Antenome Helena? Powiedzcie coś o niej

Hodowla krewetek, raków; ślimaki i inne stworzenia

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
mcd
Posty: 319
Rejestracja: 01 mar 2008 15:45
Lokalizacja: Łódź

Antenome Helena? Powiedzcie coś o niej

Post autor: mcd »

Ostatnio na forum ktoś wspomniał o "helence". Wpisałem na allegro i byłem zaskoczony. Czyżby kolejne super lekarstwo na ślimaki?

Ma ktoś jakieś doświadczenia z Helenką? :-) Najistotniejsze dla mnie pytanie brzmi: jak się to rozmnaża? :P Bo jeśli jest obojnakiem - to zje inne, ale się rozmnoży i będzie kolejny problem...
moje akwarium i parę innych rzeczy na
Obrazek
Zapraszam do współtworzenia serwisu.
Awatar użytkownika
mariuszzawadzki
Ekspert akwarysta
Posty: 6591
Rejestracja: 11 lis 2007 11:11
Lokalizacja: Ciechanów

Post autor: mariuszzawadzki »

No niestety helenka tak łatwo nie rozmnaża się. Jednak co do wyczynów, które teoretycznie robi, to zapomnij. Jeśli jest plaga ślimaków, np. zatoczków, to potrzeba wpuścić plagę helenek. No chyba, że helenka będzie wielkości kota.
Mariusz

Palety to jest to, co w akwarystyce najpiękniejsze.

Obrazek
Awatar użytkownika
wiewiór
Pomocnik
Posty: 827
Rejestracja: 15 lut 2007 20:33
Lokalizacja: lbn

Post autor: wiewiór »

helenki mnożą sie raczej bez wiekszych ingerencji ze strony hodowcy nie wiem jak jest z ich rozdzielnopłciowością...

na pewno utrzyma populację innych ślumoczków w ryzach

w mniejszym akwarium z kilkoma helenami napewno efekty bedą widoczne szybciej
pozdrawiam
Awatar użytkownika
tompior111
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 6127
Rejestracja: 15 mar 2008 18:30
Lokalizacja: Toruń

Post autor: tompior111 »

Ślimaki to obojnaki, jednak aby się rozmnożyły potrzebne są 2 osobniki, one się zapładniają krzyżowo, czy przekazują sobie nawzajem geny. Tyle pamięta z lekcji biologi, tyczy się to chyba wszystkich ślimaków. Z tego co wiem to heleny nie jedzą świderków, bo przeszkadza im w tym kształt skorupy świderków, heleny mają ten sam kształt muszli, więc się nie powinny nawzajem zjadać, zresztą u większości stworzeń kanibalizm nie jest zbyt często spotykany.
Pozdrawiam
Tomek
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Ślimaki to obojnaki (...) Tyle pamięta z lekcji biologi, tyczy się to chyba wszystkich ślimaków.
Popularne Ampularie (Pomacea) są rozdzielnopłciowe
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
mcd
Posty: 319
Rejestracja: 01 mar 2008 15:45
Lokalizacja: Łódź

Post autor: mcd »

mariuszzawadzki pisze:No niestety helenka tak łatwo nie rozmnaża się.
Mi właśnie chodzi o to, żeby się NIE rozmnażała. Po co mi kolejna plaga?

Co do skuteczności... Właśnie zastanowiło mnie, że raczej nikt wcześniej o tym nie mówił, a na allegro się rozmnożyło.

Mówicie, na podstawie własnych doświadczeń? Jestem w stanie zainwestować - poświęcić się dla nauki :-) Tylko, żeby drugiej plagi nie było.
moje akwarium i parę innych rzeczy na
Obrazek
Zapraszam do współtworzenia serwisu.
Awatar użytkownika
mariuszzawadzki
Ekspert akwarysta
Posty: 6591
Rejestracja: 11 lis 2007 11:11
Lokalizacja: Ciechanów

Post autor: mariuszzawadzki »

Plagi z pewnością nie będziesz miał. Zobacz jakie jest tego cena, gdyby były tak proste w rozmnożeniu to kosztowały by grosze a jest trochę inaczej.
U mnie jest chyba 6(tyle wpuściłem), szczerze mówiąc to nigdy wszystkich ich nie widziałem.

Jednak powiem Ci szczerze, że nigdy więcej żadnych mięczaków do akwarium świadomie nie wpuszczę. Z prostej przyczyny, właśnie na nich najprawdopodobniej przybyły do mnie przywry.
Mariusz

Palety to jest to, co w akwarystyce najpiękniejsze.

Obrazek
Awatar użytkownika
wiewiór
Pomocnik
Posty: 827
Rejestracja: 15 lut 2007 20:33
Lokalizacja: lbn

Post autor: wiewiór »

tompior111 pisze: Ślimaki to obojnaki
tyczy się to chyba wszystkich ślimaków.
np:
http://www.applesnail.net/content/multi ... polish.htm
czwarty akapit
faktem jest jednak że na biologii uczą o obojnactwie ślimaków
tompior111 pisze: Z tego co wiem to heleny nie jedzą świderków, bo przeszkadza im w tym kształt skorupy świderków, heleny mają ten sam kształt muszli, więc się nie powinny nawzajem zjadać,
nie wiem co ma kształ muszli do preferencji kulinarnych? jedzą świderki w sumie pierwsze posty na forach mówiły o zajadaniu się świderkami
tompior111 pisze: zresztą u większości stworzeń kanibalizm nie jest zbyt często spotykany.
tak mówisz? :wink: mam jakies inne info na ten temat

edit: o helenkach http://www.bojownik.pl/Slimak-Anentome- ... t4173.html
pozdrawiam
Awatar użytkownika
patka
Posty: 121
Rejestracja: 07 mar 2008 12:03
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój

Post autor: patka »

ja miałam do niedawna jedną "helenkę", przez ponad pół roku. zdziwiłam się bardzo gdy znalazłam drugą malutką "helenkę' bo nie sądziłam że będzie z tej jednej sztuki jakieś potomstwo. ale o pladze nie ma co mówić gdyż więcej nie znalazłam. obie oddałam mamie do krewetkarium bo skusiłam się na bocje, a te nie pogardziłyby tym ślimaczkiem. Jeśli chodzi o zwalczanie ślimaków to trudno mi powiedzieć, gdyż nie miałam plagi, raczej pojedyncze sztuki ale faktem jest, że nie wiem czy to za sprawą helenki czy innych czynników zatoczki zniknęły całkowicie nie licząc tych mieszkających w filtrze zewnętrznym.
pozdrawiam,
patka
200L: skalary, bocja wsp. x3, neon innesa x15, otosek x8, kirysek panda x4, kirysek spiżowy x4, zbrojnik nieb. x1
moje akwarium
http://patistan.fotosik.pl/albumy/651656.html
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

tompior111 pisze:Ślimaki to obojnaki, jednak aby się rozmnożyły potrzebne są 2 osobniki, one się zapładniają krzyżowo, czy przekazują sobie nawzajem geny. Tyle pamięta z lekcji biologi, tyczy się to chyba wszystkich ślimaków. Z tego co wiem to heleny nie jedzą świderków, bo przeszkadza im w tym kształt skorupy świderków, heleny mają ten sam kształt muszli, więc się nie powinny nawzajem zjadać, zresztą u większości stworzeń kanibalizm nie jest zbyt często spotykany.
Aż korci mnie, żeby napisać: bez sensu. Każde zdanie! :lol: :lol: :lol: Tompior, proszę, zanim coś napiszesz, zapoznaj się z jakimikolwiek informacjami na dany temat, bo aż ciężko jest czytać takie wypociny z kosmosu.

A to "Ślimaki to obojnaki, jednak aby się rozmnożyły potrzebne są 2 osobniki," :lol: :lol: :lol: - pozostawię bez komentarza. Czy Ty ogóle wiesz co to znaczy obojnactwo?

Z całym szacunkiem.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
wiewiór
Pomocnik
Posty: 827
Rejestracja: 15 lut 2007 20:33
Lokalizacja: lbn

Post autor: wiewiór »

BARA pisze:
tompior111 pisze:Ślimaki to obojnaki, jednak aby się rozmnożyły potrzebne są 2 osobniki, one się zapładniają krzyżowo, czy przekazują sobie nawzajem geny.

A to "Ślimaki to obojnaki, jednak aby się rozmnożyły potrzebne są 2 osobniki," :lol: :lol: :lol: - pozostawię bez komentarza.

Z całym szacunkiem.


u niektórych gatunków ślimaków tak właśnie odbywa się zapołodnienie - zapłodnienie krzyżowe np u poczciewego winniczka :wink:
pozdrawiam
Awatar użytkownika
mariuszzawadzki
Ekspert akwarysta
Posty: 6591
Rejestracja: 11 lis 2007 11:11
Lokalizacja: Ciechanów

Post autor: mariuszzawadzki »

Odbierzmy to tak, Bara swoim komentarzem zrobiła sobie i nam żart pryma aprilisowy.
Wiewiór wszystko zepsułeś :D :D :D
Mariusz

Palety to jest to, co w akwarystyce najpiękniejsze.

Obrazek
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Wiewiór, wiem, czepiam się, zobacz jednak na to, co napisał Tompior, jakby w obojnactwie zawsze konieczne były dwa osobniki do rozmnożenia.
O to mi chodziło. :wink:

Co do reszty, to sam obszernie odpowiedziałeś zamieszczając linki. Słuszna lekcja.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
wiewiór
Pomocnik
Posty: 827
Rejestracja: 15 lut 2007 20:33
Lokalizacja: lbn

Post autor: wiewiór »

mariuszzawadzki pisze:Wiewiór wszystko zepsułeś


:oops: :oops: :oops: :wink:


BARA ok, możliwe że nie myślę poprawnie i czytam po łebkach.. Masz rację!
:)
pozdrawiam
Awatar użytkownika
mcd
Posty: 319
Rejestracja: 01 mar 2008 15:45
Lokalizacja: Łódź

Post autor: mcd »

Basiu! Mamy pierwszy kwietnia, może to podpucha była z tej właśnie okazji :-)
moje akwarium i parę innych rzeczy na
Obrazek
Zapraszam do współtworzenia serwisu.
ODPOWIEDZ