w jaki sposob...?

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Big
Posty: 13
Rejestracja: 13 lis 2005 19:18

w jaki sposob...?

Post autor: Big »

no wlasnie w jaki sposob "radzic" sobie z rozrastaniem roslinek (anubias, zabienica, kryptokoryna) jak postepowac z kazda z osobna? w jakim momencie mozna pozwolic sobie np na odciecie zaszczepki i jak to zrobic? w jaki sposob je przycinac ?- prosze tez o ewentualne podanie linkow zwiazanych z tematem, dziekuje.
Awatar użytkownika
szkamil
Posty: 4
Rejestracja: 01 lis 2004 13:50
Lokalizacja: Łańcut

Post autor: szkamil »

Te rośliny które podałeś to raczej ich się nieprzycina.
jagby było to jakies rotale, cobomby itp. to jak najbardziej można by było przyciąć
:)
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

No anubiasy da sie rozszczepiac przy korzeniu a robic to najlepiej jak juz beda dosc sporawo rozrosniete.U krytokoryny mozna delikatnie przycinac przy łodydze wyrosniete liscie,a zabiernic nigdy nie przecinałem wiec sie nie wypowiem :D
Pozdrawiam
Przemek
Wojtek
Posty: 118
Rejestracja: 20 lis 2005 19:20

Post autor: Wojtek »

Gdzieś kiedyś czytałem, że żabienice można przyninać zaczynając od tych najstarszych liści, na zewnętrz.
Big
Posty: 13
Rejestracja: 13 lis 2005 19:18

Post autor: Big »

moja wiecej nowych lisci puszcz na zewnatrz 5-6 a od srodka tylko jeden heh
Awatar użytkownika
małgosia
Posty: 32
Rejestracja: 21 lis 2005 20:03
Lokalizacja: polanica

Post autor: małgosia »

Żabienica lubi skubanie zewnętrznych liści,stymuluje to jej wzrost i jest w moim przypadku niezbędne.Starsze liście atakują glony i niewyglądaja ładnie,co3-4 tygodnie skubie zniszczone liście a na ich miejsce wyrastają nowe,wieksze.Mam 3rodzaje żabienic i mogę to potwierdzić bo amazonka wychodzi mi z akwa.
Big
Posty: 13
Rejestracja: 13 lis 2005 19:18

Post autor: Big »

a w jaki sposob jej przycinac? odcinac/obrywac same liscie czy liscie z kawalkiem lodygi czy z cala?
Awatar użytkownika
małgosia
Posty: 32
Rejestracja: 21 lis 2005 20:03
Lokalizacja: polanica

Post autor: małgosia »

Raczej liść z całą łodygą oczywiście ostrożnie żeby nie wyrwać rośliny z podłoża.Napewno kikuty łodyg nie były by ozdobą i pewnie by gniły.
Żabienice są łatwe w hodowli,moim podaję tylko nawóz i nieżle rosną.
Szczepki powstają przez podział rozrośniętej rośliny,wygląda ona tak jakby składała się z kilku roślin.Oddzielamy je ostrożnie razem z korzeniami.Nie ma się z tym co spieszyć bo za małe szczepki długo chorują i sa mizerne lepiej poczekać na ładne zdrowe krzaki.
Awatar użytkownika
Matrix
Posty: 254
Rejestracja: 22 lis 2005 13:10
Lokalizacja: Sosnowiec

Post autor: Matrix »

Hmm w swoim akwarium mam 2 odmiany żabienic, jedna to Blehera, a drugiej niestety nie pamietam, wspaniałe się u mnie rozwineły. A sam przyciam tak jak juz nadmieniła wyżej Małgosia, przycinam tylko stare liiście z łodygami. Pamietać trzeba, aby nie pokaleczyć przy tym roślinę.
Awatar użytkownika
Grzempek7
Posty: 88
Rejestracja: 11 wrz 2005 8:58
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Grzempek7 »

anubias bonzai - podczas "sadzenia" ponad miesiąc temu przypadkowo "odczepiła" mi się malutka część przy korzeniu - nie jestem znawcą roślin, alę pewnie zaszczepka. A tak swoimi słowami była to bardzo mała częśc korzenia z dwoma liśćmi.
Aktualnie naliczyłem 6 liści - to są cały czas stosunkowo małe liście, ale jakby nie patrzył chyba będzie rosła...
Big
Posty: 13
Rejestracja: 13 lis 2005 19:18

Post autor: Big »

a jesli anubias ma troche listkow i puszcza nowe to jak to zrobic - przeciac go na na dwie czesci tzn te gruba lodyge i zasadzic od nowa?
Awatar użytkownika
porki38
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 774
Rejestracja: 27 maja 2005 13:46
Lokalizacja: Rawa Mazowiecka, Łódź

Post autor: porki38 »

A u mnie ze starej części anubiasa z której usunąłem liście wyrastają we wszystkie strony małe anubiasiki :shock: ciekawe co z tego wyjdzie :?:
90l-SA - sprzedam
ODPOWIEDZ