Dziś ruszyłem pierwszy raz z bimbrownią

Dział dla majsterkowiczów

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
TrybuchD
Posty: 20
Rejestracja: 02 lut 2013 20:51

Dziś ruszyłem pierwszy raz z bimbrownią

Post autor: TrybuchD »

A mianowicie jak w temacie dziś ruszyłem poraz pierwszy z bimbrownią w moim 112l akwarium spisuje się jak narazie świetnie ii dobrze jest wydajna.
Ale mam jedną wątpliwość a jest nią to że rurka którą wylatyje CO2 podłaczyłem do takiego dosyć malutkiego filtra ii wytwarza on mgiełke, tylko nie wiem czy to tak może być czy muszę zastosować dyfuzor do CO2, jeśli macie jakieś pytania lub czegoś nie dopisałem to piszecie a z pewnością odpowiem jak tylko będe potrafił.
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Filtr pełni teraz rolę dyfuzora, nic dodatkowego nie jest Ci potrzebne.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
TrybuchD
Posty: 20
Rejestracja: 02 lut 2013 20:51

Post autor: TrybuchD »

Noo to fajnie, a jeśli chodzi o rozrost roślin to po jakim czasie mogę się tego spodziewać.
Podłoże w akwarium to zwykłu żwirek rzeczny i pod rosliny stosuje kulki gliniano torfowe , czy mogę coś jeszcze podawać do lepSZego wzrostu? dzięki wszystkim za odpowiedzi
Awatar użytkownika
Kubencki
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 9560
Rejestracja: 11 kwie 2007 7:45
Lokalizacja: Nowa Wieś Ujska

Post autor: Kubencki »

Nie da się odpowiedzieć. Każde akwarium jest inne. Jakie masz oświetlenie?

Osobiście polecam potas lać do akwarium. Ja codziennie podaje 2ml i nurzańce wręcz wychodzą z akwarium.
Pozdrawiam!!!
Kuba.
TrybuchD
Posty: 20
Rejestracja: 02 lut 2013 20:51

Post autor: TrybuchD »

Noo z tym się zgodze że każde akwarium jest inne, moje akwarium to 112l standard a oswietleniejakjak narazie 2 świetlówki 20W ,lecz zamierzam dolożyć coś więcej z oświetlenia.
Awatar użytkownika
Kubencki
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 9560
Rejestracja: 11 kwie 2007 7:45
Lokalizacja: Nowa Wieś Ujska

Post autor: Kubencki »

No to zacznij podawać potas i obserwuj co się dzieje. Jak rośną rośliny to dobrze, nic nie zmieniaj. Chyba że celujesz w typowego holendra...to już nie moja działka.
Pozdrawiam!!!
Kuba.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

A po co potas? Po co podawać chemię do akwarium? Kolega ma najzwyklejsze roślny w najwyklejszym zbiorniku. Wystarczy zastosować pałeczki nawozowe Filtusa powkładane w żwirek i już.

Jakoś u mnie nurzańce wychodzą z akwarium bez podawania czegokolwiek. Bimbrowni też nie stosuję.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Kubencki
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 9560
Rejestracja: 11 kwie 2007 7:45
Lokalizacja: Nowa Wieś Ujska

Post autor: Kubencki »

BARA pisze:A po co potas? Po co podawać chemię do akwarium? Kolega ma najzwyklejsze roślny w najwyklejszym zbiorniku. Wystarczy zastosować pałeczki nawozowe Filtusa powkładane w żwirek i już.

Jakoś u mnie nurzańce wychodzą z akwarium bez podawania czegokolwiek. Bimbrowni też nie stosuję.
Potas po to aby rośliny rosły lepiej ;) Chyba tylko po to. Mówie na podstawie swojego doświadczenia.

A na czarno zaznaczyłem to żeby nie podawać chemii ale jednak podawać ;)
Pozdrawiam!!!
Kuba.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Jestem z pokolenia, które nie lało bez sensu chemii do akwarium, a rośliny rosły mi zawsze.

Więc albo dzisiejsi akwaryści są tak słabi technicznie, że bez wspomagania chemicznego nie potrafią prowadzić normalnego zbiornika, albo brakuje im umiejętności, albo wiedzy...

Jestem wielkim przeciwnikiem polecania chemii dla początkujących akwarystów, który bawią się na razie w akwarystykę i wygląda to bardziej na eksperymentowanie niż na profesjonalną hodowlę roślin i zwierząt.

Trybuch, zapoznaj się z podstawowymi informacji dotyczącymi procesów fotosyntezy zachodzących w roślinach. Zastanów się, czy podawanie chemii lub CO2 przy słabym oświetleniu ma sens, skoro rośliny i tak nie przerobią podawanych im związków pokarmowych...
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
TrybuchD
Posty: 20
Rejestracja: 02 lut 2013 20:51

Post autor: TrybuchD »

Basiu spokojnie naprawde nie ma co się denerwować narazie nic z chemi nie leje do akwarium, aa jeśli chodzi o te moje akwarium 112l too ile W-at minimum powinienem mieć tak aby roślinki miały odpowiednio dużo światła do dobrego wzrostu i aby podawanie CO2 było skuteczne?
Awatar użytkownika
Kubencki
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 9560
Rejestracja: 11 kwie 2007 7:45
Lokalizacja: Nowa Wieś Ujska

Post autor: Kubencki »

[quote/BARA] napisał:
Jestem z pokolenia, które nie lało bez sensu chemii do akwarium, a rośliny rosły mi zawsze.

Więc albo dzisiejsi akwaryści są tak słabi technicznie, że bez wspomagania chemicznego nie potrafią prowadzić normalnego zbiornika, albo brakuje im umiejętności, albo wiedzy...

Jestem wielkim przeciwnikiem polecania chemii dla początkujących akwarystów, który bawią się na razie w akwarystykę i wygląda to bardziej na eksperymentowanie niż na profesjonalną hodowlę roślin i zwierząt.

Trybuch, zapoznaj się z podstawowymi informacji dotyczącymi procesów fotosyntezy zachodzących w roślinach. Zastanów się, czy podawanie chemii lub CO2 przy słabym oświetleniu ma sens, skoro rośliny i tak nie przerobią podawanych im związków pokarmowych... [quote]



A w tym wszystkim zapominasz o tym że mieszkasz na drugim końcu Polski. Mam mówić co to oznacza?
Pozdrawiam!!!
Kuba.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

"A w tym wszystkim zapominasz o tym że mieszkasz na drugim końcu Polski. Mam mówić co to oznacza?"

Kuba, możesz mi wyjaśnić tę uwagę, bo nie rozumiem? Bardzo proszę.

Trybuch, rośliny do fotozyntezy potrzebują światła. Oczywiście, dadzą sobie radę w tym, co teraz masz, ale nie ma sensu zwiększanie podawania składników budulcowych bez poprawy oświetlenia. Szacuje się w przybliżeniu, że wielkość oświetlenia powinna wypadać około 0,5 W/litr, czyli przy 112l powinieneś dysponować światłem około 55W.

Powtórze raz jeszcze: jeżeli masz mniej, to nie znaczy, że rośliny nie będą rosły. Ale to też oznacza, że nie ma sensu podawać im więcej pokarmu niż będą w stanie przerobić.

Zastosowanie nawożenia korzeniowego, czyli w dno akwarium (w nie do wody) jest całkowicie wystarczające.

Dla przykładu: mam akwarium 128l, oświetlenie 2x18 + 14 W = 50W
Czyli mam nieco za mało, ale rośliny rosną mi doskonale bez potrzeby lania czegokolwiek do wody. Mam nurzańce, kryptokoryny, żabienice, mikrosurum, mchy i rzęsę. To nie są rośliny wymagające jakiś szczególnych warunków i u mnie sprawdzają się doskonale. Problemu z glonami nie mam, stosuję tylko substrat w podłożu i raz na rok pokruszone pałeczki Filtusa.

Rozumiem, że Kuba zaczął stosować potas i jest z tego zadowolony. Uważam jednak, że nie ma sensu polecanie takie rozwiązania, skoro podobny efekt można uzyskać stosując podstawowe metody prowadzenia akwarium.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Kubencki
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 9560
Rejestracja: 11 kwie 2007 7:45
Lokalizacja: Nowa Wieś Ujska

Post autor: Kubencki »

Basiu w naszych kranach leci inna woda. Nie mowie że w mojej wodzie brakuje potasu, ale najwidoczniej jego stosunek względem innych pierwiastków jest niewystarczający. Podaję potas mimo tego że mam oświetlenie w granicach 0.3W/l . Rezultaty są? są. Poziom fosforu spadł do odpowiedniego, glony znikają a rośliny rosną.
Pozdrawiam!!!
Kuba.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Ok, dziękuję za wyjaśnienie.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Kubencki
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 9560
Rejestracja: 11 kwie 2007 7:45
Lokalizacja: Nowa Wieś Ujska

Post autor: Kubencki »

Poza tym, potasu nie da się przedawkować. to kolejny jego plus.

Oczywiście mowa o normalnych dawkach...lanie 50/50 z wodą pewnie skończy się problemami.
Pozdrawiam!!!
Kuba.
ODPOWIEDZ