Pokrywa ze spienionego PCV by demonkuba16.

Dział dla majsterkowiczów

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Kubencki
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 9560
Rejestracja: 11 kwie 2007 7:45
Lokalizacja: Nowa Wieś Ujska

Post autor: Kubencki »

Fotorelacja z budowy pokrywy ze spienionego PCV na akwarium 240l (standard)

Materiały wykorzystane do budowy pokrywy:
-płyty spienionego PCV grubości 10mm przycięte częściowo na wymiar (zamówiłem płyty o grubościach 10 i 8 mm ale producent chyba przez pomyłkę, a może dla wygody dał same o gr 10mm)
-moskitiera
-klej do PCV
-wentylatorki wraz z zasilaczem o regulowanym napięciu
-farba w sprayu- czarny mat
-uchwyty do klap (takie same uchwyty dam do drzwiczek od szafki)
-kątownik aluminiowy 25x25x2mm
-listwa aluminiowa (prowadnica od drzwi przesuwnych)
-nóż do cięcia tapet, papier ścierny, szlifierka, wiertarka, wkręty, gąbki (wkład do filtra), taśmy klejące, kombinerki…i pewnie jakieś inne;)

Spienione PCV:

Po rozpakowaniu paczki wystraszyłem się że brakuje dwóch formatek ale potem zorientowałem się że w ostatniej chwili zmieniłem zamówienie i dwie płyty musiałem we własnym zakresie przeciąć wzdłuż na pół;)
Płyty jakie zamówiłem:
Płyty gr 10mm:
9cm x 122cm - 2 sztuki
9cm x 40cm - 2 sztuki
59cm x 39cm - 2 sztuki
5cm x 5cm - 4 sztuki
2cm x 40cm - 1 sztuka

Płyty gr 8mm:
11cm x 120cm - 1 sztuka
11cm x 40cm - 1 sztuka
Zamiast tych o gr 8mm dostałem płyty w tym samym formacie ale o gr 10mm. W niczym to nie przeszkadzało.



Płyty były prawie idealnie docięte na wymiar. Producent zapewniał dokładność +- 2 mm. Natomiast wymiary płyt jakie otrzymałem były nawet większe o 0.5mm co zapewniło mi możliwość ich korygowania;)

Płyty:

Obrazek
By kubademon16 at 2010-08-21


Kątownik aluminiowy-na nim spoczywać będą belki oświetleniowe. Wybrałem taki o wymiarach 25x25x2mm…zastanawiałem się też nad Wymiarek 30x30x3mm ale dobrze że wybrałem ten pierwszy. W przeciwnym razie belka z oświetleniem zmieściła by się na styk co utrudniało by jej swobodne przesuwanie.

Kątownik:

Obrazek
By kubademon16 at 2010-08-21

Klej do PCV. Kupiłem klej firmy dragon. Wyczytałem na forum że jest to dobry produkt do tego celu jednak w dalszych etapach prac okazał się niezbyt dobrym wyborem. Finalnie jednak wszystko jest ok. Po pierwszej próbie byłem z niego niezadowolony ale po drugiej próbie efekt mnie zaskoczył. Złączone kawałki PCV o formacie 3x3cm po sklejeniu ich płaszczyznowo były nie do rozklejenia.

Klej:

Obrazek
By kubademon16 at 2010-08-21

Uchwyty. Przy ich wyborze kierowałem się raczej ceną i w zamyśle były tylko na próbę. Jednak teraz widzę że wyglądają fajnie dlatego takie zostana;)

Uchwyty:

Obrazek
By kubademon16 at 2010-08-21


Moskitiera. Niedawno montowałem ją u dziewczyny i zostało sporo odpadu. Posłużyła mi ona jako zabezpieczenie wentylatorków przez rybami.

Moskitiera:

Obrazek
By kubademon16 at 2010-08-21

Wentylatorki. U siebie w domu nigdy nie miałem problemów z wysoką temp w akwarium w czasie upałów ale zamontowałem je raczej dla wentylacji i żeby była to kompletna fotorelacja jak zrobić tanią ale funkcjonalna pokrywę. Użyłem do tego celu dwóch wiatraczków 40x40x10mm. Dmuchają dość wydajnie;) Podłączyłem je pod zasilacz który znalazłem u dziadka w warsztacie. Kiedyś służył mu jako zasilanie radyjka…ale radyjko się zepsuło a zasilacz powędrował…w kąt;) Teraz znów się przydaje. Ma on regulacje napięcia od 3 do 12V oraz możliwość zmiany biegunów. Wiatraczki jednak nie mają możliwości kręcenia się w obie strony dlatego opcja ta nie przydaje się;) Na napięciu 12V wyraźnie słychać szum, na napięciu 3V trzeba im pomóc żeby ruszyły ale potem kręcą się bez problemów.

Wentylatorki:

Obrazek
By kubademon16 at 2010-08-21

Obrazek
By kubademon16 at 2010-08-21

Zasilacz:

Obrazek
By kubademon16 at 2010-08-21

A teraz najlepszy etap!:D
Niestety z braku czasu pokrywę robiłem w przerwach w pracy, po nocach i przed pracą. W firmie robiliśmy teraz spore zlecenie aż do Szwajcarii (widać je na ostatnich fotkach) i stąd brak czasu. Ale jakoś się udało Powoli małymi krokami…byle do celu

Pierwsze co zrobiłem to cięcie wzmocnień. Zamówiłem 4 formatki 5x5cm aby przeciąć je po przekątnej. W ten sposób uzyskałem formatki wzmacniające kąty a przez to całą konstrukcję. Musiałem je jednak mocno szlifować gdyż producent zrobił je byle jak…nie miały kąta prostego na którym tak bardzo mi zależało. Papier ścierny 150 na kostce z filcem poradził sobie z tym problemem;) Cięcie wykonywałem nożem do tapet. Nie było to jednak łatwe. Kiedyś ktoś pisał że wystarczy delikatnie naciąć i złamać a otrzymam ładną powierzchnię…okazało się to nieprawdą. Musiałem wykonywać kilka nacięć aby przeciąć materiał całkowicie. Trzeba być przy tym bardzo precyzyjnym. Mi tej precyzji trochę zabrakło i powierzchnią cięcia nie była idealnie równa. Ale w tym przypadku nie miała znaczenia. Na koniec ostre krawędzie zeszlifowałem.

Zamówione formatki:

Obrazek
By kubademon16 at 2010-08-21

Po przecięciu:

Obrazek
By kubademon16 at 2010-08-21

Po szlifowaniu:

Obrazek
By kubademon16 at 2010-08-21


Kolejnym etapem było przecięcie na pół wzdłuż formatek o szerokości 11cm. Były to formatki na których opiera się pokrywa na krawędziach akwarium. Po wyznaczeniu połowy przyłożyłem aluminiową listwę i wykonałem cięcie. Musiałem zrobić ok. 20 takich nacięć aby przeciąć to całkowicie. Łokcie i nadgarstki ostro bolały następnego dnia. Popełniłem błąd zamawiając te formatki. Producent zapewniał darmowe cięcie na wymiar i nie wiem co mnie podkusiło aby z tego nie skorzystać…ale mądry Polak po szkodzie
Na zdjęciu formatka na krótszy bok.

Zamówiona formatka:

Obrazek
By kubademon16 at 2010-08-21


Po przecięciu:

Obrazek
By kubademon16 at 2010-08-21

Krawędź:

Obrazek
By kubademon16 at 2010-08-21


Obrazek
By kubademon16 at 2010-08-21


Przystąpiłem w końcu do klejenia ścianek pokrywy. Po dokładnych pomiarach wyznaczyłem sobie linie a następnie przyłożyłem formatkę wewnętrzną…okazało się że ciężko ją utrzymać w odpowiedniej pozycji. Skorzystałem więc z nowych klamerek. Jako że nowe to miały mocne sprężynki i dobrze się trzymały formatek. Ustawiłem klamerki tak żeby płyty były we właściwym miejscu, następnie powierzchnie klejenia oczyściłem rozpuszczalnikiem. Producent kleju zaleca użycie do tego celu specjalnego wyrobu z jego linii produktów jednak nie chciałem przerażać pokrywy dlatego skorzystałem z tego co sprawdzone. Powierzchnie które ze sobą kleiłem posmarowałem klejem z kilku miejscach, odczekałem 30 sekund i przycisnąłem do siebie. Klej ma to do siebie że do ok. minuty po złączeniu elementów można jeszcze delikatnie korygować ich ustawienie jednak klamerki mnie nie zawiodły. Warto sobie przygotować kawałek płyty do sprawdzenia odstępów. U mnie musiały one wynosić równo 10mm z trzech stron (krótsze i dłuższy bok) i 25mm (dłuższy bok). Po sprawdzeniu wszystko było ok.
Sklejone elementy przycisnąłem na kilka godzin „mądrymi” książkami aby klej je lepiej związał.

Wyznaczone linie klejenia:

Obrazek
By kubademon16 at 2010-08-21

Klamerki:

Obrazek
By kubademon16 at 2010-08-21

Sklejone elementy:

Obrazek
By kubademon16 at 2010-08-21

Obrazek
By kubademon16 at 2010-08-21

Przyciśnięte elementy:

Obrazek
By kubademon16 at 2010-08-21


Jednym z trudniejszych etapów pracy było wykonanie tylniej ścianki. Musiałem w niej wyciąć otwory na węże i kable oraz wentylatorki. Po dokładnych pomiarach wyrysowałem na płytach co gdzie ma być i przystąpiłem do cięcia…trwało to długo i było dość męczące. Wszystkie otwory wycinałem nożem do tapet. Można to jednak zrobić wyrzynarką ale trzeba było by założyć bardzo drobny brzeszczot aby nie poniszczyć krawędzi. Moja wyrzynarka została niestety uszkodzona kilka lat temu.
Otwory na węże mają szerokość 6cm i wysokość 2,5 cm co pozwala na zmieszczenie w nich nawet 3 rurek od filtra (u mnie jest taka sytuacja dlatego tak zrobiłem). Wymiary otworów na wentylatorki to 4x4cm. Wentylatorki montowane są na wcisk. Trzymają się w nich pewnie dlatego na razie zrezygnowałem z innego sposobu ich mocowania. Kiedyś jak coś wymyślę to zrobię to jakoś „profesjonalnie”…żeby miało ręce i nogi;)
Wewnętrzną formatkę na tylnią ściankę zrobiłem z trzech elementów aby mieć pewność że wszystko się ładnie spasuje. Moskitiera została wklejona między formatki co dodało estetyki.

Przymiarka wentylatorka:

Obrazek
By kubademon16 at 2010-08-21

Linie cięcia:

Obrazek
By kubademon16 at 2010-08-21

Wycięty element:

Obrazek
By kubademon16 at 2010-08-21

Wentylatorek zamontowany na wcisk:

Obrazek
By kubademon16 at 2010-08-21

Całość:

Obrazek
By kubademon16 at 2010-08-21

Wewnętrzne wzmocnienie na którym opiera się pokrywa:

Obrazek
By kubademon16 at 2010-08-21

Obrazek
By kubademon16 at 2010-08-21

Moskitiera przycięta i wklejona:

Obrazek
By kubademon16 at 2010-08-21

Klejenie całości i przyciśnięcie książkami:

Obrazek
By kubademon16 at 2010-08-21

Obrazek
By kubademon16 at 2010-08-21

Obrazek
By kubademon16 at 2010-08-21



Wszystkie ścianki spokojnie sobie schły a ja przystąpiłem do złożenia elektryki (chłodzenia). Wentylatorki wyposażone były w kostkę którą musiałem uciąć. Uzyskałem w ten sposób trzy wolne kable. Po lekturze forum dowiedziałem się że interesują mnie tylko przewody czarny i czerwony. Żółty służy do sterowania czymś...nie mam pojęcia czym dlatego go zwyczajnie zaizolowałem. Nie miałem niestety koszulek termokurczliwych dlatego wszystko izolowałem taśmą izolacyjną. O estetykę nie chodziło bo całość jest ukryta ale przy okazji będę musiał to zmienić. Do głównego przewody wychodzącego z zasilacza wentylatorki podłączyłem przez kostkę…żeby chociaż trochę wyglądało to profesjonalnie :D

Wentylatorki:

Obrazek
By kubademon16 at 2010-08-21

Obrazek
By kubademon16 at 2010-08-21

Łączenie:

Obrazek
By kubademon16 at 2010-08-21

Przymiarka w pokrywie:

Obrazek
By kubademon16 at 2010-08-21

Obrazek
By kubademon16 at 2010-08-21


Przystąpiłem do sklejania pokrywy. Nie było to łatwe ponieważ chciałem zachować idealne kąty proste. Okazało się to trudne i niepotrzebne gdyż formatki o długości 122cm swobodnie sobie pracowały. Skleiłem je tak żeby mniej więcej kąty były ok a potem i tak się to samo ładnie ustawiło po próbie na akwarium;)
Najpierw wszystko ładnie skleiłem taśmą papierową i sprawdziłem jak wyglądają łączenia. Ogólnie było ok. poza jednym narożnikiem...wyszła tam lekka szparka ale i tak za jakiś czas akwarium będzie stało inaczej także będzie ona od strony ściany-kompletnie niewidoczna. Szparka ma ok. 0,5mm i nie rzuca się w oczy;) Możliwe że przy następnym malowaniu ją zaszpachluje albo przejadę silikonem akwa i wtedy to pomaluje.
Po sprawdzeniu i podszlifowaniu ewentualnych nierówności przystąpiłem do klejenia na gotowo. Jak już wcześniej pisałem klej nie był zbyt dobry do tego celu. Łączone powierzchnie dokładnie oczyściłem i posmarowałem klejem. Odczekałem 30 sekund i połączyłem dociskając do siebie. Niestety przez długi czas wiązania musiałem to długo trzymać razem a przez delikatne ruchy klejenie nie wyszło idealnie-pokrywa miała spore luzy;/ Skleiłem w ten sposób tylnią ściankę z bocznymi a potem jak już one razem wyschły i jakoś tam trzymały to przykleiłem je do ścianki przedniej poprzez postawienie ich na niej. Dzięki temu wszystko samo się docisnęło. Kątów prostych nie było ale jak pisałem po próbie na akwarium wszystko się wyprostowało;) W narożniki pokrywy wkleiłem wcześniej przygotowane trójkąty. Niestety okazało się że jest to trochę za mało dlatego musiałem dorobić kolejne 4 wzmocnienia w tym dwa musiały być krótsze z jednej strony ze względu na otwory na węże i kable. Przez swój pośpiech obciąłem wszystkie 4 trójkąty ale w zasadzie nie ma to większego znaczenia. Wkleiłem także wzmocnienie poprzeczne żeby pokrywa się nie rozjechała. Jako że pokrywa trochę się wybrzuszyła to musiałem całość ściągnąć taśmą żeby wszystko się ścisnęło. Na początku nie trzymało to idealnie ale po ponownym klejeniu jestem zadowolony z efektu a i pokrywa stała się prosta i sztywniejsza.
Po ok. 4 godzinach schnięcia założyłem ramę pokrywy na akwarium. EFEKT- wszystko idealnie pasuje, otwory na węże na swoim miejscu, pokrywa zachodzi na akwarium równo z każdej strony, nie ma żadnych zwichrowań, nie przytłacza akwarium Uznałem że jesy już gotowa do malowania. Ale….

Sklejane elementy:

Obrazek
By kubademon16 at 2010-08-21

Prowizoryczne połączenie całości:

Obrazek
By kubademon16 at 2010-08-21

Obrazek
By kubademon16 at 2010-08-21

I klejenie:

Obrazek
By kubademon16 at 2010-08-21

Obrazek
By kubademon16 at 2010-08-21

Obrazek
By kubademon16 at 2010-08-21

Narożniki:

Obrazek
By kubademon16 at 2010-08-21

Obrazek
By kubademon16 at 2010-08-21

Obrazek
By kubademon16 at 2010-08-21

Wzmocnienie poprzeczne:

Obrazek
By kubademon16 at 2010-08-21

Obrazek
By kubademon16 at 2010-08-21

Przymiarka:

Obrazek
By kubademon16 at 2010-08-21

Obrazek
By kubademon16 at 2010-08-21

Obrazek
By kubademon16 at 2010-08-21

Obrazek
By kubademon16 at 2010-08-21

Obrazek
By kubademon16 at 2010-08-21

Obrazek
By kubademon16 at 2010-08-21

Przed malowaniem musiałem jeszcze wykonać kilka ważnych prac. Było to przykręcenie kątowników na belkę oświetleniową, dopasowanie listwy na oświetlenie, wywiercenie otworów w klapach, zabezpieczenie klap i wyszlifowanie krawędzi ramy i klap.
Do wykonania podparć po belkę oświetleniową użyłem kątownika aluminiowego 25x25x2mm. Przyciąłem go na wymiar i dopasowałem do akwarium. Wszystko było ok. Po kilku pomiarach wysokości oświetlenia wyznaczyłem miejsce zamontowania kątowników.
Wywierciłem w nich otwory i…znów przez swój pośpiech wyszło krzywo ale nie ma to większego znaczenia;) Do przykręcenia kątowników użyłem wkrętów 4x16mm. Wcześniej zrobiłem oczywiście próbę jak trzymają w takim materiale jak spienione PCV i efekty były zadowalające. Po przykręceniu ich do pokrywy przyciąłem listwę aluminiową do której przymocowane będą belki oświetleniowe i wyszlifowałem jej końce. Listwa została z góry wypolerowana żeby nadać estetyki natomiast spód został pomalowany na kolor pokrywy.
Do klap na pokrywę wkleiłem małe kawałki PCV aby stabilizowały klapy i ułatwiały ich równe zamknięcie.
W klapach wywierciłem otwory na śruby do uchwytów. Wymierzyłem dokładnie gdzie mają one być a potem dobrałem wiertło o średnicy śruby mocującej uchwyt aby zapewnić lepszą stabilizację. Spód pokrywy zabezpieczyłem papierem, ale zostałem ramkę dookoła która zostanie pomalowana. Nakleiłem tam kartkę żeby więcej światła docierało do akwarium…taki odbłyśnik
Wszystkie krawędzie pokrywy wyszlifowałem papierem ściernym 200 aby zlikwidować ostre krawędzie i poprawić wygląd ogólny. PCV łatwo poddało się tej obróbce;)

Listwy aluminiowe, wkręty:

Obrazek
By kubademon16 at 2010-08-21

Obrazek
By kubademon16 at 2010-08-21
Obrazek
By kubademon16 at 2010-08-21

Obrazek
By kubademon16 at 2010-08-21

Zamontowane kątowniki:

Obrazek
By kubademon16 at 2010-08-21

Obrazek
By kubademon16 at 2010-08-21

Obrazek
By kubademon16 at 2010-08-21

Obrazek
By kubademon16 at 2010-08-21

Przymiarka belki oświetleniowej:

Obrazek
By kubademon16 at 2010-08-21

Obrazek
By kubademon16 at 2010-08-21

„stabilizatory” pokrywy:

Obrazek
By kubademon16 at 2010-08-21

Obrazek
By kubademon16 at 2010-08-21

Zabezpieczenie do malowania:


Obrazek
By kubademon16 at 2010-08-21

Uchwyt:

Obrazek
By kubademon16 at 2010-08-21

Obrazek
By kubademon16 at 2010-08-21

Obrazek
By kubademon16 at 2010-08-21

Obrazek
By kubademon16 at 2010-08-21


Zabezpieczenie otworów na węże. Początkowo miło to być wklejone włosie z miotły jednak przy wykonywaniu ścianek zapomniałem o tym totalnie dlatego zastosowałem drugą opcje.
Z gąbki ze starego fluvala 104 wyciąłem dwa kawałki a potem je naciąłem tak żeby gąbka lepiej się dopasowała do węży. Rozwiązanie to okazało się bardzo łatwe i chyba skuteczne. Gąbki będą wklejone na taśmę dwustronną której aktualnie nie posiadam….;/ Ale to na razie w niczym nie przeszkadza ponieważ gąbki i tak bardzo dobrze się tam trzymają.

Gąbka:

Obrazek
By kubademon16 at 2010-08-21

Przycięte kawałki:

Obrazek
By kubademon16 at 2010-08-21

Nacięcia:

Obrazek
By kubademon16 at 2010-08-21


MALOWANIE!
Przed malowaniem z ramy wykręciłem listwy aluminiowe (chciałem aby zostały w swoim kolorze). Całość wyczyściłem rozpuszczalnikiem i przystąpiłem do pracy. Musiałem to robić o 6 rano i chyba przez to w dwóch miejscach wyszły…buble. Do malowania użyłem farby w sprayu-czarny mat. Wybrałem ten kolor tak żeby wyglądało to gustownie i nie świeciło się samo z siebie;) Poza tym czarny pasuje prawie do wszystkiego. Najpierw pokrywę ułożyłem do góry „dnem” i pomalowałem dokładnie od środka oraz dolna krawędź…niestety zobił się mały zaciek ale po wyschnięciu go zeszlifowałem i po ponownym malowaniu już go nie widać;)
Cale malowanie zajęło mi dzień, musiałem w tym czasie dwa razy poprawiać malowanie ponieważ pokrywa schła na dworze i co jakiś czas kropiło;/ Ale ostatecznie wyszło to ładnie.
Zużyłem 3 puszki sprayu.

Farba:

Obrazek
By kubademon16 at 2010-08-21

Malowanie:

Obrazek
By kubademon16 at 2010-08-21

Obrazek
By kubademon16 at 2010-08-21

Obrazek
By kubademon16 at 2010-08-21

Obrazek
By kubademon16 at 2010-08-21



Po wyschnięciu pokrywy zaniosłem ją do domu i przykleiłem uszczelkę oraz wkręciłem kątowniki. Wykorzystałem zwyczajną uszczelkę okienną której używamy w firmie do naklejania na przylgnie furtek i bram w celu amortyzacji.
Oświetlenie przymocowałem do listy aluminiowej za pomocą opasek plastikowych. Trzyma się mocno i mogę to dowolnie przesuwać na boki. Wentylatorki zamontowałem na wcisk a kable przykleiłem z tyłu na taśmę. Po remoncie pokoju zmienię to na jakieś korytko żeby wyglądało fajniej.

Uszczelka:

Obrazek
By kubademon16 at 2010-08-21

Wklejone odcinki:

Obrazek
By kubademon16 at 2010-08-21

Obrazek
By kubademon16 at 2010-08-21

Obrazek
By kubademon16 at 2010-08-21

Obrazek
By kubademon16 at 2010-08-21

Obrazek
By kubademon16 at 2010-08-21

Klapa:

Obrazek
By kubademon16 at 2010-08-21

Oświetlenie:

Obrazek
By kubademon16 at 2010-08-21

Efekt:

Obrazek
By kubademon16 at 2010-08-21

Obrazek
By kubademon16 at 2010-08-21

Obrazek
By kubademon16 at 2010-08-21

Obrazek
By kubademon16 at 2010-08-21

Obrazek
By kubademon16 at 2010-08-21

Obrazek
By kubademon16 at 2010-08-21

Obrazek
By kubademon16 at 2010-08-21



A teraz ile mnie to kosztowało:
-spienione PCV- 145zł z przesyłką
-farba-30zł
-wiatraczki- 17zł z przesyłką
-uszczelka 6zł
-klej 9zł
-uchwyty do klap-10zł
-kątownik -2.50zł
-nóż do tapet-6zł
-opaski do oświetlenia-50gr
-papier ścierny- 3 zł
-zasilacz w komisie można kupić za 5zł
-listwa aluminiowa 6zł
-moskitiera 6zł (całość tyle kosztowała, ja zużyłem kawałek o wymiarach 10x5cm)
-wkręty-3zł


Razem: 249zł
Myślę że w tej cenie nie kupimy nigdzie tak funkcjonalnej pokrywy na akwarium 240l.

Zapraszam do oceny i zadawania pytań
Pozdrawiam!!!
Kuba.
Awatar użytkownika
tompior111
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 6127
Rejestracja: 15 mar 2008 18:30
Lokalizacja: Toruń

Post autor: tompior111 »

Wyszło ci to świetnie ;) jednak te górne klapy jakby trochę za małe... duże szpary są pomiędzy nimi i bocznymi ścianami...
Pozdrawiam
Tomek
le pianka
Pomocnik
Posty: 255
Rejestracja: 17 kwie 2006 5:51

Post autor: le pianka »

Swietnie to opisales. Material edukacyjny jak ta lala. Mysle, ze ten watek warto przykleic, aby potomni nie musieli daleko szukac.
Nie myslales zamiast malowac uzyc okleiny meblowej, samoprzylepnej?

Gdzie zamawiales pcv? Chyba pokusze sie o zrobienie takiej pokrywy do mojego baniaka 450l.

A szpary faktycznie moglyby byc troche mniejsze.
Awatar użytkownika
Kubencki
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 9560
Rejestracja: 11 kwie 2007 7:45
Lokalizacja: Nowa Wieś Ujska

Post autor: Kubencki »

Szpary mogły być mniejsze;) Ale sam nie wiem dlaczego takie zrobiłem..
Pozdrawiam!!!
Kuba.
le pianka
Pomocnik
Posty: 255
Rejestracja: 17 kwie 2006 5:51

Post autor: le pianka »

Powtorze pytanie:
Gdzie zamawiales pcv?
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Żółty służy do sterowania czymś...nie mam pojęcia czym
To jest monitoring obrotów ;)

Nie zmieściły by Ci sie wentylatory 70x70 lub 80x80mm? Przy takim samym hałasie mialbyś większy przepływ powietrza.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
Kubencki
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 9560
Rejestracja: 11 kwie 2007 7:45
Lokalizacja: Nowa Wieś Ujska

Post autor: Kubencki »

PCV zamawiałem na allegro. Na pw wysłałem emaila do firmy;)

Kamil te wsporniki mają wysokość 5,5cm także większe niż 40x40mm by nie weszły;) Ale jak będę potrzebował większe chłodzenie to zamontuje wentylatory od góry kosztem mniejszej powierzchni klap;) Wtedy wstawiłbym właśnie dwie sztuki 80x80mm;)

Nie chciałem oklejać pokrywy ponieważ słyszałem że okleina ma tendencje do przecierania się;) A malowanie można łatwo odnowić:)
Pozdrawiam!!!
Kuba.
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 141
Rejestracja: 26 lis 2007 19:27
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Sir_Yaro »

demonkuba16 pisze:Nie chciałem oklejać pokrywy ponieważ słyszałem że okleina ma tendencje do przecierania sięWink A malowanie można łatwo odnowićSmile
Mam juz trzecia klape DIY oklejona i nic sie nie przeciera. Moze jesli uzyjesz ja na blacie biurka czy cos takiego gdzie sie ciagle trze to bedzie taki efekt. Jednak klapy od akwarium przez 99% czasu w ogole nikt nie dotyka wiec nie ma sie jak poprzecierac... :)
900l, były:375l, 375l
Obsada: Copadichromis borleyi kadango 1+3, Astatotilapia calliptera 2+5, 5xCyrtocara moorii, 5x Labidochromis Caeruleus, 6xAulonocara, 24x Protomelas taeniolatus Boadzulu Red.
W planach Synodontis lucipinnis, Pundamilia nyererei
Awatar użytkownika
Kubencki
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 9560
Rejestracja: 11 kwie 2007 7:45
Lokalizacja: Nowa Wieś Ujska

Post autor: Kubencki »

chodziło mi o miejsce styku klap z rama;) przy podnoszeniu jakies tarcie wystepuje i gdzies widziałem tego skutki... Poza tym...czy malowanie wyglada zle?:)
Pozdrawiam!!!
Kuba.
Awatar użytkownika
Patka...
Pomocnik
Posty: 1879
Rejestracja: 05 kwie 2009 13:10
Lokalizacja: Gęsiniec -DST

Post autor: Patka... »

Super :brawo :brawo
Pozdrawiam !
Moje 300L
Moje 25L
Awatar użytkownika
siwy1973
Pomocnik
Posty: 685
Rejestracja: 12 wrz 2008 14:38
Lokalizacja: polska wielkopolska poznan wilda robocza

Post autor: siwy1973 »

fajnie to wyszło ... a do tego jaka satysfakcja, z samodzielnie wykonanej pokrywy
pozdrowił :D
SZKŁO POD WPŁYWEM WODY '' KURCZY '' SIĘ
Awatar użytkownika
Kubencki
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 9560
Rejestracja: 11 kwie 2007 7:45
Lokalizacja: Nowa Wieś Ujska

Post autor: Kubencki »

Wiatraczki działają:) Jak zostawię je wyłączone no ok 2 godziny to po tym czasie pojawia się skroplona woda na klapach, po włączeniu ich na godzinkę na max obrotach woda ta znika:) Czyli cyrkulacja jest:)
Pozdrawiam!!!
Kuba.
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Na tym zdjęciu wygląda na to, że smiało zmieściłby sie większy wentylator...
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
Kubencki
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 9560
Rejestracja: 11 kwie 2007 7:45
Lokalizacja: Nowa Wieś Ujska

Post autor: Kubencki »

na tym tak ale jest to zewnętrzna ścianka;) Ma ona 9cm z czego 1 cm odchodzi na klapę i 2,5cm zachodzi na akwarium;) W tej postaci nie da się do pokrywy w ściankę zamontować większego wiatraczka;)
Pozdrawiam!!!
Kuba.
le pianka
Pomocnik
Posty: 255
Rejestracja: 17 kwie 2006 5:51

Post autor: le pianka »

A ja juz rozpatrzylem sie ile bedzie mi potrzebne plyty z pcv i na dniach chyba wysle maila do nich.
Na allegro widzialem takze gotowe zestawy do samodzielnego montazu oswietlenia T5.
I zastanawiam sie czy nie lepiej byloby w narozniki wstawic katowniki aluminiowe i na wkrety je przytwierdzic niz dawac te trojkaty z pcv, a na srodku wzmocnienie (poprzeczke) z plaskownika aluminiowego, na ktorym tez i drzwiczki by sie opieraly.
I wentylatorki chyba po przeciwnych stronach ... na bokach ... jeden wdmuchujacy, drugi wydmuchujacy.
No cxoz ... narazie musze wszystko jeszcze przemyslec.
ODPOWIEDZ