Przejedzony mieczykami poly

Co jedzą nasi podopieczni w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
macioch
Pomocnik
Posty: 959
Rejestracja: 22 wrz 2006 11:18
Lokalizacja: chmielowice

Przejedzony mieczykami poly

Post autor: macioch »

Witam wszystkich


Mam poważny problem we wtorek wieczorem wpuściłem do akwa stadko małych mieczyków (ok.30 rybek o wielkości 2-4cm).Oczywiście najszybciej najadły się tą drobnicą błyskawiczne buszowce.Później znacznie wolniejsze polypterusy jeden z czterech największych senegali (którego nabyłem niedawno od Kuby) okazał sie być rybą nie znającą umiaru.Po nocy podczas której kiedy przy zgaszonym świetle szanse mieczyków na ucieczkę się znacznie zmniejszyły obudziłem się i zobaczyłem jednego z senegalusów z monstrualnych rozmiarów brzuchem (i nie przesadzę tu chyba jeśli powiem że brzuch był większy niż reszta ryby.Wyglądało to jakby potężna puchlina brzuszna podzielona na dwie nierównie cżęści (bliżej pyska znacznie mniejsza gula, obie części puchliny wyraźnie połączone).Nie długo przeszło to bardziej w jedną większą nabrzmiałą gulę zaczynającą sie kawałek za pokrywami skrzelowymi i ciągnącą się aż do płetwy odbytowej.

Ryba cały czas leży na dnie i uchylonym delikatnie pyskiem.Sprawia to wrażenie przejedzenia połączonego z zaparciem.Nie wiem co robić może podać jakiś pokarm zawierający składniki balastowe które pomogły by w trawieniu( (chitynę np).Czy mrożony gammarus bo akurat mam byłby dobrym rozwiązaniem?Może jednak lepiej czekać? Prosze was bardzo o pomoc :!: A W SZCZEGÓLNOŚCI MARCINA :!: choć oczywiście wszystkich innych też prosze.Z góry dziekuję wszystkim.
Awatar użytkownika
MarcinX
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 4562
Rejestracja: 28 lis 2005 22:23
Lokalizacja: Homburg / Grudziadz

Post autor: MarcinX »

:D Nic sie nie stanie :D :D :D Juz dzis bedzie lepiej. Musisz tyko obserwowac aby dawal rady pobierac powietrze. Inaczej bedziesz musial mu pomagac. Kwasy zoladkowe zalatwia sprawe. Jak duzy jest ten senegal? Masz jakies fotki jak to wyglada? Karmic stanowczo nie. Jak wszystkie mieczyki znikna zrob im tygodniowa glodowke :lol:
A niekorzy mysla, ze poly to slabe drapiezniki... :lol:
Pozdrawiam Marcin!

Ps: Mialem juz podobny stres z orni. Po 2 dniach zwymiotowaj czesc i zaraz udal sie na polowanie :wink:
Awatar użytkownika
macioch
Pomocnik
Posty: 959
Rejestracja: 22 wrz 2006 11:18
Lokalizacja: chmielowice

Post autor: macioch »

Wielkie dzieki za odpowiedź.Faktycznie już przechodzi. :D
Awatar użytkownika
tompior111
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 6127
Rejestracja: 15 mar 2008 18:30
Lokalizacja: Toruń

Post autor: tompior111 »

U mnie taki nabrzmiały brzuch u poly niestety nie skończył się dobrze... tyle, że mojemu jeszcze rósł, potem pod światłem jak go zobaczyłem, to było widać, że jest przeźroczysty...
Pozdrawiam
Tomek
Awatar użytkownika
MarcinX
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 4562
Rejestracja: 28 lis 2005 22:23
Lokalizacja: Homburg / Grudziadz

Post autor: MarcinX »

Witam, jak tam senegal? Juz wszystko ok?
Marcin!
Awatar użytkownika
macioch
Pomocnik
Posty: 959
Rejestracja: 22 wrz 2006 11:18
Lokalizacja: chmielowice

Post autor: macioch »

No jeszcze gruby jest, ale gruby nie napuchnięty także jest ok. :) Jeszcze raz dziękuje.
Awatar użytkownika
macioch
Pomocnik
Posty: 959
Rejestracja: 22 wrz 2006 11:18
Lokalizacja: chmielowice

Post autor: macioch »

Coś nie chudnie, dalej zdarza sie mu ciężko oddychać i do objawów doszły lekko (podkreślam lekko) wyłupiaste oczy.Silnie wyłupiaste oko zauważyłem niedawo u jednego z mieczyków pływających w akwa (nie mojego) z którego pochodziły mieczyki którymi nakarmiłem poly.
Awatar użytkownika
MarcinX
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 4562
Rejestracja: 28 lis 2005 22:23
Lokalizacja: Homburg / Grudziadz

Post autor: MarcinX »

Dawaj foty szybko. Plywa normalnie?
Awatar użytkownika
macioch
Pomocnik
Posty: 959
Rejestracja: 22 wrz 2006 11:18
Lokalizacja: chmielowice

Post autor: macioch »

Mama wyjechała i zabrała aparat także póki co takie foty starym aparatem kumpla i na szybko:



Obrazek


Obrazek


Obrazek



Pływać raczej nie pływa leży przeważnie w jednym miejscu czasem przepłynie kawałek i siedzi potem gdzie indziej.Dość często ma delikatnie otwaty pyszczek.Struktura brzucha zmienia sie dziś wygląda to nieco lepiej niż wczoraj gdy miał wyraźne trzy gule-dziś brzuch to jedna całość.
Awatar użytkownika
MarcinX
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 4562
Rejestracja: 28 lis 2005 22:23
Lokalizacja: Homburg / Grudziadz

Post autor: MarcinX »

Tak jak teraz wyglada to juz nie jest strasznie. Tak wygladaja moje czesciej :D
Wytrzeszcz oczu daje mi troche do myslenia. Ja bym podmienil 50% wody, podal troche zieleni malachitowej (jednorazowo) i podniosl temperature do 29°C. W takiej temperaturze lepiej i szybciej ryby trawia. Po 5 dniach znowu 50%-owa podmiana i wszystko bedzie ok.
Marcin!
Awatar użytkownika
macioch
Pomocnik
Posty: 959
Rejestracja: 22 wrz 2006 11:18
Lokalizacja: chmielowice

Post autor: macioch »

Tak też zrobię.Dzieki za pomoc.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Paweł, zastanawia mnie ten cięższy oddech. Ryba pobiera powietrze, czy tylko siedzi na dnie? Pomagałeś mu sięgnąć pyskiem do powierzchni wody?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
macioch
Pomocnik
Posty: 959
Rejestracja: 22 wrz 2006 11:18
Lokalizacja: chmielowice

Post autor: macioch »

Przed chwilą patrzyłem normalnie pływała w górnej strefie akwarium.
Awatar użytkownika
MarcinX
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 4562
Rejestracja: 28 lis 2005 22:23
Lokalizacja: Homburg / Grudziadz

Post autor: MarcinX »

No, to dobrze. Cos bedzie jeszcze z tego zarloka :lol:
Awatar użytkownika
macioch
Pomocnik
Posty: 959
Rejestracja: 22 wrz 2006 11:18
Lokalizacja: chmielowice

Post autor: macioch »

Naszukałem sie tej zieleni i nic.Wiem że zoolek robi zieleń, zdaje sie że malachitowa z małym dodatkiem brylantowej.W Opolu jednak znaleść nie mogłem kupiłem w końcu Ichtio (dawny ichtiosan) tropicala. To jest preparat na bazie zieleni, ale nie wiem czy może być. Narazie nie dałem bo brzuch wrócił już prawie do normy a te oczy też zdają sie już lepiej wyglądać, wiec nie wiem czy lać czy nie no i czy ten ichtio sie nada.

Wode tak jak kazałeś podmieniłem-50%
ODPOWIEDZ