Riccia fluitans

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Riccia fluitans

Post autor: Mireks »

Z racji dojrzewania nowego baniaczka cały czas śledzę jakie roślinki byłyby wskazane i efektowne do mego akwa. Obsada ryb będzie w większości skalarowo-neonowa, że się tak wyrażę. Przeszukując strony w internecie natrafiłem na piękną roślinkę porostającą dno zbiornika i korzenie. Jest to Riccia fluitans (wgłębka wodna). Wygląda atrakcyjniej moim zdaniem niż mech jawajski. Czy ktoś ma doświadczenie z tą roślinką, jakie są jej wymagania i trudności w utrzymaniu. Będę wdzięczny za informacje.

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

Warunki swietlene:małe
Trudnosc utrzymania: żadna
Jedynym mankamentem moze byc to ze jest to roslina nawodna która bardzo szybko sie rozrasta,i troche sie nagimnastykowac trzeba z odpowiednim przytwierdzeniem jej do korzenia.
Pozdrawiam
Przemek
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Rewelacja, zatem w sam raz na nasze akwa z racji choćby na razie oświetlenia. Wygląda rewelacyjnie, mam nadzieję, że gdzieś ją w sklepie zdobędę. A z przytwierdzeniem się już pomęczę, bo roślinka dla wyglądu warta pracy.

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

No napewno ja dostaniesz tylko uprzedzam po pewnym czasie bedziesz miał akwarium całe we wglebce wodnej..Jeden z moich klientów zwykł mawiac ze ta roslina mozna kroliki karmic... :wink:
Pozdrawiam
Przemek
Awatar użytkownika
porki38
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 774
Rejestracja: 27 maja 2005 13:46
Lokalizacja: Rawa Mazowiecka, Łódź

Post autor: porki38 »

Ja powiem tak: jeśli ma byc na samym dnie to światła też musi troche mieć, przynajmniej 0,5W. W innym wypadku nie bedzie dawała takiego dobrego efektu.
Gdy się rozrośnie trzeba ją trochę przycinać, ponieważ głębsze warstwy mogą zamierać, a tego nie chcemy. Powiem ze trzymanie jej na powierzchni z bioegiem czasu staje sie plagą, ale na dnie sprawia super efekt.
Potrzene jej jest także sporo CO2- potrafi wtedy fajnie bąbelkować.
Jeśli masz dobre oświetlenie to możesz się również pokusić o Riccia sp. ''Dwarf'', która jest o wiele bardziej wymagająca, ale jak dla mnie o wiele piekniejsza
Pozdrawiam
90l-SA - sprzedam
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

A ja powiem tak ze u mnie w standardowym oswietleniu w 200l rosła jak głupia na dnie,bez podawania żadnego CO2 porosła mi w 1,5mies całe akwa.I ja nie zaobserwowałem zadnych kłopotów z jej rosnieciem nawet przy ubogich warunkach swietlnych.
Pozdrawiam
Przemek
Awatar użytkownika
porki38
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 774
Rejestracja: 27 maja 2005 13:46
Lokalizacja: Rawa Mazowiecka, Łódź

Post autor: porki38 »

Z własnego doświadczenia wiem że przy słabym oświetleniu nie zrobi takiego pięknego dywanu jaki chcemy (trzeba zauwazyć że im głebiej tym mniej swiatła dochodzi do dna) Trzeba również zaznaczyć że trzeba z niej regularnie odmulać, bo później może być z tym problem. A przycinac też trzeba, bo dolne warstwy umrą i bedzie to wszystko gnić.
90l-SA - sprzedam
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

A czy ja gdzies napisałem ze odmulac i przycinac nie :?: Ale zapewniam Cie ze przy swietle standardowym akurat trawnik z wgłebki zrobi bo to naparwde nic trudnego.A swiatło do dna dochodzi, i tyle wgłebce wystarczy najwyzej tempo wzrostu bedzie wolnijsze a o to akurat przy tej roslinie bym sie nie martwił...
Pozdrawiam
Przemek
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Przeczytałem, pomyślałem i chyba w to wejdę. Przycinanie mi nie straszne i dbanie o akwa również. Zatem jutro chyba wizyta w sklepie i troszkę tego posadzę na dno. To miłe czegoś się znowu dowiedzieć. Dziekuję za sugestie i podpowiedzi.

Pozdrowienia.
Mireks
200l - profil
____________________________________________
ODPOWIEDZ