Bojownik chory...

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Tycjan:)
Posty: 5
Rejestracja: 05 sty 2006 22:26

Bojownik chory...

Post autor: Tycjan:) »

Właśnie wróciłem z tygodniowego wyjazdu i bojownik Tycjan nie wygląda najlepiej...
Mieszka w 30-litrowym akwarium bez oprzyrządowania od lipca 2005 i do tej pory czuł się świetnie. Miał regularnie zmienianą wodę i nie był przekarmiony.
Pływa prawie do góry brzuchem przy tafli wody i łapie powietrze. Co jakiś czas ma zryw i zaiwania po całym akwarium. Wymieniłem wodę uzdatnioną (1/3). Nic się nie zmieniło... co robić?...
Awatar użytkownika
Czubek
Posty: 228
Rejestracja: 28 wrz 2005 19:28
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Post autor: Czubek »

Oj no na pewno nie panikować...po drugie masz straszne warunki dla ryby!! nie masz nawet filtra?? to nie dobrze...powiedź czy widzisz jakies zmiany na skórze ryby?? może poprostu go udusiłeś mój drogi... :!:

Kup filtr...chocby wewnętrzny...zaopatrz się w termometr...poczytaj o wymaganiach Twojej rybki :)

P.S. ku ścisłości temat powinien znaleść się w choroby chyba, to raz a dwa to zrób zdjęcie rybce
Ostatnio zmieniony 05 sty 2006 22:40 przez Czubek, łącznie zmieniany 1 raz.
Jestem trochę frajer,
Wiem, taki superfrajer
Taki jak ja nie ma,
Czego szukać u Ciebie, wiem
Jestem trochę rozmazany,
Choć patrzę Ci w oczy teraz
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Nic dodać nic ując, Czubek już powiedział co zrobić i jaka przyczyna.

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Tycjan:)
Posty: 5
Rejestracja: 05 sty 2006 22:26

Post autor: Tycjan:) »

Wielokrotnie mówiono mi, że filtr dla bojownika nie jest potrzebny. Woda była zmieniana chwilę przed wyjazdem.
nie ma żadnych zmian na skórze...
przepraszam, że nie ten dział, ale nie znam dobrze forum
Regulaminu tez nie znasz :!: mod
Awatar użytkownika
Czubek
Posty: 228
Rejestracja: 28 wrz 2005 19:28
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Post autor: Czubek »

To Ci powiem żebyś nie pisał pod rząd kilku postów :D

Kto Ci taką ścieme walnął z tym filtrem...filtr jest potrzebny i kup go jak najszybciej!! on pozwala napowietrzyc wodę oczyszcza wode z zanieczyszczeń rybki...a masz jakieś roślinki?? żywe??? jeśli nie to ja jestem przekonany że rybkę zadusiłeś :evil:

P.S. pozdrawiam i kup filtr

P.S.2 Woda uzdatniona ?? czyli??
Ostatnio zmieniony 05 sty 2006 23:15 przez Czubek, łącznie zmieniany 1 raz.
Jestem trochę frajer,
Wiem, taki superfrajer
Taki jak ja nie ma,
Czego szukać u Ciebie, wiem
Jestem trochę rozmazany,
Choć patrzę Ci w oczy teraz
Tycjan:)
Posty: 5
Rejestracja: 05 sty 2006 22:26

Post autor: Tycjan:) »

W pokoju obok czeka na Niego 54-litrowy dom z pełnym uposażeniem - nie zdążyłem przed wyjazdem...
Roślinek nie miał... dlaczego miałby się udusić po 6 miesiącach?
Awatar użytkownika
Czubek
Posty: 228
Rejestracja: 28 wrz 2005 19:28
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Post autor: Czubek »

Dlatego że nie masz napowietrzania...wyjechałeś na tydzień...brak filtra...woda u ryb jest jak powietrze u ludzi...zła jakość powietrza może powodować długotrwałe wyniszczanie organizmu...np. pylica u górników :) tak samo jest z rybami :) masz Tycjana od lipca i sądzę że wytrzymał długo w takich warunkach...ale są to złe warunki i w końcu nie wytrzymał tego...
Jestem trochę frajer,
Wiem, taki superfrajer
Taki jak ja nie ma,
Czego szukać u Ciebie, wiem
Jestem trochę rozmazany,
Choć patrzę Ci w oczy teraz
Tycjan:)
Posty: 5
Rejestracja: 05 sty 2006 22:26

Post autor: Tycjan:) »

Co ma zatem zrobić?
Podmieniłem wodę...trochę lepiej...już się tak nie pokłada...ale cumuje przy ściankach, ma drgawki i szalone przebiegi po całym akwarium co jakiś czas.
Przenieść Go do zupełnie nowej wody czy zostawić w spokoju do rana?

p.s. uzdatniona = stała ponad godzinę z aqua safem
Awatar użytkownika
Czubek
Posty: 228
Rejestracja: 28 wrz 2005 19:28
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Post autor: Czubek »

do zupełnie nowej wody?? jeżeli masz to 54-litrowe akwa odstane co najmniej 2 tygodnie to przenoś go śmiało jeśli nie...to absolutnie nie!! jaka wode podmieniasz?? odstana 48 h ?? czy poprostu prosto z kranu ?? te szalone przebiegi to chyba akty desperacji w poszukiwaniu powietrza chyba właśnie...

ja bym zrobił tak:

wstał wcześnie rano...pobiegł do akwarystycznego kupił filtr do baniaczka 30 litrów...potem biegiem do Tycjana i zainstalował filtr :) najlepiej wewnętrzny z napowietrzaniem lub jakąs małą kaskadkę :D

P.S. ja się nie znam ale to uzdatnienie aqua safe to chyba troche badziewne :) a godzinka to chyba za mało jak dla mnie :) lepiej odstawiaj wode poprostu na 48h :D zaoszczędzisz rybie chemi i sobie pieniędzy :)

Pozdrawiam
Jestem trochę frajer,
Wiem, taki superfrajer
Taki jak ja nie ma,
Czego szukać u Ciebie, wiem
Jestem trochę rozmazany,
Choć patrzę Ci w oczy teraz
Tycjan:)
Posty: 5
Rejestracja: 05 sty 2006 22:26

Post autor: Tycjan:) »

Mam nadzieję, że będzie Tycjan rano...
Dzięki. Pozdrawiam...
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Tycjan posłuchaj co piszą inni, a w ogóle jak się jeszcze nie orientujesz na forum poczytaj co napisali inni właśnie dla tych co tu przychodzą i chcą się czegoś dowiedzieć. Czubek w skrócie wyjaśnił, ale odsyłam do początków. Tam jest tak naprawdę co masz zrobic:

http://akwaforum.pl/viewtopic.php?t=638

Pozdrawiam
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
Czubek
Posty: 228
Rejestracja: 28 wrz 2005 19:28
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Post autor: Czubek »

:oops: Ale palnąłeeeem :) :oops:
Tlen pobierają z atmosfery jak wszystkie labiryntowate za pomocą tzw.labiryntu. Nie wymagają więc wiele tlenu w wodzie. Temperatura powinna wynosić 25-30'C, pH ok.7
Ale tak czy owak uważam że to brak grzałeczki i filtra :)

A jednak nie palnąlem :D

Masz tu podstawowe informacje, i dowiesz się gdzie tkwi błąd :D
Akwarium
Małe do dużego 20L i więcej. Z kryjówkami. Powinno być kompletnie wyposażone. Czyli w grzałkę i filtr! Mimo, że Bojownik oddycha powietrzem atmosferycznym woda w akwarium powinna być filtrowana biologicznie.
Temperatura
25-32oC, optymalnie 27-30oC. Temperatura powinna być w akwarium bardzo stabilna. Bowiem Bojowniki, źle znoszą jej wahania. Temperatura tuż nad wodą, skąd Bojowniki czerpią powietrze, powinna różnić się od temperatury wody o maksymalnie 3oC. Dlatego zalecane jest przykrycie akwarium.
Woda
pH=6-7.5, optymalnie ~7.0 . GH do 8. Bojowniki w naturze żyją w stawach sadzawkach, na polach ryżowych, dlatego powinna być wolno płynąca. Woda powinna być stara nieznacznie odświeżana.
zaznaczyłem ważniejsze....tak na marginesie to jak nie masz książki to zachecam do wpisania w google hasła Bojownik Wspaniały

Pozdrawiam
Jestem trochę frajer,
Wiem, taki superfrajer
Taki jak ja nie ma,
Czego szukać u Ciebie, wiem
Jestem trochę rozmazany,
Choć patrzę Ci w oczy teraz
Awatar użytkownika
kropi
Akwarysta
Posty: 662
Rejestracja: 19 maja 2005 9:33
Lokalizacja: Mniasto Uć

Post autor: kropi »

Z tym filtrem to ja bym jednak polemizował (1 rybka, spore akwarium, w naturze bojownik żyją w bajorach i kałużach więc nie przesadzajmy...). Szkoda że nie ma roślinek, one nie tylko ładnie wyglądają ;-) Gorzej że brak grzałki, nie wiem jaką masz temperaturę i czy przykryte akwarium - może się zwyczajnie przeziębł?
Woda po 2 godzinach raczej z odstaniem nie ma nic wspólnego, dodaj jakieś 22 h i nie wrzucaj żadnych aquasejfów :x odstanie ma służyć przed wszystkim wytrąceniu się różnych gazów (gdzie niegdzie wodę jeszcze chlorują, czasem ozonują...).
100 l: reaktywacja
Obrazek
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

Moim zdaniem jest to a 100% przeziebienie labiryntu spowodowane rozniaca temepartur wody i powietrza nad powierzchnia wody.Radze podniesc temperature w pomieszczeniu do temperatury wody w akwarium i oobserwowac ale niestety pewnie nie za wiele da sie zrobc...Niestety pewnie jak wyjezdzaes zakreciłes klaoryfery albo zostawiłes na 1 i to niestety wykonczyło rybke...
Pozdrawiam
Przemek
Awatar użytkownika
kropi
Akwarysta
Posty: 662
Rejestracja: 19 maja 2005 9:33
Lokalizacja: Mniasto Uć

Post autor: kropi »

Też tak myślę, choć z drugiej strony skoro nie ma grzałki to różnica temperatur nie była zbyt wielka - ale samo wychłodzenie mogło wystarczyć :(
100 l: reaktywacja
Obrazek
ODPOWIEDZ