Akwarium "Słupowe"

Dział dla majsterkowiczów

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
konradkw
Posty: 4
Rejestracja: 07 kwie 2010 22:29
Lokalizacja: UK

Akwarium "Słupowe"

Post autor: konradkw »

Witam wszystkich!

Planuję zrobienie trochę nietypowego akwarium i chciałbym zapytać o Wasze wskazówki względem materiałów.

Chciałbym najpierw zaznaczyć że nie będzie to pierwsze akwarium które zrobię sam.

Interesuje mnie nietypowy kształt "słupa" bądź kolumny - jak kto woli.

Wymiary zbiornika to jak na razie tylko plan ale o takich właśnie myślę:
Wysokość 100
Szerokość: 30 do 40
Długość: 30 do 40

Całość będzie miała wzmocnienia na podstawie oraz przy pokrywie, możliwe też że na tylnej ściance ponieważ planuję schować cały osprzęt za tłem (za kolejną ścianką tylną) prawdopodobnie dodając około 10 cm lub jeśli całość nie zajmie dużo to zajmie kilka cm z powyższych wymiarów zbiornika.

Jak się pewnie domyślacie nie będzie to zbiornik na duże ryby, chciałbym ławicę neonek lub innym małych ale kolorowych ryb - nie zdecydowałem jeszcze jak duża będzie ławica ale na pewno będzie bezpiecznie dla ryb (ilościowo).

Zakładając że wymiary to 100x30x40 (samego zbiornika bez komory na sprzęt) litraż to 120 litrów.

I teraz moje pytanie:
zważywszy na to że akwarium będzie stosunkowo małe ale wysokie, zakładam że woda będzie wywierała dość duży nacisk. Nie do końca wiem jak będą rozkładać się siły naporu w takim zbiorniku ale przypuszczam że większość będzie skoncentrowana na podstawie dlatego też pomyślałem żeby zrobić dno ze wzmocnionej szyby o grubości 12 i aby przyoszczędzić dać na ścianki coś cieńszego - np 8 lub nawet 6 jeśli wytrzyma. Jak wspominałem w zbiorniku będzie dużo wzmocnień w miejscach których nie widać.

Powiedzcie proszę co o tym sądzicie?

Może znacie jakiś kalkulator grubości szkła lub wzór np na każdy decymetr sześcienny przypada "x" milimetrów grubości szkła .. ?

Nadmienię jeszcze że zbiorników będzie prawdopodobnie dwa i zrobię w nich efektowne oświetlenie - dwu lub trzy poziomowe.

Chętnie zrobię fotki z całości budowy oraz opiszę wszystko dla Was ale chciałbym zaczerpnąć z Waszej wiedzy w tym temacie jako że nie robiłem jeszcze takiego zbiornika.

Dodam tylko taką ciekawostkę - znam kilka osób z USA (akwarystów) i oni kompletnie się nie przejmują grubością szkła - wg nich wszystko powyżej 4mm jest ok.

I jeszcze jedna ciekawostka - profesjonalni twórcy super akwariów używają w USA "szkła akrylowego" - zwykle o grubości od 2 cm nawet do 60 cm w zależności od wielkości zbiornika - zastanawiam się czy to to samo co pleksi .. ?

Serdecznie pozdrawiam i liczę na miłą dyskusję.
Bądź większy ni małe rzeczy które Cię martwią ...
Awatar użytkownika
Kubencki
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 9560
Rejestracja: 11 kwie 2007 7:45
Lokalizacja: Nowa Wieś Ujska

Post autor: Kubencki »

Dlaczego taki kształt? ;/
Pozdrawiam!!!
Kuba.
konradkw
Posty: 4
Rejestracja: 07 kwie 2010 22:29
Lokalizacja: UK

Post autor: konradkw »

kształt wybrałem taki ponieważ chciałbym zrobi z nich elementy dekoracyjne pasujące do wystroju domu w stylu nowoczesnym. już teraz posiadam 120 l "normalnego" kształtu. te dwa najprawdopodobniej będą oświetlać moje biurko z obu stron.
Bądź większy ni małe rzeczy które Cię martwią ...
Awatar użytkownika
Kubencki
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 9560
Rejestracja: 11 kwie 2007 7:45
Lokalizacja: Nowa Wieś Ujska

Post autor: Kubencki »

sięgniesz do dna ?
Pozdrawiam!!!
Kuba.
konradkw
Posty: 4
Rejestracja: 07 kwie 2010 22:29
Lokalizacja: UK

Post autor: konradkw »

tak :) ale jesli nawet nie to moge zbiornik zrobic kilka cm niższy i po problemie
Bądź większy ni małe rzeczy które Cię martwią ...
Awatar użytkownika
Kubencki
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 9560
Rejestracja: 11 kwie 2007 7:45
Lokalizacja: Nowa Wieś Ujska

Post autor: Kubencki »

Mam długie ramiona i przy 80cm miałem problem....

Zrób całość z szyby 8-10mm i bedzie ok.
Pozdrawiam!!!
Kuba.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Przy szerości 30 cm ryby nie będą miały miejsca do pływania, a neony lubią pływać i to przed siebie, a nie góra-dól.

Miałam okazję użytkować akwarium słupowe o wys. 60cm, ledwo sięgałam ręką do dna. Fatalne. Ryby (małe molki) były ogłupiałe, kręciły się w kółko, nie mogły się rozpędzić, próbowały pływać pod kątem.

Takie akwaria są piękne i owszem, np. przy piętrowym ułożeniu mchów na wysokim korzeniu, ale nadaj się na trzymanie najwyżej krewetek lub malutkich rybek (np. gupiki Endlera -samce). Szkło 8mm, nie mniej, moim zdaniem oczywiście.
I pomyśl o specjalnym oświetleniu przy takim słupie wody.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
macioch
Pomocnik
Posty: 959
Rejestracja: 22 wrz 2006 11:18
Lokalizacja: chmielowice

Post autor: macioch »

hahaha to chyba nawet na kilka neonów nie starczy
Awatar użytkownika
tompior111
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 6127
Rejestracja: 15 mar 2008 18:30
Lokalizacja: Toruń

Post autor: tompior111 »

Z ławicą ryb nie poszalejesz, litraż to nie wszystko, dla ryb najważniejsza jest powierzchnia dna, a w twoim wypadku jest baaaardzo mała, na pewno za mała na ławicę neonów. Do dna szczerze wątpię żebyś sięgnął, metr, to jest naprawdę dużo...

Co do zbiorników z akrylu, nie jest to to samo co plexiglass. Zaletą akrylu jest jego wytrzymałość, takie akwaria są wytrzymalsze od szklanych, jednak mają ogromną wadę, są bardzo podatne na zarysowania, jest nawet podobno specjalny sprzęt do czyszczenia akrylowych akwa, który podobno jest baardzo drogi.
Pozdrawiam
Tomek
ODPOWIEDZ