Filtr zewnętrzny z rur kanalizacyjnych z całym osprzętem

Dział dla majsterkowiczów

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
szymel89
Pomocnik
Posty: 436
Rejestracja: 15 sty 2010 15:13

Filtr zewnętrzny z rur kanalizacyjnych z całym osprzętem

Post autor: szymel89 »

Przeglądając jedno z regionalnych forów akwarystycznych trafiłem na opis wykonania filtra z rur PCV, wykorzystałem pomysł i zrobiłem własny z innymi rozwiązaniami technicznymi. Jeśli ktoś nie chce wydawać dużej kasy za wydajny kubeł i ma jakies tam pojęcie o majsterkowaniu, trochę narzędzi może zaoszczędzić kilkaset złotych (można wykonać taki filtr o pojemności kilkudziesięciu litrów).

Zaczynamy od zakupów:
-silikon akwarystyczny
korpus:
-rura kanalizacyjna pcv (u mnie 110/250)
-2x zaślepki odpowiedniej do rury
-mufa również o takiej średnicy jak rura

napęd:
u mnie: aquael circulator 650, może być jakiś inny w zależności od litrażu

przeloty:
-2x nypel 3/8 cala
-1xredukcja (nie wiem jaka ale to obojętne)
-odpowietrznik grzejnikowy ręczny dopasowany do redukcji
-kolanko nyplowe pcv 1/2 cala (na dziale instalacji wodnych)
-dławik do kabla (użyłem z pokrywy bo mi został)
węże:
1/2 cala im twardszy tym lepszy (kilka metrów, trzeba sprawdzić ile będzie potrzebne)

dopływ, odpływ:
-5x kolanek nyplowych jak wyżej,
-1 metr rury 1/2 cala pcv do instalacji wodnej (może być mniej, ale w leroy'u mieli tylko 3m rury w całości)
-1x zaślepka do powyższej rury
-jako element pobierający wodę użyłem odmulacza z wężem i dzwonem (taki zielony), pozostały wąż posłużył do doprowadzenia wody do deszczownicy
-4x opaski uciskowe (trzeba dopasować, nie wiem jakie miałem)
-5-9x przyssawek (takich z dużą przelotką, w iguanie były to największe)

Zaczynamy od montażu 1 nypla w zaślepce i redukcji na odpowietrzacz. Otwory wierciłem, wiertnicami do drewna, na nyple 14mm, redukcję rozgrzałem i wcisnąłem również w 14mm dziurę.
Obrazek

Drugi nypel montujemy w rurze, na jej dole, posłuży za wylot wody z głowicy. Należy dopasować przed montażem wysokość wylotu odpowiednio do rodzaju głowicy, u mnie weszła na wcisk w nypel.
Obrazek
Obrazek

Na przeciwko niego troszkę wyżej dławik do kabla głowicy. Otwór 10mm.
Obrazek

Próbowałem wkręcać wszystkie przeloty na wcisk, jednak tylko jeden był szczelny, trzeba wszystkie dokładnie uszczelnić silikonem.

W akcesoriach pcv do kanalizacji wszystkie uszczelki są na wcisk, przykleiłem ja silikonem, żeby były szczelne. Dolną klapkę i mufe kleimy na silikon do rury + spoiny na wszystkich łączeniach.

Zostawiamy do wyschnięcia i możemy zająć się montażem kolanek, ssaka i deszczownicy.

Rurki do filtrów Eheima w Iguanie kosztują ok. 30 zł każda + deszczownica podobnie.
Montujemy po 2 kolanka (w sklepie warto sprawdzić czy wchodzą ładnie na wcisk), ponieważ nie mam zgrzewarki zrobiłem je na wcisk sa szczelne, do nich wkładamy 2 kawałki rurki pcv jako nyple i nakładamy węże zaciskając na nich opaski.

Obrazek

Kolejny kawałek rury użyjemy jako deszczownicy, wiercimy dziurki, wciskamy zaślepkę, 2 przyssawki, kolanko, kawałek węża, najlepiej przezroczystego naciągamy na kolanko (trzeba wymierzyć ile nam potrzeba od kolanka węża doprowadzającego wodę, żeby był naprężony), wciskamy 2-3 lub więcej przyssawek i naciągamy węża na kolanko od odpowiedniego węża.
Obrazek
Odpływ to jak wspomniałem wyżej końcówka odmulacza, powyżej kawałek węża z przyssawką, które podłączone są do kolanka węża odprowadzającego wodę z akwarium.

Zaraz za kolankami węży na zewnątrz akwarium również dałem przyssawki żeby instalacja nie latała.



Najlepiej dzień później podłączamy wężę do nypli-wąż od deszczownicy do nypla w rurze, a od ssaka do nypla w zaślepce (zaciskamy opaski), wkręcamy odpowietrzacz (wkręciłem ręcznie bo okazało się, że mój nie działa jak potrzeba-nie mogę odkręcić śrubokrętem elementu odpowietrznika więc jest zwykłą zaślepką, ale rolę swoją spełnia).

Montaż głowicy rozpoczynamy od odcięcia wtyczki, wkładamy gąbkę pod głowicę żeby się nie tłukła (jeśli nie wejdzie na wcisk trzeba ją podpiąć wężem) przeciągamy kabel, podpinamy głowicę do nypla w rurze (pompa wisi na nyplu to może i gąbka była by zbędna).
Obrazek

Wlot głowicy zabezpieczamy jakąś rzadką gąbką. Potrzebujemy plaster gąbki 25x25 (dla rury 110mm 15zł w iguanie), tniemy na 4 równe części, wykorzystałem 3 z nich. Do tego obłożyłem głowicę kawałkami gąbki (części różnych gąbek do filtrów wewnętrznych). Powyżej głowicy znajduje się przecięta na pół gąbka 5cm (czyli 2,5 cm), powyżej keramzyt. Na keramzycie gąbka 5 cm, a na samej górze druga połówka gąbki.

Zamykamy górną zaślepkę i przechodzimy do testów szczelności, jeśli jest wszystko ok to można zrobić spoinę z silikonu na zewnątrz. (W razie potrzeby otwarcia wystarczy ostry nożyk aby ją obciąć).

Obrazek

Kolanka na wcisk pozwalają na szybki demontaż węży.
Na zdjęciach widać niechlujnie rozwiercone dziurki w deszczownicy, nie mogłem się zdecydować w którą stronę je wiercić i poszedłem na kompromis-część lekko w górę, część lekko w dół.

Na wężach przy filtrze są białe plastiki ze złączek do rurek na kable elektryczne, zapobiegają załamywaniu się węży.

Mam nadzieję że wszystko opisałem jasno i nie zapomniałem o czymś. Mam nadzieję, że powyższy opis komuś się przyda :) ja spędziłem trochę czasu nad tym, ale lubię majsterkować i cieszy mnie to, że to cudo działa :)

Próbowałem postawić filtr na poziomie z akwarium, ale że ma on 30+ cm to nie chciał działać, prawdopodobnie gdyby zamontować na dole wlot do filtra i podpiąć go tak jak teraz wylot to filtr mógłby stać powyżej akwarium, jednak w tej konfiguracji powinienem dociąć rurę i zrobić niższy niż poziom wody, ale dławik był tak zamontowany że mogłem bez większej ingerencji obniżyć o 3-4cm a to byłoby za mało i musiałem mu znaleźć miejsce poniżej, zamontuje go w szafce stojącej obok akwarium. Pod nie da rady bo musiałbym wiercić dziury w blatach granitowych i mimo, że zajmuję się tym zawodowo to wolę nie ryzykować ;)

Jeśli administracji przeszkadza znak wodny innego forum to chętnie prześlę zdjęcia bez niego mailem, ponieważ nie mam siły wrzucać ich ponownie.
kaka440
Posty: 5
Rejestracja: 12 gru 2007 14:15

Re: Filtr zewnętrzny z rur kanalizacyjnych z całym osprzętem

Post autor: kaka440 »

A jaki jest koszt wykonania?
szymel89
Pomocnik
Posty: 436
Rejestracja: 15 sty 2010 15:13

Post autor: szymel89 »

Pogubiłem się w tym :D wyjdzie jakieś 35zł szkielet i węże + głowica (często zalega jakaś zbędna w szafkach akwarystów) należy dodać do tego koszt zrobienia deszczownicy i ssaka (ok. 15 zł kolanka i rurki) 12zł dałem za przyssawki no i wypełnienie.
Koszt samego wykonania nie wzrośnie wiele przy dużo większej objętości filtracyjnej.

Daje to jakieś 60zł + głowica i wypełnienie.
Warto poszukać w garażu, piwnicy itp niektórych części.
Jak się okazało po zrobieniy to ze sklepu potrzebowałbym tylko kolanek i rury do deszczownicy, bo reszta gdzieś by się znalazła.

Dla mnie liczy się głównie to, że zrobiłem go sam :)
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Szymel, gratuluję pomysłu, wykonania i bardzo dziękuję za bogaty opis. Już zaczęłam się zastanawiać, czy się nie skuszę i nie zrobię sobie takiego filtra.

Dałeś wyczerpujące informacje i załączyłeś dobre zdjęcia - jest to bardzo przydatne!

Pełen szacun z mojej strony.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
tompior111
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 6127
Rejestracja: 15 mar 2008 18:30
Lokalizacja: Toruń

Post autor: tompior111 »

A jak zamierzasz rozwiązać sprawę czyszczenia filtra?? Bo rozumiem, że będziesz musiał rozciąć silikon, wyczyścić, zakleić z powrotem i co dalej?? Będziesz bez filtra przez kilka dni, żeby silikon wysechł i odparował??
Pozdrawiam
Tomek
szymel89
Pomocnik
Posty: 436
Rejestracja: 15 sty 2010 15:13

Post autor: szymel89 »

u góry jest mniejsze ciśnienie i bez silikonu mogło by się obejśc bo ten akwarystyczne i tak zbyt mocno nie trzyma, jest tylko zabezpieczeniem ewentualnych niewielkich przecieków. Rozcięcie cienkiej spoiny jaka tam jest to kilka sekund, płuczemy co tam chcemy, wkładamy dekielek mocno, robimy nową spoinę i już można filtr włączyć. Silikon nie musi wiązać, służy za dodatkową uszczelkę. Na innym forum jest podobny filtr, który właściciel czyścił podpinając węża ogrodowego pod ciśnieniem do wylotu filtra i też skutkowało.

tompior111 pisze:żeby silikon wysechł i odparował??
silikon nie zasycha, wiąże pod wpływem wilgoci pochodzącej z powietrza. Nawet ten akwarystyczny wiąże już w max 2 godziny.

Zauważyłem, że dolna zaślepka nie wytrzymuje ciśnienia i wysuwa się (testowałem czy filtr może leżeć na boku) i przykleiłem ją żywicą poliestrową, w taki sposób że klej nie ma kontaktów z wkładami czy wodą.
Należało by tu użyć jakiegoś kleju do pcv odpornego na duże obciążenia. Ja żywice miałem pod ręką.

Zmierzyłem wydajnośc filtra, wychodzi ok 250l/h. Niestety trochę mało, ale góra filtra jest tylko o 25 cm niżej niż tafla wody i tu jest powód, bo kiedy stał niżej był większy przepływ :shock: :shock: :shock:
No i dla lepszej wydajności teraz zrobiłbym przynajmniej wąż odpływu nie 1/2 cala a 3/4 z nyplem 1/2 cala. Ale to zawsze można przerobić ;)
ODPOWIEDZ