Pokrywa ze spienionego PCV by demonkuba16.

Dział dla majsterkowiczów

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Kubencki
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 9560
Rejestracja: 11 kwie 2007 7:45
Lokalizacja: Nowa Wieś Ujska

Pokrywa ze spienionego PCV by demonkuba16.

Post autor: Kubencki »

Witam:)
Pokrywy jeszcze nie mam ale materiał już zamówiony i czekam aż paczka do mnie przyjdzie:)
Założenia są takie aby pokrywa była możliwie tania i jak najbardziej funkcjonalna. Z tego powodu nakreśliłem sobie kilka celów:
-otwierana cała góra
-ruchome belki z oświetleniem
-jak najlepsze zabezpieczenie/uszczelnienie otworów
-lekka konstrukcja

Pokrywa zrobiona będzie z płyt spienionego PCV. Konstrukcja "nośna" wykonana będzie za płyt 8mm czyli takiej grubości jak szyba. Reszta, czyli wykończenie z płyty 10mm. Zastanawiam się też nad wzmocnieniem całości profilami aluminiowymi ale to wyjdzie w trakcie pracy czy jest taka potrzeba.
Całość pomalowana będzie na czarny mat.

W środku zamontuje po bokach dwa kątowniki aluminiowe na których spoczywała będzie listwa aluminiowa do której przymocuje belkę 14W T5. Zastanawiam się czy nie dać dwóch takich listw i na jednej dać 1x14W a na drugiej 2x8W. Ale to będę mógł dodać z czasem;)

Otworu na kable i węże planuje zabezpieczyć gąbkami lub włosiem z miotły ryżowej. Stanowiło by to swego rodzaju "kurtynę" przez którą trzcinniaki by się nie przecisnęły.

Wykonałem kilka rysunków:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Co o tym myślicie?
Jestem otwarty na wszelkie propozycje zmian w projekcie:)
Pozdrawiam!!!
Kuba.
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Jak narazie bez zastrzeżeń
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
Kubencki
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 9560
Rejestracja: 11 kwie 2007 7:45
Lokalizacja: Nowa Wieś Ujska

Post autor: Kubencki »

A ja już jedno widzę....nie dorysowałem uchwytów do klap!:P
Pozdrawiam!!!
Kuba.
Awatar użytkownika
tompior111
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 6127
Rejestracja: 15 mar 2008 18:30
Lokalizacja: Toruń

Post autor: tompior111 »

Daj wzdłuż wszystkich ścian wzmocnienia pod kątem 90*, żeby lepiej usztywnić całą konstrukcję ;)
Pozdrawiam
Tomek
Awatar użytkownika
Kubencki
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 9560
Rejestracja: 11 kwie 2007 7:45
Lokalizacja: Nowa Wieś Ujska

Post autor: Kubencki »

Kurde wzmocnień też zapomniałem dorysować...:P
Jutro to poprawie i wrzucę nowy rysunek.
Pozdrawiam!!!
Kuba.
Awatar użytkownika
tompior111
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 6127
Rejestracja: 15 mar 2008 18:30
Lokalizacja: Toruń

Post autor: tompior111 »

Proponuję jeszcze dorysować otwory wentylacyjne i miejsce na minimum 2 wentylatory ;)
Pozdrawiam
Tomek
Awatar użytkownika
Kubencki
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 9560
Rejestracja: 11 kwie 2007 7:45
Lokalizacja: Nowa Wieś Ujska

Post autor: Kubencki »

To jest mi raczej zbędne;) Ale przemyślę to i może wstawię siatkę jakąś chociaż;)
Dzięki za podsunięcie pomysłu:)

W narożnikach od środka planuje dodać trójkąty dla usztywnienia konstrukcji;)
Pozdrawiam!!!
Kuba.
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 141
Rejestracja: 26 lis 2007 19:27
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Sir_Yaro »

A jakas wymiarowka?
Bo teraz to nie wiadomo czy to ma byc pokrywa na akwarium 20, 200 czy 500 litrow...
Przypuszczam ze cos w granicach 200-300 l o dlugosci ~100-130cm ale to tylko moje przypuszczenia...

Wsazne jest to IMO o tyle ze wykonawstwo klapy 80-100cm rozni sie diametralnie od klapy 130-200cm
900l, były:375l, 375l
Obsada: Copadichromis borleyi kadango 1+3, Astatotilapia calliptera 2+5, 5xCyrtocara moorii, 5x Labidochromis Caeruleus, 6xAulonocara, 24x Protomelas taeniolatus Boadzulu Red.
W planach Synodontis lucipinnis, Pundamilia nyererei
Awatar użytkownika
Kubencki
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 9560
Rejestracja: 11 kwie 2007 7:45
Lokalizacja: Nowa Wieś Ujska

Post autor: Kubencki »

standard 240l;)
Pozdrawiam!!!
Kuba.
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 141
Rejestracja: 26 lis 2007 19:27
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Sir_Yaro »

A to wtedy to co chcialem napisac nie ma wielkiego znaczenia :)
900l, były:375l, 375l
Obsada: Copadichromis borleyi kadango 1+3, Astatotilapia calliptera 2+5, 5xCyrtocara moorii, 5x Labidochromis Caeruleus, 6xAulonocara, 24x Protomelas taeniolatus Boadzulu Red.
W planach Synodontis lucipinnis, Pundamilia nyererei
Awatar użytkownika
Kubencki
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 9560
Rejestracja: 11 kwie 2007 7:45
Lokalizacja: Nowa Wieś Ujska

Post autor: Kubencki »

jak mozesz to to napisz;) przyda sie na przyszłosc:)
Pozdrawiam!!!
Kuba.
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 141
Rejestracja: 26 lis 2007 19:27
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Sir_Yaro »

Chodzi mi ze wg moich obserwacji pokrywy z samego PCV przy baniakach dluzszych niz 130-140 cm to calkowita pomylka. Szczegolnie klapa z jednego kawalka. Przy takich dlugosciach nie wazne jak grube jest pcv i tak pracuje niesamowicie. Klapa potrafi sie wygiac w luk nawet przy usztywnieniu katownikiem aluminiowym. Bez usztywnienia to juz nawet nie ma o czym mowic.

Jesli to mialo by byc zrobione dobrze to IMO nalezalo by zrobic stelarz z alu a na to dopiero dac cienkie pcv - jako wypelnienie, a nie jako material glowny. Albo calosc zrobic z aluminium i polutowac to.

Mam zrobiona klape z pcv 8mm (albo 10) na baniaku 150cm i nie powiem abym bym zachwycony...
900l, były:375l, 375l
Obsada: Copadichromis borleyi kadango 1+3, Astatotilapia calliptera 2+5, 5xCyrtocara moorii, 5x Labidochromis Caeruleus, 6xAulonocara, 24x Protomelas taeniolatus Boadzulu Red.
W planach Synodontis lucipinnis, Pundamilia nyererei
Awatar użytkownika
Kubencki
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 9560
Rejestracja: 11 kwie 2007 7:45
Lokalizacja: Nowa Wieś Ujska

Post autor: Kubencki »

U mnie będą dwie klapy o wymiarach 59 cm x 39 cm i grubości 10mm. Jeśli zaczną się wyginać to planowałem dać na ich krawędzie ceownik aluminiowy.
Temp dużej nie będzie pod pokrywą ponieważ oświetlenia będzie max 30W ;)

Dziś po południu przerobie rysunki i wrzucę je na forum. Nie wiem czy przy planowanym oświetleniu warto dawać wiatraczki.
Jeśli tak to prosiłbym kogoś o wypisanie tego co będzie potrzebne do ich montażu i działania.

Właśnie dostałem potwierdzenie że zamówienie zostało wykonane i paczka zostanie jutro nadana kurierem.
Pozdrawiam!!!
Kuba.
Awatar użytkownika
tompior111
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 6127
Rejestracja: 15 mar 2008 18:30
Lokalizacja: Toruń

Post autor: tompior111 »

demonkuba16 pisze:Nie wiem czy przy planowanym oświetleniu warto dawać wiatraczki.
Jeśli tak to prosiłbym kogoś o wypisanie tego co będzie potrzebne do ich montażu i działania
Na pewno jakieś wiatraczki, ja bym dał minimum 20x20, a lepiej jeszcze większe. Oprócz wiatraczków oczywiście zasilacz - 12V, połącz szeregowo te wiatraczki. Do tego przydałby się termostat, schemat i spis części znajdziesz gdzieś na necie, możesz kupić jakiś gotowy KIT do samodzielnego montażu, bo znając ciebie gotowiec cię nie interesuje ;) no i oprócz tego przydałyby się pewnie jeszcze jakieś śruby do montażu wentylatorów no i opcjonalnie jakaś drobna siatka (woliera okienna przeciw owadom będzie do tego dobra) aby zapobiec ewentualnemu włażeniu trzciniakom w wentylatory ;)
Pozdrawiam
Tomek
Awatar użytkownika
Uysy
Posty: 152
Rejestracja: 29 maja 2009 10:30
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Uysy »

Sir_Yaro pisze:Chodzi mi ze wg moich obserwacji pokrywy z samego PCV przy baniakach dluzszych niz 130-140 cm to calkowita pomylka.
Ja mam pokrywę o długości 150cm z płyty 10mm wg projektu ze strony http://retez.pl/ i nie podzielam Twojej opinii. Mało tego - śpią na niej często dwa koty (łącznie ok. 10kg) i nie ma problemu. Klapa jest dzielona 2/3 wzdłuż i posiada dwa poprzeczne wzmocnienia z takiego samego materiału, z jakiego jest zbudowana.
demonkuba16 pisze: Nie wiem czy przy planowanym oświetleniu warto dawać wiatraczki.
Raczej warto, chyba że masz chłodno w pokoju. W takie upały, jakie są aktualnie, to i bez dużej ilości oświetlenia woda się mocno grzeje.
Pozdrawiam,
Łukasz
ODPOWIEDZ