EKSPERYMENT dotyczący parametrów wody

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

To zależy, czy woda jest mieszana (np. poprzez napowietrzanie ze zwykłej kostki podłączonej do brzęczyka) czy nie. Woda mieszana powinna ustabilizować się po godzinie (tak myślę), nie mieszana o wiele dłużej.

Pytanie jest ciekawe i czekam na to, co odpowie Kamil (Chemik).
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Wiecie co, w zasadzie nawet kilka godzin powinno wystarczyć by ustabilizować KH i pH, trzeba by tylko mieć elektroniczny pH-metr i intensywne mieszanie (przepływ = 3-4 objętości zbiornika), wtedy dość szybko przebiega reakcja kwasu z węglanami a CO2 sie ulatnia i nie zakłamuje odczytu pH.

Przykładowo, w pracy neutralizujemy tak ścieki z farb do malowania PCB - ściek ma pH 10-12 (głównie węglan i wodorotlenek sodu), do niego podajemy kroplami 50% kwas siarkowy, całość (ok 500l) jest mocno mieszana (coś w stylu betoniarki), zazwyczaj po 3-4 godzinach pH wynosi stabilne 3,5 a roztwór jest klarowny z wyraźnym osadem na dnie zbiornika.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Przywołuję ten temat z zamierzchłej przeszłości ponieważ o parametrach wody piszemy ostatnio dosyć dużo i widzę stale podobny problem dotyczący rozumienia używania wody destylowanej/demineralizowanej/RO.

Woda destylowana/demineralizowana/RO ma pH około 7.0 spadające lekko poniżej 6.8 przy kontakcie tej wody z powietrzem (mieszanie się gazu CO2 powoduje spadek odczynu wody).

Żeby w wodzie akwariowej uzyskać niskie pH należy najpierw zbić wysokie twardości, jak to jest opisane w temacie przywołanym. Samo używanie wody destylowanej/demineralizowanej/RO nie powoduje znaczącego obniżenia pH w akwarium. W celu jego obniżenia należy zastosować kwas.

Mam nadzieję, że jasno to przedstawiłam.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Peter007
Posty: 346
Rejestracja: 01 paź 2016 18:31
Lokalizacja: Opoczno

Post autor: Peter007 »

No ale w końcu stosowanie aquacidu daje jakieś stabilne parametry czy po 2-3 dniach wszystko wraca do normy? Próbuję 30ml podać do wody do podmiany 35l, która trafi so akwarium 112l.
***** ***
Awatar użytkownika
Kross
Akwarysta
Posty: 729
Rejestracja: 27 lip 2016 18:09
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Kross »

Peter007 u mnie aquacid zooleka słabo się spisywał. Musiałem sporo wlewać do podmiany aby zbic trochę. Nieopłacalne jak dla mnie.

Za to świetnie spisuje się kwas solny,mała ilość i parametry takie jakie chce,no i stabilnie.
Człowiek uczy się całe życie.

Pozdrawiam,Daniel
Awatar użytkownika
Peter007
Posty: 346
Rejestracja: 01 paź 2016 18:31
Lokalizacja: Opoczno

Post autor: Peter007 »

Przypadkiem wpadł mi w ręce ten aquqcid i postanowiłem go sprawdzić przy podmianie. Ale poszukam tego kwasu. Rozumiem, że stosujesz go tak jak jest opisane w tym temacie?
***** ***
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

aquacid zooleka słabo się spisywał.
Używałem gdzieś w latach 2004-2006, by zbić pH z ok 7,8 na 6,5 schodziło mi jakieś 35-40ml na 60-70 litrów wody, KH spadało z 6*n do ~1*n. Parametry były stabilne.

Potem zacząłem używać kwasu siarkowego (rozcieńczony do ~10%), efekt podobny a dużo taniej (~5zł za litr 30-35%).
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
Peter007
Posty: 346
Rejestracja: 01 paź 2016 18:31
Lokalizacja: Opoczno

Post autor: Peter007 »

A jest jakaś różnica w stosowaniu między siarkowym a solnym? Może przy którymś jest jakieś większe ryzyko? W tym temacie mowa o solnym 18% a ja niczego nie znalazłem poniżej 36%.
***** ***
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

W tym zastosowaniu to jeden kit, którego kwasu użyjesz. Użyłbym jednak lepiej siarkowego bo "nie dymi", nie tworzy duszących oparów.
niczego nie znalazłem poniżej 36%
W handlu jest chyba tylko stężony solny. Za to siarkowego ponad 50% nie kupisz jako osoba prywatna - reguluje to jakaś tam ustawa, ponieważ może służyć do produkcji materiałów wybuchowych i/lub narkotyków.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
Kross
Akwarysta
Posty: 729
Rejestracja: 27 lip 2016 18:09
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Kross »

Ja znowu pod ręką miałem tylko solny,ale faktycznie,jakbym miał wybór,to bym kupił siarkowy.

Do podmiany wody 40l wlewam 2,5 ml i schodzę do parametrów pH-6,6 GH-9 i KH-3. Z tym że podmiana to 1:1 kranówka z demineralizowaną.
Człowiek uczy się całe życie.

Pozdrawiam,Daniel
Awatar użytkownika
Peter007
Posty: 346
Rejestracja: 01 paź 2016 18:31
Lokalizacja: Opoczno

Post autor: Peter007 »

Jeśli chodzi o kwas siarkowy to rozumiem, że może być elektrolit do akumulatorów ze stacji benzynowej? Akurat jest w stężeniu 30%. I najpierw wypadałoby go rozcieńczyć do 10% z wodą destylowaną?
***** ***
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

może być elektrolit do akumulatorów ze stacji benzynowej? Akurat jest w stężeniu 30%.
Tak, takiego używałem.
rozcieńczyć do 10% z wodą destylowaną?
Możesz, nie musisz. W każdym razie taki rozcieńczony jest łatwiej dozować.
Mieszasz litr 30% z 4 litrami demi, daje to 5 litrów ~10% kwasu.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
Kross
Akwarysta
Posty: 729
Rejestracja: 27 lip 2016 18:09
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Kross »

Peter007 napiszę jak ja robię.

Mam kwas solny stężenie 33%. Leje do wiaderka 5l kranówki i 5 l demineralizowanej,a do tego strzykawka 2,5ml kwasu solnego. Dlaczego akurat 2,5ml kwasu,bo lałem co 0.5ml i tak dodawałem kolejne 0,5ml kwasu aż uzyskałem parametry które chciałem. Sądzę że z takim kwasem siarkowym tak samo się postępuje.
Człowiek uczy się całe życie.

Pozdrawiam,Daniel
Awatar użytkownika
Peter007
Posty: 346
Rejestracja: 01 paź 2016 18:31
Lokalizacja: Opoczno

Post autor: Peter007 »

No to już mam wszystko pojaśnione. Dzięki chłopaki. Zaczynam eksperymenty ;)
***** ***
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Zaczynam eksperymenty
ale rób to we wiadrze itp., nigdy w akwarium z rybami i roślinami.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
ODPOWIEDZ