Czy dobrze karmię swoich pupili-co zmienić?????

Co jedzą nasi podopieczni w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
wisnia0384
Posty: 28
Rejestracja: 08 lut 2010 14:06
Lokalizacja: Chełm

Czy dobrze karmię swoich pupili-co zmienić?????

Post autor: wisnia0384 »

Akwarium 120l. Oświetlenie 2x20W z odblaskami własnej roboty + oświetlenie diodowe na froncie koloru czerwonego dla podkreślenia koloru ryb. Filtr wewnętrzny turbinowy AQUAEL TYP FAT- 3 450 l/h. z wkładem gąbkowym+wata. Grzałka 100W - AQUAEL - COMFORTZONE. Układ do nawożenia CO2 z rostworem kwasku cytrynowego i sody oczyszczonej (polecam) - bimbrownia się chowa. Nawożenie AQUA ART GAINER CLASSIC przy podmianie wody (odstanej min. 24h) - około 15 l. na tydzień z odmulaniem dna. Niestety jestem zmuszony do dodawania wody destylowanej - około 20% ponieważ moja kranówa jest twarda. Do akwarium dodaję tylko soli akwarystycznej (żadnych uzdatniaczy). Żwir kwarcowy około 4 cm. min., korzeń, orzech kokosowy, parę kamieni.

Właściwości wody:
pH: 6.7, azotyny 0.0, twardość ogólna koło 13'. Oprócz pH pomiary robiłem testem paskowy tak więc mogło być niedokładnie.

Zwierzęta:
- parka zmienniaków wielobarwnych+trochę narybku
- parka gupików
- parka mieczyków czerwonych
- parka prętników morelowych (Colisa labiosa)
- prętnik pręgowany (Colisa fasciata) samiec
- prętnik karłowaty (Colisa lalia) (była parka) samiec
- parka gurami mozaikowych
- 4 kiryski pstre
- 2 zbrojniki niebieskie
- 5 bystrzyków kolumbijskich
- 12 neonków Innesa&diamentowych
Planuję przenieść mieczyki, gupiki i platki do innego akwarium.

Pokarm:
- Tropical Ichtio-Vit
- Tropical Bio-Vit płatki rośline
- Tetra Wafer Mix dla kirysków i glonojadów ze spiruliną
- Tetra Min
- mrożona ochotka (raz na tydzień)
- mrożone skorupiaki z czosnkiem (co drugi dzień)

Rośliny:
- Anubias Nana na korzeniu
- Paprotnice szerokolistne
- Moczarki argentyńskie
- Kabomby wodne
- Mech na skorupie orzecha kokosowego i froncie
- Kioto Ophiopogon japonicus na trawnik
- Kryptoporyny wendtii green ale słabiutko rosną
- Kryptoporyna aponogetifolia
- Żabiennica z mniejszych
- Rotala wallichii
Awatar użytkownika
elsaper
Ekspert akwarysta
Posty: 3615
Rejestracja: 04 kwie 2008 19:09
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: elsaper »

wisnia0384 pisze:mrożona ochotka (raz na tydzień)
Lepiej tego nie dawaj, dużo osób się na tym przejechało :?

Obsada jest tragiczna, ale tutaj temat jest o pokarmach.
Bierny akwarysta.
Awatar użytkownika
slaszek
Pomocnik
Posty: 981
Rejestracja: 09 gru 2007 21:44
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Czy dobrze karmię swoich pupili-co zmienić?????

Post autor: slaszek »

wisnia0384 pisze: Układ do nawożenia CO2 z rostworem kwasku cytrynowego i sody oczyszczonej (polecam) - bimbrownia się chowa.

Niestety jestem zmuszony do dodawania wody destylowanej - około 20% ponieważ moja kranówa jest twarda.

Do akwarium dodaję tylko soli akwarystycznej (żadnych uzdatniaczy).

- mrożone skorupiaki z czosnkiem (co drugi dzień)
Kilku rzeczy nie rozumiem.
Po pierwsze:
Piszesz, że bimbrownia się chowa, bo stosujesz układ kwasku cytrynowego i sody oczyszczonej.
Ale wspominasz że echinodorus Ci słabo rośnie...więc skąd taki wniosek, że bimbrownia się chowa?????
Po drugie:

Po co dodajesz soli akwarystycznej? Ona służy do dezynfekcji w akwa, czasami do zasolania wody a nie do żadnego uzdatniania. Na coś się zdecyduj!

Po trzecie:
dodajesz wody destylowanej ale"bez żadnych uzdatniaczy". A wiesz o tym, że nie powinno sie dolewać gołej wody bez właśnie uzdatnienia minerałami???

I ostatnie:
Po jakiego groma dodajesz skorupiaki z czosnkiem???
Chcesz, żeby ryby były zdrowe, to nie myśl za nie, tylko je odpowiednio karm proszę. Zróżnicowany pokarm jest SUPER i tak być powinno, ale przedobrzenie bywa zgubne!
Sławek...
Życie jest zbyt krótkie, by marnować choć chwilę...

112! bystrzyki amandy, drobnoustki beckforda, otoski affinis, kiryski Panda, parka zbrojników niebieskich...

72 litry Otoskarium i kotnik
Awatar użytkownika
Kosi
Akwarysta
Posty: 2479
Rejestracja: 04 gru 2008 19:23
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Kosi »

Moim zdaniem powinieneś założyć temat w dziale obsady co do pokarmów to zamiast ochotki daj wodzień/solowiec.
Awatar użytkownika
tompior111
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 6127
Rejestracja: 15 mar 2008 18:30
Lokalizacja: Toruń

Post autor: tompior111 »

slaszek pisze:Piszesz, że bimbrownia się chowa, bo stosujesz układ kwasku cytrynowego i sody oczyszczonej.
Ale wspominasz że echinodorus Ci słabo rośnie...więc skąd taki wniosek, że bimbrownia się chowa?????
No bo "cytrusownia" jest lepsza od zwykłej bimbrowni ;) można ją w każdej chwili odłączyć, regulować jej ciśnienie ;) a CO2 to takie samo jest i ze zwykłej bimbrowni i z cytrusowni ;) a i przy takim rozwiązaniu jest mniej roboty - nie trzeba się z zacierami męczyć ;)
wisnia0384 pisze:- mrożona ochotka (raz na tydzień)
- mrożone skorupiaki z czosnkiem (co drugi dzień)
Jak to sobie odpuścisz, to będzie dobrze ;)
Pozdrawiam
Tomek
Sopel
Akwarysta
Posty: 2043
Rejestracja: 31 sie 2008 21:46
Lokalizacja: Zabrze

Post autor: Sopel »

tompior111 pisze:wisnia0384 napisał:
- mrożona ochotka (raz na tydzień)
- mrożone skorupiaki z czosnkiem (co drugi dzień)

Jak to sobie odpuścisz, to będzie dobrze Wink
A co złego jest w np. mrożonej krewetce? To bardzo bezpieczny i zdrowy pokarm.. czosnek też można dać ale max raz na tydzień.
200L
Obrazek
Dawid
Awatar użytkownika
tompior111
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 6127
Rejestracja: 15 mar 2008 18:30
Lokalizacja: Toruń

Post autor: tompior111 »

Chodziło mi o krewetkę z czosnkiem ;) same krewetki są OK ;) jednak nie każda ryba da im rade, no chyba, że to będzie zmielone ;)
Pozdrawiam
Tomek
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

slaszek pisze:Po trzecie:
dodajesz wody destylowanej ale"bez żadnych uzdatniaczy". A wiesz o tym, że nie powinno sie dolewać gołej wody bez właśnie uzdatnienia minerałami???
Przeczytaj dokładnie co kolega napisał:
wisnia0384 pisze:Niestety jestem zmuszony do dodawania wody destylowanej - około 20% ponieważ moja kranówa jest twarda.
Woda destylowana jak najbardziej nadaje sie do "rozcieńczania" woda z kranu
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
slaszek
Pomocnik
Posty: 981
Rejestracja: 09 gru 2007 21:44
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: slaszek »

chemik4 pisze: Przeczytaj dokładnie co kolega napisał:
wisnia0384 pisze:Niestety jestem zmuszony do dodawania wody destylowanej - około 20% ponieważ moja kranówa jest twarda.
Woda destylowana jak najbardziej nadaje sie do "rozcieńczania" woda z kranu
Teraz Kamil to się czepiasz. Równie dobrze można byłoby to zrozumieć tak, jak dolewanie wody destylowanej wprost do akwarium, co jest niewłaściwe. Też mieszam wodę akurat z filtra RO z kranówką w ilości 50/50 +nawozy i wtedy dopiero dodaję do akwa. Z tego tak nie wynikało.
Sławek...
Życie jest zbyt krótkie, by marnować choć chwilę...

112! bystrzyki amandy, drobnoustki beckforda, otoski affinis, kiryski Panda, parka zbrojników niebieskich...

72 litry Otoskarium i kotnik
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Dlaczego niewłaściwe? Wodę, która odparuje zawsze uzupełniam demineralizowaną/destylowaną i wlewam ją wprost do akwarium.
Kolega nigdzie nie pisał, że używa samej wody destylowanej.
Z mojej strony koniec OT
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
wisnia0384
Posty: 28
Rejestracja: 08 lut 2010 14:06
Lokalizacja: Chełm

Re: Czy dobrze karmię swoich pupili-co zmienić?????

Post autor: wisnia0384 »

Piszesz, że bimbrownia się chowa, bo stosujesz układ kwasku cytrynowego i sody oczyszczonej.
Ale wspominasz że echinodorus Ci słabo rośnie...więc skąd taki wniosek, że bimbrownia się chowa?????
- tompior111 wszystko wyjaśnił. O to mi chodziło, a kryptoporyny słabo mi rosną bo są od początku tego baniaka i miały dużo przygód związanych z lekarstwami, przesadzaniem i restartem ponownym akwarium. A i plaga glonów jak to na początku bywa.

Po drugie:

Po co dodajesz soli akwarystycznej? Ona służy do dezynfekcji w akwa, czasami do zasolania wody a nie do żadnego uzdatniania. Na coś się zdecyduj!
- Soli dodaję zapobiegawczo, nie tej z nadmaganianem potasu(niebieskiej), czyli nie jest taka szkodliwa.

Po trzecie:
dodajesz wody destylowanej ale"bez żadnych uzdatniaczy". A wiesz o tym, że nie powinno sie dolewać gołej wody bez właśnie uzdatnienia minerałami???
- destylkę dolewam do tej wody która stoi w wiadrze 30l, min. 24 h, ale zazwyczaj trwa to dwie doby. Jestem zdania, że te wszystki uzdatniacze, specyfiki na dobre samopoczucie rybek i wybarwienie itp. to lipa i sposób na wyciągnięcie kasy. Woda destylowana jest odpowiednia do akwarium i nie przekonasz mnie, że jest inaczej nawet lana bezpośrednio.
Kiesyś miałem zbiornik bez żadnej pokrywy i musiałem często uzupełniać wyparowaną wodę i to duże ilości . Robiłem to destylką i rybki miały się dobrze. Oczywiście nie wolno zapominać o regularnej podmianie wody, aby nie zrobić z akwarium koncentratu różnych syfów. :D

I ostatnie:
Po jakiego groma dodajesz skorupiaki z czosnkiem???
Chcesz, żeby ryby były zdrowe, to nie myśl za nie, tylko je odpowiednio karm proszę. Zróżnicowany pokarm jest SUPER i tak być powinno, ale przedobrzenie bywa zgubne
- daje te skorupiaki bo moim zdaniem są bardzo dobre. Jak karmiłem samą paszą suchą i ochotką, to karłowaty miał na bank zapalenie jelita a i inne rybki nie były szczęśliwe. Jak zacząłem dawać te skorupiaki z czosnkiem który jak wszyscy wiemy ma bardzo dobre właściwości bakteriobójcze to rybki nabrały apetytu. Co do ochotki to też jest dobra ale tylko raz w tygodniu.
Awatar użytkownika
slaszek
Pomocnik
Posty: 981
Rejestracja: 09 gru 2007 21:44
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Czy dobrze karmię swoich pupili-co zmienić?????

Post autor: slaszek »

szczerze zaciekawiłes mnie z tym czosnkiem więc zacząłem grzebać w necie.
wisnia0384 pisze: - daje te skorupiaki bo moim zdaniem są bardzo dobre. Jak karmiłem samą paszą suchą i ochotką, to karłowaty miał na bank zapalenie jelita a i inne rybki nie były szczęśliwe. Jak zacząłem dawać te skorupiaki z czosnkiem który jak wszyscy wiemy ma bardzo dobre właściwości bakteriobójcze to rybki nabrały apetytu. Co do ochotki to też jest dobra ale tylko raz w tygodniu.
polecam ciekawy artykuł akurat o karmieniu ryb czosnkiem.

Wszędzie potrzebny jest umiar w tym także i o tym jest ten artykuł:
http://klub.chip.pl/akwaria/akk/artykuly/czosnek.html

I o tym też pisałem wcześniej.
Sam nie stosuję czosnku ale bardzo mocno różnicuję dietę. Moim zdaniem to wystarczy. Od dwóch lat nie miałem żadnej choroby w akwarium, choć nie stosowałem dodatkowych zabezpieczeń w pokarmach jak choćby właśnie czosnek.
Sławek...
Życie jest zbyt krótkie, by marnować choć chwilę...

112! bystrzyki amandy, drobnoustki beckforda, otoski affinis, kiryski Panda, parka zbrojników niebieskich...

72 litry Otoskarium i kotnik
ODPOWIEDZ