Ro ??

Dział dla majsterkowiczów

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Ad Dammam
Posty: 48
Rejestracja: 14 sty 2006 18:09
Lokalizacja: Warszawa

Ro ??

Post autor: Ad Dammam »

Czy da się zrobić Filtr Ro domowym sposobem??
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Pewnie i sie da, wszystko sie da...:) Ale filtry RO, to nie jest już zabawka, więc nie polecałbym chyba, skoro ich cena jest jaka jest. Odwrócona osmoza nie jest taka prosta do samodzielnej realizacji domowym sposobem, zatem bym osobiście nie polecał bawić się w wynalazcę i poprawiać laboratoria badawcze, kótre od około 20 lat sie tym zajmują.

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

Podstawowy zestaw RO kosztuje 200zł(mowie o najtanszych) wiec raczej sensu kombinowac nie ma co ale jesli lubisz sie bawic zawsze spróbowac mozesz.
Pozdrawiam
Przemek
Awatar użytkownika
Brian
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 954
Rejestracja: 27 gru 2005 19:30
Lokalizacja: Olkusz

Post autor: Brian »

Ja bym polecał kupić filtr odwróconej osmozy do kuchni. Ma on o wiele bardziej rozbudowana filtracje i naprawde daje rade. woda która ma ponad 30o twardości po wyjści z filtra ma 2-5o. Przy okazji kamień nie osadza się w czajniku woda ma świetny smak itd. jak dla mnie same zalety. Ale wracajac do pytania, lepiej zainwestować te 400 zł więcj dla niektórych to dużo dla niektórych mało, ale dzieki temu możesz wlewać wode z filtra do akwarium i przy podmianach dzięki czemu osiągniesz niewielką twardośćm, przy okazji rybki będą się dobrze czuły i Ty będziesz mógł sobie pić czystą wode prosto z kranu.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

No tak zgadza się, takie filtry jak najbardziej stosuje się w urządzeniach domowych jak kuchnia. Ake to tylko w akwa bedzie przy podmianach a nie podczas całej filtracji, ale może to dobry pomysł połączenia przyjemnego z pozytecznym. Jednakże filtry RO do akwa i kuchni nieco się różnią co do filtracji, więc zaleciłbym zestawienie wody do akwa z tym wychodzącym z filtra z kuchni.

Pozdrawiam
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
Ad Dammam
Posty: 48
Rejestracja: 14 sty 2006 18:09
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Ad Dammam »

hmmm..... może i masz rację muszę sie rozejżeć za tymmm wielkie dzięki!!
Awatar użytkownika
Brian
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 954
Rejestracja: 27 gru 2005 19:30
Lokalizacja: Olkusz

Post autor: Brian »

Z tego co zauwazyłem to filtry kuchenne od filtrków ro różnią się tylko tym że filtry kuchenne mają dodatkowo zbiornik na wodę i 3 pojemniki z cylindrycznymi filtrami 10 calowymi które możemy dobierać wedóg uznania w zależności od jakości wody wodociagowej.
Awatar użytkownika
Thom (AS)
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 758
Rejestracja: 09 lis 2004 16:08
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Thom (AS) »

Żeby zrobić filtr RO to podstwaową sprawą jest membrana, niewiem jakie ceny są ale myśle, że z 80 zł spokojnie :wink:
A jeszcze trzeba wykombinować jak ją zamontować :roll:
Już wiele razy mówiłem, że zrobić się da wszystko tylko nie zawsze to się będzie opłacać :wink:
Awatar użytkownika
Brian
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 954
Rejestracja: 27 gru 2005 19:30
Lokalizacja: Olkusz

Post autor: Brian »

Membrana na allegro minimum 150 zł. Do tego trzeba wymyślić jak woda mogła by przez nią przepływać bo tak sama z siebie to ona nie będzie zasysała wody.
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

I w tym rzecz, można przekombinować za dobrze i nic z tego może nie wyjśc poza wywaloną kaską. Zatem jak już mówiłem nie wiem czy opłacalne jest samegu skladanie tego ustrojstwa :)

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
porki38
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 774
Rejestracja: 27 maja 2005 13:46
Lokalizacja: Rawa Mazowiecka, Łódź

Post autor: porki38 »

Ja uważam, ze zrobienie sprawnego filtra RO to bardzo trudne zadanie. Poza tym jest ono nie opłacalne. Na aukcjach internetowych mozna kupic w miare tanio kupic filtr odwróconej osmozy. Poza tym do mniejszych zbiorników mozna korzystać równie dobrze np. z kationitu wodorowego :wink:
Pozdrawiam
90l-SA - sprzedam
ODPOWIEDZ