Klejenie akwarium.

Dział dla majsterkowiczów

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
elsaper
Ekspert akwarysta
Posty: 3615
Rejestracja: 04 kwie 2008 19:09
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: elsaper »

Słuchaj, na razie poćwicz na jakimś mniejszy litrażu np. 25L. Wtedy jak się rozszczelni to nie będzie takiej powodzi.

Myślę ze sklejenie akwarium tonie jest jakieś trudno zajęcie, jeżeli ma sie wszystkie przyrządy.
Bierny akwarysta.
Awatar użytkownika
Kubencki
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 9560
Rejestracja: 11 kwie 2007 7:45
Lokalizacja: Nowa Wieś Ujska

Post autor: Kubencki »

Myślę ze sklejenie akwarium tonie jest jakieś trudno zajęcie, jeżeli ma sie wszystkie przyrządy.
materiały, sprzęt i logiczne myślenie. Do tego trochę umiejętności i wszystko da się zrobić :wink:
Ja bym od razu robił docelowy baniak. Zawsze można na podwórku przetestować.
Pozdrawiam!!!
Kuba.
qnrad92
Posty: 261
Rejestracja: 05 gru 2007 14:48
Lokalizacja: Mielec

Post autor: qnrad92 »

Nie muszę iść do stolarza, tata spokojnie takie coś zrobi, lub brat przyniesie z roboty ;) Muszę pomyśleć jak ma to dokłądnie wyglądać.
Pozdrawiam Konrad.
Awatar użytkownika
elsaper
Ekspert akwarysta
Posty: 3615
Rejestracja: 04 kwie 2008 19:09
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: elsaper »

A tak z ciekawości, skoro Twoja mama pracuje w wytwórni szyb to może jest tam ktoś kto umie je do kupy posklejać (profesjonalnie).

Jak masz szeroki wybór szkła to bierz Opti White :!:
Bierny akwarysta.
Awatar użytkownika
tompior111
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 6127
Rejestracja: 15 mar 2008 18:30
Lokalizacja: Toruń

Post autor: tompior111 »

Możesz poczytać na temat klejenia akwariów w moim temacie w tym samym dziale ;) ogólnie nie jest to takie trudne, ale nie będzie raczej wyglądało tak jak oryginalne, tzn. chodzi mi o spoiny, że mogą być nierówne... pomocne przy klejeniu okażą ci się butelki wypełnione wodą - będą służyły jako podpórki, żeby szyba w pionie stała ;) jeśli skleisz to akwarium, to zanim je urządzisz, to pamiętaj, żeby sprawdzić jego szczelność ;) bo jeśli możesz mieć szkło za free, to ci się to raczej opłaci, zwłaszcza, jeśli możesz sobie załatwić OW ;)
Pozdrawiam
Tomek
Awatar użytkownika
Kubencki
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 9560
Rejestracja: 11 kwie 2007 7:45
Lokalizacja: Nowa Wieś Ujska

Post autor: Kubencki »

-Przygotować listwy i klocki
-dokładnie oczyścić szyby
-zrobić solidną ale lekką konstrukcję z listw ( pod wymiar wewnętrzny zbiornika).
-przymocować szyby do listw za pomocą mocnej taśmy.
-w narożniki wstawić klocki i mocno je przykleić- szyba nie ma prawa sie przesunąć, konstrukcja musi być sztywna, nie może mieć luzów.
-wypełnić wolne szczeliny silikonem.
-poczekać aż uzyska swoją wytrzymałość
-delikatnie rozłożyć konstrukcję
-uzupełnić braki w silikonie

Odczekać tydzień, dwa...i próba szczelności;)

Między szybami dałbym 1mm luzu na silikon. Trzeba uważnie i dokładnie wypełniać szczeliny. Nie może powstać bąbel powietrza. Potem specjalnym trójkątem zebrać nadmiar silikonu.

Ja bym tak to robił...myślę że jest do dobra metoda;)
Pozdrawiam!!!
Kuba.
Awatar użytkownika
tompior111
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 6127
Rejestracja: 15 mar 2008 18:30
Lokalizacja: Toruń

Post autor: tompior111 »

Poco tyle drewna :roll: znam metodę 3 ludzi od których kupowało się zbiorniki w Toruniu, w każdym sklepie w tamtych czasach były ich zbiorniki i używali po prostu kilku butelek wypełnionych wodą, jeśli szyby są dobrze docięte, to będziesz widział czy akwarium jest równo sklejone...
Pozdrawiam
Tomek
Awatar użytkownika
Kubencki
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 9560
Rejestracja: 11 kwie 2007 7:45
Lokalizacja: Nowa Wieś Ujska

Post autor: Kubencki »

Jak zrobię konstrukcje z drewna to będę miał 100% pewności że szyba się nie ruszy...z butelkami rożnie bywa...ale jak ma się wprawę... :wink:
Pozdrawiam!!!
Kuba.
qnrad92
Posty: 261
Rejestracja: 05 gru 2007 14:48
Lokalizacja: Mielec

Post autor: qnrad92 »

elsaper pisze:A tak z ciekawości, skoro Twoja mama pracuje w wytwórni szyb to może jest tam ktoś kto umie je do kupy posklejać (profesjonalnie).

Mama coś wspominała, że mógłby ktoś posklejać te szyby w taki sposób, że by je zgrzał, ale po pierwsze to nie wiem czy to jest dobry pomysł, a po drugie raczej nie będzie robić kłopotu.

Co do konstrukcji to stelaż z drewna byłby chyba najlepszy.

Dzięki wszystkim za pomoc.
Pozdrawiam Konrad.
Awatar użytkownika
trok
Zaawansowany akwarysta
Posty: 1818
Rejestracja: 13 kwie 2007 16:18
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: trok »

Zerknij tu:
http://thewald.webpark.pl/technika.htm

Można też zrobić tak:
Ustaw szyby oddzielając je wykałaczkami i sklej taśmą albo klejem na gorąco, potem wypełnij spoiny silikonem z kartusza i wygładź palcem zmoczonym mydlinami. Bramowanie szyb taśmą malarską i 4mm od brzegu pozwala unikać zapaprania ich silikonem.
Po związaniu wyciągnij wykałaczki i zapełnij otwory silikonem.
A czas leci...
qnrad92
Posty: 261
Rejestracja: 05 gru 2007 14:48
Lokalizacja: Mielec

Post autor: qnrad92 »

Słuchajcie mam do Was jeszcze jedno pytanie zastanawiałem się nad samodzielnym klejeniem akwarium, ale trochę boję się, że coś się nie uda i powódź w domu jest...
Mam do Was pytanie jeżeli przyniosę do szklarza 5 szyb, podam wymiary: 2x 80x35 2x 35x40 i 80x35 to czy szklarz dotnie szyby, tak żeby zachować (i tu brakuje mi teraz słowa, a mi się spieszy ;)) (chodzi mi o to: dno wklejane pomiędzy ściany, szyby krótsze w dłuższe, szyby boczne pomiędzy szybą tylną, a przednią) czy szklarz sobie z tym poradzi?
Czy szkło OptiWhite 5mm do 112 jest dobre?
I najważniejsze pytanie: ile za takie klejenie szklarz może wziąć kasy?
Z góry Wam bardzo dziękuję za odpowiedź.
Szyby miałem mieć wcześniej, ale tak wyszło, że nie miał kto je uciąć, i będą w następnym, albo za dwa tygodnie.
Pozdrawiam Konrad.
Awatar użytkownika
elsaper
Ekspert akwarysta
Posty: 3615
Rejestracja: 04 kwie 2008 19:09
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: elsaper »

Dobrze że masz OW, szkoda że to nie jest 6mm, ale z 5mm też ujdzie.
Idź do takiego szklarza który wie jak się klei akwaria, ale na wszelki wypadek wytłumacz mu to jak ma to zrobić.
Do OW bierz biały silikon. Jak masz biały silikon to szklarz powinien wziąć (w zależności od szklarza) 30-50zł.
Bierny akwarysta.
qnrad92
Posty: 261
Rejestracja: 05 gru 2007 14:48
Lokalizacja: Mielec

Post autor: qnrad92 »

Miało być zwykłe float, ale mama zagadała i się udało, szkoda, bo zgubiła wymiary i szyby miałbym już na dzisiaj, bo wczoraj cieli te OW, a tak to teraz muszę czekać na dostawę...
To szkło jest dużo droższe od zwykłego, czy tylko mama tak buja? ;)
Aha i nie będzie problemu z tym docięciem u szklarza?
Szyby dać mu oszlifowane, czy nie?
Pozdrawiam Konrad.
Awatar użytkownika
elsaper
Ekspert akwarysta
Posty: 3615
Rejestracja: 04 kwie 2008 19:09
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: elsaper »

OW jest duuuużo droższe od float, zobaczysz różnicę jak zalejesz ;)
Bierny akwarysta.
qnrad92
Posty: 261
Rejestracja: 05 gru 2007 14:48
Lokalizacja: Mielec

Post autor: qnrad92 »

Zanim zaleję to minie jeszcze trochę czasu ;)
Więc może coś napiszesz coś więcej o jaką różnicę Ci chodzi?
Zdecydowałem się na malawi, dużo czytałem o pyszczakach i mi się bardzo spodobały te rybki, planuję hodować w nim jeden, lub dwa gatunki, tak żeby było im dobrze.
Mam zamiar jeszcze zrobić tło strukturalne, ale jeszcze nie wiem do końca jak ma wyglądać, żeby mi się podobało ;)
Pozdrawiam Konrad.
ODPOWIEDZ