roślinki dla paletek

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
mazi
Posty: 31
Rejestracja: 25 gru 2005 21:00
Lokalizacja: Katowice

roślinki dla paletek

Post autor: mazi »

Mam akwa 200l z paletkami. Mam temperaturę w granicach 29-30 stopni (Two 4, pH 6)i jedyne roślinki jakie udaje mi sie utrzymać przed dłuższy czas są żabienice. Również pomimo nawożenia (Tetra - PlantaMin) robią się dziury na liściach. Podobno mogą to robić bocje, lecz ja nie zaobserwowałem takiego zachowania u tych ryb u mnie. Młode listki rodzą się już zdeformowane.
Jesli chodzi o korzenie to rozrastają się bardo dobrze.
Czy to jest spowodowane temperaturą czy też robię inne błędy. Oświetlenie mam 2 x 30 W - dopiero co wymienione na nowe.


Jakie roślinki mogę chodować przy tej temperaturze i co zrobić aby moje roślinki te które już mam rosły dobrze?
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

Hmm to jest tak z paletkami,nie lubia silnego oświetlenia a rosliny lubia,wiec jesli chesz miec ladne rosliny minimum 0,5W na litr,i polecam jakies siwietlowki o ciepłym swietle raczej.jesli bedziesz miał juz to 0,5W na litr wtedy mozesz posadzic micrpsrai,kryptokoryny ,zabienice,anubiasy,zwartki.
Pozdrawiam
Przemek
Awatar użytkownika
jabol
Pomocnik
Posty: 478
Rejestracja: 10 lis 2005 12:07
Lokalizacja: Łódź

Re: roślinki dla paletek

Post autor: jabol »

mazi pisze: Jakie roślinki mogę chodować przy tej temperaturze i co zrobić aby moje roślinki te które już mam rosły dobrze?
jak wyglada profesjonalne akwarium z paletami i roslinami mozan zobaczyc tutaj:

http://www.dami-rz.pl/~woczko/


no nie da sie ukryc ze autor dolozyl NIECO pracy coby to wygladalo..zajrzyjcie "pod" akwarium :)
radek jablonski - jabol
GSM: 693 74 85 47
skype: radekjablonski
atusia
Pomocnik
Posty: 243
Rejestracja: 12 maja 2005 10:53
Lokalizacja: Bytom

Post autor: atusia »

Również pomimo nawożenia (Tetra - PlantaMin) robią się dziury na liściach. Podobno mogą to robić bocje, lecz ja nie zaobserwowałem takiego zachowania u tych ryb u mnie.
Miałam kiedyś bocje z paletkami, ale niestety już bocji nie mam.
Bocje niszczyły mi młode listki roślinek, żabienice wyglądały jak sito... :?
Z paletkami przy temp. 29-30C z powodzeniem trzymam takie roślinki:
Mech jawajski, nurzaniec, kilka odmian żabienic i kryptokoryn, hygrophila corymbosa, hygrophila siamens, lotos zielony, Heteranthera zosterifolia, bacopa, rotala, microzorium oskrzydlone.
Nawożę tylko Tetra Plantamin oraz raz na 3 miesiące używam nawozu w kulkach pod korzenie.
Pozdrawiam Beata
Obrazek

240l-paletki
mazi
Posty: 31
Rejestracja: 25 gru 2005 21:00
Lokalizacja: Katowice

Post autor: mazi »

dzięki Atusia za wykaz roślin lecz chyba nieżle się natrudziłać żeby dostać niektóre z tych roślinek :arrow:

co do bocji to nie zauważyłem żeby coś "majstrowały" przy żabienicach, chyba że robią to w nocy ????????????
Karola
Zaawansowany akwarysta
Posty: 617
Rejestracja: 25 paź 2005 13:12
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Karola »

Zupełnie nie zgadzam się z teorią, że bocje zjadają listki. Mam 2, juniora i seniora, i od czasu jak one są w akwa, nie widziałam żadnego obżartego liścia. To musi być inna rybka lub nieodpowiednia woda, a na pewno nie bocje. No chyba, że mam roślinki, które im nie smakują :).

Pozdrawiam
Per aspera ad astra

Obrazek
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

Bocje moga zjadac liscie ale nie musza nie ma na to reguły :D U mnie tez skubały ale tyko cabombe.
Pozdrawiam
Przemek
atusia
Pomocnik
Posty: 243
Rejestracja: 12 maja 2005 10:53
Lokalizacja: Bytom

Post autor: atusia »

chyba nieżle się natrudziłać żeby dostać niektóre z tych roślinek
Roślinki zakupiłam na allegro (drogą wysyłki) szybko się przyjęły i ładnie rosną.
Bocje moga zjadac liscie ale nie musza nie ma na to reguły
Dokładnie...moje jednak były łakome na młode listki.
co do bocji to nie zauważyłem żeby coś "majstrowały" przy żabienicach, chyba że robią to w nocy ????????????
Nie sądzę, abyś tego nie zauważył. Moje bocje siadały sobie na starszym liściu żabienicy i "z radością w oku" wcinały ledwo pojawiający się młody listek :(
Pozdrawiam Beata
Obrazek

240l-paletki
ODPOWIEDZ