Różnica pomiędzy ceramiką a bio ceramiką (bio-ceramika)

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
byrqowy
Posty: 90
Rejestracja: 03 gru 2010 17:08
Lokalizacja: Lubuskie

Różnica pomiędzy ceramiką a bio ceramiką (bio-ceramika)

Post autor: byrqowy »

szukałem tematu po tagach ale nie znalazłem, na innym forum znalazłem dlatego chciał bym przenieść to tutaj :)

a mianowicie jaka jest różnica pomiędzy Ceramiką a Bio-Ceramiką

To tylko nazwa ? A tak naprawdę są takie same ? Czy jednak są różne i maja inne właściwości ? Bo ceną różnią się prawie dwukrotnie. 500g ceramiki kosztuje 4,5zł a bio-ceramika 500g 8-9 zł


na innych forach zdania są podzielone, jednak główną przeważającą teorią jest to że różnicy nie ma pomiędzy nimi jedynie ktoś sobie dopisał BIO i sprzedaje drożej a ludzie w to wierzą i to kupują,

P.S przy okazji

po za tym jakie filtry do kubełka ?

biobale
ceramika/bio-ceramika/keramzyt
zeolit
gąbka

czy coś jeszcze ?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Może nim zadasz pytanie, lepiej żebyś poczytał najpierw nieco o tym samym na forum. Opcja "szukaj" jest bardzo pomocna.

Zapraszam tutaj, prawie identyczny temat był zakładany niedawno:

http://www.akwaforum.pl/viewtopic.php?t ... t=ceramika
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
byrqowy
Posty: 90
Rejestracja: 03 gru 2010 17:08
Lokalizacja: Lubuskie

Post autor: byrqowy »

no właśnie BARA nie ma konkretnego tematu "Różnica pomiędzy ceramiką a bio ceramiką (bio-ceramika)" tylko któryś post z kolei i uwierz że szukałem bo ostatnio tampior mnie upomniał, i wpisywałem różne rzeczy w wyszukiwarce i przejrzałem w sumie 60 tematów (całych) i nie znalazłem więc postanowiłem napisać :)

EDIT
-----------------
w takim razie do zamknięcia
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Hej bez urazy.

Przeczytaj to, co napisane zostało z podanym przeze mnie temacie i jak coś jest jeszcze nie jasnego, pisz.

Tematu na razie nie zamykam.

A może chcesz z nami porozmawiać na czacie? Zapraszam.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Przemek W
Pomocnik
Posty: 687
Rejestracja: 05 cze 2010 9:21
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Przemek W »

Nie ma żadnej różnicy kto w ogóle takie głupoty wymyśla Ci co to sprzedają
Co się nie robi by coś sprzedac
Zwykła ceramika stosowana jest jako medium filtracji mechanicznej do zatrzymywania większych zanieczyszczeń takich jak np. szczątki roślin
A ten cytat z poradnika to następna bzdura Od kiedy to ceramika służy do filtracji mechanicznej !
Obrazek
Awatar użytkownika
MarcinX
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 4562
Rejestracja: 28 lis 2005 22:23
Lokalizacja: Homburg / Grudziadz

Post autor: MarcinX »

Juz od zawsze!
Bio ceramika to 10x wieksza powierzchnia filtracyjna! Siporax nawet do 34razy... Czyli 34L zwyklej mechanicznej ceramiki to 1L siporaxu ( biologiczna ceramika) Porowatosc bio ceramiki to powierzchnia zasiedlania sie bakt-nitryfikacyjnych. A ta jest w bio-ceramice ogromna!!!
Przepraszam.... Ale glupoty to tu ktos inny wypisuje.
Awatar użytkownika
Przemek W
Pomocnik
Posty: 687
Rejestracja: 05 cze 2010 9:21
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Przemek W »

Marcin nie powtarzaj reklamodawców Nie istnieje taka systematyka o której piszesz!!! Jest to ewidentny wymysł producentów
Są lepszej jakości ceramiki i gorszej \

Skoro jak twierdzisz BIO ceramika ma 10-35 razy więcej powierzchni filtracyjnej To na kubełek 10 litrowy wsyp tylko 1 litr tej że ceramiki
A do drugiego kubełka wsyp rzekomą zwykłą ceramikę
Podłącz kubełki i testuj To zobaczysz że to co mówisz nie potwierdzenia się w ogóle
Już dawno do tego doszedłem ,robiąc w tym celu eksperyment I wiem co mówię !
Nie ma praktycznie żadnej różnicy dla filtracji biologicznej czy to będzie
-rzekoma bio ceramika
-czy to będzie najzyklejsza ceramika
-czy to będzie nawet keramzyt

Jeszcze tylko uświadom mnie od kiedy to ceramika używana jest do filtracji mechanicznej bo tak wynika z poradnika Masakra !
Obrazek
Awatar użytkownika
MarcinX
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 4562
Rejestracja: 28 lis 2005 22:23
Lokalizacja: Homburg / Grudziadz

Post autor: MarcinX »

Przemek ty zawsze swoje. Porowatosc ceramiki bio mozna juz wlasnym okiem dostrzec. Gladkosc mechanicznej ceramiki tez. A mikroskop obali nawet Twoje niezrozumiale dla mojej osoby twierdzenia. Roznica powierzchni do zasiedlania sie bakterii jest ogromna. To powinienes nawet Ty zagorzaly (jestem na przeciw wszystkiemu) zrozumiec.
Przemek... To co chcesz nam udowodnic jest porownywalne do tego rownania (2+2=3).
Zamykam temat. Mysle, ze zostalo wszystko wytlumaczone.
Marcin!
Awatar użytkownika
Kubencki
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 9560
Rejestracja: 11 kwie 2007 7:45
Lokalizacja: Nowa Wieś Ujska

Post autor: Kubencki »

Jako że podważono tutaj moją wypowiedź postanowiłem zrobić małe doświadczenie.
Pytanie było jaka jest różnica między zwykłą ceramiką a bioceramiką.
PrzemekW
Nie ma żadnej różnicy kto w ogóle takie głupoty wymyśla Ci co to sprzedają
nieuzasadnione słowa Przemka postanowiłem obalić biorąc 3 media filtracyjne pod lupę. Mikroskop to bresser biolux NV.
O to wyniki obserwacji:
Tutaj na fotce badane media. Od lewej strony:
-bioceramika firmy eheim
-ceramika do filtracji mechanicznej firmy sera
-keramzyt ( z nomi)

Obrazek
By kubademon16 at 2011-02-27

media rozkruszyłem:

Obrazek
By kubademon16 at 2011-02-27

A teraz to co zauważyłem pod mikroskopem:
Najpierw zwykła ceramika w powiększeniu 10x

Obrazek
By kubademon16 at 2011-02-27

Jak widać pory ledwo widoczne....

Bioceramika w powiększeniu 4x (!!!!)
Obrazek
By kubademon16 at 2011-02-27

Pory o wiele wyraźniejsze niż w zwykłej ceramice widoczne w mniejszym powiększeniu (!!!)

I keramzyt w powiększeniu 4x (!!!)

Obrazek
By kubademon16 at 2011-02-27

Jak widać pory mniejsze od bioceramiki ale nadal większe od zwykłej ceramiki widoczne w powiększeniu 4x (!!!)

Podsumowjąc:
-bioceramika ma bardziej porowata strukturę dzięki czemu pozwala na wytworzenie się większych koloni bakterii nitryfikacyjnych.
-keramzyt podobnie jak biceramika
-zwykła ceramika ma bardzo małe (wręcz niewidoczne) pory ograniczające swobodny przepływ wody a tym samym zmniejsza się jej zdolność do filtracji biologicznej wody.
Także Przemuś nie wypisuje tutaj takich bredni że ceramika i bioceramika niczym się od siebie nie różnią kiedy widać że różnice są znaczne. Nie idź w zaparte w swojej niewiedzy bo mącisz ludziom w głowach tylko...zero z tego pożytku.

Przemek pisal o doświadczeniu jakie kiedyś przeprowadził. Domyślam się ze wyglądało ono tak:
-wsypał do dwóch takich samych kubełków taką samą ilość ceramiki (nie przemyślaną oczywiście) i bioceramiki (w jednym kubelki ceramika, w drugim bioceramika)
-podłączył kubełki do tak samo zarybionych akwariów z tą samą obsadą roślinną, aranżacją, z tym samym systemem karmienia.
-ustawił je na taki sam przepływ
-po jakimś czasie zmierzył parametry wody i były takie same

Przemek jeśli tak wyglądał twój eksperyment to niestety ale jest wybitnie błędny i nie może być żadnym wyznacznikiem. Dlaczego?...doczytaj sobie sam a jak nie będziesz dalej wiedział to zapytaj na forum to Ci odpowiem.
Jeśli jednak wyglądał inaczej to proszę opisz go na forum dokładnie.
Bo to co sprawdziłeś to tak samo jakbyś sprawdzał czy 3+2 i 2+3 to tyle samo... Chyba że sprawdzałeś to inaczej...w takim przypadku proszę o sprostowanie tego co napisałem... O ile wgl taki test robiłeś....
I jeszcze:
A ten cytat z poradnika to następna opowieść Od kiedy to ceramika służy do filtracji mechanicznej !
od zawsze (tak jak Marcin pisał). U mnie w mechaniku mam ceramikę na dole (sery) i widzę ile szczątek roślin się zatrzymuje przy czyszczeniu.
To że Przemek ty tego tak nie stosujesz to nie znaczy że to sie nie nadaje.

To chyba wszystko co chciałem napisać. Jak sobie coś przypomnę to dopiszę.
Pozdrawiam!!!
Kuba.
Awatar użytkownika
byrqowy
Posty: 90
Rejestracja: 03 gru 2010 17:08
Lokalizacja: Lubuskie

Post autor: byrqowy »

Przeczytałem ten post dogłębnie :D uwielbiam was ludzie normalnie nie spodziewałem się aż takiego odzewu widzę że demonkuba16 podszedł do tego bardzo poważnie :), powiem że już byłem zdecydowany na ceramikę, ale po przeczytaniu tego "artykułu" (bo zwykłym postem tego nazwać chyba już nie można) decyduje się na bio-ceramikę (chyba że znajdę w pobliżu keramzyt),

P.S tematu chyba jeszcze lepiej nie zamykać :)
Awatar użytkownika
tompior111
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 6127
Rejestracja: 15 mar 2008 18:30
Lokalizacja: Toruń

Post autor: tompior111 »

Keramzyt kupisz nawet w kwiaciarni ;) jest tani jak barszcz, ja kupowałem po 1zł za litr ;)
Pozdrawiam
Tomek
Awatar użytkownika
Kubencki
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 9560
Rejestracja: 11 kwie 2007 7:45
Lokalizacja: Nowa Wieś Ujska

Post autor: Kubencki »

byrqowy ja tam po prostu lubię jak wszystko jest jasne a nie pisane "bo ja wiem lepiej"...;)
Doświadczenie zrobiłem dla ogółu (części się pewnie nie spodobało) i mam nadzieje że się przyda;)
Każdy teraz widzi że ceramika i bioceramika to nie to samo;)

Nie lubię tez jak ktos pisze o doświadczeniu które przeprowadził a potem nic o nim nie umie napisać....

Cieszę się że post się przydał;)
A co do keramzytu to szukaj w nomi albo innych sklepach budowlanych bo tam jest najtańszy. W kwiaciarni też bez problemu go dostaniesz;)
Pozdrawiam!!!
Kuba.
Awatar użytkownika
MarcinX
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 4562
Rejestracja: 28 lis 2005 22:23
Lokalizacja: Homburg / Grudziadz

Post autor: MarcinX »

Brawo Kuba!!! :brawo :brawo :brawo
Udowodniles dokldnie to co napisalem w moim poscie. Dziekuje!
Marcin!
Awatar użytkownika
Kubencki
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 9560
Rejestracja: 11 kwie 2007 7:45
Lokalizacja: Nowa Wieś Ujska

Post autor: Kubencki »

Teraz czekam aż Przemek opisze swoje doświadczenie. Sam jestem ciekaw jak je zrobił. Mam nadzieje ze nie tak jak opisałem wcześniej.
Pozdrawiam!!!
Kuba.
Awatar użytkownika
Magainis
Akwarysta
Posty: 1225
Rejestracja: 06 paź 2009 19:19
Lokalizacja: Anglia/ Podkowa Leśna

Post autor: Magainis »

Jedyne co ci można zarzucić to to że w wypadku kremazutu obserwowałeś jego wnętrze a nie powierzchnię- którą to właśnie, w odróżnienia od wnętrza, mogą zamieszkać bakterie.
Filarem akwarystyki jest fakt, że rybka lubi pływać...
Zablokowany