czy to choroba??

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

winiary91
Posty: 28
Rejestracja: 10 gru 2005 20:53

czy to choroba??

Post autor: winiary91 »

Moje ryby (niektóre, ok. 3), od czasu do czasu, ocierają się o dno i dekoracje, bez jakichkolwiek innych oznak. Są żywotne i nie boją się pukania w szyby. Co to może być??
112l: 5 bocji wspaniałych, 10 neonków, 4 gupiki, 3 platki, 3 glonojady, 2 kosiarki
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

A ja standardowo zapytam sie o parametry wody ,które ryby tak sie ocieraja,jaka jest cała obsada zbiornika,czy ostatnio kupowałes jakies nowe rosliny,ryby lub inne zwierzeta wodne :?: Po prostu poprosze wiecej konkretów :!:
Pozdrawiam
Przemek
winiary91
Posty: 28
Rejestracja: 10 gru 2005 20:53

Post autor: winiary91 »

jest to nowo założone akwarium. Mam tam: 3 glonojady, 7 neonek, 3 platki, 2 kosiarki, 5 małych bocji wspaniałych i 7 gupików. Ocierają 2 gupiki i 1 platka. Rośliny kupiłem za jednym zamachem. Parametrów wody nie znam.
112l: 5 bocji wspaniałych, 10 neonków, 4 gupiki, 3 platki, 3 glonojady, 2 kosiarki
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

Bocje nie nadaja sie do 112l,platki i to ryby stadne to samo kosiarki które tez sa za duze do twojegoakwarium to pierwsza sprawa.Druga sprawa co mam rozumiec przez nowo załozne akwarium.Mam nadziej ze odczekałes minimum 2 tyg przed wpuszczeniem rybek do niego :?: Podejrzewam albo:
A)Ze nie odczekałes dwóch ytygodni i dlatego ryby sie ocieraja bo masz niedojrzale akwarium
B) Oodinoze we wczesnym stadium
Pozdrawiam
Przemek
Awatar użytkownika
Lum
Początkujący pomocnik
Posty: 261
Rejestracja: 17 sie 2005 20:26
Lokalizacja: Toruń

Re: czy to choroba??

Post autor: Lum »

winiary91 pisze:Moje ryby (niektóre, ok. 3), od czasu do czasu, ocierają się o dno i dekoracje, bez jakichkolwiek innych oznak. Są żywotne i nie boją się pukania w szyby. Co to może być??
Moje też tak mają. Ale chyba nic im nie jest.
Może coś je zaswędziało? :lol: W sumie jak rybę zaswędzi to czym ma sie podrapać?... :D
Kiedyś myślałam że to choroba, ale moim rybom to przechodzi po jakimś czasie.
Jeśli staną się apatyczne czy przestaną jeść, wtedy zaczęłabym się martwić :) skoro na razie zachowują się poza tym normalnie, to poczekaj.
winiary91
Posty: 28
Rejestracja: 10 gru 2005 20:53

Post autor: winiary91 »

na Nitrivecu było napisane, że można wpuścić ryby po 24 h :evil: :evil:
jak robić kwarantannę na nowo nabytych rybach?? czy po 24 h po wlanym nitrivecu można wprowadzić ryby??
Opcja edytuj Owl
112l: 5 bocji wspaniałych, 10 neonków, 4 gupiki, 3 platki, 3 glonojady, 2 kosiarki
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

Nie nie mozna,poniewaz nie ma czegos takiego jak ekspresowe dojrzenie akwarium.jesli mozna to jedna rybe a nie pełna obsade.Wiec masz odpowiedź co powoduje ocieranie sie ryb.
Przemek
winiary91
Posty: 28
Rejestracja: 10 gru 2005 20:53

Post autor: winiary91 »

a czy to poważne?? to jakas choroba??
112l: 5 bocji wspaniałych, 10 neonków, 4 gupiki, 3 platki, 3 glonojady, 2 kosiarki
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

Tak to jest powazne.Przenies ryby do dojrzałego akwarium tam wlej zapobiegawczo MFC i poczekaj 2 tygodnie az Twoje akwarium dojrzeje.
Pozdrawiam
Przemek
winiary91
Posty: 28
Rejestracja: 10 gru 2005 20:53

Post autor: winiary91 »

a co to MFC??
112l: 5 bocji wspaniałych, 10 neonków, 4 gupiki, 3 platki, 3 glonojady, 2 kosiarki
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

Auuu mam dobra rade,oddaj narazie ryby,poczyatk nasze forum,tematy dotyczace hodowli i utrzyamnia akwarium a poxniej zastartuj swoje akwarium od nowa z mało wymagajacymi rybami.Ale o tym bedziemy rozmawiac za 2 tygodnie najwczesniej. :wink: A MFC to podstawowy odkazalnik i lek akwariowy.
Pozdrawiam
Przemek
winiary91
Posty: 28
Rejestracja: 10 gru 2005 20:53

Post autor: winiary91 »

nie wiem jak to jest!! kiedys, tata mi opowidał, ze lało się kranówe i ryby żyły, a teraz jest mnóstwo preparatów i ryby chorują. W sklepie mi mówią, że można wpuścić ryby po 24 h po nitrivecu :!: :!: A tak przy okazji: kwarantanna to znaczy inaczej obserwacja nowych rybek :?: :?: :?: :?:
nie mogę po prostu wlac tego MFC do akwa, zamiast przekładania??
112l: 5 bocji wspaniałych, 10 neonków, 4 gupiki, 3 platki, 3 glonojady, 2 kosiarki
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

Po pierwsze jesli chesz wsadzic jeszcze do tego mixu labeo i gurami to jestes sadysta nie akwarysta :!: :!: :evil: :evil: Nie rozumiesz co sie do Ciebie pisze ze masz źle dobrana obsade a kupujac rybki nie mozna sie kierowac tylko ich wygladem :!: :!: Taa kiedys sie lało moze i kranowe bo wodociagi nie lały do niej tyle chemi pozatem,ze ryby zyły nie znaczy ze sie dobrze czuły :!: :!: A w sklepie wprowadfzili Cie w bład co jest czestym zjawiskiem.Kwarantanna to jest obserwafcja nowo kuionych rybek w osobnym najlepiej sterylnym zbiorniku przez dwa tygodnie zanim wpuscimy je do akwarium :!: Jak teraz wlejesz MFC to moze ono nie pomóć bo akwarium jest nie dojrzałe.ROZUMIESZ :?:
Przemek
winiary91
Posty: 28
Rejestracja: 10 gru 2005 20:53

Post autor: winiary91 »

taaaa :shock: :shock: :shock:
112l: 5 bocji wspaniałych, 10 neonków, 4 gupiki, 3 platki, 3 glonojady, 2 kosiarki
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

To bardzo sie ciesze ze wreszcie dotarło :wink: Wiec jesli chesz miec zdrowe ryby zrób tak jak ci mowiłem i pozbadź sie narazie rybek.I poczyatj troche o gatunkach które chesz hodowac.
Przemek
ODPOWIEDZ