Przepis na muszki owocówki

Co jedzą nasi podopieczni w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Przepis na muszki owocówki

Post autor: BARA »

Temat stary jak świat. Sezon owocowy w pełni więc co dwa dni podaję rybom muszki owocówki z własnej hodowli. Polecam!

Przepis:

kawałek owocu (najlepiej jabłko lub gruszka nieco przejrzałe) wkładamy na dno woreczka foliowego (takiego na kanapki). Woreczek ustawiamy w spokojnym miejscu tak, żeby owoc leżał na dnie a folia stała sztywno do góry umożliwiając muszkom spokojną konsumpcję i rozmnażanie. Ja po prostu umieszczam woreczek w kącie parapetu i opieram go o ścianę. Po dwóch dniach widać już ilość muszek w woreczku. Jeżeli jest zadowalająca, podchodzę wolno i spokojnie oraz szybkim ale nie nerwowym ruchem rąk zamykam woreczek od góry, zaciskam gumką i wkładam do zamrażarki uważając, żeby muszki nie powpadały w owoc. Po godzinie wykładam z woreczka podmrożone muszki razem z owocem i strącam je na talerzyk. Woreczek z tym samym owocem stawiam ponownie na parapecie a muszki podaję od razu do akwarium. W ciepłej wodzie niektóre zaczynają się ruszać, ale żadna nie zdąży odlecieć.

Ryby to uwielbiają.

Życzę powodzenia hodowcom muszek!
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
mariuszzawadzki
Ekspert akwarysta
Posty: 6591
Rejestracja: 11 lis 2007 11:11
Lokalizacja: Ciechanów

Post autor: mariuszzawadzki »

Poszedłem za Twoim przepisem i postawiłem jabłko na muszki, ciekawe czy palety też takie coś lubią?

Przypuszczam, że muszki pływają po powierzchni wody, lepiej by było jak by tonęły.
Mariusz

Palety to jest to, co w akwarystyce najpiękniejsze.

Obrazek
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Muszki niestety nie dają się zatopić, ale moje ryby szybko się zorientowały, w czym rzecz.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
trok
Zaawansowany akwarysta
Posty: 1818
Rejestracja: 13 kwie 2007 16:18
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: trok »

Tona larwy muszek, ale wydobycie ich z masy owocowej nie jest łatwe...
A czas leci...
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Trok, mi nie chodzi o larwy tylko o dojrzałe muszki. Po zamknięciu woreczka latają podrażnione, a jak położę woreczek w zamrażarce tak, żeby owoc był z boku, to przymrożone muszki opadają bezpośrednio na folię woreczka. Po delikatnym wyjęciu nawet jeżeli osuną się na zamrożony owoc, to do niego nie przywierają. Kwestia w tym, żeby nie wyjmować woreczka z zamrażarki za szybko.
Po kilku próbach obecnie z powodzeniem uzyskuję suche przymrożone muszki, a owoc wykorzystuję kilka razy. Czasami tylko zmieniam woreczek, bo przy wyjmowaniu muszek potrafi się rozerwać.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
michal_1m
Ekspert akwarysta
Posty: 2151
Rejestracja: 07 maja 2007 18:06
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: michal_1m »

mariuszzawadzki pisze:Poszedłem za Twoim przepisem i postawiłem jabłko na muszki, ciekawe czy palety też takie coś lubią?

Przypuszczam, że muszki pływają po powierzchni wody, lepiej by było jak by tonęły.
W takim razie daj znać czy jedzą. Jeśli tak to też będę podawał.

Wiem na pewno, że zjadają je żałobniczki. Swoją drogą jak jeszcze miałem szczupieńczyka to czasami łapałem "normalne" duże muchy i żywe wrzucałem do wody. Nie wiem czy było to dla niego zdrowe :oops: :wink: ale widok wspaniały :D
Michał

Obrazek
Awatar użytkownika
trok
Zaawansowany akwarysta
Posty: 1818
Rejestracja: 13 kwie 2007 16:18
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: trok »

BARA pisze:Trok, mi nie chodzi o larwy tylko o dojrzałe muszki...
Oczywiście rozumiem...
Nie chodziło mi o tonę larw, ale że muszki dorosłe pływają - a larwy toną.

Literówka :oops:

Podobnie możnaby hodować muchy z robaków kupionych w sklepie wędkarskim. Zostawić w worku aż sie przepoczwarzą i do lodówki! Larwa muchy jest za tłusta do regularnego karmienia a mucha na dziko dietetyczna. :mrgreen:
Zwłaszcza dla większych ryb powierzchniowych jak motylowce.
A czas leci...
Awatar użytkownika
Garbus
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 3172
Rejestracja: 18 cze 2007 18:59
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Garbus »

Hej!
Moje skalary jedzą takie muszki tak więc palety też pewnie będą jadły...

Pozdrawiam!
Krzysiek
Awatar użytkownika
elsaper
Ekspert akwarysta
Posty: 3615
Rejestracja: 04 kwie 2008 19:09
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: elsaper »

Moje skalary jadły kiedyś komary :mrgreen:
Bierny akwarysta.
Awatar użytkownika
tompior111
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 6127
Rejestracja: 15 mar 2008 18:30
Lokalizacja: Toruń

Post autor: tompior111 »

A moje skalary jadają różne owady, zależy co im wpadnie do akwarium :] najczęściej chyba ćmy i komary...
Pozdrawiam
Tomek
Awatar użytkownika
mariuszzawadzki
Ekspert akwarysta
Posty: 6591
Rejestracja: 11 lis 2007 11:11
Lokalizacja: Ciechanów

Post autor: mariuszzawadzki »

W takim razie daj znać czy jedzą. Jeśli tak to też będę podawał.
dziś zrobiłem próbę, odwaliłem kilka muszek, nawet nie które jeszcze się ruszały jak trafiły do akwarium(zresztą celowo). Niestety moje wszystkie ryby(może z wyjątkiem neonów) miały w nosie ten pokarm. Może dla tego, że wiedziały, iż już rozmraża się miąsko. Także Michał, moje paletki nie zaakceptowały muszek.
Mariusz

Palety to jest to, co w akwarystyce najpiękniejsze.

Obrazek
Awatar użytkownika
trok
Zaawansowany akwarysta
Posty: 1818
Rejestracja: 13 kwie 2007 16:18
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: trok »

A w ogóle je zauważyły?
A czas leci...
Awatar użytkownika
Kubencki
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 9560
Rejestracja: 11 kwie 2007 7:45
Lokalizacja: Nowa Wieś Ujska

Post autor: Kubencki »

kilka dni głodówki i na pewno je ruszą....
Pozdrawiam!!!
Kuba.
Awatar użytkownika
mariuszzawadzki
Ekspert akwarysta
Posty: 6591
Rejestracja: 11 lis 2007 11:11
Lokalizacja: Ciechanów

Post autor: mariuszzawadzki »

A w ogóle je zauważyły?
Zauważyły, one poi prostu na mały pokarm nie patrzą, podobnie jest z suchym. Kęs musi być duży.
kilka dni głodówki i na pewno je ruszą....

Nie widzę najmniejszego sensu aby zdrowe ryby głodzić tylko dla tego aby przekonać je do jakiegoś pokarmu, zresztą nie łatwo(sezonowo) dostępnego. Po prostu dla palet się nie nadaje, raz za małe, dwa pływa.
Mariusz

Palety to jest to, co w akwarystyce najpiękniejsze.

Obrazek
errykz
Posty: 90
Rejestracja: 31 sie 2009 14:02
Lokalizacja: Siennica

Post autor: errykz »

A czy jeszce te muszki są czy już zimują ?
ODPOWIEDZ