Pokrywa i filtr!!!!

Dział dla majsterkowiczów

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

maciejc4
Posty: 98
Rejestracja: 23 lis 2005 17:53
Lokalizacja: Bydgoszcz

Pokrywa i filtr!!!!

Post autor: maciejc4 »

Witam!
Ostatnio byłem zainteresowany stworzeniem własnej pokrywy na akwarium (160l)
Po przestudiowaniu róznych forum internetowych, zauważyłem jedną rzecz:
nigdzie nie uwzględnia się otworów lub szpar umożliwiających wymianę gazową oraz przewody od wyposażenia akwarium!! Czy się myle, czy żeczywiście tak jes????/
No i drugie pytanko: Co sądzicie o stworzeniu filtra ktory działał by na zasadzie poprowadzenia węza od wylotu filtra wewnętrznego, poza akwarium gdzie woda przechodziła by po koleii przez duże strzykawki wypełnione materiałem filtrującym?????
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

Hmm sa takie otwory przeciez jakos ryby tez musisz karmic ryby i to włąsnie te otowry zapewniaja wymiane gazowa.Co do otworów na kable tez musza byc pozatem nie mow ze nie jestes w stanie samodzielnie ich wykonac w pokrywie samoróbce :wink: co do pomysłu filtra nie wydaje mi sie ale mozesz spróbowac i opisac doswiadczenia w dziale Autroskie rozwiazania.
Pozdrawiam
Przemek
Awatar użytkownika
august
Pomocnik
Posty: 529
Rejestracja: 30 paź 2005 10:35
Lokalizacja: Andrychów

Post autor: august »

zapytam tu jeśli można
mam zabudowane akwarium płytami ze sklejki budowlanej, i zapomniało mi sie pomalować je od wewnątrz, no i pech zima przyszła parowanie większe zaczęło sie drewno delikatnie odkształcać.
I tu pytanie czym pomalować tą obudowe od środka żeby mi ryby nie padły od oparów no i ja też zresztą ???
Pozdr August
Obrazek

Paletki od 28.01.2007r początki
Obrazek
maciejc4
Posty: 98
Rejestracja: 23 lis 2005 17:53
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: maciejc4 »

No wiesz, ja w temacie nie jestem, ale wydaje mi się, że jerzeli wilgoć weszła już w drewno, to poza wysuszeniem lub wymiana nie masz o czym myslec!!!!!!!!

:cry:
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

I obawiam sie august ze maciejc ma tu racje.Jesli wilgoc juz weszła w drewno to lakierowanie nic teraz nie popmoze bo drewno ma to do siebie ze złapana wilgoc moze trzymac nawet pod lakierem...
Pozdrawiam
Przemek
Awatar użytkownika
august
Pomocnik
Posty: 529
Rejestracja: 30 paź 2005 10:35
Lokalizacja: Andrychów

Post autor: august »

ok dzięki czyli czeka mnie gruntowny remont obudowy, zaczne od suszenia :(
Pozdr August
Obrazek

Paletki od 28.01.2007r początki
Obrazek
maciejc4
Posty: 98
Rejestracja: 23 lis 2005 17:53
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: maciejc4 »

No ok, a moglyc mi podac w takim razie link do pokrywy, gdzie takie pokrywy sa opisane i sa ich zdjecia (takie z otworami). bo ja nie wiem jak to można zrobić, z jednej strony przecież musze przykryc swietlowki szyba zeby unikac zwarc itd. a z drugiej strony to musi odbywac sie wymiana gazowa.
Ten pomysl z filtrem to juz bym sprawdzil, ale nie moge dostac rurki o srednicy wewnetrznej 10mm, wiesz moze gdzie da sie takie kupic??????????????
Awatar użytkownika
august
Pomocnik
Posty: 529
Rejestracja: 30 paź 2005 10:35
Lokalizacja: Andrychów

Post autor: august »

a nie lepiej zrobić coś takiego

viewtopic.php?p=7306#7306

jest tam fotka mojej obudowy, troche pracy a jaki efekt. :)
Obrazek

Paletki od 28.01.2007r początki
Obrazek
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

Popieram Augusta,lepiej zrób taka pokrywe.Sam teraz taka robie i jakie beda wyniki pokaze w poniedziałek :D
Pozdrawiam
Przemek
maciejc4
Posty: 98
Rejestracja: 23 lis 2005 17:53
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: maciejc4 »

Szafke co dopiero kupilem, wiec zmieniac jej nie bede, super wyglad!!! Ale ja tez nie widze tam zadnych otworow umozliwiających wymiane gazowa!!!!!!!!!!!
Mylę sie???????
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

Jaka szafke :?: My o pokrywach a ty nagle z szafka wyskakujesz....Nic dziwnego ze w szafce nie ma otwórow na wymiane gazowa.Po drugoie piszesz post za postem co my na to i 10 wykrzykników a wszyscy którzy nie zignorowali posta odpowiedzieli Ci juz ze musza byc...
Przemek
Awatar użytkownika
august
Pomocnik
Posty: 529
Rejestracja: 30 paź 2005 10:35
Lokalizacja: Andrychów

Post autor: august »

a co tych otworów co to ich niewidzisz to one są z tyłu obudowy tam gdzie tego nie widać.
Obrazek

Paletki od 28.01.2007r początki
Obrazek
Awatar użytkownika
kropi
Akwarysta
Posty: 662
Rejestracja: 19 maja 2005 9:33
Lokalizacja: Mniasto Uć

Post autor: kropi »

No ta pokrywa robi wrażenie 8)

Jeśli możesz wstrzymać się jakiś czas to obiecuję zrobic parę fotek mojej samoróbki (nie ja robiłem, kupiłem razem z akwarium) - jest ciężka, solidna i metalowa (listwy aluminiowe dookoła plus cienka blacha aluminiowa na wierzch), myślę że można ładniej i bardziej z głową ale generalnie koncepcja jest niezła. Całość opiera się na 4 klockach wyfrezowanych i przykręconych wkrętami do obudowy - dziurę na rurki od filtra robiłem sam (10 minut rezania), dosyć latwo dołożyć świetlówki (otworek w blasze + śrubka z nakrętką), rybki nie wyskoczą, wentylacja zapewniona.

Co do filtra, który proponujesz, widzę tu 2 niebezpieczeństwa:

1. Woda wypływa z filtra pod pewnym ciśnieniem, materiał filtracyjny stawia jakiś tam opór. Jesli coś ci się rozszczelni w tych strzykawach to masz sytuację rodem z bajki o Pawle i Gawle :lol:

2. Strzykawki mają bardzo małą pojemność (największe jakie widziałem to jakieś 100 ml), a wkłady w kubełku Tetry, który testuję - około 1000 ml. Mało :(

Często przewijającym się pomysłem to mariaż 2 filtrów: wewnętrzny jako mechaniczny + kaskada z gąbką naciągniętą na wlot jako biologiczny. Masz wtedy jakieś 300-800 ml na wkłady, a koszt całości zamknie ci się w ok. 100 zł jeśli kupisz na allegro. I mniejsze ryzyko potopu ;-)
100 l: reaktywacja
Obrazek
maciejc4
Posty: 98
Rejestracja: 23 lis 2005 17:53
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: maciejc4 »

Dobra poczekam, jezeli móglbys to daj te zdjecia. A co do odp. Owl to zdawalo mi sie (mylnie), ze tam pokrywa byla zintegrowana z szawka. Postow bede umieszczal mniej, a co do wykrzyknikow to jezeli Ci przeszkadzaja to sorry! (jeden)
Awatar użytkownika
kropi
Akwarysta
Posty: 662
Rejestracja: 19 maja 2005 9:33
Lokalizacja: Mniasto Uć

Post autor: kropi »

Jest zintegrowana, rzekłbym, estetycznie - jeśli przeczytasz dokładnie posty kolegi augusta to zorientujesz się, że akwarium wraz z pokrywą zostało oklejone okleiną o takim samym kolorze i wzorze jka szafka, na której stoi. Plus przykrywka na zawiasach.

Ja bym jeszcze dołożył jakąś małą klapkę do karmienia, żeby nie trzeba było dźwigać pokrywy i robić przeciągu, co w przypadku dużej różnicy temperatur woda/pokój może zaszkodzić rybom labiryntowym.
100 l: reaktywacja
Obrazek
ODPOWIEDZ