Butla CO2

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
mar0752
Początkujący pomocnik
Posty: 264
Rejestracja: 02 sty 2008 18:16
Lokalizacja: Zalesie ok.Krakowa

Butla CO2

Post autor: mar0752 »

Witam. Kiedyś ktoś mi powiedział, że jak gaz się kończy w butli, dodam że nie mam manometru, to reduktor nie utrzymuje ustawionego przepływu i puszcza dużo gazu do akwa. Moje pytanie brzmi, czy jest to prawda?? i czy mam się tego obawiać?? czy może dla bezpieczeństwa wcześniej wypuścić gaz i nabić od nowa??

Wydzieliłem poniższe posty z tematu z przed ponad roku i prosze o nie bawienie sie w archeologów, Chemik4
Mario
Awatar użytkownika
mariuszzawadzki
Ekspert akwarysta
Posty: 6591
Rejestracja: 11 lis 2007 11:11
Lokalizacja: Ciechanów

Post autor: mariuszzawadzki »

Chyba działa to odwrotnie, jeśli gazu jest mniej w butli to i ciśnienie spada. A więc i gazu wydostaje się mniej.
Zawsze opróżniam butlę do zera.
Mariusz

Palety to jest to, co w akwarystyce najpiękniejsze.

Obrazek
Awatar użytkownika
mar0752
Początkujący pomocnik
Posty: 264
Rejestracja: 02 sty 2008 18:16
Lokalizacja: Zalesie ok.Krakowa

Post autor: mar0752 »

tak, ale jak z drugiej strony popatrzysz, że jak zakręcisz zawór główny to później po jego odkręceniu trzeba od nowa regulować na reduktorze dawkę CO2 i tu się obawiam tego, że jak będzie mało gazu to że reduktor przestanie pracować jak należy :(
Mario
Awatar użytkownika
mcd
Posty: 319
Rejestracja: 01 mar 2008 15:45
Lokalizacja: Łódź

Post autor: mcd »

Dlatego jeśli nie stosujesz takiego dyfuzora jak mariuszz (czyli jednorazowo napiełniasz i zakręcasz) to pomyśl o zaworku precyzyjnym.

Reduktory potrafią być wrażliwe nawet na zmiany temperatury. Zaworek precyzyjny to dobre zabezppieczenie.
moje akwarium i parę innych rzeczy na
Obrazek
Zapraszam do współtworzenia serwisu.
Awatar użytkownika
mariuszzawadzki
Ekspert akwarysta
Posty: 6591
Rejestracja: 11 lis 2007 11:11
Lokalizacja: Ciechanów

Post autor: mariuszzawadzki »

Dlatego jeśli nie stosujesz takiego dyfuzora jak mariuszz (czyli jednorazowo napiełniasz i zakręcasz) to pomyśl o zaworku precyzyjnym.
W ramach sprostowania, od kilku tygodnie nie stosuję CO2, bo po prostu u mnie nie ma sensu, doszedłem do wniosku, że podstawa to podłoże. Również pH mam na takim poziomie, że dwutlenek jest zbyteczny.
Dyfuzorki z akwarium zniknęły, została tylko butla za telewizorem.
Mariusz

Palety to jest to, co w akwarystyce najpiękniejsze.

Obrazek
Awatar użytkownika
mar0752
Początkujący pomocnik
Posty: 264
Rejestracja: 02 sty 2008 18:16
Lokalizacja: Zalesie ok.Krakowa

Post autor: mar0752 »

Zaworek precyzyjny mam jak najbardziej, na razie wszytko działa jak należy, wszystko się okaże jak się butla będzie kończyć. Jak będę widział że coś jest nie tak, to trzeba będzie zakręcić butlę, opróżnić i nabić od nowa :)
Mario
delTORO
Posty: 75
Rejestracja: 07 mar 2006 8:50

Post autor: delTORO »

Jeśli nie posiadasz jeszcze zaworka przeciwzwrotnego to jak najbardziej Cię namawiam. Po skończeniu gazu może dojść do tego że butla zassie wodę. Niestety przetestowałem to organoleptycznie - zalany reduktor, woda w butli. Jednak się nie martw, w punkcie nabijania wszytko załatwili.
112L
L260
Ancistrus sp.
Awatar użytkownika
krzyszt_off_74
Posty: 105
Rejestracja: 02 maja 2005 21:22
Lokalizacja: Starogard Gdański

Re: Butla CO2

Post autor: krzyszt_off_74 »

mar0752 pisze:Witam. Kiedyś ktoś mi powiedział, że jak gaz się kończy w butli, dodam że nie mam manometru, to reduktor nie utrzymuje ustawionego przepływu i puszcza dużo gazu do akwa. Moje pytanie brzmi, czy jest to prawda??

Jest to prawdą. Kiedy cisnienie gazu w butli się zmniejsza, to i na wejściu reduktora również. Kiedy ciśnienie jest zbyt niskie, wtedy reduktor ów, zaczyna źle regulować cisnienie na wyjściu. Nie wiem na jakiej zasadzie to działa, ale faktycznie kiedy zmniejsza się cisnienie, to bąbelkowanie przyspiesza i to dość mocno. Prawie przez to ryby zagazowałem swego czasu, więc należy się tego obawiać. Żeby było bezpiecznie , to tak jak koledzy doradzili, za reduktorem wstaw zaworek precyzyjny, tym bardziej, że można go kupić już za kilkanaście zł.
Awatar użytkownika
mar0752
Początkujący pomocnik
Posty: 264
Rejestracja: 02 sty 2008 18:16
Lokalizacja: Zalesie ok.Krakowa

Post autor: mar0752 »

Jak już pisałem zaworek takowy posiadam. Dzięki wszystkim.
A ile waży pusta 6kg butla? Bo bym sobie porównał wagę i wiedział bym ile mam jeszcze gazu.
Mario
Awatar użytkownika
tompior111
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 6127
Rejestracja: 15 mar 2008 18:30
Lokalizacja: Toruń

Post autor: tompior111 »

Już dobrze nie pamiętam, ale jak moją ważyłem na niedokładniej wadze to wychodziło chyba koło 13kg, ale dokładnie to ci nie powiem
Pozdrawiam
Tomek
Awatar użytkownika
Kubencki
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 9560
Rejestracja: 11 kwie 2007 7:45
Lokalizacja: Nowa Wieś Ujska

Post autor: Kubencki »

ok 13kg tyle wazy pusta butla 6kg od spawarki na warsztacie.
Pozdrawiam!!!
Kuba.
Awatar użytkownika
mar0752
Początkujący pomocnik
Posty: 264
Rejestracja: 02 sty 2008 18:16
Lokalizacja: Zalesie ok.Krakowa

Post autor: mar0752 »

Dzięki, to będę zaraz ważył :)
Mario
ODPOWIEDZ