Akwarium Stolik DIY

Dział dla majsterkowiczów

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
rafalt
Posty: 3
Rejestracja: 11 sty 2014 10:07

Akwarium Stolik DIY

Post autor: rafalt »

Witam,

Jest to mój pierwszy post, więc jeśli coś to proszę o wyrozumiałość.

Chciałbym rodzicom w prezencie zbudować akwarium - stolik do salonu.
Nie sprawia mi problemów praca w drewnie, gorzej jest z kwestią akwarystyczną o której wiem nie za dużo ;)

Plan jest taki - całkowita wysokość stolika 80cm
wymiary blatu - 130x130 szkło

pod blatem między czterema nogami rozstawionymi w odległości ~80cm znajdowało by się akwarium z kwadratową podstawą.

całość opierała by się o drewnianą ramę

Dno akwarium byłoby uniesione nad podłogę minimalnie o 10 cm, blat stołu byłby minimalnie 20 cm nad górą akwarium, z możliwością demontażu blatu w celu swobodnego dostępu.

wymiary akwarium - podstawa 80x80, boki - 80x50 = 320L

Nie zamierzam ingerować w zawartość tego akwarium, prezentem ma być samo akwarium, bez ryb.

Problem jaki mam to fakt filtracji i napowietrzenia wody - ile miejsca przeznaczyć na urządzenia zewnętrzne?

Na co zwracać uwagę?
O czym nie pomyślałem?
Co pomyślałem źle?

Będę wdzięczny za wszelkie rady.

Pozdrawiam, RT.
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Cześć,

pomysł masz bardzo ciekawy, ale może być trudny do realizacji.
W 320 litrach nie obejdzie się bez filtra zewnętrznego, nie wiem czy będziesz miał miejsce by obok akwarium-stolika stał filtr wielkości średniego wiadra. Do tego nad akwarium musi być oświetlenie, trzeba będzie zmieścić z 5-7 świetlówek (razem ze 100W, najlepiej 150W).
Poza tym pamiętaj, że taki mebel będzie bardzo ciężki (z 400kg) i praktycznie nieprzesuwalny.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
rafalt
Posty: 3
Rejestracja: 11 sty 2014 10:07

Post autor: rafalt »

tak zdaje sobie sprawę z ciężaru - praktycznie w granicach 500kg,

Oświetlenie ledowe, wykonam samemu, montowane w drewnie, możliwe, że chłodzone małą pompką wodą z akwarium.

Właśnie problem mam z filtrem, muszę go wkomponować kosztem wysokości lub kształtu podstawy, co do akwarystyki, tak jak napisałem nie mam o tym pojęcia, dlatego właśnie szukam pomocy:)

Jakie są filtry odpowiednie do takiego litrażu? Czy znajdę taki który zmieści mi się pod spodem? (mogę zmienić wymiary)

Na ramę mam przeznaczone słupki dębowe 8x8cm, wyfrezuje w nich 4x4cm (1/4) w tym miejscu będzie samo akwarium - podparte jeszcze takimi samymi profilami drewnianymi od spodu.
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Oświetlenie LED... jeśli nie będzie tam roślin to OK. Dla roślin ciągle jeszcze najlepsze są świetlówki.

Najłatwiej będzie chyba zamocować filtr hamburski. Jest to duża gąbka zamocowana na jednej ze ścian akwarium, za nią jest pompa turbinowa.
podparte jeszcze takimi samymi profilami drewnianymi od spodu
Najlepiej gdyby akwarium stało na płaskiej, równej powierzchni, między szkło a drewno trzeba jeszcze dać płytę miękkiego styropianu by usunąć ewentualne nierówności.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
rafalt
Posty: 3
Rejestracja: 11 sty 2014 10:07

Post autor: rafalt »

chemik4 pisze: Najlepiej gdyby akwarium stało na płaskiej, równej powierzchni, między szkło a drewno trzeba jeszcze dać płytę miękkiego styropianu by usunąć ewentualne nierówności.
Ponieważ głównymi podporami byłyby 4 nogi - pomiędzy nimi byłyby podpory poprzeczne drewniane raczej wolałbym zastosować - czysto ze względów estetycznych filc - mógłbym to wykonać w taki sposób żeby był niewidoczny, styropian raczej ciężko by mi było ukryć.

Pytanie jakie mi się nasuwa to jaka gruba musi być dolna szyba, podparcie będzie jedynie po jej obwodzie a nie może to być konstrukcja zawodna, rozlanie takiej ilości wody nie jest raczej niczym ciekawym ;)

Czy na spodnią część lepiej zastosować szybę tradycyjną czy może zbrojoną folią, np 5mm - folia - 5mm? Jak by nie było jest to najbardziej obciążona część.

Co do oświetlenia LED, jeśli dać odpowiednią kombinację kolorów włączając diody deep red, red i blue - nie powinno być problemów z roślinnością. Ledy w takich dużych drewnianych elementach łatwo byłoby upchnąć i chłodzenie ich też nie powinno być trudne.
chemik4 pisze: ...zamocować filtr hamburski...
Taki filtr wydaje się być idealny, jedynie muszę poszukać jaki duży należy zrobić na ten litraż, najlepiej jak by udało się go zmieścić w rogu.
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Ogólnie szkło musiało by mieć 8mm grubości, ale nie wiem czy szyba dna wytrzyma podparta tylko po obwodzie. Robisz takie coś na własne ryzyko.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 141
Rejestracja: 26 lis 2007 19:27
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Sir_Yaro »

chemik4 pisze:Oświetlenie LED... jeśli nie będzie tam roślin to OK. Dla roślin ciągle jeszcze najlepsze są świetlówki.
Chemik.... Dlaczego z uporem maniaka podajesz informacje które dawno nie są prawdziwe. A przynajmniej bardzo nie precyzyjne.
Roslin w baniaku nie da się praktycznie hodować jesli będzie sie oświetlało samymi ledami białymi. natomiast jesli do białych doda się odpowiednio dużo czerwonych i niebieskich (w stosunku 3C:1N) rośliny rosną jak głupie.

Przy 2 testowych baniakach w tych gdzie sa same białe ledy liscie roslinki maja powierzchnię 0.5-1cm² i przez pół roku ledwo urusły. Przy oświetleniu 4+4+2 (białe, czerwone,niebieskie) muszę wycinać non-stop nowe pędy bo wychodzą po za akwarium, a liście mają od 4-9cm².

Znajomy ma typowe roślinne, same ledy i musiał skręcić oświetlenie ~50% bo nie miał czasu na ciągłe "sianokosy".


p.s. oczywiscie pisze o ledach które świecą w ww kolorach, a nie chińskie, białe odchodek które jest kolorowane przez czerwoną czy niebieską "szybkę"...
900l, były:375l, 375l
Obsada: Copadichromis borleyi kadango 1+3, Astatotilapia calliptera 2+5, 5xCyrtocara moorii, 5x Labidochromis Caeruleus, 6xAulonocara, 24x Protomelas taeniolatus Boadzulu Red.
W planach Synodontis lucipinnis, Pundamilia nyererei
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

@Sir_Yaro
tylko po co się z tym męczyć jeśli mamy gotowe i proste rozwiązanie (świetlówki)? LEDy w kosztach prądu się nie zwrócą a koszt konstrukcji będzie większy niż typowych świetlówek.

Wg. mnie ta technologia jeszcze nie jest odpowiednia do akwariów - a bardzo bym chciał by była.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 141
Rejestracja: 26 lis 2007 19:27
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Sir_Yaro »

Wrong again :P

Ledy zwracają się w przedziale 2-5 lat (obrazek na jest na starych wartościach obecnie ledy i drivery staniały z 20-30% w stosunku do cen z wykresu).
Obrazek

http://oswietlenie.czarniak.org/

W domu mam już tylko 2 pomieszczenia które nie są jeszcze oświetlone ledami. Wszystkie akwaria to ledy. Wierz mi - czuję wyraźną różnicę w portfelu. Na początku na minus (bo trzeba zainwestowac), a potem na plus bo lata miną nim cokolwiek będe musiał przy tym robić.
900l, były:375l, 375l
Obsada: Copadichromis borleyi kadango 1+3, Astatotilapia calliptera 2+5, 5xCyrtocara moorii, 5x Labidochromis Caeruleus, 6xAulonocara, 24x Protomelas taeniolatus Boadzulu Red.
W planach Synodontis lucipinnis, Pundamilia nyererei
ODPOWIEDZ