Jak zrobić kabel grzejny lub ogrzewanie podłogowe?

Dział dla majsterkowiczów

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

guzik
Posty: 10
Rejestracja: 06 lis 2005 10:19
Lokalizacja: WIOSKA

Jak zrobić kabel grzejny lub ogrzewanie podłogowe?

Post autor: guzik »

DUŻE WYZWANIE KABEL GRZEJNY LUB OGRZEWANIE PODŁOGOWE
Troch trudny temat ale może ktoś z was kiedykolwiek zrobił coś takiego samemu? Ja bardzo chciałbym wiedzieć jak
Awatar użytkownika
Thom (AS)
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 758
Rejestracja: 09 lis 2004 16:08
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Thom (AS) »

Kabla grzejnego raczej nieda się wykonać samemu :roll:
Ogrzewanie podłogowe to chyba w domu :lol: W akwarium mamy dno a nie podłoge, ale przejdźmy do rzeczy.
Lubie się czasami bawić w wymyślanie różnych rozwiązań technicznych do akwarium, i kiedys wymysliłem właśnie ogrzewanie denne.
Jest to bardzo prosta rzecz do wykonania, potrzeba pompę, zbiornik w którym zmieści się grzałka i pompa i do tego trzeba wąż lub jak kto woli rurki z PCV :) Zbiornik musi mieć dwa otwory przez które szczelnie przejdą węże, zbiornik będzie zalany wodą :!: Najlepiej gdyby znajdował się pod akwarium
A wykonanie :
- rurki lub węże rozkładamy w kształt wężownicy, takie esy floresy na dnie akwarium
- przysypujemy żwirem
- obydwie częsci węży lub rurek :) muszą wychodzić poza akwarium bo mają prowadzić do zbiornika tzw. "grzewczego"
- kiedy już przysypiemy nasze ogrzewanie żwirem i poprowadzimy rurki do zbiornika, mocujemy szczelnie na wyjściach i wejściach
- do jednego końca rurki podłączamy pompę obiegową, drugi koniec niech będzie luźno w zbiorniku grzewczym
- do zbiornika wkłądamy grzałkę o odpowieniej mocy
- szczelnie zamykamy cały zbiornik, wszystkie połączenia węży i wejście kabla od pompy musza byc szczelnie zamocowane
- podłączamy fo grzałki termostat
- aha no i oczywiście zbiornik musi mieć jakąś np. zakręcaną pokrywe żeby można się było do niego dostać
- następne zalewamy układ grzewczy wodą :D
- i podłączamy pompę i termostat do sieci

A teraz czas na zasadę działania, woda z akwarium będzie spływałą grawitacyjnie do zbiornika grzewczego, gdy nie będzie chciała to prędzej czy późnmiej niema innego wyjścia, jak wszystkie połączenia będą szczelne to w zbiorniku po jakimś czasie wytworzy się próżnia i pociągnie wodę, woda w zbiorniku będzie ogrzewana przez grzałkę i będzie krążyła w rurach pod żwirem popychana przez pompę :wink: I chyba tyle :D

Tylko że teraz nasuwa się pytanie po co tak kombinować skoro można zrobić podobne ogrzewanie mniej więcej na tej samej zasadzie tylko bez wężownicy, poprostu woda będzie zasysana bezpośrednio z akwarium i bezpośrednio do niego będzie powracała, dodatkowo do zbiornika można wsypać wkłądy filtracyjne i w ten sposób otrzymamy termofiltr :D

Tak według mnie by to wyglądało, możę będa inne sugestie :?
Zrobiłem projekt na zasadzie chłodzenia kompa tylko, że ten układ ma grzać :D

P.S. Może nabazgram jakiś schemacik jutro gdy będe miał chęć :wink:
Awatar użytkownika
Thom (AS)
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 758
Rejestracja: 09 lis 2004 16:08
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Thom (AS) »

Z nudów narysowałem schemat jeszcze dzisiaj, średniej jakości ale widać o co mi chodzi :wink:

:arrow: :arrow: http://www.aquatech.fora.pl/viewtopic.php?p=29#29


Jeszcze taka mała sugestia, do układu można wlać np antychlor i inną chemie zapobiegającą "zaśmierdzaniu" się wody w układzie i zakamienianiu układu :wink:
maciejc4
Posty: 98
Rejestracja: 23 lis 2005 17:53
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: maciejc4 »

A gdyby tak, skonstruowac grzalke na podstawie u-rurki i wlozyc ja pod podloze????????????
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

Skutek byłby marny,taki sam jak wsadzenie zwykłej grzałki w podłoze czyli po dłuzszym lub krótszym uzywaniu grzałak pokryłaby sie kamieniem i spaliła.
Pozdrawiam
Przemek
Awatar użytkownika
kropi
Akwarysta
Posty: 662
Rejestracja: 19 maja 2005 9:33
Lokalizacja: Mniasto Uć

Post autor: kropi »

A gdyby tak... wydzielić ten drugi zbiornik z akwarium głównego za pomocą szyby o wymiarach wewnętrznych dna, powiedzmy tak: dajemy jakieś podpórki, na to szyba, na to podłoże.
100 l: reaktywacja
Obrazek
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

To nie prosciej i taniej lupic zwykła grzałke :?: :lol: To pochłonełoby duzo roboty i ma jeden znaczacy mankament,przy awari równa sie wywałce wszystkiego ze zbiornika a tak po prostu kupujemy nowa grzałke.Po co utrudniac sobie zycie wynalazki DIY słuza ułatwianiu akwarystki po tanich kosztach a nie utrudnianiu po tanich kosztach :lol:
Pozdrawiam
Przemek
Awatar użytkownika
Thom (AS)
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 758
Rejestracja: 09 lis 2004 16:08
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Thom (AS) »

No ale kupić grzałke jest za łatwo :D a Polak potrafi, lubi kombinowac jak wiecie.
Ale z tym zbiornikiem na dnie to niewiem czy jest sens, chyba lepiej będzie kupić zewnętrzną grzałke zakładaną na wąż od filtra kubełkowego, mają często te grzałki czujniki (jeśli w grzałce niema wody to ona się nie włącza) i taka grzałka kosztuje około 300 zł :D
maciejc4
Posty: 98
Rejestracja: 23 lis 2005 17:53
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: maciejc4 »

A gdyby tak ogrewać akwarium wpomopowując lub prowadząc na dnie ogrzane powietrzze lub wode??? Moja sugestia jest taka, wziasc napowietrzacz lub pompke, poprowadzic od niej cienki wezyk i owinac go kilka razy wokol czegos co sie dosc szybko nagrzewa (oprawa od lampki biurkowej???) potem poprowadic to po dnie!!!
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

Po pierwsze węzyk jest z gumy wiec szybko by sie stopił podczas ogrzewania oprawka od lampki biurowej :lol: :lol: Po drugie nie zdało by to egzaminu bo powierze wypuszczane z wezyka rozpuszcza sie w niewielkiej ilosci w wodzie wiec raczej to sensu nie ma :wink:
Przemek
Jastrzi
Posty: 7
Rejestracja: 13 gru 2005 9:24
Lokalizacja: Tychy

ja myśle tak

Post autor: Jastrzi »

kupiłem kabel grzejny, jest dużo tańszy od specjalistycznego stosowanego w akwarystyce, do tego kupiłem rurke termokurczliwą, którą obłozyłem cały przewód - rurka termokurczliwa pod wpływem ciepła skurczy sie i idealnie obloży cały przewód-- użyłem takie co uzywa się w górnictwie a wiec o polepszonych właściwościach. Koszt za 10 m zapłąciłem 80 zł przypada 10 W na 1m, a koszt w sklepie okolo 180 zł, mozna tez kable grzejny wyciągnąć z podgrzewanych foteli w samochodach zachodnich leżacych na złomie , ale ja takiego nie znalałem.
teraz tylko rybki
maciejc4
Posty: 98
Rejestracja: 23 lis 2005 17:53
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: maciejc4 »

Owl ale można przecież węzykiem tłoczyć wodę, ktora bedzie krazyc, a cieplo z wezyka bedzie ona odbierac, takie cos mozna wtedy polaczyc z filtrem podzwirowym!!! Na pewno latwe to by nie bylo, ale wykonalne jest![/b]
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

maciejc4 pisze:... ale można przecież węzykiem tłoczyć wodę, ktora bedzie krazyc, a cieplo z wezyka bedzie ona odbierac, takie cos mozna wtedy polaczyc z filtrem podzwirowym!!!
Taaa a mozna jasniej :?: skad bedzie to ciepło odbierac,w jaki sposob bedzie krazyc :?: I dlazego akurat łaczyc to z filtrem podzwirowym :?: Cos mi sie tu kupy nie trzyma :wink:
Przemek
maciejc4
Posty: 98
Rejestracja: 23 lis 2005 17:53
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: maciejc4 »

No porostu, filtr zamontowany w akwarium posiadal by redukcje na cienszy wezyk ktory wychodzilny poza akwarium i byl owiniety wokol czegos cieplego wezyk nagrzewalby sie a plynaca przez niego woda odbierala by to cieplo i wracala do akwarium.
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

nie da rady w zadnym akwarium ,powód:woda w ruchu sie chłodzi i jesli wykorzystałbys cos co ogrząło by wezyk a nie stopiło go to dałoby za mało ciepła zeby ogrzac akwarium.
Pozdrawiam
Przemek
ODPOWIEDZ