Start akwa i woda

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Karola
Zaawansowany akwarysta
Posty: 617
Rejestracja: 25 paź 2005 13:12
Lokalizacja: Poznań

Start akwa i woda

Post autor: Karola »

Moje akwarium ruszyło 3 dni temu. Dziś zaobserwowałam na powierzchni wody jakby prezroczysty biały nalocik (wygląda to jakby ktoś popruszył śniegiem - to oczywiście porównanie dla zobrazowania sytuacji). Woda ogólnie jest przejrzysta i klarowna tylko ten dziwny wygląd tafli wody. Poczytałam na forum na temat co się dzieje z wodą przy starcie. Podejrzewam że to rozwój glonów i zachodzi cykl aotowy. Jednakże chciałabym potwierdzenia od wytrawnych akwarystów, czy wszystko przebiega OK.

Pozdrawiam

PS. akwa 178 l, filtr tetratec ex700, temperatura 26, pH7
Ostatnio zmieniony 01 sty 2006 18:21 przez Karola, łącznie zmieniany 1 raz.
Per aspera ad astra

Obrazek
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

Nic strasznego zapewniam,lecz chwilowo radze wam deszczonice wyjac z pod wody i zapewnic wodzie wiekszy ruch i napowietrzanie.Glony to nie sa bardziej bym powiedział ze to poczatek kozucha bakteryjnego.
Pozdrawiam serdecznie :D
Przemek
Karola
Zaawansowany akwarysta
Posty: 617
Rejestracja: 25 paź 2005 13:12
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Karola »

Czy jeśli włączę brzęczyk bez ruszania chwilowo deszczownicy to wystarczy ?
Dzisiaj od rana majstrujemy przy akwa bo nie odpaliły świetlówki, potem wywaliły korki więc lepiej dzisiaj deszczowni nie ruszać :) Koordynacja ruchów dziś jakaś mierna :lol:

Pozdrawiam Noworocznie :)
Per aspera ad astra

Obrazek
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

Hmm no nie wiem,z dosiwadczenia wiem ze deszczonica to znacznie lepsze rozwiazanie ale jak to mawiaja z braku laku i kit dobry :lol: Swoja droga,trzeba miec talent zeby wysadzic za pomoca swietłowek korki :lol: (bez urazy oczywscie).A ze koordynacja mierna to fakt,mnie dopiero teraz do zycia kawa z cytryna i zimno-ciepły prysznic przywróciły :D
Pozdrawiam równiez noworocznie :)
Przemek
Karola
Zaawansowany akwarysta
Posty: 617
Rejestracja: 25 paź 2005 13:12
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Karola »

Ok dzięki za radę. A korki wysiadły nie przez akwa tylko z innego powodu, stąd mówię ile się już dziś dzieje. No to walczymy z kożuchem.

Pozdrowienia :)
Per aspera ad astra

Obrazek
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

Aha no tak rozumiem.No to życze powodzenia w walce,no cóz nowy rok pełen wrazeń jednym słowem :D .
Pozdrawiam
Przemek
Awatar użytkownika
kropi
Akwarysta
Posty: 662
Rejestracja: 19 maja 2005 9:33
Lokalizacja: Mniasto Uć

Post autor: kropi »

Mnie się zdarzyło zanurzyć świetlówki w wodzie, zgasły ale to był jedyny efekt - po wyjęciu zapaliły się na nowo...

Z tymi cyklami to skomplikowana sprawa, myślałem że mam już jako taką równowagę (b. czysta woda, zero kożuchów itd) aż tu patrzę i widzę - nowy atak glonów :evil: i to wszystkich rodzajów zielenic - sam już nie wiem co o tym myśleć - a było tak pięknie :cry:
100 l: reaktywacja
Obrazek
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Zobaczymy jak będzie u nas. 3 dzień dopiero, więc póki, co poza tym kożuchem wszystko idzie dobrze. Zgodnie za wskazówkami Owl'a napowietrzamy mocno akwa co był też ruch wody. Kożuch jakby ustępował, klarowność wody idealna. Zobaczymy jak następne dni. Oby wszystko szło z górki.

A co do świetlówek nie wiem czemu nie odpaliły rano. Zdjąłem pokrywe poruszałem i wszystko sprawnie chodzi..najgorsze awarie co nie wiadomo jaka jest przyczyna i po chwili działa wszystko dobrze.

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Karola
Zaawansowany akwarysta
Posty: 617
Rejestracja: 25 paź 2005 13:12
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Karola »

Brzęczyk od paru godzin chodzi na maksa. Zastanawiam się, co by się stało gdybym zamiast ruszac deszczownie, na jakiś czas włożyła do akwa filtr wewnętrzny, aby zwiększyć ruch wody. Wydaje mi się, że powinno dac efekt w połączeniu z brzęczykiem. Tym bardziej, że mam wolny na stanie do akwa 60l.

Pozdrawiam
Per aspera ad astra

Obrazek
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

Npo mozesz i tak zrobic choc nie wiem czy filtr wewnetrzny po prostu nie skłebi kozucha na przeciwległej scianie akwarium.
Pozdrawiam
Przemek
Awatar użytkownika
Czubek
Posty: 228
Rejestracja: 28 wrz 2005 19:28
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Post autor: Czubek »

raczej tak zrobi...jak mówi Owl....albo na wszystkich ścianach zgestnieje kożuch...a w środku go nie będzie...
Pozdrawiam
Jestem trochę frajer,
Wiem, taki superfrajer
Taki jak ja nie ma,
Czego szukać u Ciebie, wiem
Jestem trochę rozmazany,
Choć patrzę Ci w oczy teraz
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

OK zobaczymy, dziś pół dnia chodził brzęczyk. Kożuch w połowie już zniknął zobaczymy co przyniesie kolejny dzień. Może uda się bez ruszania deszczowni i oby tak się to skończyło.

Dziś uruchomilismy brzęczyk z dwoma wylotami i od razu zdecydowana poprawa. Kożuch bakteryjny na moje oko już całkowicie zniknął, więc mam nadzieję, że i to rozwiąznie docelowo pomoże. Oczywiście liczę się z tym, że w koncówce nie da oczekiwanych rezulatatów, więc wtedy przystąpie do podniesienia deszczowni...zgodnie z zaleceniami.

Pozdrowienia

Edit by mod
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Karola
Zaawansowany akwarysta
Posty: 617
Rejestracja: 25 paź 2005 13:12
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Karola »

Dziś 11 dzień pracy nowego akwa. Kożuch bakteryjny zniknął. Woda nadal pełny klar. Od wczoraj dodajemy CO2. Dziś piewrsze dokładne pomiary parametrów wody:

Tww - 12
Two - 21 (duzo co?)
pH - 8.0 (też dużo)

Tak to się mniej więcej przedstawia. Do wpusczenia rybek jescze dużo czasu. Nie wiem, czy coś już robić z tymi parametrami, czy jeszcze czekać na dalsze dojrzewanie akwa.

Pozdrowionka
Per aspera ad astra

Obrazek
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

Hmm radze żebyscie uzyli Torfu z ketapangiem jako wkładu do filtra zeby zmiekczyc i zakwasic wode albo wlali nawet aqua acid do akwarium poniewaz przy takiej twardosci i zasadowosci wody nawozenie CO2 nie daje prawe zadnego efektu...
Pozdrawiam
Przemek
Karola
Zaawansowany akwarysta
Posty: 617
Rejestracja: 25 paź 2005 13:12
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Karola »

Dziś 18 dzień pracy akwarium. Powtarzacie, że cierpliwość jest cnotą akwarysty, a moja już się kończy :lol: Od ostatniego postu w tym temacie dodawaliśmy Aqua Acid, wsadziliśmy torf włóknisty do filtra i dziś pomiary.

pH zaklęte 8.0
Tww 12.0

ogólnej twarodści już nie mierzyłam, bo te parametry mnie już powaliły :(

Zatem dojrzewania akwarium ciąg dalszy, do maja będę miała w nim rybki, jak myślicie? hahaha.
A na poważnie zastanawiam się czy dalej lać Aqua Acid czy może jeszcze czekać, czekac...czekać...a nikt nie woła jak mówi poeta :)

Pozdrowionka

PS. Test pH sprawny, bo Mirek sie wkurzył i zrobił drinka, a tam pH zdecydowanie inne :)
Per aspera ad astra

Obrazek
ODPOWIEDZ