Zbrojnik niebieski

Rozmnażanie ryb w akwarium, czyli jak dochować się potomstwa

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
FishboneR
Posty: 36
Rejestracja: 17 sty 2006 17:27
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: FishboneR »

O.K. dzięki. Myślałem że nic nie trzeba wiercić i że keidyś były inne rurki . :) :) aha jaki żwir jest dobry dla glonojadów [kolor i wielkość]??
Nie umieszczamy reklam bez zgody administracji.
Awatar użytkownika
Spic_14
Posty: 17
Rejestracja: 08 sty 2006 12:04
Lokalizacja: Strzyżów

Post autor: Spic_14 »

czesc mam do was pytanie o zbrojnikach
miałem kiedyś parke glonojadów, co chwila była ikra, wyhodowalem ją za każdym razem, później padła samica z którą od początku była ikra. Kupiłem nową od kumpla (podobną dużą) i ikry nie ma już z rok.Samica ta miała już ikre u mojego kumpla ale jemu padł samiec więc mi ją dał.

Czy samcowi nie odpowiada samica czy co??


o jeszcze jedno zauważyłem że teraz samiec siedzi w kokosie i macha płetwami na okrągło (tak było jak była tamta samica przed każdym zkładaniem ikry)

Glonojady mają jakieś okresy w których się trą??

ZMIEŃ OPCJA PRAWY GÓRNY TWOJEGO POSTA......Saddamek
Awatar użytkownika
FishboneR
Posty: 36
Rejestracja: 17 sty 2006 17:27
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: FishboneR »

mi się wydaje że może mu nie odpowiadać. Ja iałem kidyś gupika (samca) który intresował się tylko jedną samicą spośród 5.
Powiem za Owla :) używaj opcji zmień jeśli chcesz coś dopisać.
Nie umieszczamy reklam bez zgody administracji.
Awatar użytkownika
Saddamek
Administrator
Administrator
Posty: 1203
Rejestracja: 02 wrz 2004 21:10
Lokalizacja: Padwa Północy

Post autor: Saddamek »

Spic_14 Możliwe że samiec niezaakceptował nowej samiczki ;] sam to przerabiałem, moje zbrojniki też niedługo będą przystąpią do tarła, włożyłem im 2 kokosy, jeden z 1 otwer a drugi z dwoma otworami - zainteresowane są jedynie tym z dwoma oworami wiąże się to z poczuciem bezpieczeństwa ?
IMHO rurki PCV to jedynie alternatywa dla kokosa, sprawdzają się w równym stopniu, zależy w dużej mierze od pary oraz od danego akwarium (zaciemnienie - lubią gdy ta rurka bądź kokos są blisko gęstych zarośli, inne ryby, otoczenie akwarium - nasze zachowanie), sąsiadowi zbrojniki mnożą w ......... glinianej doniczce :lol: gość nawet niewie kiedy to robią, pełna dzicz :D

co do baniaka 30 l... hmm myślę że nie będą się czuły w nim najlepiej, jednak za mały, przed tarłem pewnie będą się chciały troszke poganiać :P

powodzenia ze Zbrojnikami, uwielbiam obserwować ich tarło a później opiekę nad młodymi :) dla czegoś takiego warty jest każdy wysiłek!
pozdrawiam
kiler
Akwarysta
Posty: 494
Rejestracja: 08 lis 2005 16:49
Lokalizacja: Słubice

Post autor: kiler »

ja mam piekna parke zbrojnikow i rozmnazam je w 30 litrowym akwarium,dodam ze do tego akwa sa przenoszone na niedlugo przed tarlem i ze nie urzeduja tam bez przerwy.jak widze ze samica jest nieco poobgryzana na pletwach w ogolnym to wowczas ja i samca przenosze do 30 litrowego akwa w ktorym jest korzen ktory bardzo lubia i siedza sobie tam az samiec nie wypusci mlodych spod swoich pletw wowczas przenosze samice do ogolnego a samiec jeszcze z tydzien zostaje z mlodymi po czym dolacza do samicy.a mlode siedza w 30 litrach i sa karmione szpinakiem i innymi pokarmami pochodzenia roslinnego maja regularne podmiany wody i rosna tak szybko ze gdy ich rodzice zdecyduja sie na kolejne tarlo one sa juz gotowe do oddania czy sprzedazy chyba ze "miot "jest dosc kiepski to siedza w 30 nawet po kolejnym tarle swoich rodzicow i wowczas wraz z nowym rodzenstwem sa przenoszone do 80litrowego zbiornika gdzie dorastaja do odpowiednich rozmiarow i ida w świat :) znaczy na sprzedaz.
a czy odmiane weloniasta zbrojnika (long fin) niebieskiego mozna skrzyzowac z normalnym zbrojnikiem niebieskim i czy to sie nie odbije na jakosci potomstwa??
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

Rozmnazałem i niestety nie wiem czy zawsze tak jest ale u mnie 3/4 populacji potomstwa niestey padało mniej wiecej 2 tyg po wykluciu.Mozliwe ze to wada genetyczna mozliwe ze to tylko u mnie miało miejsce.
Pozdrawiam
Przemek
Awatar użytkownika
august
Pomocnik
Posty: 529
Rejestracja: 30 paź 2005 10:35
Lokalizacja: Andrychów

Post autor: august »

u mnie sie rozmnażają non top tyle że jest jeden problem skalary, które robią sobie uczte z młodych zbrojników a wyłowieni młodych nie mam mowy.
Obrazek

Paletki od 28.01.2007r początki
Obrazek
kiler
Akwarysta
Posty: 494
Rejestracja: 08 lis 2005 16:49
Lokalizacja: Słubice

Post autor: kiler »

moj znajomy(ichtiolog) rozmnazal zbrojniki w akwa tarliskowym skalarow i nie wiem jakim sposobem ale jemu nie zjadaly maluchow albo on wylawial rurke z mlodymi i je przenosil do innego :?: nie wiem jak to on robil -pewnie tajemnica zawodowa :lol:
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

Nie zrozumielismy sie,zwykłe zbrojniki mi sie rozmnazaja bez problemów natomiast problem jest z krzyzówka odmiany normalnej z long finem.jak napisałem to pewnie jakas wada genetyczna.
Pozdrawiam
Przemek
Awatar użytkownika
Saddamek
Administrator
Administrator
Posty: 1203
Rejestracja: 02 wrz 2004 21:10
Lokalizacja: Padwa Północy

Post autor: Saddamek »

Mi zbr. niebieskie padają od 1 do 1,5 miesiąca - do tej pory miałem 3 mioty i w każdym to samo, jakiś krytyczny wiek bardzo wrażliwy na czynniki zewnętrzne (woda..woda...) ? pada wtedy od 1/4 do połowy miotu :( Owl niestety nie wszystkie geny jak się złączy to wyjdzie na dobre :? taka natura ;]
pozdrawiam
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

Oj tak co do tego miesiaca tez sie zgodze, jest to krytyczny punkt dla rozmnazania zbrojników jednak mi sie udało go obejsc,mianowice sterylne akwarium z korzeniami tylko i kryjówkami.Od tego czasu pada mi najwyzej 10-20 sztuk a to malutko.Saddamek tak masz racje czasami natury nie da sie oszukac ale moze to i lepiej :)
Pozdrawiam
Przemek
Awatar użytkownika
Spic_14
Posty: 17
Rejestracja: 08 sty 2006 12:04
Lokalizacja: Strzyżów

Post autor: Spic_14 »

mam pytanie
bo nie wiem, wszędzie pisze że samiec przd tarłem "czyści" miejsce gdzie zostanie złożona ikra a samica w tym czasie musi szybko zgrubnąć
u mnie samica jest chuda i chyba nie zamierza "przytyc" :lol: a samiec czyści kokos i czyści
jak myślicie nic z tego nie bedzie
czy coś jest nie tak z samicą :?:

p.s jak miałem kiedyś inną jeszcze samice od czasu gdy samiec zaczął się "przygotowywać" samica zgrubła momentalnie i ikra była

pozdro...
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

hehehe to ze samiec czysci kokos nie znaczy wcale ze cos z tego bedzie.Glonojady poprostu wzbogacaja swoja diete czyszczac korzenie,kokosy czasami jedzac liscie debu.Bo dopiero mozna cos powiedziec jak samica bedzie gruba ze cos ze tarło sie odbedzie.
Pozdrawiam
Przemek
Awatar użytkownika
FishboneR
Posty: 36
Rejestracja: 17 sty 2006 17:27
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: FishboneR »

PO co w rurce pcv wiercić otwór
Na drugim końcu, w odległości 2,5 cm od brzegu, należy wywiercić otwór o średnicy 3,5 cm.
Żeby ikra nie spleśniała?? Czy brzeg w tym znaczeniu to koniec rurki??
Nie umieszczamy reklam bez zgody administracji.
Awatar użytkownika
Qbas
Posty: 48
Rejestracja: 27 sty 2006 22:10
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Qbas »

Witam, jestem nowy ale z checia podyskutuje tu nt. rybek w akwarium.
Bardzo ciekawy ten watek o zbrojnikach. Moja corcia ma 30 litrow baniak i jej juz 3 razy "przyklejaki" (tak je nazywa) skladaly ikre. Niestety po okolo 2 tygodniach od opuszczenia kryjowki male zdychaly :-(
Moze to wina ze jest to ogolne akwarium. Oprocz nich sa tam brzanki wysmukle (2 parki) i 2 kiryski, no i tysiace swiderkow :-( .
W akwa jest korzen , jest i grota w ktorej sie wychowuja, zwartka ktora co chwila trzeba przycinac nozyczkami. Temp. wody okolo25C pH ok 7.
Po opuszczeniu kryjowki malym probuje podawac : ogorek , spiruline w platkach i tabletkach, salate.
Hmmm jedyne co sprobuje to moze ogranicze oswitlenie i zmienie sposob podmiany wody: mniej a czescie .
Co o tym myslicie ?? Gdzie jest przyslowiowy haczyk ??
Szacuneczek Qbas
ps. Sorrki za brak polkich liter ale szkoda mi czasu na dokonfigurowanie Linuxa :oops:
ODPOWIEDZ