[akwaria <50l] - ryby do małych zbiorników

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Jestem bardzo ciekawa, czy te rybki są dostępne w Polsce i czy przypadkiem nie dostaniesz po prostu formy dzikiej :wink: .
Jak uda Ci się kupić takie mieczyki, proszę załóż o nich osobny temat.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Szymon21
Posty: 129
Rejestracja: 17 kwie 2010 7:53

Post autor: Szymon21 »

Dobrze zamieszczę temat...znalazłem na allegro aukcje tu macie link http://allegro.pl/item992057749_mieczyk ... dkosc.html :)..są trochę drogie...fajnie by było gdyby to była ryba dzika..ale ja przez allegro ryb nie kupuje..co do reszty wymagań myślę,że będą podobne do Mieczyka Hellera
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Robimy OT.
Allegro nie jest żadnym wyznacznikiem, ani zbiorem jakiejkolwiek wiedzy. Każdy pisze tam co chce. Proszę, załóż osobny (!) temat, jak zajmiesz się hodowlą tych ryb.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Szymon21
Posty: 129
Rejestracja: 17 kwie 2010 7:53

Post autor: Szymon21 »

Allegro służyło mi jedynie jako środek pomocniczy w małym stopniu..więcej informacji zebrałem na innych portalach tak jak pisałem.



A co do tych rybek planuję założyć hodowlę w moim 70L zbiorniku i potem zakupić mniejsze 25L i tam sprawdzić czy czasami nie karłowacieją,jakie znoszą różne temperatury itp..poczekajmy chwilę :)
loozaak
Posty: 43
Rejestracja: 28 mar 2010 14:53
Lokalizacja: gdańsk

Post autor: loozaak »

wg mnie galaxy do 50 to pomylka niestety - sa faktycznie male ale potrzebuja sporo przestrzeni
jozeef pisze: -w takim akwarium można się pokusić o mini Black water SA i o parkę karłowatych pielęgniczek, ale nazw niestety nie pamiętam teraz.

pozdrawiam
jak juz to jedynie borelki jedna parka

co do mieczykow pigmejskich - widzialem pare razy w zasadzie to nic fascynujacego w tych rybach ja bynajmniej nie widze
Awatar użytkownika
Szymon21
Posty: 129
Rejestracja: 17 kwie 2010 7:53

Post autor: Szymon21 »

1.mieczyki to ryba stadna
2.chce zobaczyć te rybki we własnym zbiorniku i zobaczyć ich tryb życia jak się zachowują itp
Fish-ka
Posty: 27
Rejestracja: 13 paź 2011 16:17

Post autor: Fish-ka »

Neon zielony (Paracheirodon simulans)
Rybka ławicowa, od 8 sztuk, dorasta do 3,5cm, akwarium od 45cm długości, temperatura 23-27 C, pH 5,5-6, woda miękka z dodatkiem torfu.

Kirysek pigmej (Corydoras pygmaeus)
Rybka towarzyska, od 6 sztuk, dorasta do 2-3cm, akwarium od 25l, temperatura 22-26 C, pH 6-8, twardość 2-25 n.

Proporczykowiec z Kap Lopez (Aphyosemion australe)
Rybka do haremu 1 samiec + 2 samice, samce mogą być agresywne w stosunku do siebie, więc lepiej nie trzymać dwóch samców w tak małym zbiorniku, dorasta do 5-6cm, akwarium od 40cm długości, roślinne z wodą ok. 20cm wysokości, do towarzystwa wyłącznie małe, łagodne rybki; temperatura 22-25 C, pH 5,5-6,5, miękka, zaleca się włókna torfu na dnie zbiornika.
Awatar użytkownika
macioch
Pomocnik
Posty: 959
Rejestracja: 22 wrz 2006 11:18
Lokalizacja: chmielowice

Post autor: macioch »

Aniu ja nie wiem czy mi sie tak tylko wydaje czy ty sie bardzo dużo naczytałaś na temat akwarystyki i teraz chcesz sie koniecznie podzielić tą więdzą z innymi.Zapomniałaś serduszko tylko zweryfikować źródła.Proponujesz 25l akwarium dla pigmejów i nie proponujesz dlatego że takie jest twoje zdanie co to przestrzeni jakiej wymagają te ryby tylko dlatego, że krąży obiegowa opinia że to takie pierdółka małe coś w sam raz do mikroskopijnego akwarium.Z tym że to są jedne z nielicznych kirysków pływających często w toni w bardzo energiczny sposób (nie powolne przeszukiwanie dna, ale dynamiczne pływanie w toni) oczywiście strefe przydenną też często przetrząsają.A jako że są to wybitnie stadne kiryski (bardziej niż inne popularne gatunki jak np. spiżowy, panda, pstry czy sterby) które należy trzymać w wiekszych grupach to jakoś nie widze ich w akwarium 25 litrowym.Moim zdaniem akwa dla pigmejów powinno mieć 60cm żeby móc tam trzymać sensowne stadko (a one takowego wymagają).Sam miałem kiedyś w 30l akwa z krewetkami bodajże 5 pigmejów i choć żyły rosły niby dobrze sie miały to jednak były jakieś osowiałe nie pływały stadem a to u nich jest naturalne zachowanie.
W innym temacie piszesz, że na ampularie powinno przypadać 10l.Więc jak jest na ampularie 10 l a na kiryska 1,5l? Czy jak to wychodzi? Bo to chyba nie wynika z tego że uważasz że na jedną ampularie powinno przypadać kilkakrotnie więcej miejsca niż na kiryska tylko że o ampulariach czytałaś publikacje jednego gościa a o kiryskach innego.Tak wiem, że miałaś na myśli również przemiane materii u ampularii no ale wielkość również...prawda?
Ponadto tych simulansów w 45cm też sobie nie wyobrażam, ale jak mniemam pan Paweł Z tak zaleca więc tak napisałaś.
Fish-ka
Posty: 27
Rejestracja: 13 paź 2011 16:17

Post autor: Fish-ka »

Przeglądam różne źródła i wybieram te, które uważam za najbardziej wg mnie rozsądne. Tak, sporo czytam i chcę się tą wiedzą podzielić, aby móc sprawdzić czy zakończy się to krytyką na tym forum czy zostanie uznane za wartościowe. Może akurat rozwinie się coś, o czym jeszcze nie mówiliście lub akurat dany autor tematu zwyczajnie ma ochotę sobie popisać. Oczywiście nie mam zamiaru pozwalać sobie na obrażanie i jeszcze za to dziękować, ale nie mam nic przeciwko konstruktywnej krytyce i nakierowaniu na "dobrą drogę". Jeśli jak już napisałam w innej dyskusji komuś nie podoba się sposób wyrażania moich myśli, czy w ogóle dzielenia się tym co znalazłam, kończę swój udział w danym temacie. Co chciałbyś, abym jeszcze na ten temat napisała? Myślę, że już wszystko jasne. Część artykułów oczywiście konfrontuję z rzeczywistością we własnym zbiorniku, ale nie wszystkie. Stąd moje pytania w stronę obecnych hodowców to dążenie do poszerzenia wiedzy.
Awatar użytkownika
macioch
Pomocnik
Posty: 959
Rejestracja: 22 wrz 2006 11:18
Lokalizacja: chmielowice

Post autor: macioch »

No ale o ile ja potrafie czytać ze zrozumieniem to ty raczej nie zadawałaś w tym temacie "pytań w strone obecnych hodowców" tylko napisałaś porady(złote myśli) dotyczące zbiornika dla pigmejów i simulansów.Porady które mogą wprowadzić wielu początkujących odwiedzających forum w błąd
Fish-ka
Posty: 27
Rejestracja: 13 paź 2011 16:17

Post autor: Fish-ka »

Nie wiem kto to jest pan Paweł. Nie uważam, że wprowadzam w błąd kogokolwiek. Są różne zdania na temat tego jak trzymać kiryski. Nie wysnuwa się wniosku na podstawie jednej opinii. Czasem ryby chorują, a nie widać żadnych oznak na zewnątrz i zdychają. Twoje kiryski mogły być chore już jak je kupiłeś. Nie możesz porównywać ampularii do kirysków to całkiem inna ilość strawionego pokarmu, inna ruchliwość, a przede wszystkim ampularia jest ślimakiem, a nie małą, stadną rybką. Proponuję poszukać choćby w internecie. Większość hodowców uznaje kiryski pigmeje za dobre do małych zbiorników.
Awatar użytkownika
macioch
Pomocnik
Posty: 959
Rejestracja: 22 wrz 2006 11:18
Lokalizacja: chmielowice

Post autor: macioch »

Powiedz ty mi najpierw ile ty masz lat żebym ja wiedział jak ci mam wytłumaczyć żebyś zrozumiała że bajki piszesz.
tut

Post autor: tut »

Jakie połączenie jest lepsze przy bojowniku: parka gupików czy kilka sztuk danio?
Awatar użytkownika
crosstowntraffic
Posty: 226
Rejestracja: 20 cze 2013 9:22
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: crosstowntraffic »

tut pisze:Jakie połączenie jest lepsze przy bojowniku: parka gupików czy kilka sztuk danio?
Żadne...Gupiki będa podgryzane a Danio potrzebuje wody chłodniejszej niż Bojownik. I masz zbyt mały litraż.
Przy Twoich 20 litrach możesz dodać do niego kilka krewetek i to wsio.
A najlepiej zmień szkło na większe.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Przypominam ten temat, bo ostatnio sporo na forum pojawiło się propozycji do zbiorników poniżej 50l, nawet poniżej 40 i 30l...

Gupiki Eldlera samce w 30l? Moim zdaniem to za małe akwarium nawet dla nich.
Bojownik w 25l - a w czym jest problem żeby postawić dla niego większy zbiornik.

Jaki jest sens zakładać małe akwaria, niestabilne parametrowo, nie spełniające wymagań ryb, za ciasne i za małe dla trzymanych gatunków?
Czy ktoś mi odpowie, jaki jest sens zakładać akwaria poniżej 45l (50x30x30)??
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ