Plaga ślimaków- Jakie środki

Hodowla krewetek, raków; ślimaki i inne stworzenia

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

hades
Posty: 29
Rejestracja: 07 sty 2007 18:16

Plaga ślimaków- Jakie środki

Post autor: hades »

witam
Po dłuższej nie obecności na forum chciałbym się was poradzić czy do zwalczenia śliniaków dobre będą te środki.

Tropikal-LIMNA-TOX
Sera-SNAIL EX

Muszę sie ich szybko wyzbyć bo niszczą mi
roślinność
200l
Tetratec Ex 700
AquaSzut Turbo 550
Butla wysokociśnieniowa CO2 1,5kg

Oświetlenie
18wx1 Narva Oceanic Nature
20wx1 Power-Glo
40wx1 PHILIPS
20wx1 Flora-Glo
troszeczku za mało-ale roslinki idą w górę jak szalone

START 50l
Awatar użytkownika
tompior111
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 6127
Rejestracja: 15 mar 2008 18:30
Lokalizacja: Toruń

Post autor: tompior111 »

Najlepsze to bocje albo gotowaną marchewkę na noc dać i rano wyjąć z ślimakami. Co by nie było chemia to chemia i jakoś szkodzi nawet rybom. Z tego co pamiętam to wg. instrukcji tropicala powinno się odłowić wszystkie ryby, bardzo intensywnie napowietrzać i potem wymienić 50% wody, więc z tym środkiem jest trochę roboty.
Pozdrawiam
Tomek
Awatar użytkownika
mariuszzawadzki
Ekspert akwarysta
Posty: 6591
Rejestracja: 11 lis 2007 11:11
Lokalizacja: Ciechanów

Post autor: mariuszzawadzki »

Nie lej chemii, załatwisz tym ryby i roślinność. Masz zbiornik 200l, możesz wpuścić dwie trzy bocje wspaniałe(pod warunkiem, że mogą takie ryby żyć z tym co masz teraz u siebie) i one pięknie będą stać na straży populacji tych uporczywych ślimaków. Właśnie po to w moim akwarium zagościły te wspaniałe rybki.
Mariusz

Palety to jest to, co w akwarystyce najpiękniejsze.

Obrazek
Awatar użytkownika
trok
Zaawansowany akwarysta
Posty: 1818
Rejestracja: 13 kwie 2007 16:18
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: trok »

Jak poszukasz na forum, to znajdziesz o tym całe tomy...

A co do chemii; nie polecam tego tak jak koledzy, ale jak już koniecznie, to najpierw musisz usunąć 95% żywych ślimaków, a potem zastosować chemię, bo inaczej zdechłe brzuchonogi zaczną sobie gnić.

Na ślimaki oprócz ryb można zastosować;
drapieżne ślimaki
miękką wodę
pułapki
zbieranie
A czas leci...
hades
Posty: 29
Rejestracja: 07 sty 2007 18:16

Post autor: hades »

Tak o bocjach wiem ze są dobre na tą plagę.Wczoraj właśnie zacząłem zbieranie ślimaków.Na sobotę zaplanowałem restart baniaczka i uruchomienie jeszcze jednego 50L,ścigałem kilka nowych odmian roślinek(na razie są w nowym baniaczku) i dlatego pytam czy jak bym użył chemii (nie wskazane)To może do soboty by udało się wyeliminować te szkodniki.
Bocje są bardzo pięknymi rybkami ale do soboty nie dadzą rady niestety.Podpowiedzcie czy tą marchew to tak na miękko ugotować i podać na noc.spróbuje wziąć je na marchew ile się da a w piątek dzień przed wymianą podam trochę chemii żeby wyeliminować resztę szkodników.

Dzękii za pomoc koleżanki i koledzy.
200l
Tetratec Ex 700
AquaSzut Turbo 550
Butla wysokociśnieniowa CO2 1,5kg

Oświetlenie
18wx1 Narva Oceanic Nature
20wx1 Power-Glo
40wx1 PHILIPS
20wx1 Flora-Glo
troszeczku za mało-ale roslinki idą w górę jak szalone

START 50l
andypl33
Akwarysta
Posty: 1119
Rejestracja: 29 wrz 2006 20:46
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: andypl33 »

codzienne wybieranie ręczne metoda upierdliwa ale skuteczna sprawdzałem
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Dokładnie tak, jak pisze Andy. Metoda na marchewkę moim zdaniem jest nieskuteczna, a może bardzo pogorszyć jakość wody.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
hades
Posty: 29
Rejestracja: 07 sty 2007 18:16

Post autor: hades »

dobra z marchewka wiemy ze mało skuteczne.Kurka kupiłem dzisiaj bocje zobaczymy co zdziałają
zobaczę możne do soboty uda się wybrać z 99% ślimaków a potem niestety chemia powinna załatwić jaja i malutkie ślimaczki.
Wiecie nie było bocji wspaniałej tylko jakieś niebieskie za bardzo nie znam ich ale ponoć tłuką też ślimaki
200l
Tetratec Ex 700
AquaSzut Turbo 550
Butla wysokociśnieniowa CO2 1,5kg

Oświetlenie
18wx1 Narva Oceanic Nature
20wx1 Power-Glo
40wx1 PHILIPS
20wx1 Flora-Glo
troszeczku za mało-ale roslinki idą w górę jak szalone

START 50l
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

hades, kupujesz ryby których nie znasz i o których nic nie wiesz? Nie znasz nazwy? Wymagań? Jak duża rośnie? Czy jest agresywna? Zadziwiające! To co, sprzedawca mógł Ci wcisnąć każdy kit i powiedzieć, że Ci daje bocję niebieską/różową/czerwoną/czarną/w barwy Jagiellonii itd...?

Pokaż nam zdjęcie nabytku, postaramy sie określić gatunek.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
tompior111
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 6127
Rejestracja: 15 mar 2008 18:30
Lokalizacja: Toruń

Post autor: tompior111 »

Chyba wszystkie, a przynajmniej większość bocji w jakimś stopniu zmniejszają plagę ślimaków, jednak niektóre są bardzo agresywne. Hmm... o bocji niebieskiej to nie słyszałem. Może źle zrozumiałeś i chodzi o bocję modesta??
http://www.gonta036.com/tansui24/botia%20modesta.jpg
Pozdrawiam
Tomek
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Jeżeli to jest bocja modesta (czyli bocja szara) to gratuluję :x

Rośnie do 28cm i trzymana samotnie wykazuje dużą skłonność do agresji. Zaleca się trzymanie kilku osobników w akwariach ponad 500l.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
hades
Posty: 29
Rejestracja: 07 sty 2007 18:16

Post autor: hades »

BARA pisze:hades, kupujesz ryby których nie znasz i o których nic nie wiesz? Nie znasz nazwy? Wymagań? Jak duża rośnie? Czy jest agresywna? Zadziwiające!
Zachowanie ryb, ich agresja itp są w dużym stopniu uzależnione od warunków jakie im zapewnimy.

Dla zainteresowanych link

http://www.bocje.com/BMA.htm
http://pl.wikipedia.org/wiki/Bocja_szara


Wiesz akurat tą rybkę kupiłem bez zastanowienia .Niestety mój błąd a co do sprzedawcy to powiem strzeże ze nawet nie zapytałem o ta rybkę a tak naprawdę jest to Bocja Modesta(Napisałem w ostatnim poście ze Niebieska bo ma odcień niebiesko szary).Chciałem kupić Bocje Wspaniałą ale niestety w trzech sklepach jakie u mnie są takiej nie ma narzazie.No ale to nie temat o bocjach.[/url]
Ostatnio zmieniony 17 gru 2008 16:40 przez hades, łącznie zmieniany 1 raz.
200l
Tetratec Ex 700
AquaSzut Turbo 550
Butla wysokociśnieniowa CO2 1,5kg

Oświetlenie
18wx1 Narva Oceanic Nature
20wx1 Power-Glo
40wx1 PHILIPS
20wx1 Flora-Glo
troszeczku za mało-ale roslinki idą w górę jak szalone

START 50l
Awatar użytkownika
tompior111
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 6127
Rejestracja: 15 mar 2008 18:30
Lokalizacja: Toruń

Post autor: tompior111 »

Poszukaj, może ci ją wymienią na np. bocję siatkowaną. Poszukaj w google, jest dużo gatunków bocji, z pewnością znajdziesz coś odpowiedniego ;)
Pozdrawiam
Tomek
hades
Posty: 29
Rejestracja: 07 sty 2007 18:16

Post autor: hades »

właśnie wyczytałem ze ten gatunek nie jest aż tak agresywny w ostatnim poście wstawiłem linki.Z wymiana nie będzie problemów jakby coś się działo.
Najważniejsze teraz aby pozbyć się ślimaków
200l
Tetratec Ex 700
AquaSzut Turbo 550
Butla wysokociśnieniowa CO2 1,5kg

Oświetlenie
18wx1 Narva Oceanic Nature
20wx1 Power-Glo
40wx1 PHILIPS
20wx1 Flora-Glo
troszeczku za mało-ale roslinki idą w górę jak szalone

START 50l
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Hades, dla mnie Wikipedia to zbiór chaotycznych i bardzo często mylących informacji, więc z niej nie korzystam. Bocja szara po pierwsze jest rybą stadną, a po drugie rośnie do prawie 30 cm, więc Twoje 200l będzie dla niej za małe. Opieram się na literaturze, którą mam w domu.

Nie chcę na Ciebie naskakiwać, ale takie kupowanie ryb w ciemno działa na mnie jak płachta na byka. Bo to jest po prostu napędzanie sprzedaży i importu.

Mam nadzieję, że kupiony przez Ciebie osobnik da sobie radę i że przede wszystkim spełni Twoje oczekiwania zjadając ślimaki. Czekam na dalsze informacje dotyczące Twojego akwarium.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ