ospa !!!

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
złota rybka
Posty: 41
Rejestracja: 03 sty 2006 12:54
Lokalizacja: bydgoszcz

ospa !!!

Post autor: złota rybka »

dzisiaj zauwazylam na pletwach i na plecach jednej z welonek biale kropki ,takie minimalnej wielkosci, zadna z innych welonek tego nie ma,rybka zachowuje sie normalnie,zero innych objawowo typowych dla ospy typu ocieranie sie itp bo tą chorobe wlasnie podejrzewam, Czy to moze byc ospa???? Jakie leczenie zastosowac ,mozecie mi dokladnie napisac co i jak i czy jezeli nie mam pewnosci ze to ta choroba to moge i tak przeprowadzic leczenie? Pozdrawiam

chcialam jeszcze dodac ze jest to odmiana wielobrawna, w ciapki ciemne i jasne, typu bodajze Floris (nie pamietam dokladnie nazwy) i trudno jest cokolwiek zauwazyc na jej ciele i nie wiem czy to nie czasami taka juz uroda tej rybki w trakcie dorastania;/
akwa - 112 l , same welony ( teleskop Moora, calico, lwia główka albinos, złota rybka)
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Wygląda na ospę, ale mam nadzieje da się to szybko wyleczyć, moje rybki też miały zastosowałem ichtiosan i po kilku dniach OK, możesz też jeszcze podnieśc temperatyurę wody o 1-2 stopnie i powinno pomóc i obserwuj rybki czy znika czy też nie.

Pozdrowienia

PS. Szkoda ze nie masz tego zdjeć, ale obstawiajmy ze to jest to, a kuracja nie zaszkodzi. Bo można tez go podawać zapobiegawczo, więc nawet jak nie to (a raczej jednak ospa) nie bedzie klopotu.
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Karola
Zaawansowany akwarysta
Posty: 617
Rejestracja: 25 paź 2005 13:12
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Karola »

Jeśli to jest ospa (nie jestem fachowcem ale dla mnie to tak wygląda ) to jest to choroba uleczalna. Powinnaś zastosować kąpiel w ichtiosanie lub w MFC, zwiekszyć temperaturę wody i zwiększyć napowietrzanie. Pewnie dobrze by było odizolować chora rybkę ale to czasem jest trudne.
A nawet jeśli to nie ta choroba to rybce raczej się nic nie stanie, ja ten środek aplikuję mojej bocji przy zmianie wody gdy wydaje mi się zbyt zimna (profilaktycznie).

Pozdrowienia
Per aspera ad astra

Obrazek
atusia
Pomocnik
Posty: 243
Rejestracja: 12 maja 2005 10:53
Lokalizacja: Bytom

Post autor: atusia »

Karola pisze:Pewnie dobrze by było odizolować chora rybkę ale to czasem jest trudne.
Jeśli jest to ospa...to rybek nie odławia się do izolatki tylko wszystkie rybki leczy sie w akwarium ogólnym.
Pozdrawiam Beata
Obrazek

240l-paletki
Awatar użytkownika
złota rybka
Posty: 41
Rejestracja: 03 sty 2006 12:54
Lokalizacja: bydgoszcz

Post autor: złota rybka »

dziekuje, w takim razie zapobiegawczo zastosuje ichtiosan badz fmc i zobacze czy choróbsko ustepuje. Mam nadzieje ze inne rybki sie nie zaraza i ze ten preparat nie wplynie na nie zle ,ale jezeli mozna go stosowac bez obaw to wszystko powinno byc ok
Pozdrawiam
akwa - 112 l , same welony ( teleskop Moora, calico, lwia główka albinos, złota rybka)
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

A czy ta wysypka tez czasem nie wystapiła na skrzelach bo jesli tak to moze byc wysypka tarliskowa czyli owa welonka okazałaby sie wtedy panem welonkiem :lol: Ale oczywscie zapobiegawczo wlej ichtiosan do głownego zbiornika i powatrzaj kuracje co 3 dni przez 2 tygodnie.
Pozdrawiam
Przemek
Awatar użytkownika
złota rybka
Posty: 41
Rejestracja: 03 sty 2006 12:54
Lokalizacja: bydgoszcz

Post autor: złota rybka »

niestety nie , wysypka jest tylko troszke na ciele, a najwiecej na pletwach. Mam preparat odkazajacy i zabijajacy kulorzeska i inne pasozyty dla zimnolubnych rybek,dzieki czemu nie musze podwyzszac temperatury ( podobno) ;] Jezeli to nie pomoze to czeka mnie grzalka i Mfc badz ichtiosan, po nastepnej podmianie wody.
Pozdrawiam
akwa - 112 l , same welony ( teleskop Moora, calico, lwia główka albinos, złota rybka)
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Ja tam radzę nie czekaj dawaj ichtiosan od razu, jak tu pisalismy wszyscy nie zaszkodzi a jesli to jest to na pewno pomoże. Podwyższenie temperatury, gdy nie bedzie zmian, ale jak to ospa to gwarantuje 2-3 dni i bedzie lepiej po samym ichtiosanie.

Pozdrawiam
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
złota rybka
Posty: 41
Rejestracja: 03 sty 2006 12:54
Lokalizacja: bydgoszcz

Post autor: złota rybka »

a jezeli zastosowalam juz ten srodek i nie pomoze to po jakim czasie moge zastosowac ichtiosan ewentualnie MFC ?? podmiane robie za 4 dni ,moge po podmianie ? czy to nie za duzo tych srodkow bedzie dla rybek?
akwa - 112 l , same welony ( teleskop Moora, calico, lwia główka albinos, złota rybka)
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

generalnie po podmianie możesz ale zdradz mi jeszcze nazwe tego specyfiku, to powiem Ci dokladniej :D
Pozdrawiam
Przemek
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Hmmmm nie wiem, ale ichtiosan w moim przypadku dzialal natychmiastowo. Było widac z dnia na dzień poprawę u rybek, nie wiem jak to bedzie działało w połaczeniu, ale chyba nie powinno zaszkodzić. Wieć mysle dawaj ichtiosan :)

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
złota rybka
Posty: 41
Rejestracja: 03 sty 2006 12:54
Lokalizacja: bydgoszcz

Post autor: złota rybka »

to jest preparat typowo dla zimnolubnych - Tetra Medica - Gold Oomed. Poza tym mam MFC, ale polecano mi ten Gold - bo podobno jest typowo przystosowany dla złotych rybek :]
akwa - 112 l , same welony ( teleskop Moora, calico, lwia główka albinos, złota rybka)
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

hmm jest to srodek dosc dobry jednak ichtiosan jest lepszy ma po prostu dokładniejsze spectrum działania ze tak powiem.Wiec radze z wprowadzaniem ichtiosanu poczekac do podmiany chyba ze nie bedzie widac poprawy wtedy wczesniej zrobic podmaine i podac ichtiosan.
Pozdrawiam
Przemek
Awatar użytkownika
złota rybka
Posty: 41
Rejestracja: 03 sty 2006 12:54
Lokalizacja: bydgoszcz

Post autor: złota rybka »

Podmiane mam za 3-4 dni ,wiec jak nie bedzie poprawy to daje ichtiosan i tyle :] Narazie jedna rybcia ma objawy ,reszta trzyma sie dzielnie ,wiec mysle ze przebrniemy przez to razem :]
Dziekuje i zycze milej nocy :)
Pozdrawiam
akwa - 112 l , same welony ( teleskop Moora, calico, lwia główka albinos, złota rybka)
Awatar użytkownika
złota rybka
Posty: 41
Rejestracja: 03 sty 2006 12:54
Lokalizacja: bydgoszcz

Post autor: złota rybka »

teraz to juz mi rece opadły, po zastosowaniu tego srodka na ospe polepszyło sie , plamki zaczynaja schodzic i jest ich jakby mniej ,ale dzisiaj zauwazylam ze ta chora rybka zaczela najpierw plywac bokiem (zachwiania równowagi) a po krotkim czasie plywa do gory brzuchem, przy czym to nie jest takie swobodne plywanie -tak jakby byla chora,tylko co chwile sie przewraca i stara plywac normalnie albo bokiem i nadrabia płetwami, bo jest to widac dla niej nieprzyjemne, Jest zywa i nie apatyczna ,wiec nie wiem co to teraz moze byc ;/ Cos z pecherzem pławnym czy przejedzenie czy co?? Help bo juz nie wiem jak jej pomóc
Pozdrawiam
akwa - 112 l , same welony ( teleskop Moora, calico, lwia główka albinos, złota rybka)
ODPOWIEDZ