najpierw neonek teraz ramirezka?

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
Oluna
Posty: 30
Rejestracja: 24 lis 2005 20:07
Lokalizacja: Gdańsk

najpierw neonek teraz ramirezka?

Post autor: Oluna »

Jakiś czas temu znalazłam martwego neonka w akwarium, minął tydzień i choruje mi Pani Ramirezka :cry: Zaszyła się w roślinkę, nie rusza się, jest przechylona lekko na bok, często ustawia się pionowo - głową do góry.

Akwarium 60 l. parka ramirezek, 10 neonek (teraz już 9) i 4 otoski. Temperatura 23-24 stopnie. Parametry po ostatniej podmianie wody TwW=2, TwO=7 i pH 6,5-7

Ogólnie rybki są żywe, nie widać po nich niczego niepokojącego.

Jakieś pomysły odnośnie schorzenia?
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

Duzo pomysłow radziłbym zbadac azotany i azotyny a takze wziąsc pod uwage.Jesli chorba dotkneła neonka to mozliwe ze jest to chorba bystrzyków neonowych a ramirezka była nosicielem.W gre moze takze whodzic zatrucie pomarmowe oraz moja ulubiona posocznica...MFc standardowo do wody ale zanim wlejesz poziom azotanow i azotynów mi podaj.
Pozdrawiam
Przemek
Awatar użytkownika
Oluna
Posty: 30
Rejestracja: 24 lis 2005 20:07
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Oluna »

Nie mam testów na azotany, będę musiała kupić zaraz po świętach. Zmierzyłam natomiast resztę parametrów i te są jak zwykle.

Może to na coś będzie wskazywać - pani ramirezka zrobiła sie szaro-czarna, cała wyraźnie zciemniała, wygląda jakby miała jakiś paraliż, rusza tylko jednymi płetwami, cała jest taka nieruchoma, jak chce podpłynąć to ją woda znosi na bok, przy wieczornym karmieniu przez moment myślałam, że podpłynie do żarełka, zamachnęła się, ale jej się nie udało i zrezygnowała :(
Pan Ramirez natomiast zbladł - co chwila gubi kolor.
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

Hmm no c.óz to bez testów to na dwoje babka wrózyła...Choroba bystrzyków neonowych objawia sie własnie utrata kolorów i dziwnym plywaniem ale nawet jesli ramirezka była nosicielem to czemu pan ramirezek tez choruje :?: Choroba ta nie doyka innych ryb oprócz neonów bystrzyków i zwinników chyba ze sa jej noicielami.Jesli to rybia gruźlica bo to takze przyszlo mi do głowy to nie pomozesz juz chorym rybkom :( Przenies dwie ramirezki do osbnego zbiornika i mimo tego ze szans duzych ne widze postaramy sie je wyleczyc.Poniewaz sklepy pozamykane wymien mi co masz w domowej apteczce :wink: a nóz widelec cos wymyslimy...
Pozdrawiam
Przemek
Awatar użytkownika
Oluna
Posty: 30
Rejestracja: 24 lis 2005 20:07
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Oluna »

Pan Ramirez oprócz tego, że gubi kolor co chwila to wygląda i zachowuje sie ok. Jak je przyniosłam ze sklepu to było tak, że przez pierwszy tydzień on tak właśnie na przemian bladł by później znów się ładnie wybarwić, po tym tygodniu już trzymał kolor, myślałam, że się zaaklimatyzował i dlatego. No a teraz jest właśnie tak jak w pierwszym tygodniu, ale jak się wczoraj 'przystawiał' do pani to nabrał pięknych kolorów.

Pani ramirez co jeszcze zauważyłam oddycha szybciej i gwałtowniej, cały pyszczek i skrzela jej 'chodzą'.

Obawiam się, że w apteczce nie mam nic, co by się nadawało dla rybć. Nawet nie wiem co by to mogło być :?:

Mam mały baniaczek jeszcze z dawnych czasów, ale czy jest sens wpuszczać do niego ramirezki jeśli nie mam dodatkowego filtra ani żadnych lekarstw? Czy one bez filtra wytrzymają? :(

I skąd ta choroba? Kupiłam już chore rybki? (ramirezki doszły do akwarium w ostatniej kolejności, kupowałam jej w porządnym akwarystycznym)
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

No antybiotyki jesli chdzi o rybcie,penicylina ,penicylinopodobne,zastepcze dla ludzi uczulonych na penicyline, to przedewszystkim.Jak masz mozesz takze do kwarantannowego akwarium wsypac sol akwariowa.skoro nie masz tam filtra,to faktyczne źle ale pomysl sobie co bedzie lepsze smierc całej obsady czy dwóch rybek :?:
Pozdrawiam
Przemek
Awatar użytkownika
Oluna
Posty: 30
Rejestracja: 24 lis 2005 20:07
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Oluna »

Czyli ramirezki do małego baniaka mimo że nie ma filtra? Wtedy w drugi dzień świąt albo zaraz po kupiłabym jakiś mały filterek i resztę potrzebnych rzeczy.

Mam w domu Duomox - substancją czynną jest amoksycylina (antybiotyk z gr. penicilin) Jest to tabletka taka biała proszkowa. Rozgnieść ją i dodać do wody w małym akwarium? 1 tabletka to 1 gram chyba.

Wielkie dzięki za pomoc!! :)
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

Tak przenies ramirezki do małego zbiornika i daj tam poł tabletki antybiotyku9wiem co to Duomox,znam sie troche na tym :D ).Oczywscie mimo tego ze bedziemy sie starac nie gwarantuje ze ramirezki sie wylecza...
Pozdrawiam
Przemek
Awatar użytkownika
Oluna
Posty: 30
Rejestracja: 24 lis 2005 20:07
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Oluna »

Ok, ramirezki zainstalowane w małym baniaczku z antybiotykiem.

Jak mam teraz postąpić - czy to akwa z neonami trzeba jakoś odkazić? I co kupić (MFC, sól?)
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

Dac MFc i obserwowac,i jeszcze raz obserwowac.
Pozdrawiam
Przemek
Awatar użytkownika
Oluna
Posty: 30
Rejestracja: 24 lis 2005 20:07
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Oluna »

No i dzisiaj zauważyłam, że jedna neonka wygląda jakby połknęła balon - już załamuję ręce. Co z nią zrobić?

Czy ryby często tak chorują? Kupowałam je w polecanym przez akwarystów sklepie.
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

Ryby chopruja czy czesto,zalezy od warunków.co do sklepów sie nie wypowiem.Dobra skor neonek tak wyglada nic nnego nie moge poradzic jak włzoenie go do szpitala razem do ramirezek.Mam pytanie czy antybiotyk im cos pomógł :?:
Pozdrawiam
Przemek
Awatar użytkownika
Oluna
Posty: 30
Rejestracja: 24 lis 2005 20:07
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Oluna »

Owl pisze:Mam pytanie czy antybiotyk im cos pomógł :?:
Nie zauważyłam żadnych zmian... Na szczęście jutro normalny dzień i pootwierane sklepy, więc kupię co potrzeba m.in też testy na azotyny, bo może tu cos nie tak.

Aha, na apisto objawy jakie ma ramirezka zdiagnozowano jako spironukleoza i zalecono mi kąpiel w metronidazolu.
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

Spróbowac oczywscie mozesz choc mi nie to sie wydaje przyczyna(wiciowce u neonków :?: :roll: ).No jutro normalny dzien wiec jak wszystko pomierzysz to zobaczyy,choc zaczynam miec obawy ze jednak sie nie myle...
Pozdrawiam
Przemek
Awatar użytkownika
Oluna
Posty: 30
Rejestracja: 24 lis 2005 20:07
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Oluna »

Owl pisze:Spróbowac oczywscie mozesz choc mi nie to sie wydaje przyczyna(wiciowce u neonków :?: :roll: )
Nie u neonków, tylko tak jak napisałam - u Ramirezki :)
ODPOWIEDZ