EKSPERYMENT dotyczący parametrów wody

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Trzeba by mieć bardzo drobny wkład do filtra, w szkole używaliśmy do odfiltrowywania takich osadów bibuły filtracyjnej - próbka ~200 ml filtrowała sie czasem nawet godzine (grawitacyjnie), na lejku z podciśnieniem filtracja trwała kilka minut ale nie była taka dokładna.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
tompior111
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 6127
Rejestracja: 15 mar 2008 18:30
Lokalizacja: Toruń

Post autor: tompior111 »

A może wlewać go przez gazę, czy nawet sitko dla ryb :roll:
Pozdrawiam
Tomek
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

W zasadzie po co takie kombinowanie... jeśli sie nie ściąga wody do dna to osadu sie nie ruszy, zawsze zostawiam ok 5 cm wody na dnie zbiornika i jest OK
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
tompior111
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 6127
Rejestracja: 15 mar 2008 18:30
Lokalizacja: Toruń

Post autor: tompior111 »

Znaczy, ja wodę będę przygotowywał w kaście budowlanej 90l, która będzie stała na podłodze, a wodę będę wiadrem nabierał, więc prawdopodobnie wodę w ten sposób poruszę dość mocno...
Pozdrawiam
Tomek
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

woda

Post autor: BARA »

Postaw pojemnik powyżej poziomu podłoża i przelewaj z niego wodę do wiadra używając węża który nie będzie sięgał samego dna. W ten sposób nie zruszysz osadu. Ja wodę do akwarium wlewam bezpośrednio z pojemników po wodzie Eden, które ustawiam powyżej poziomu akwarium - używam do przelania wody zwykłego gumowego przewodu. Jest to mniej męczące niż trzymanie 16 kg w ręku nad akwarium i wlewanie wody powoli bezpośrednio. Jedyny wysiłek to postawienie pojemnika na wysokości mojej głowy, ale nie jest uciążliwe (max trzy pojemniki na tydzień) i daję radę.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
tompior111
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 6127
Rejestracja: 15 mar 2008 18:30
Lokalizacja: Toruń

Post autor: tompior111 »

Tylko, że to nie jest takie proste... nie mam gdzie postawić 90l pojemnika tak, żeby ściągać z niego wodę wężem...
Pozdrawiam
Tomek
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

woda

Post autor: BARA »

Ale ta kasta gdzieś przecież stoi. Wystarczy podłożyć pod nią choćby kilka bloczków budowlanych Ytong a już będzie wyżej.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
tompior111
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 6127
Rejestracja: 15 mar 2008 18:30
Lokalizacja: Toruń

Post autor: tompior111 »

No stoi na podłodze, bloczki budowlane musiałbym kupować... zobaczę, może znajdę kostkę brukową to podłożę pod tą kastę...
Pozdrawiam
Tomek
Awatar użytkownika
trok
Zaawansowany akwarysta
Posty: 1818
Rejestracja: 13 kwie 2007 16:18
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: trok »

Bara - a jak z pozomem fosforu w tej wodzie?
A czas leci...
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Trok, przyznaję się szczerze: nie mierzyłam. Nie będę schodzić w akwarium poniżej pH 7,0, w tej chwili utrzymuję 7,2 i tak będę trzymać. Żwawiki i barwniaki lubią takie parametry, dla pozostałych ryb to też nie jest tragedia.

Na razie staram się przywrócić akwarium do stanu sprzed urlopu, więc czeka mnie jeszcze kilka dużych podmian wody nim uznam, że wszystko już jest ok.

Jeżeli jednak uważasz, że powinnam zmierzyć poziom fosforu, to kupię test i to zrobię
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
trok
Zaawansowany akwarysta
Posty: 1818
Rejestracja: 13 kwie 2007 16:18
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: trok »

Bara - Jak masz specjalnie kupować test, to dajmy spokój...
Masz sporo roślin, więc nawet jak coś tam zostało, to wyjedzą.
chemik4 pisze:
Garbus pisze:Hej!
Sopel pisze:Jak po rozcieńczeniu zmierzyć % kwasu?
Jak np. mieszasz 1l kwasu solnego 10% z 1l wody to masz proporcje 50:50 czyli innaczej 1/2. 1/2 *stężenie kwasu na początku (w tym przypadku 10%) = stężenie % kwasu po zmieszaniu (w tym przypadku 5%)
Pozdrawiam!
Oj nie ma tak dobrze, do policzenia stężenia kwasu po rozcieńczeniu potrzebna jest gęstość kwasu.
Przykładowo 98% kwas siarkowy ma gęstość ~1,98g/cm3, co oznacza, że do sporządzenia 1 kilograma 50% roztworu potrzeba ~250 ml kwasu i 500ml wody (liczone na szybko w głowie)
Zawsze też można kwas odmierzyć na wagę, a nie na objętość... Ustawiamy naczynie na wadze, tarujemy i nalewamy np. 0,5 kg kwasu...
dolewamy go ostrożnie do 0,5L wody i mamy rozcieńczenie o połowę.
Można też odważyć np 0,75kg wody i dolać ostrożnie kwas do uzyskania 1kg mieszaniny = stężenie zmniejszone czterokrotnie.
A czas leci...
Awatar użytkownika
tompior111
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 6127
Rejestracja: 15 mar 2008 18:30
Lokalizacja: Toruń

Post autor: tompior111 »

A jakby obniżyć pH do tych 7, następnie odlać ostrożnie wodę bez tego osadu i w innym pojemniku zbić pH innym kwasem??
Pozdrawiam
Tomek
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Pytanie dobre! To ja mam jeszcze jedno: tego osadu nie widać, pomimo że bardzo dokładnie przyglądałam się końcówce wody w zbiorniku EDEN. Wcześniej zmierzyłam parametry wody i wiem, że na pewno Aquacid zadziałał, zbijając pH z 7,8 do 7,2 a KH z 10 do 5.

Czy można zobaczyć ten osad, czy jest go tak mało że jest niewidoczny?

A tak przy okazji zaznaczę, że żeby zbić parametry wody o GH 17, KH 10, pH 7,8 do takich: GH 15, KH 5, pH7,2 trzeba wlać minimum 6ml Aquacidu na 16l wody.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
trok
Zaawansowany akwarysta
Posty: 1818
Rejestracja: 13 kwie 2007 16:18
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: trok »

tompior111 pisze:A jakby obniżyć pH do tych 7, następnie odlać ostrożnie wodę bez tego osadu i w innym pojemniku zbić pH innym kwasem??
właśnie ta powinno się zakwaszać.

Bara - zrób to w szklance, słoiku albo w probówce. To bardzo drobny białawy osad (lekkie zmętnienie).
A czas leci...
Sopel
Akwarysta
Posty: 2043
Rejestracja: 31 sie 2008 21:46
Lokalizacja: Zabrze

Post autor: Sopel »

BARA pisze:Jutro, (czwartek) czyli po 24 godzinach zmierzę ponownie parametry, zapiszę, podam na Forum.
Po jakim czasie tak na prawdę pH i KH się stabilizują?
Posiadam kwas ortofosforowy 85%, piekielnie mocne, 1ml na 10L wody i pH jest niemierzalne.
200L
Obrazek
Dawid
ODPOWIEDZ