Dziwne zmętnienie wody od CO2

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Max
Pomocnik
Posty: 372
Rejestracja: 15 lut 2005 21:08
Lokalizacja: Bielsko Biała

Dziwne zmętnienie wody od CO2

Post autor: Max »

Dozując do akwarium CO2 z domowej bimbrowni po pewnym czasie woda zaczyna lekko mętnieć i nie wiem dlaczego.
Mętnienie następuje, po 2 dnich od rozpoczęcia dozowania. A po jakim czasie znika jeszcze nie wiem.
Mieliście takie przypadki?
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
porki38
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 774
Rejestracja: 27 maja 2005 13:46
Lokalizacja: Rawa Mazowiecka, Łódź

Post autor: porki38 »

Ja osobiście się z tym nie spotkałem.
A jakiego sposobu dyfuzji ze tak powiem używsz :?:
Pozdrawiam
90l-SA - sprzedam
Karola
Zaawansowany akwarysta
Posty: 617
Rejestracja: 25 paź 2005 13:12
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Karola »

Moim zdaniem taka sytuacja może zajść, gdy masz zbyt dużą ilośc wapnia w swojej wodzie. Wtedy wydzielający się gaz CO2 powoduje zmętnienie wody wapiennej co jest spowodowane powstaniem trudno rozpuszczalnego osadu CaCO3. Myślę że taka właśnie sytuacja jest u Ciebie. Zatem zbadaj zawartośc wapnia w wodzie, jeśli za dużo niestety trzeba go zbić.

Pozdrowienia

PS. Poziom wapnia w akwa słodkowodnym na poziomie 350-500 ppm.
Per aspera ad astra

Obrazek
Awatar użytkownika
Max
Pomocnik
Posty: 372
Rejestracja: 15 lut 2005 21:08
Lokalizacja: Bielsko Biała

Post autor: Max »

A jakiego sposobu dyfuzji ze tak powiem używsz
Dozuje z dzwonu zrobionego z butelko plastikowej.

W akwa mam wodę górską o pH od 5,5 do 6,0
A z tego, co wiem nie mam żadnych skał wapiennych w okolicy.
Obrazek
Obrazek
Karola
Zaawansowany akwarysta
Posty: 617
Rejestracja: 25 paź 2005 13:12
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Karola »

Zawartość wapnia co prawda jest większa w otoczeniu skałek wapiennych gdybyś takowe miał oraz akwarium morskim, ale to wcale nie wyklucza za dużego stężenia wapnia. Zbadaj jeszcze ogólną twardośc wody, a to Ci da obraz poziomu wapnia. Ja mimo wszystko przystaję na nadmiar Ca w wodzie stąd zmętnienie od CO2.

Pozdrowienia
Per aspera ad astra

Obrazek
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Nie wydaje mi się, aby dyfuzor miał coś wspólnego z mętnieniem wody. Podaje on tylko i wyłacznie CO2, a jeśłi jest zły to po prostu CO2 ucieka i tyle. Wiec skłaniam na inną przyczynę.

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Karola
Zaawansowany akwarysta
Posty: 617
Rejestracja: 25 paź 2005 13:12
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Karola »

W akwa mam wodę górską o pH od 5,5 do 6,0
A z tego, co wiem nie mam żadnych skał wapiennych w okolicy.
No i doczytałam o wodzie górskiej, bardzo duże stężenie węglanów wapnia, zatem jak myślałam ;)

Pozdrowienia
Per aspera ad astra

Obrazek
Awatar użytkownika
porki38
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 774
Rejestracja: 27 maja 2005 13:46
Lokalizacja: Rawa Mazowiecka, Łódź

Post autor: porki38 »

Mireks pisze:Nie wydaje mi się, aby dyfuzor miał coś wspólnego z mętnieniem wody. Podaje on tylko i wyłacznie CO2, a jeśłi jest zły to po prostu CO2 ucieka i tyle. Wiec skłaniam na inną przyczynę.
Pozdrowienia
A mnie sie wydaje, ąe w tym przypadku ma ogromne znaczenie,ale o tym za chwile.

Max najlepiej jakbyś podał jaka masz twardzość węglanową przed jak i po dozowaniu CO2.

W wodzie twardej bowiem zawierającej dużo wapnia, musi także znajdować się odpowiednio dużo CO2, aby wapń utrzymywać w w postaci rozpuszczalnego wodorowęglanu. Wynika z tego, ze im więcej wpnia w wdozie tym więcej potrzeba CO2. Jeśli do wody dostaje sie zbyt mało CO2 to węglan wapnia będzie wytrącał i to pewnie on powoduje to zmętnienie wody (ponieważ jest słabo rozpuszczalny w wodzie)

MaxJesli zacząłes dodawać CO2 do wody to dobrze. Lecz wg mnie po pewnym czasie (jak mówisz po 2 dniach) rośliny zużyły ten CO2 a bimbrownia wtedy dostarczała mniej tego gazu. W moim przekonaniu trzeba po prostu zwiększyć ilośc dodawanego CO2. A tu masz wzór który o tym świadczy:

CaCO3 + H2O + CO2 :arrow: Ca(HCO3)2

CaCO3-węglan wapnia (słabo rozpuszczalny w wodzie)
H2O-nasza woda akwariowa
CO2- potrzebny gaz tak upragniony przez wielu akwarystów
Ca(HCO3)2- dobrze rozpuszczalny w wodzie wowdowęglan wapnia

I tu wazny jest ten nieszczęsny dyfuzor. Może masz słabo wydajny dyfuzor :?: A może juz nadszedł czas aby zatrudnić drugą bimbrownię :?: a może CO2 z butli

Mam nadzieję że choć trochę pomogłem.
Pozdrawiam
90l-SA - sprzedam
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

No tak czy tak...dowodzi to istnienie za duzej ilości składowych wapnia w wodzie i kółko się zamyka, czyli wapń i tyle. Jak juz było pisane test na Ca albo zbadanie twardości ogólnej w celu okreslenia poziomu wapnia w wodzie.

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
porki38
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 774
Rejestracja: 27 maja 2005 13:46
Lokalizacja: Rawa Mazowiecka, Łódź

Post autor: porki38 »

No nie tak dokładnie to samo było pisane:
Karola pisze:Moim zdaniem taka sytuacja może zajść, gdy masz zbyt dużą ilośc wapnia w swojej wodzie. Wtedy wydzielający się gaz CO2 powoduje zmętnienie wody wapiennej co jest spowodowane powstaniem trudno rozpuszczalnego osadu CaCO3. Myślę że taka właśnie sytuacja jest u Ciebie. Zatem zbadaj zawartośc wapnia w wodzie, jeśli za dużo niestety trzeba go zbić.
.
Karola pisała, że CO2 powoduje zmętnienie wody a jest odwrotnie. Właśnie CO2 usuwa węglan wapnia :wink:
Pozdrawiam
90l-SA - sprzedam
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Moze, ok...ale sprawa jest prosta za duzo wapnia w wodzie:)

Pozdro

PS. Pomyslałem troche o tym co pisałeś kropi hmmm z tym rozpadem, ok wzór ok, ale....chyba to nie zajdzie w akwa i nie zalezy od ilości CO2.
Te reakcję co napisałes na rozpad nierozpuszcalnego weglanu wapnia CaCO3+CO2+H20 > Ca(HCO3)2 a ten ostatni produkt rozpuszczalny i wzór się zgadza, ale jest to możliwe wyłacznie moim zdaniem w znacznie podwyższonej temperaturze, a nie takiej jak w akwa. Zreszta taki proces to dekarbonizacja termiczna. Więc ja chyba nadal się skłaniam, że to nie od dyfuzora :):):)

Pozdrowienia

PS1. Hihi i znalazłem....dekarbonizacja powyżej 750°C :), wiec nie w wodzie.

PS2. Hihi...ale mysle i mysle, hmmm to co pisalem to moze w drugą strone, wiec...moze jednak masz kropi racej :) Ale tak czy siak...chodzi o Ca ! :)
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
Max
Pomocnik
Posty: 372
Rejestracja: 15 lut 2005 21:08
Lokalizacja: Bielsko Biała

Post autor: Max »

Lecz wg mnie po pewnym czasie (jak mówisz po 2 dniach) rośliny zużyły ten CO2 a bimbrownia wtedy dostarczała mniej tego gazu. W moim przekonaniu trzeba po prostu zwiększyć ilośc dodawanego CO2.
CO2 z bimbrowni podawane jest cały czas, wiec nie można stwierdzić, że rośliny zużyły gaz albo jest go za mało.

Jeszcze raz napisze. Zmętnienie pojawia się po ok. 2 dniach o rozpoczęcia podawania CO2 i znika po takim samym czasie.

Ale nie ma co zawracać sobie tyłka takimi sprawiam, zmętnienie jest bardzo słabe i nie przeszkadza jak do tej pory, chyba ze ktoś jest zwolennikiem krystalicznej wody.

Chciałem tylko spytać,c zy takie zjawisko jest powszechne.
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Max
Pomocnik
Posty: 372
Rejestracja: 15 lut 2005 21:08
Lokalizacja: Bielsko Biała

Post autor: Max »

Dziwna sprawa z tym zmętnieniem wody:/
Minęło 3 dni i woda powróciła do krystaliczności.
Nie wiem, czym to jest spowodowane, mimo że bimbrownia działa pełną parą.
Ale na 100% było to spowodowane podłączaniem CO2, dlatego ze objawy pojawiały się po podłączeniu nowej butli do dyfuzora.
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
porki38
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 774
Rejestracja: 27 maja 2005 13:46
Lokalizacja: Rawa Mazowiecka, Łódź

Post autor: porki38 »

Mireks pisze: PS. Pomyslałem troche o tym co pisałeś kropi hmmm z tym rozpadem, ok wzór ok, ale....chyba to nie zajdzie w akwa i nie zalezy od ilości CO2.
Te reakcję co napisałes na rozpad nierozpuszcalnego weglanu wapnia CaCO3+CO2+H20 > Ca(HCO3)2 a ten ostatni produkt rozpuszczalny i wzór się zgadza, ale jest to możliwe wyłacznie moim zdaniem w znacznie podwyższonej temperaturze, a nie takiej jak w akwa. Zreszta taki proces to dekarbonizacja termiczna. Więc ja chyba nadal się skłaniam, że to nie od dyfuzora :):):)

Pozdrowienia

PS1. Hihi i znalazłem....dekarbonizacja powyżej 750°C :), wiec nie w wodzie.

PS2. Hihi...ale mysle i mysle, hmmm to co pisalem to moze w drugą strone, wiec...moze jednak masz kropi racej :) Ale tak czy siak...chodzi o Ca ! :)
Hehe na wstępie to mówiłeś do mnie czy do kropiego (również uzytkownika tego forum). Jak do mnie to mój nick to porki38, miło mi :D

A co do tej reakcji to tak mnie uczyli w szkole i nadal sądze ze jest to zależne od CO2. Żeby nie było to Karola w innym temacie podała link do fajnej stronki o twardości węglanowej: http://www.pmp.p-net.pl/twardosc_weglanowa.htm
To chyba wyjasni sprawe. :wink:

Pozdrawiam ciepło, bo zimno jest na dworze :lol:
90l-SA - sprzedam
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Zgadza się, porki38, porki38, porki38 i sorka, bo widać myślami byłem przy tym o czym pisalismy, wiesz takie naukowe roztargnienie :)
Zgadza się, pewnie jesteś bliższy chemii niż ja obecnie dziś choć mam z nią też do czynienia sporo, ale trochę inaczej :).
Wzór ok, CO2 rozkłada co ma rozkładać, jednakże pozostaje pytanie skąd w akwa CaCO3 w nadmiarze, a może inaczej skad powstaje, a ja wiem skąd :) Po prostu za dużo jonów Ca+ w wodzie i potem sie dzieje co sie nie powinno dziać, jak chcesz szczegóły, nie będziemy tu smęcić akwarystom o akademickich rozmowach podeślę Ci co nieco na PW, i jeszcze mam coś zaległego ale pamietam :)

Pozdrawiam serdecznie, słuszna uwaga i dobry traf :)
Mireks
200l - profil
____________________________________________
ODPOWIEDZ