla zainteresowanych strona Tropicala, z ofertą preparatów i nie tylko, nie ma żadnej wzmianki o wycofaniu czegokolwiek.
http://www.tropical.com.pl/preparaty-ak ... ,0,pl.html
Mariusz

Palety to jest to, co w akwarystyce najpiękniejsze.

Obrazek
Awatar użytkownika
tompior111
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 6127
Rejestracja: 15 mar 2008 18:30
Lokalizacja: Toruń

Post autor: tompior111 »

Tak jak się spodziewałem, firma Tropical zmieniła tylko nazwy poszczególnych produktów. Oto wykaz najnowszych środków tej firmy:
Bactosan - odpowiednik Esklarin
Healthosan - odpowiednik Akryflawiny
CMF - odpowiednik MFC
Ichtio - odpowiednik Ichtiosanu, nie jestem pewny czy to jest następca czy nowy środek, dlatego dodaję opis ze strony producenta
Preparat akwarystyczny, który wspomaga bezpieczny i prawidłowy rozwój ryb. Ma szczególne zastosowanie w sytuacjach, gdy w akwarium pojawia się ospa rybia spowodowana przez kulorzęska (Ichthyophthirius multifiliis).
Aquaflorin Potassium - nowy nawóz, który uzupełnia niedobory potasu. Opis ze strony producenta
Wieloskładnikowa odżywka mineralna z potasem przeznaczona dla roślin wodnych. Niezastąpiona w sytuacji niedoboru potasu w akwarium oraz w pierwszych miesiącach jego funkcjonowania, gdy nie jest wskazane stosowanie innych makroelementów. Nie zawiera azotu i fosforu, dlatego ma zastosowanie w akwariach z gęstą obsadą ryb, w których te pierwiastki są uwalniane w nadmiarze z odchodów i resztek pokarmu. Tak dobrany skład odżywki redukuje ryzyko wystąpienia inwazji glonów oraz zapewnia roślinom niezbędne składniki odżywcze, wpływając na ich prawidłowy wzrost i piękny wygląd. Aquaflorin Potassium pozwala na dokarmianie roślin potasem bez podwyższania stężenia azotu i fosforu, co jest szczególnie istotne w akwariach roślinnych.
Pozdrawiam
Tomek
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Otrzymałam dzisiaj informację, że ze sklepów zoologicznych zostają w szybkim tempie wycofywane preparaty akwarystyczne i weterynaryjne wszystkich firm w związku z rozporządzeniem ministra. Podobno nie ma już w ogóle siarczanu miedzi (m.in. dla weterynarii) , ze sklepów chemicznych znikają również kwasy.
Firma SERA złożyła w tej sprawie protest powołując się na przepisy unijne, ale dostałą odpowiedź odmowną.

Jest to jakieś kuriozum, ale w Polsce wszystko jest możliwe. Czy ktoś się spotkał z takimi rewelacjami?

Mam nadzieję, że to tylko zły sen i że jednak ktoś u naszej władzy otrzeźwieje.

No i zadzwoniłam do Zooleka:

Wytwórnia Preparatów ZOOLEK
inż. chem. Andrzej Mikuła
ul. Wyspiańskiego 27
94-028 Łódź, Poland
firma@zoolek.pl

Dział handlowy
Piotr Mikuła
tel. +48 604909007
piotr.mikula@zoolek.pl

Pan Piotr Mikuła bardzo sympatycznie ze mną rozmawiał i wyjaśnił, że sprawa ciągnie się od 2003 roku i dotyczy głównie preparatów biobójczych (stąd kłopoty z siarczanem miedzi) oraz w pewnej mierze preparatów leczniczych, które w Polsce nie mają żadnej klasyfikacji. W tej chwili są prowadzone rozmowy z Ministrem Zdrowia odnośnie zalegalizowania ustawowego preparatów leczniczych akwarystycznych.
Zoolek będzie udostępniał nadal całą gamę swoich produktów, niemniej są sklepy obawiające się sprzedaży tych preparatów, więc ich dostępność może być mniejsza.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
mariuszzawadzki
Ekspert akwarysta
Posty: 6591
Rejestracja: 11 lis 2007 11:11
Lokalizacja: Ciechanów

Post autor: mariuszzawadzki »

Niestety też tą informację dostałem na giełdzie w Łodzi. Co dostęp-ności to w moich sklepach już jest problem z ich nabyciem.
Mała paranoja, jednak ja i tak raczej nie korzystałem z tych niby leków firmowych.
Mariusz

Palety to jest to, co w akwarystyce najpiękniejsze.

Obrazek
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Napisałam do sklepu Glonojad z prośbą o informację dotyczącą znikania praparatów akwarystycznych i otrzymałam następującą odpowiedź od pana Macieja Wilczyńskiego:

"Witam Pani Barbaro,
w przypadku chemii akwarystycznej chodzi w 99% o lekarstwa i jest to
efekt dostosowywania naszego prawa do dyrektyw Unii Europejskiej
(zakazane składniki w składzie wieli preparatów leczniczych). Nie
pamiętam dokładnie kiedy nowe prawo wchodzi w życie, ale to co
sprzedajemy teraz to już końcówki magazynowe."

Także jak widać może być niewesoło.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
mariuszzawadzki
Ekspert akwarysta
Posty: 6591
Rejestracja: 11 lis 2007 11:11
Lokalizacja: Ciechanów

Post autor: mariuszzawadzki »

Rozmawiałem z przedstawicielem Tropicala na targach zoomarket w sobotę, faktycznie nie zobaczymy już w sklepach np. MFC itp. ale leki i takim samym spektrum już są, nazywają się tylko inaczej i mają zastąpione podstawowe składniki. MFC teraz jest CMF(czy jakoś tak, może inna kombinacja liter), na targach już można było te produkty bez problemu nabywać. Nawet opakowania i kolorystyka jest identyczna.

Oczywiście zmiany dotyczą innych firm-Zoolek i Sery.
Najbardziej szkoda mi Zooleku, praktycznie tylko oni mają pojęcie o tym że nie da się jednym lekiem wyleczyć wszystkich pasożytów. Oferowali dwa preparaty na pasożyty na bazie różnych składników.

Faktycznie nasza kochana ue nawet w akwarystykę ingeruje.
Mariusz

Palety to jest to, co w akwarystyce najpiękniejsze.

Obrazek
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Wydaje mi się, że to nie jest kwestia UE, ale naszego prawa nie dostosowanego do przepisów unijnych - brak konkretów dotyczących klasyfikacji preparatów akwarystycznych (stąd rozmowy z ministrem zdrowia) oraz tzw. karta charakterystyki środków biobójczych i leczniczych.

Mam nadzieję, że firmy produkujące niezbędą chemię akwarystyczną jakoś to wszystko przeskoczą.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
mariuszzawadzki
Ekspert akwarysta
Posty: 6591
Rejestracja: 11 lis 2007 11:11
Lokalizacja: Ciechanów

Post autor: mariuszzawadzki »

Mam nadzieję, że firmy produkujące niezbędą chemię akwarystyczną jakoś to wszystko przeskoczą.
Już przeskoczyła, bo nowe preparaty są na rynku.
A przepis nie dotyczy tylko Polski(naszych praw) ale całej UE.
Mariusz

Palety to jest to, co w akwarystyce najpiękniejsze.

Obrazek
Awatar użytkownika
tompior111
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 6127
Rejestracja: 15 mar 2008 18:30
Lokalizacja: Toruń

Post autor: tompior111 »

kurcze, tak teraz się zacząłem zastanawiać, czy może nie kupić trochę leków na zapas...
Pozdrawiam
Tomek
Awatar użytkownika
mariuszzawadzki
Ekspert akwarysta
Posty: 6591
Rejestracja: 11 lis 2007 11:11
Lokalizacja: Ciechanów

Post autor: mariuszzawadzki »

Nie ma najmniejszego sensu. Powtarzam, te leki są, tylko praktycznie zmieniły nazwę, spektrum działa ten sam. Czy myślisz, że rynek akwarystyczny zostawi pozytywnie zakręconych bez lekarstw???

Fakt, że bardziej zaawansowani, leków firmowych nie używają. Także nie wielka strata ale spokojnie, leki są i będą.
Mariusz

Palety to jest to, co w akwarystyce najpiękniejsze.

Obrazek
Awatar użytkownika
tompior111
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 6127
Rejestracja: 15 mar 2008 18:30
Lokalizacja: Toruń

Post autor: tompior111 »

Rozmawiałem dzisiaj ze sprzedawcą w jednym ze sklepów, w obecnych lekach jest podobno jakiś stabilizator ich działania, przez co ich termin przydatności jest długi, ale ta substancja jest bardzo rakotwórcza, trwają prace nad nowym składem bez tej substancji i wyszukiwanie substancji o podobnym działaniu... ogólnie to bez tego składnika lek bardzo szybko traciłby swoje właściwości... tak słyszałem, ile w tym prawdy?? Nie mam pojęcia...
Pozdrawiam
Tomek
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

leki

Post autor: BARA »

mariuszzawadzki pisze:

Fakt, że bardziej zaawansowani, leków firmowych nie używają. Także nie wielka strata ale spokojnie, leki są i będą.
A ja znam wielu profesjonalnych akwarystów używających w razie potrzeby leków SERY czy Zooleka, więc nie sugeruj, Mariuszu, że te produkty są tylko dla amatorów, do których (co oczywiście sugerujesz) się nie zaliczasz.
Uważam, że dobrze jest mieć stale dobrze zaopatrzoną apteczkę akwarystyczną, Tomku.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ