oczlik (cyklop)

Co jedzą nasi podopieczni w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
katka8584
Posty: 39
Rejestracja: 06 lis 2013 20:43
Lokalizacja: Irlandia

oczlik (cyklop)

Post autor: katka8584 »

Witam.Kupiłam mrożonego oczlika.Nie wiedziałam jednak ,że jest to takie drobne.Mam drobne siteczko ale i tak część podczas płukania na pewno wypływa.Moje rybki w 120 litrach to neonki czerwone,czarne ,kiryski panda i danio (mam tylko 3 ,wiem,że nie nadają się do tej obsady ale nie mam narazie co z nimi począć).
Podawany oczlik rozlewa się po całym akwa i nie wiem czy nie jest zbyt drobny dla tych ryb?Neonki czerwone coś tam wyłapują,czarne w ogóle,danio też nie a kiryski wydaje mi się,że wyjadają go z dna ale nie jestem pewna.
Jaki jest inny najlepszy mrożony pokarm dla moich rybek i większy bo ten cyklop jest naprawnę mikroskopijny.Ochotkę dawałam kiedyś ale wyczytałam,że nie jest zdrowa.
Artemia ,dafnia jest większa od cyklopa?
Z góry dziękuje za odpowiedź.
Awatar użytkownika
MarcinX
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 4562
Rejestracja: 28 lis 2005 22:23
Lokalizacja: Homburg / Grudziadz

Post autor: MarcinX »

Wlasnie...
Mrozona dafnia, artemia(dorosla) i larwy komara sa idealnym pokarmem. Wygladaja podobnie do ochotki, sa ale czarne i nieco mniejsze.
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
fiebik
Akwarysta
Posty: 1032
Rejestracja: 25 paź 2009 21:11
Lokalizacja: iława

Post autor: fiebik »

marcinx wspomniał o larwach komara, u nas np. (nie wiedzieć dlaczego) bardzo trudno dostępne w sklepach, ale za to można dostać larwę wodzienia, (popularna "szklarka") bardzo podobny do komara owad i fajne larwy, należą raczej do lekkich pokarmów, nie otłuszczają ryb i są dobrym uzupełnieniem diety rybek.
Ryby wód krajowych - okonie (esej)
Zapraszam do lektury ;)

"Gdy twoim jedynym narzędziem jest młotek, wszystko zaczyna ci przypominać gwoździe."
Autor: Abraham Maslow
katka8584
Posty: 39
Rejestracja: 06 lis 2013 20:43
Lokalizacja: Irlandia

Post autor: katka8584 »

Kupiłam w Irlandii mrożonkę white mosquito larvae to jest chyba właśnie ten wodzień tak?
Rybkom bardzo smakowało i ta wielkość larw jest odpowiednia,oczlik zbyt drobny według mnie.
Awatar użytkownika
fiebik
Akwarysta
Posty: 1032
Rejestracja: 25 paź 2009 21:11
Lokalizacja: iława

Post autor: fiebik »

katka8584 pisze:white mosquito larvae
białe larwy komara, to minimalnie jeszcze inna bajka, inna rodzina muchówek, ale nie ma co się zbytnio zagłębiać w niuanse systematyki, ważne jest, że to też bardzo dobra alternatywa pokarmowa.

oczywiście należy pamiętać, że nie może to być jedyny rodzaj pokarmu jaki podajesz rybkom, ale to już sprawa oczywista... ;)
Ryby wód krajowych - okonie (esej)
Zapraszam do lektury ;)

"Gdy twoim jedynym narzędziem jest młotek, wszystko zaczyna ci przypominać gwoździe."
Autor: Abraham Maslow
katka8584
Posty: 39
Rejestracja: 06 lis 2013 20:43
Lokalizacja: Irlandia

Post autor: katka8584 »

Oczywiście,że oczywista :wink:
Oprócz tego podaje ròżne pokarmy w płatkach,tabletki itd.
Co do oczlika jakiś patent na podawanie go?Najlepiej ,najwygodniej by było wrzucić całą tabletkę zamrożoną,ale myślę,że to niezdrowo bo raz że zimny,dwa,że nieprzepłukany.
Jak te mikrusy przepłukać jeżeli na najdrobniejszym sitku jakie znalazłam część i tam spływa do zlewu? :roll:
Awatar użytkownika
fiebik
Akwarysta
Posty: 1032
Rejestracja: 25 paź 2009 21:11
Lokalizacja: iława

Post autor: fiebik »

katka8584 pisze:Jak te mikrusy przepłukać jeżeli na najdrobniejszym sitku jakie znalazłam część i tam spływa do zlewu?
tak, to może być problem....
mnie na szczęście on nie dotyczy - moje okonie bez problemu łykają zamarznięte kostki w całości ;)

ale tak sobie pomyślałem, że w takiej sytuacji poeksperymentował bym z jakąś pieluchą, albo starą pończochą odpowiednio umieszczoną na sitku... :roll:
Ryby wód krajowych - okonie (esej)
Zapraszam do lektury ;)

"Gdy twoim jedynym narzędziem jest młotek, wszystko zaczyna ci przypominać gwoździe."
Autor: Abraham Maslow
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Płukanie rozmrożonego oczlika - mój patent:

- wrzucam kostkę do małego naczynia wypełnionego zimną wodą i czekam, aż się oczlik rozmrozi
- mieszam go delikatnie i czekam aż opadnie na dno
- wylewam wodę jak najwięcej mogę bez utraty oczlika i zalewam go nową, czystą wodą
- ponownie wylewam wodę uważając na zebranego na dnie oczlika
- powtarzam manerw z dolaniem nowej wody i jej odlaniem
- podaję oczlika z resztką "drugiej" wody do akwarium
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
katka8584
Posty: 39
Rejestracja: 06 lis 2013 20:43
Lokalizacja: Irlandia

Post autor: katka8584 »

Dzięki za pomoc:)
Awatar użytkownika
MarcinX
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 4562
Rejestracja: 28 lis 2005 22:23
Lokalizacja: Homburg / Grudziadz

Post autor: MarcinX »

Sitko do artemii...
http://reefshop.pl/eshoper/pl/p/Hobby-A ... sitko/2706
Koszt 12zl.
Pozdrawiam!
katka8584
Posty: 39
Rejestracja: 06 lis 2013 20:43
Lokalizacja: Irlandia

Post autor: katka8584 »

Ooo fajnie,spróbuje takie znaleźć u mnie.Dzięki :)
ODPOWIEDZ